Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Munters Group-aktien sig

Munters Group faldt kraftigt, uden virksomhedsnyheder fra den dag.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

15 876 nyheder analyseret i dag

Munters Group faldt kraftigt, uden virksomhedsnyheder fra den dag.

Over de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, så den bevægede sig mod markedet.

Handlen var også kraftig, cirka dobbelt så stor som normalt.

Over de samme dage faldt markedet lidt, så faldet var større end markedets.

Dagens bevægelse på −4,24 % var 2,8 gange en normal dags 1,5 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Munters Group −4,24 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Meget svagere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Munters Group.

Munters Group tjente mere end ventet i 1 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 3 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 7Hold 1Sælg 0
3 måneder siden
Køb 7Hold 1Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 128,95 SEK

Kursmålene
Lavest 180Gennemsnit 199Højest 218

Gennemsnittet er 199,12 SEK, +54 % i forhold til seneste kurs 128,95 SEK. Spændet er 180,00 SEK–218,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 8 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-1,0-0,20,61,42,22025-02-05: 1,32; Ventet indtjening pr. aktie: 1,795/2’25−10,2 %2025-04-29: -0,66; Ventet indtjening pr. aktie: 1,2929/4’25+7,4 %2025-07-18: 0,71; Ventet indtjening pr. aktie: 1,2918/7’25+0,8 %2025-10-24: 1,25; Ventet indtjening pr. aktie: 1,3024/10’25+23,7 %2026-01-29: 0,59; Ventet indtjening pr. aktie: 1,2029/1’26+2,4 %2026-04-28: 0,82; Ventet indtjening pr. aktie: 0,8928/4’26−2,2 %2026-07-17: 0,92; Ventet indtjening pr. aktie: 1,0717/7’26+9,4 %2026-10-23: 1,40; Ventet indtjening pr. aktie: 1,2723/10’26+4,0 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 1,75.→28/01

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 1,75 SEK (28. januar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 6,10 SEK for tre måneder siden til 4,84 SEK nu. Estimat 2026: 4,84 SEK. Estimat 2027: 9,64 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 10. august: Køb cirka 371 tusind SEK. 29. juli: Køb cirka 211 tusind SEK. 24. juli: Køb cirka 144 tusind SEK. 23. juli: Køb cirka 456 tusind SEK. 20. juli: Køb cirka 8 tusind EUR.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −8 % og indtjeningen pr. aktie gik fra 5,33 SEK til 0,58 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)01225372022: 10,392022: 0,5820222023: 13,932023: 0,7820232024: 13,592024: 0,9720242025: 14,712025: 0,112025Nu2026: 16,8920262027: 22,1120272022: 18,73192023: 29,84302024: 33,95342025: 31,3831Nu: 23,5424

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 1,6 gange omsætningen i 2025 mod 1,8 i 2022. Overskud i 2025: 106 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)01225372022: 15,202022: 9,9020222023: 16,732023: 11,4720232024: 21,982024: 16,0720242025: 19,732025: 14,862025Nu2022: 18,73192023: 29,84302024: 33,95342025: 31,3831Nu: 23,5424

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 4,9 mia. SEK. Børsværdien er 4,8 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 23,5 mia. SEKOmsætning 2025: 14,7 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Munters Group

Nøgletallene forbinder det, Munters Group tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie2,89 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 3,17222023: 4,30232024: 5,33242025: 0,58252026: 4,84262027: 9,64272022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 0,58 SEK–5,33 SEK. Lignende selskaber: OEM International 5,09 SEK, Bufab 4,10 SEK, Plug Power -1,31 USD. Estimat 2026: 4,84 SEK (4,68 SEK–4,95 SEK). Estimat 2027: 9,64 SEK (7,97 SEK–10,90 SEK).

Omsætning15,5 mia. SEK
NuOmsætning2022: 10.386.000.000,00222023: 13.930.000.000,00232024: 13.587.000.000,00242025: 14.712.000.000,00252026: 16.889.496.260,00262027: 22.108.405.680,00272022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 10,4 mia. SEK–14,7 mia. SEK. Lignende selskaber: OEM International 5,9 mia. SEK, Bufab 8,7 mia. SEK, Plug Power 744 mio. USD. Estimat 2026: 16,9 mia. SEK (16,6 mia. SEK–17,5 mia. SEK). Estimat 2027: 22,1 mia. SEK (21,2 mia. SEK–23,5 mia. SEK).

Driftsmargin7,4 %
NuDriftsmargin2022: 8,73222023: 11,89232024: 13,55242025: 8,97252022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 8,7 %–13,5 %. Lignende selskaber: OEM International 14,7 %, Bufab 13,6 %, Plug Power −67,5 %.

Egenkapitalforrentning9,8 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 10,88222023: 14,91232024: 16,51242025: 2,18252022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 2,2 %–16,5 %. Lignende selskaber: OEM International 24,7 %, Bufab 18,3 %, Plug Power −145,0 %.

P/E44,6
NuP/E2022: 32,46222023: 38,02232024: 34,90242025: 296,38252026: 26,62262027: 13,3827

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 32,5–296,4. Lignende selskaber: OEM International 32,4, Bufab 32,0. Estimat 2026: 26,6. Estimat 2027: 13,4.

Børsværdi / omsætning (P/S)1,52
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 1,80222023: 2,14232024: 2,50242025: 2,13252026: 1,39262027: 1,0627

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,80–2,50. Lignende selskaber: OEM International 3,85, Bufab 2,86, Plug Power 2,72. Estimat 2026: 1,39. Estimat 2027: 1,06.

Udbytte pr. aktie1,60 SEK
NuUdbytte pr. aktie2018: 0,30182019: 0,00192020: 0,00202021: 0,70212022: 0,85222023: 0,95232024: 1,30242025: 1,6025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2018–2025: 0,00 SEK–1,60 SEK.

Direkte afkast1,2 %
NuDirekte afkast2022: 0,83222023: 0,58232024: 0,70242025: 0,9325

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,6 %–0,9 %. Lignende selskaber: OEM International 1,1 %, Bufab 1,0 %, Plug Power 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA4,37
NuNettogæld / EBITDA2022: 2,89222023: 2,10232024: 2,61242025: 3,2625

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 2,10–3,26. Lignende selskaber: OEM International -0,18, Bufab 2,64.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)4,16
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 3,53222023: 5,68232024: 5,76242025: 6,4625

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 3,53–6,46. Lignende selskaber: OEM International 8,53, Bufab 5,45, Plug Power 3,49.

EV / EBIT31,0
2025EV / EBIT2022: 25,86222023: 21,73232024: 22,83242025: 31,0425

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 21,7–31,0.

Frit cashflow pr. aktie2,27 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 1,28222023: 2,17232024: 7,29242025: 3,96252022: 102,902023: 163,502024: 186,002025: 171,90

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 1,28 SEK–7,29 SEK. Lignende selskaber: OEM International 2,13 SEK, Bufab 5,43 SEK, Plug Power -0,40 USD.

Soliditetsgrad24,6 %
2025Soliditetsgrad2022: 34,88222023: 31,42232024: 26,82242025: 24,6225

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 24,6 %–34,9 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Munters Group betalte 1,60 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 4. november 2026 blev Munters Group handlet uden ret til udbyttet på 0,80 SEK. Kursen gik fra 143,85 SEK til 134,40 SEK; med udbyttet var dagens ændring −6,0 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2018: 0,30 SEK2019: 0,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 0,70 SEK2022: 0,85 SEK2023: 0,95 SEK2024: 1,30 SEK2025: 1,60 SEK2026 indtil nu: 1,60 SEK

Hvad fulgte efter lignende fald?

Med udbytte medregnet faldt Munters Group 8,9 % de seneste fem handelsdage. Siden 19. maj 2017 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 20 af 30 perioder uden overlap. Medianen var +4,9 %, mod +1,1 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 54 gange ud af 100.

Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.

+4,9 % · 20/30

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Munters Group har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Munters Group har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Munters Group

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Grete Solvang Stoltz, ledende medarbejderKøbcirka 371 tusind SEK
  • Henrik Teiwik, ledende medarbejderKøbcirka 211 tusind SEK
  • Henrik Teiwik, ledende medarbejderKøbcirka 144 tusind SEK
  • Katharina Fischer, finansdirektørKøbcirka 456 tusind SEK
  • Elizabeth Carey, bestyrelsesmedlemKøbcirka 8 tusind EUR

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag5,0 %

Almindelig dag1,5 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Munters Group sig typisk omkring 5,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,5 %.

+4,04 % +9,39 % −2,16 % +2,41 %

10.000 SEK i Munters Group købt 19. maj 2017 er i dag 20.700 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 26.100 SEK.

Hvad ville 10.000 SEK i Munters Group være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Munters Group være værd i dag?

20.700 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 19. maj 2017. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 26.100 SEK.

På sit laveste var den 3.590 SEK værd (23. marts 2020).

Rejsens fem største dage

· +23,7 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag · regnskabsdag

· +22,4 % · hele børsen faldt 0,6 % samme dag · regnskabsdag

· +16,7 % · hele børsen steg 0,9 % samme dag · regnskabsdag

· −15,9 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag · regnskabsdag

· −15,9 % · hele børsen faldt 1,2 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • −6,27 % børsen −0,11 % Munters Group, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt tydeligt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret. Læs →

    Munters Group, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt tydeligt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret.

    Den mest sandsynlige årsag var en nedjustering af indtjeningsprognoserne torsdag 5. november, selvom regnskabet var stærkt.

    Analytikerne var fortsat positive, hvilket begrænsede faldet.

    Næste regnskab kommer torsdag 28. januar 2027.

  • −6,05 % børsen +0,83 % Munters Group faldt kraftigt, mens et stigende marked gik den modsatte vej. Læs →

    Munters Group faldt kraftigt, mens et stigende marked gik den modsatte vej.

    Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen, og det var en meget stor dag for Munters Group med handel langt over det normale.

    I de seneste fem handelsdage faldt Munters Group tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Analytikere fastholdt købsanbefalinger med uændrede eller hævede kursmål, altså den pris de mener er rimelig, så det forklarer ikke faldet.

    Næste regnskab, selskabets kvartalsrapport, offentliggøres torsdag 28. januar 2027.

  • +2,86 % børsen +0,48 % Munters Group steg tydeligt, uden at nogen selskabsnyhed forklarer bevægelsen. Læs →

    Munters Group steg tydeligt, uden at nogen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

    Aktien bevægede sig mere end OMX Stockholm 30, som steg lidt.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, hvilket er en stor bevægelse for netop denne aktie.

    Stigningen fulgte efter den stærke ordreindgang i tredje kvartal, som blev rapporteret for to uger siden, men den rapport kom før den seneste handelsdag.

    Analytikere hævede eller fastholdt deres købsanbefalinger i dagene før.

  • −2,57 % børsen −0,29 % Munters Group faldt tydeligt, uden selskabsnyheder. Læs →

    Munters Group faldt tydeligt, uden selskabsnyheder.

    Munters Group faldt tydeligt og bevægede sig mere end markedet, som faldt lidt.

    Ingen selskabsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens markedet også steg tydeligt.

    Den mest sandsynlige årsag til de tidligere gevinster er den stærke ordreindgang i tredje kvartal, som lå langt over forventningerne, sammen med flere analytikere, der hævede eller fastholdt købsanbefalinger og højere kursmål.

  • +0,34 % børsen −3,67 % Munters Group lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så selskabet klarede sig bedre end markedet. Læs →

    Munters Group lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så selskabet klarede sig bedre end markedet.

    Den primære drivkraft var kvartalsregnskabet, der blev offentliggjort i dag, hvor ordreindgangen, altså nye kundeordrer, steg cirka 70 procent og slog forventningerne.

    Investorerne tog sandsynligvis godt imod den stærke efterspørgsel fra datacentre, selvom marginerne, altså overskuddet pr. omsat krone, faldt, og pengestrømmen var negativ.

    I dag steg aktien kraftigt på handel på cirka tre gange normalvolumen, hvilket er typisk for en regnskabsdag.

Alle selskaber