Derfor beveger Munters Group-aksjen seg
Munters Group falt kraftig, uten selskapsnyheter den dagen.
Skrevet etter børsslutt ·
Hvorfor i dag
15 876 nyheter analysert i dagMunters Group falt kraftig, uten selskapsnyheter den dagen.
I de siste fem handelsdagene falt aksjen kraftig, mens OMX Stockholm 30 steg litt, så den beveget seg mot markedet.
Handelen var også kraftig, omtrent dobbelt så stor som vanlig.
I de samme dagene falt markedet litt, så fallet var større enn markedets.
Dagens bevegelse på −4,24 % var 2,8 ganger en vanlig dags 1,5 %. OMX Stockholm 30 beveget seg −0,32 % samme dag.
Munters Group −4,24 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mye svakere enn børsen
Hva analytikerne venter, og hvor ofte de har hatt rett
Analytikernes estimater for Munters Group.
Munters Group tjente mer enn ventet i 1 av 8 rapporter.
Til sammenligning slo omtrent 46 % av rapportene fra nordiske selskaper estimatet de siste tre årene.
Aksjen gikk samme vei som resultatoverraskelsen i 3 av 8 rapporter med målt kursbevegelse, mot omtrent 63 % av rapportene fra nordiske selskaper.
Vurderingene
Kursmålene
Siste kurs 128,95 SEK
Resultat mot forventning, og aksjens reaksjon
Ventet resultat per aksjeOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Neste rapporterte kvartal: ventet resultat per aksje 1,75 SEK (28. januar). For inneværende regnskapsår er ventet resultat per aksje endret fra 6,10 SEK for tre måneder siden til 4,84 SEK nå. Estimat 2026: 4,84 SEK. Estimat 2027: 9,64 SEK. Personer i styret og ledelsen må melde sine handler i aksjen til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 10. august: Kjøp cirka 371 tusen SEK. 29. juli: Kjøp cirka 211 tusen SEK. 24. juli: Kjøp cirka 144 tusen SEK. 23. juli: Kjøp cirka 456 tusen SEK. 20. juli: Kjøp cirka 8 tusen EUR.
Har kursen fulgt virksomheten?
Kurs og resultat per aksje gikk samme vei i 3 av 3 år. Blant nordiske selskaper skjer det omtrent 60 % av årene. I 2025 endret kursen seg −8 % og resultatet per aksje gikk fra 5,33 SEK til 0,58 SEK.
Omsetning, overskudd og børsverdi
OmsetningOverskuddBørsverdiSkraverte søyler: analytikernes estimater.mrd. SEK
Eiendeler, gjeld og børsverdi
EiendelerGjeldBørsverdimrd. SEK
Kurs og resultat per aksje gikk samme vei i 3 av 3 år.Børsverdi (Nå): 23,5 mrd. SEKOmsetning 2025: 14,7 mrd. SEK
Hva nøkkeltallene sier om Munters Group
Nøkkeltallene kobler det Munters Group tjener til det investorene betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverte søyler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt på antall aksjer. Hver aksje tilsvarer denne delen av overskuddet.
2022–2025: 0,58 SEK–5,33 SEK. Lignende selskaper: OEM International 5,09 SEK, Bufab 4,10 SEK, Plug Power -1,31 USD. Estimat 2026: 4,84 SEK (4,68 SEK–4,95 SEK). Estimat 2027: 9,64 SEK (7,97 SEK–10,90 SEK).
Det selskapet solgte for i løpet av året.
2022–2025: 10,4 mrd. SEK–14,7 mrd. SEK. Lignende selskaper: OEM International 5,9 mrd. SEK, Bufab 8,7 mrd. SEK, Plug Power 744 mill. USD. Estimat 2026: 16,9 mrd. SEK (16,6 mrd. SEK–17,5 mrd. SEK). Estimat 2027: 22,1 mrd. SEK (21,2 mrd. SEK–23,5 mrd. SEK).
Prosentdelen av omsetningen som er igjen etter driftskostnadene.
2022–2025: 8,7 %–13,5 %. Lignende selskaper: OEM International 14,7 %, Bufab 13,6 %, Plug Power −67,5 %.
Overskuddet som prosent av eiernes penger i selskapet.
2022–2025: 2,2 %–16,5 %. Lignende selskaper: OEM International 24,7 %, Bufab 18,3 %, Plug Power −145,0 %.
Prisen investorer betaler per enhet årlig resultat per aksje. Vises ikke ved tap.
2022–2025: 32,5–296,4. Lignende selskaper: OEM International 32,4, Bufab 32,0. Estimat 2026: 26,6. Estimat 2027: 13,4.
Det investorene betaler for hver enhet selskapet selger.
2022–2025: 1,80–2,50. Lignende selskaper: OEM International 3,85, Bufab 2,86, Plug Power 2,72. Estimat 2026: 1,39. Estimat 2027: 1,06.
Penger utbetalt til eierne per aksje, summert per kalenderår.
2018–2025: 0,00 SEK–1,60 SEK.
Det ordinære årlige utbyttet i prosent av aksjekursen.
2022–2025: 0,6 %–0,9 %. Lignende selskaper: OEM International 1,1 %, Bufab 1,0 %, Plug Power 0,0 %.
Netto gjeld delt på driftsresultatet før avskrivninger.
2022–2025: 2,10–3,26. Lignende selskaper: OEM International -0,18, Bufab 2,64.
Flere nøkkeltall
Børsverdien delt på eiernes kapital etter gjeld.
2022–2025: 3,53–6,46. Lignende selskaper: OEM International 8,53, Bufab 5,45, Plug Power 3,49.
Børsverdien pluss netto gjeld delt på driftsresultatet. Tar med gjelden.
2022–2025: 21,7–31,0.
Pengene igjen etter investeringer delt på antall aksjer.
2022–2025: 1,28 SEK–7,29 SEK. Lignende selskaper: OEM International 2,13 SEK, Bufab 5,43 SEK, Plug Power -0,40 USD.
Prosentdelen av eiendelene finansiert av egenkapital.
2022–2025: 24,6 %–34,9 %.
Utbyttet forklart
Utbytte er penger som betales til aksjonærene. Munters Group betalte 1,60 SEK per aksje i de tolv månedene til 5. november 2026.
På eksdagen 4. november 2026 ble Munters Group handlet uten rett til utbyttet på 0,80 SEK. Kursen gikk fra 143,85 SEK til 134,40 SEK; med utbyttet var dagens endring −6,0 %. Retten til pengene går til aksjonærene på eksdagen; utbetalingen skjer senere.
2018: 0,30 SEK2019: 0,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 0,70 SEK2022: 0,85 SEK2023: 0,95 SEK2024: 1,30 SEK2025: 1,60 SEK2026 hittil: 1,60 SEK
Hva fulgte etter lignende fall?
Med utbytte medregnet falt Munters Group 8,9 % de siste fem handelsdagene. Siden 19. mai 2017 ble like store fall fulgt av høyere verdi 21 handelsdager senere i 20 av 30 perioder uten overlapp. Medianen var +4,9 %, mot +1,1 % i en vanlig 21-dagersperiode, som endte høyere 54 ganger av 100.
Et slikt fall har derfor sagt lite om den neste måneden.
+4,9 % · 20/30
Verdt å følge med på fremover
Rapporten viser hvordan salget og overskuddet i Munters Group har endret seg.
- Rapporten
Rapporten viser hvordan salget og overskuddet i Munters Group har endret seg.
Legg til i kalenderen
Mer om Munters Group
Innsidehandel
Personer i styret og ledelsen må melde sine handler i aksjen til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Grete Solvang Stoltz, ledende ansattKjøpcirka 371 tusen SEK
- Henrik Teiwik, ledende ansattKjøpcirka 211 tusen SEK
- Henrik Teiwik, ledende ansattKjøpcirka 144 tusen SEK
- Katharina Fischer, finansdirektørKjøpcirka 456 tusen SEK
- Elizabeth Carey, styremedlemKjøpcirka 8 tusen EUR
Rapporten
Neste rapport: · Legg til i kalenderen · Google Calendar
De siste 15 rapportdagene beveget Munters Group seg som regel omtrent 5,0 %. En vanlig dag beveger den seg 1,5 %.
+4,04 % +9,39 % −2,16 % +2,41 %
10 000 SEK i Munters Group kjøpt 19. mai 2017 er i dag verdt 20 700 SEK, med utbyttene reinvestert.
Samme sum i OMX Stockholm 30 med utbytte ville blitt 26 100 SEK.
Hva ville 10 000 SEK i Munters Group vært verdt i dag? →
Hva ville 10 000 SEK i Munters Group vært verdt i dag?
20 700 SEK
med utbyttene reinvestert, kjøpt 19. mai 2017. Samme sum i OMX Stockholm 30 med utbytte ville blitt 26 100 SEK.
På det laveste var den verdt 3 590 SEK (23. mars 2020).
Reisens fem største dager
· +23,7 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag · rapportdag
· +22,4 % · hele børsen falt 0,6 % samme dag · rapportdag
· +16,7 % · hele børsen steg 0,9 % samme dag · rapportdag
· −15,9 % · hele børsen falt 0,4 % samme dag · rapportdag
· −15,9 % · hele børsen falt 1,2 % samme dag · rapportdag
Tidligere dager
−6,27 % børsen −0,11 % Munters Group, notert på Nasdaq Stockholm, falt tydelig i løpet av uken mens OMX Stockholm 30 var omtrent uendret. Les →
Munters Group, notert på Nasdaq Stockholm, falt tydelig i løpet av uken mens OMX Stockholm 30 var omtrent uendret.
Den mest sannsynlige årsaken var en nedjustering av resultatprognosene på torsdag 5. november, til tross for en sterk rapport.
Analytikerne var fortsatt positive, noe som begrenset fallet.
Neste regnskapsrapport kommer torsdag 28. januar 2027.
−6,05 % børsen +0,83 % Munters Group falt kraftig, mens et stigende marked gikk den andre veien. Les →
Munters Group falt kraftig, mens et stigende marked gikk den andre veien.
Ingen selskapsnyhet forklarer bevegelsen, og det var en svært stor dag for Munters Group med handel langt over det vanlige.
I de siste fem handelsdagene falt Munters Group tydelig, mens OMX Stockholm 30 steg litt.
Analytikere beholdt kjøpsanbefalinger med uendrede eller høyere kursmål, altså prisen de mener er riktig, så det forklarer ikke fallet.
Neste regnskap, selskapets kvartalsrapport, kommer torsdag 28. januar 2027.
+2,86 % børsen +0,48 % Munters Group steg tydelig, uten at noen selskapsnyhet forklarer bevegelsen. Les →
Munters Group steg tydelig, uten at noen selskapsnyhet forklarer bevegelsen.
Aksjen beveget seg mer enn OMX Stockholm 30, som steg litt.
De siste fem handelsdagene steg aksjen kraftig, en stor bevegelse for denne aksjen.
Oppgangen fulgte den sterke ordreinngangen i tredje kvartal, som ble rapportert for to uker siden, men den rapporten kom før siste handelsdag.
Analytikere hevet eller beholdt sine kjøpsanbefalinger i dagene før.
−2,57 % børsen −0,29 % Munters Group falt tydelig, uten selskapsnyheter. Les →
Munters Group falt tydelig, uten selskapsnyheter.
Munters Group falt tydelig og beveget seg mer enn markedet, som falt litt.
Ingen selskapsnyhet fra siste handelsdag forklarer bevegelsen.
I løpet av de siste fem handelsdagene steg aksjen tydelig, mens markedet også steg tydelig.
Den mest sannsynlige grunnen til de tidligere gevinstene er den sterke ordreinngangen i tredje kvartal, som var langt over forventningene, sammen med flere analytikere som hevet eller beholdt kjøpsanbefalinger og høyere kursmål.
+5,25 % børsen +3,01 % Munters Group steg tydelig i løpet av uken og beveget seg mer enn det bredere Stockholmsmarkedet, som også steg tydelig. Les →
Munters Group steg tydelig i løpet av uken og beveget seg mer enn det bredere Stockholmsmarkedet, som også steg tydelig.
Analytikere, blant dem UBS, Pareto, Nordea og Handelsbanken, gjentok kjøpsanbefalinger og hevet eller senket kursmålene, verdien de ser på aksjen, i ukens siste dager.
Tidligere støttet trolig den sterke ordreveksten i tredje kvartal, publisert 23. oktober, aksjen.
Medianaksjen i industrisektoren steg omtrent 2,1 prosent i samme periode, så Munters gjorde det bedre enn sektoren.
+0,34 % børsen −3,67 % Munters Group var stort sett uendret de siste fem handelsdagene, mens OMX Stockholm 30 falt kraftig, så selskapet holdt seg bedre enn markedet. Les →
Munters Group var stort sett uendret de siste fem handelsdagene, mens OMX Stockholm 30 falt kraftig, så selskapet holdt seg bedre enn markedet.
Hovedårsaken var kvartalsrapporten som ble publisert i dag, der ordreinngangen, altså nye kundeordrer, steg rundt 70 prosent og slo forventningene.
Investorene likte trolig den sterke etterspørselen fra datasentre, selv om marginene, altså overskuddet per omsatt krone, falt og kontantstrømmen var negativ.
I dag steg aksjen kraftig på handel rundt tre ganger normalt volum, noe som er typisk for en rapportdag.