Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Munters Group-osake liikkuu

Munters Group laski voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ollut sinä päivänä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

15 876 uutista analysoitu tänään

Munters Group laski voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ollut sinä päivänä.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten se liikkui markkinoita vastaan.

Kauppaa käytiin myös runsaasti, noin kaksinkertaisesti tavalliseen verrattuna.

Samoina päivinä markkina laski hieman, joten lasku oli markkinaa suurempi.

Päivän liike −4,24 % oli 2,8 kertaa tavallinen päiväliike 1,5 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.

Munters Group −4,24 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Selvästi pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Munters Group.

Yhtiön Munters Group tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 3 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 7Pidä 1Myy 0
3 kuukautta sitten
Osta 7Pidä 1Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 128,95 SEK

Tavoitehinnat
Alin 180Keskiarvo 199Ylin 218

Keskiarvo on 199,12 SEK, +54 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 128,95 SEK. Vaihteluväli on 180,00 SEK–218,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 8 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-1,0-0,20,61,42,22025-02-05: 1,32; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,795/2’25−10,2 %2025-04-29: -0,66; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,2929/4’25+7,4 %2025-07-18: 0,71; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,2918/7’25+0,8 %2025-10-24: 1,25; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,3024/10’25+23,7 %2026-01-29: 0,59; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,2029/1’26+2,4 %2026-04-28: 0,82; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,8928/4’26−2,2 %2026-07-17: 0,92; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,0717/7’26+9,4 %2026-10-23: 1,40; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,2723/10’26+4,0 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,75.→28/01

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 1,75 SEK (28. tammikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 6,10 SEK nykyiseen 4,84 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 4,84 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 9,64 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 10. elokuuta: Osto noin 371 tuhatta SEK. 29. heinäkuuta: Osto noin 211 tuhatta SEK. 24. heinäkuuta: Osto noin 144 tuhatta SEK. 23. heinäkuuta: Osto noin 456 tuhatta SEK. 20. heinäkuuta: Osto noin 8 tuhatta EUR.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −8 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta 5,33 SEK arvoon 0,58 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)01225372022: 10,392022: 0,5820222023: 13,932023: 0,7820232024: 13,592024: 0,9720242025: 14,712025: 0,112025Nyt2026: 16,8920262027: 22,1120272022: 18,73192023: 29,84302024: 33,95342025: 31,3831Nyt: 23,5424

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 1,6 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1,8. Vuoden 2025 tulos: 106 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)01225372022: 15,202022: 9,9020222023: 16,732023: 11,4720232024: 21,982024: 16,0720242025: 19,732025: 14,862025Nyt2022: 18,73192023: 29,84302024: 33,95342025: 31,3831Nyt: 23,5424

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 4,9 mrd. SEK. Markkina-arvo on 4,8 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 23,5 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 14,7 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Munters Group

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Munters Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos2,89 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 3,17222023: 4,30232024: 5,33242025: 0,58252026: 4,84262027: 9,64272022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 0,58 SEK–5,33 SEK. Verrokit: OEM International 5,09 SEK, Bufab 4,10 SEK, Plug Power -1,31 USD. Vuoden 2026 ennuste: 4,84 SEK (4,68 SEK–4,95 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 9,64 SEK (7,97 SEK–10,90 SEK).

Liikevaihto15,5 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 10 386 000 000,00222023: 13 930 000 000,00232024: 13 587 000 000,00242025: 14 712 000 000,00252026: 16 889 496 260,00262027: 22 108 405 680,00272022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 10,4 mrd. SEK–14,7 mrd. SEK. Verrokit: OEM International 5,9 mrd. SEK, Bufab 8,7 mrd. SEK, Plug Power 744 milj. USD. Vuoden 2026 ennuste: 16,9 mrd. SEK (16,6 mrd. SEK–17,5 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 22,1 mrd. SEK (21,2 mrd. SEK–23,5 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali7,4 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 8,73222023: 11,89232024: 13,55242025: 8,97252022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 8,7 %–13,5 %. Verrokit: OEM International 14,7 %, Bufab 13,6 %, Plug Power −67,5 %.

Oman pääoman tuotto9,8 %
NytOman pääoman tuotto2022: 10,88222023: 14,91232024: 16,51242025: 2,18252022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 2,2 %–16,5 %. Verrokit: OEM International 24,7 %, Bufab 18,3 %, Plug Power −145,0 %.

P/E-luku44,6
NytP/E-luku2022: 32,46222023: 38,02232024: 34,90242025: 296,38252026: 26,62262027: 13,3827

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 32,5–296,4. Verrokit: OEM International 32,4, Bufab 32,0. Vuoden 2026 ennuste: 26,6. Vuoden 2027 ennuste: 13,4.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)1,52
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,80222023: 2,14232024: 2,50242025: 2,13252026: 1,39262027: 1,0627

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 1,80–2,50. Verrokit: OEM International 3,85, Bufab 2,86, Plug Power 2,72. Vuoden 2026 ennuste: 1,39. Vuoden 2027 ennuste: 1,06.

Osinko osaketta kohti1,60 SEK
NytOsinko osaketta kohti2018: 0,30182019: 0,00192020: 0,00202021: 0,70212022: 0,85222023: 0,95232024: 1,30242025: 1,6025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2018–2025: 0,00 SEK–1,60 SEK.

Osinkotuotto1,2 %
NytOsinkotuotto2022: 0,83222023: 0,58232024: 0,70242025: 0,9325

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,6 %–0,9 %. Verrokit: OEM International 1,1 %, Bufab 1,0 %, Plug Power 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA4,37
NytNettovelka / EBITDA2022: 2,89222023: 2,10232024: 2,61242025: 3,2625

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 2,10–3,26. Verrokit: OEM International -0,18, Bufab 2,64.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)4,16
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 3,53222023: 5,68232024: 5,76242025: 6,4625

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 3,53–6,46. Verrokit: OEM International 8,53, Bufab 5,45, Plug Power 3,49.

EV / EBIT31,0
2025EV / EBIT2022: 25,86222023: 21,73232024: 22,83242025: 31,0425

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 21,7–31,0.

Vapaa kassavirta osaketta kohti2,27 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 1,28222023: 2,17232024: 7,29242025: 3,96252022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 1,28 SEK–7,29 SEK. Verrokit: OEM International 2,13 SEK, Bufab 5,43 SEK, Plug Power -0,40 USD.

Omavaraisuusaste24,6 %
2025Omavaraisuusaste2022: 34,88222023: 31,42232024: 26,82242025: 24,6225

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 24,6 %–34,9 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Munters Group maksoi 1,60 SEK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 4. marraskuuta 2026 yhtiön Munters Group osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,80 SEK. Kurssi muuttui arvosta 143,85 SEK arvoon 134,40 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −6,0 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2018: 0,30 SEK2019: 0,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 0,70 SEK2022: 0,85 SEK2023: 0,95 SEK2024: 1,30 SEK2025: 1,60 SEK2026 tähän mennessä: 1,60 SEK

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien Munters Group laski 8,9 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 19. toukokuuta 2017 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 20 jaksolla 30:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +4,9 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +1,1 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 54 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

+4,9 % · 20/30

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Munters Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Munters Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Munters Group

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Grete Solvang Stoltz, johtoryhmän jäsenOstonoin 371 tuhatta SEK
  • Henrik Teiwik, johtoryhmän jäsenOstonoin 211 tuhatta SEK
  • Henrik Teiwik, johtoryhmän jäsenOstonoin 144 tuhatta SEK
  • Katharina Fischer, talousjohtajaOstonoin 456 tuhatta SEK
  • Elizabeth Carey, hallituksen jäsenOstonoin 8 tuhatta EUR

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä5,0 %

Tavallinen päivä1,5 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Munters Group liikkui tavallisesti noin 5,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,5 %.

+4,04 % +9,39 % −2,16 % +2,41 %

10 000 SEK yhtiössä Munters Group, ostettu 19. toukokuuta 2017, on tänään 20 700 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 26 100 SEK.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Munters Group olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Munters Group olisi arvoinen tänään?

20 700 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 19. toukokuuta 2017. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 26 100 SEK.

Alimmillaan sen arvo oli 3 590 SEK (23. maaliskuuta 2020).

Matkan viisi suurinta päivää

· +23,7 % · koko pörssi nousi 1,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +22,4 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä

· +16,7 % · koko pörssi nousi 0,9 % samana päivänä · raporttipäivä

· −15,9 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· −15,9 % · koko pörssi laski 1,2 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −6,27 % pörssi −0,11 % Munters Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Munters Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan.

    Todennäköisin syy oli tulosennusteiden lasku torstaina 5. marraskuuta, vaikka tulos itsessään oli vahva.

    Analyytikot pysyivät myönteisinä, mikä rajoitti laskua.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 28. tammikuuta 2027.

  • −6,05 % pörssi +0,83 % Munters Group laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, vaikka markkina nousi. Lue →

    Munters Group laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, vaikka markkina nousi.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä, ja se oli Munters Groupille erittäin suuri päivä, jolloin kauppaa käytiin selvästi tavallista enemmän.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Munters Group laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Analyytikot pitivät ostosuositukset voimassa ja tavoitehinnat ennallaan tai korotettuina, joten se ei selitä laskua.

    Seuraava tulosjulkistus, yhtiön neljännesvuosiraportti, on torstaina 28. tammikuuta 2027.

  • +2,86 % pörssi +0,48 % Munters Group nousi selvästi, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä. Lue →

    Munters Group nousi selvästi, eikä yhtiöuutinen selitä liikettä.

    Osake liikkui enemmän kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka nousi hieman.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi jyrkästi, mikä on suuri liike tälle osakkeelle.

    Nousu seurasi kolmannen neljänneksen vahvaa tilausvirtaa, josta raportoitiin kaksi viikkoa sitten, mutta raportti tuli ennen viimeistä kaupankäyntipäivää.

    Analyytikot nostivat tai säilyttivät ostosuosituksensa edellisinä päivinä.

  • −2,57 % pörssi −0,29 % Munters Group laski selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina, joka laski hieman. Lue →

    Munters Group laski selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina, joka laski hieman.

    Mikään yhtiöuutinen viimeisestä kaupankäyntipäivästä ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun markkinakin nousi selvästi.

    Todennäköisin syy aiempiin nousuihin on kolmannen neljänneksen vahva tilauskanta, joka ylitti odotukset selvästi, sekä useat analyytikot, jotka nostivat tai säilyttivät ostosuositukset ja korkeammat tavoitehinnat.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 28. tammikuuta 2027.

  • +5,25 % pörssi +3,01 % Munters Group nousi selvästi viikon aikana ja liikkui enemmän kuin laajempi Tukholman pörssi, joka myös nousi selvästi. Lue →

    Munters Group nousi selvästi viikon aikana ja liikkui enemmän kuin laajempi Tukholman pörssi, joka myös nousi selvästi.

    Analyytikot, muun muassa UBS, Pareto, Nordea ja Handelsbanken, toistivat osto-suosituksensa ja nostivat tai laskivat tavoitehintojaan, eli arvoa, jonka he osakkeelle antavat, viikon viimeisinä päivinä.

    Aiemmin kolmannen neljänneksen vahva tilausten kasvu, julkaistu 23. lokakuuta, todennäköisesti tuki osaketta.

    Teollisuusalan mediaaniosake nousi noin 2,1 prosenttia samalla jaksolla, joten Munters ylitti alansa.

  • +0,34 % pörssi −3,67 % Munters Group pysyi suunnilleen ennallaan viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 laski jyrkästi, joten yhtiö pärjäsi markkinoita paremmin. Lue →

    Munters Group pysyi suunnilleen ennallaan viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 laski jyrkästi, joten yhtiö pärjäsi markkinoita paremmin.

    Pääasiallinen syy oli tänään julkaistu neljännesraportti, jossa tilauskanta eli uudet asiakastilaukset kasvoivat noin 70 prosenttia ja ylittivät odotukset.

    Sijoittajat pitivät todennäköisesti datakeskuksista tulevaa vahvaa kysyntää myönteisenä, vaikka katteet eli liikevoitto myyntieuroa kohden laskivat ja rahavirta oli negatiivinen.

    Tänään osake nousi jyrkästi noin kolminkertaisella kaupankäyntimäärällä, mikä on tyypillistä raporttipäivänä.

Kaikki yhtiöt