Därför rör sig Munters Group-aktien
Munters Group föll kraftigt utan företagsnyheter.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
15 876 nyheter analyserade idagMunters Group föll kraftigt utan företagsnyheter.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien kraftigt, medan OMX Stockholm 30 steg något, så den rörde sig mot marknaden.
Handeln var också kraftig, ungefär dubbelt så stor som normalt.
Under samma dagar föll marknaden något, så nedgången var större än marknadens.
Dagens rörelse på −4,24 % var 2,8 gånger en vanlig dags rörelse på 1,5 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −0,32 % samma dag.
Munters Group −4,24 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mycket svagare än börsen
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för Munters Group.
Munters Group tjänade mer än väntat i 1 av 8 rapporter.
Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.
Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 3 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.
Betygen
Riktkurserna
Senaste kurs 128,95 kr
Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det
Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr
Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 1,75 kr (28 januari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 6,10 kr för tre månader sedan till 4,84 kr nu. Estimat 2026: 4,84 kr. Estimat 2027: 9,64 kr. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 10 augusti: Köp cirka 371 tkr. 29 juli: Köp cirka 211 tkr. 24 juli: Köp cirka 144 tkr. 23 juli: Köp cirka 456 tkr. 20 juli: Köp cirka 8 t EUR.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −8 % och vinsten per aktie gick från 5,33 kr till 0,58 kr.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdemdkr
Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år.Börsvärde (Nu): 23,5 mdkrFörsäljning 2025: 14,7 mdkr
Vad nyckeltalen säger om Munters Group
Nyckeltalen kopplar det Munters Group tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: 0,58 kr–5,33 kr. Liknande bolag: OEM International 5,09 kr, Bufab 4,10 kr, Plug Power -1,31 USD. Estimat 2026: 4,84 kr (4,68 kr–4,95 kr). Estimat 2027: 9,64 kr (7,97 kr–10,90 kr).
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 10,4 mdkr–14,7 mdkr. Liknande bolag: OEM International 5,9 mdkr, Bufab 8,7 mdkr, Plug Power 744 M USD. Estimat 2026: 16,9 mdkr (16,6 mdkr–17,5 mdkr). Estimat 2027: 22,1 mdkr (21,2 mdkr–23,5 mdkr).
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: 8,7 %–13,5 %. Liknande bolag: OEM International 14,7 %, Bufab 13,6 %, Plug Power −67,5 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: 2,2 %–16,5 %. Liknande bolag: OEM International 24,7 %, Bufab 18,3 %, Plug Power −145,0 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 32,5–296,4. Liknande bolag: OEM International 32,4, Bufab 32,0. Estimat 2026: 26,6. Estimat 2027: 13,4.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 1,80–2,50. Liknande bolag: OEM International 3,85, Bufab 2,86, Plug Power 2,72. Estimat 2026: 1,39. Estimat 2027: 1,06.
Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.
2018–2025: 0,00 kr–1,60 kr.
Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.
2022–2025: 0,6 %–0,9 %. Liknande bolag: OEM International 1,1 %, Bufab 1,0 %, Plug Power 0,0 %.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: 2,10–3,26. Liknande bolag: OEM International -0,18, Bufab 2,64.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 3,53–6,46. Liknande bolag: OEM International 8,53, Bufab 5,45, Plug Power 3,49.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 21,7–31,0.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: 1,28 kr–7,29 kr. Liknande bolag: OEM International 2,13 kr, Bufab 5,43 kr, Plug Power -0,40 USD.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 24,6 %–34,9 %.
Utdelningen förklarad
En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Munters Group har delat ut 1,60 kr per aktie under de tolv månaderna till 5 november 2026.
På x-dagen 4 november 2026 handlades Munters Group utan rätt till utdelningen på 0,80 kr. Kursen gick från 143,85 kr till 134,40 kr; med utdelningen inräknad blev dagens förändring −6,0 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.
2018: 0,30 kr2019: 0,00 kr2020: 0,00 kr2021: 0,70 kr2022: 0,85 kr2023: 0,95 kr2024: 1,30 kr2025: 1,60 kr2026 hittills: 1,60 kr
Vad har hänt förut efter liknande fall?
Med utdelningar inräknade föll Munters Group 8,9 % under de senaste fem handelsdagarna. Sedan 19 maj 2017 har lika stora femdagarsfall följts av ett högre värde 21 handelsdagar senare i 20 av 30 perioder utan överlapp. Mittenvärdet var +4,9 %, jämfört med +1,1 % för en vanlig 21-dagarsperiod, som slutade högre 54 gånger av 100.
Ett sådant fall har alltså inte sagt mycket om månaden efter.
+4,9 % · 20/30
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Rapporten visar hur Munters Groups försäljning och vinst har förändrats.
- Rapporten
Rapporten visar hur Munters Groups försäljning och vinst har förändrats.
Lägg till i kalendern
Mer om Munters Group
Insynshandel
Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.
- Grete Solvang Stoltz, ledande befattningshavareKöpcirka 371 tkr
- Henrik Teiwik, ledande befattningshavareKöpcirka 211 tkr
- Henrik Teiwik, ledande befattningshavareKöpcirka 144 tkr
- Katharina Fischer, finanschefKöpcirka 456 tkr
- Elizabeth Carey, styrelseledamotKöpcirka 8 t EUR
Rapporten
Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar
De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Munters Group oftast ungefär 5,0 %. En vanlig dag rör den sig 1,5 %.
+4,04 % Varför? +9,39 % −2,16 % +2,41 %
10 000 kr i Munters Group köpt 19 maj 2017 är i dag värda 20 700 kr, med utdelningarna återinvesterade.
Samma summa i OMX Stockholm 30 med utdelningar hade blivit 26 100 kr.
Vad hade 10 000 kr i Munters Group varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 kr i Munters Group varit värda i dag?
20 700 kr
med utdelningarna återinvesterade, köpt 19 maj 2017. Samma summa i OMX Stockholm 30 med utdelningar hade blivit 26 100 kr.
Som lägst var den värd 3 590 kr (23 mars 2020).
Resans fem största dagar
· +23,7 % · hela börsen steg 1,1 % samma dag · rapportdag
· +22,4 % · hela börsen föll 0,6 % samma dag · rapportdag
· +16,7 % · hela börsen steg 0,9 % samma dag · rapportdag
· −15,9 % · hela börsen föll 0,4 % samma dag · rapportdag
· −15,9 % · hela börsen föll 1,2 % samma dag · rapportdag
Tidigare dagar
−6,27 % börsen −0,11 % Munters Group föll tydligt under veckan medan OMX Stockholm 30 var ungefär oförändrat. Läs →
Munters Group föll tydligt under veckan medan OMX Stockholm 30 var ungefär oförändrat.
Den troligaste orsaken var en sänkning av vinstprognoserna på torsdagen 5 november, trots en stark rapport.
Analytikerna var fortsatt positiva, vilket begränsade nedgången.
Nästa rapport kommer torsdagen 28 januari 2027.
−6,05 % börsen +0,83 % Munters Group föll, medan en stigande marknad gick åt andra hållet. Läs →
Munters Group föll, medan en stigande marknad gick åt andra hållet.
Inga bolagsnyheter förklarar rörelsen, och det var en mycket stor dag för Munters Group med handel långt över det normala.
Under de senaste fem handelsdagarna föll Munters Group tydligt medan OMX Stockholm 30 steg något.
Analytiker behöll köprekommendationer med oförändrade eller höjda riktkurser, alltså det pris de anser rimligt, så det förklarar inte nedgången.
Nästa rapport, bolagets kvartalsrapport, publiceras torsdag 28 januari 2027.
+2,86 % börsen +0,48 % Munters Group steg tydligt utan bolagsförklaring. Läs →
Munters Group steg tydligt utan bolagsförklaring.
Aktien rörde sig mer än OMX Stockholm 30, som steg något.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt, vilket är en stor rörelse för just den här aktien.
Stigningen följde efter den starka orderingången i tredje kvartalet, som rapporterades för två veckor sedan, men den rapporten kom före den senaste handelsdagen.
Analytiker höjde eller behöll sina köprekommendationer under dagarna innan.
−2,57 % börsen −0,29 % Munters Group föll och rörde sig mer än marknaden, som föll något. Läs →
Munters Group föll och rörde sig mer än marknaden, som föll något.
Ingen bolagsnyhet från den senaste handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt, medan marknaden också steg tydligt.
Den troligaste orsaken till de tidigare vinsterna är den starka orderingången i tredje kvartalet, som låg klart över förväntningarna, tillsammans med flera analytiker som höjde eller behöll köprekommendationer och högre riktkurser.
Nästa rapport kommer torsdag 28 januari 2027.
+5,25 % börsen +3,01 % Munters Group steg tydligt under veckan och rörde sig mer än den bredare Stockholmsbörsen, som också steg tydligt. Läs →
Munters Group steg tydligt under veckan och rörde sig mer än den bredare Stockholmsbörsen, som också steg tydligt.
Analytiker, bland dem UBS, Pareto, Nordea och Handelsbanken, upprepade köprekommendationer och höjde eller sänkte sina riktkurser, det värde de ser på aktien, under veckans sista dagar.
Tidigare stöttade troligen den starka ordertillväxten i tredje kvartalet, som publicerades 23 oktober, aktien.
Medianaktien i branschen Industrials steg cirka 2,1 procent under samma period, så Munters gick bättre än sektorn.
+4,73 % börsen +0,33 % Munters Group steg kraftigt utan företagsnyheter. Läs →
Munters Group steg kraftigt utan företagsnyheter.
Under den senaste handelsdagen steg Munters kraftigt, medan OMX Stockholm 30 steg något, så bolaget rörde sig klart mer än index.
Handelsvolymen var ungefär dubbelt så hög som normalt, vilket tyder på ett livligt handelsdag.
Den tydligaste nyheten i samma dag är att en konkurrent höjde sin prognos och aktien rusade, vilket sannolikt speglar sektorns förväntningar snarare än en egen händelse för Munters.
Bolagets rapport för tredje kvartalet, publicerad förra veckan, visade kraftigt ökade order men svagt kassaflöde, vilket påverkade sentimentet tidigare i veckan.
+3,96 % börsen +0,96 % Munters Group steg kraftigt, med bolagsnyheter bakom rörelsen. Läs →
Munters Group steg kraftigt, med bolagsnyheter bakom rörelsen.
Under samma dagar steg OMX Stockholm 30 tydligt, så Munters Group rörde sig mer än marknaden.
Handelsbanken upprepade sin köprekommendation och sa att de ser betydande uppsida, vilket sannolikt stöttade kursen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg Munters Group tydligt medan marknaden var ungefär oförändrad.
+4,04 % börsen +0,41 % Munters stiger kraftigt efter stark orderingång. Läs →
Munters stiger kraftigt efter stark orderingång.
Munters Group steg kraftigt under handelsdagen, medan OMX Stockholm 30 steg något.
Bolagets rapport för tredje kvartalet, publicerad samma dag, visade att orderingången ökade med 70 procent, drivet av datacenter och AirTech.
Rapporten var bättre än väntat, och många analytiker lyfte fram den starka orderutvecklingen som förklaring till rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien ungefär oförändrad, medan börsen föll tydligt, så bolaget klarade sig bättre än marknaden.
+0,34 % börsen −3,67 % Munters Group var i stort sett oförändrat under de senaste fem handelsdagarna, medan OMXS30 föll kraftigt, så bolaget höll sig bättre än marknaden. Läs →
Munters Group var i stort sett oförändrat under de senaste fem handelsdagarna, medan OMXS30 föll kraftigt, så bolaget höll sig bättre än marknaden.
Den främsta drivkraften var kvartalsrapporten som publicerades idag, där orderingången, alltså nya kundorder, steg cirka 70 procent och slog förväntningarna.
Investerare uppskattade troligen den starka efterfrågan från datacenter, även om marginalerna, alltså vinsten per omsatt krona, sjönk och kassaflödet var negativt.
Idag steg aktien kraftigt på handel om cirka tre gånger normal volym, vilket är typiskt för en rapportdag.
−4,50 % börsen −2,51 % Munters Group föll kraftigt utan tydlig bolagsnyhet som förklaring. Läs →
Munters Group föll kraftigt utan tydlig bolagsnyhet som förklaring.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad, medan OMX Stockholm 30 föll tydligt, så den rörde sig mindre än index.
Under handelsdagen föll även OMX Stockholm 30 kraftigt, så Munters rörde sig mer än marknaden.
Aktien ligger nära sin lägsta stängningskurs under det senaste året, och handelsvolymen var ungefär normal.
Rapporten för tredje kvartalet släpps fredag 23 oktober, och analytikernas förväntningar på orderingång och försäljning ligger då i fokus.
Lär dig mer · Varför går aktien ner vid utdelning? · Varför går aktier upp och ner?