Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Nederman Holding-aktien sig

Nederman Holding faldt tydeligt, mere end markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 304 nyheder analyseret i dag

Nederman Holding faldt tydeligt, mere end markedet.

Nyheden på handelsdagen var et gratis test for støveksplosion, hvilket sandsynligvis ikke forklarer et fald.

Ingen virksomhedsnyhed forklarer tydeligt bevægelsen.

I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 kun steg lidt.

Handlen lå omkring det sædvanlige niveau.

Dagens bevægelse på −1,80 % var 2,5 gange en normal dags 0,7 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Nederman Holding −1,80 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Lidt svagere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Nederman Holding.

Nederman Holding tjente mere end ventet i 0 af 2 rapporter.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 1 af 2 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 1Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 143,00 SEK

Kursmålene
160

En analytikers kursmål er 160,00 SEK, +12 % i forhold til seneste kurs 143,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion1,21,51,72,02,32026-07-16: 1,31; Ventet indtjening pr. aktie: 1,4416/7’26−1,2 %2026-10-21: 1,68; Ventet indtjening pr. aktie: 1,7821/10’26+1,8 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,15.→12/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,15 SEK (12. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 7,52 SEK for tre måneder siden til 7,31 SEK nu. Estimat 2026: 7,31 SEK. Estimat 2027: 9,75 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 10. juni: Køb cirka 245 tusind SEK. 9. juni: Køb cirka 5 tusind SEK. 26. maj: Køb cirka 240 tusind SEK. 26. maj: Køb cirka 276 tusind SEK. 7. maj: Køb cirka 180 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −22 % og indtjeningen pr. aktie −21 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)0,02,85,68,42022: 5,182022: 0,3320222023: 6,192023: 0,3420232024: 5,902024: 0,3520242025: 5,782025: 0,272025Nu2026: 5,6120262027: 6,1020272022: 6,056,12023: 6,306,32024: 7,627,62025: 5,966,0Nu: 5,015,0

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 0,9 gange omsætningen i 2025 mod 1,2 i 2022. Overskud i 2025: 274 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,02,85,68,42022: 6,222022: 4,0320222023: 6,422023: 4,0520232024: 7,252024: 4,5320242025: 6,792025: 4,272025Nu2022: 6,056,12023: 6,306,32024: 7,627,62025: 5,966,0Nu: 5,015,0

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 2,5 mia. SEK. Børsværdien er 2,0 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 5,0 mia. SEKOmsætning 2025: 5,8 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Nederman Holding

Nøgletallene forbinder det, Nederman Holding tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie6,39 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 9,37222023: 9,71232024: 9,83242025: 7,80252026: 7,31262027: 9,75272022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 7,80 SEK–9,83 SEK. Lignende selskaber: NEL -0,73 NOK, Xano Industri 1,77 SEK, Alimak Group 5,33 SEK. Estimat 2026: 7,31 SEK (7,31 SEK–7,31 SEK). Estimat 2027: 9,75 SEK (9,75 SEK–9,75 SEK).

Omsætning5,5 mia. SEK
NuOmsætning2022: 5.178.900.000,00222023: 6.187.800.000,00232024: 5.899.900.000,00242025: 5.782.800.000,00252026: 5.611.000.000,00262027: 6.099.000.000,00272022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 5,2 mia. SEK–6,2 mia. SEK. Lignende selskaber: NEL 744 mio. NOK, Xano Industri 3,3 mia. SEK, Alimak Group 6,9 mia. SEK. Estimat 2026: 5,6 mia. SEK (5,6 mia. SEK–5,6 mia. SEK). Estimat 2027: 6,1 mia. SEK (6,1 mia. SEK–6,1 mia. SEK).

Driftsmargin7,5 %
NuDriftsmargin2022: 9,33222023: 10,32232024: 9,95242025: 8,92252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 8,9 %–10,3 %. Lignende selskaber: NEL −202,7 %, Xano Industri 6,2 %, Alimak Group 13,7 %.

Egenkapitalforrentning8,6 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 15,03222023: 14,37232024: 12,70242025: 10,90252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 10,9 %–15,0 %. Lignende selskaber: NEL −32,6 %, Xano Industri 5,5 %, Alimak Group 7,6 %.

P/E22,4
NuP/E2022: 18,40222023: 18,49232024: 22,08242025: 21,74252026: 19,56262027: 14,6727

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 18,4–22,1. Lignende selskaber: Xano Industri 23,5, Alimak Group 22,5. Estimat 2026: 19,6. Estimat 2027: 14,7.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,90
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 1,17222023: 1,02232024: 1,29242025: 1,03252026: 0,89262027: 0,8227

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,02–1,29. Lignende selskaber: NEL 4,90, Xano Industri 0,75, Alimak Group 1,84. Estimat 2026: 0,89. Estimat 2027: 0,82.

Udbytte pr. aktie4,00 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 1,83172018: 2,00182019: 2,30192020: 0,00202021: 1,00212022: 3,50222023: 3,75232024: 3,95242025: 4,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 SEK–4,00 SEK.

Direkte afkast2,8 %
NuDirekte afkast2022: 2,03222023: 2,09232024: 1,82242025: 2,3625

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 1,8 %–2,4 %. Lignende selskaber: NEL 0,0 %, Xano Industri 2,4 %, Alimak Group 2,8 %.

Nettogæld / EBITDA3,88
NuNettogæld / EBITDA2022: 2,00222023: 1,51232024: 1,84242025: 2,2525

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,51–2,25. Lignende selskaber: Xano Industri 2,57, Alimak Group 3,16.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,84
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 2,77222023: 2,66232024: 2,80242025: 2,3725

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,37–2,80. Lignende selskaber: NEL 1,06, Xano Industri 1,27, Alimak Group 1,64.

EV / EBIT15,1
2025EV / EBIT2022: 14,83222023: 12,56232024: 14,79242025: 15,1125

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 12,6–15,1.

Frit cashflow pr. aktie5,38 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 4,98222023: 10,84232024: 9,43242025: 4,43252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 4,43 SEK–10,84 SEK. Lignende selskaber: NEL -0,35 NOK, Xano Industri 3,49 SEK, Alimak Group 6,26 SEK.

Soliditetsgrad37,0 %
2025Soliditetsgrad2022: 35,15222023: 36,93232024: 37,48242025: 37,0325

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 35,2 %–37,5 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Nederman Holding betalte 4,00 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 5. november 2026.

På ex-dagen 22. april 2026 blev Nederman Holding handlet uden ret til udbyttet på 4,00 SEK. Kursen gik fra 130,80 SEK til 124,60 SEK; med udbyttet var dagens ændring −1,7 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2017: 1,83 SEK2018: 2,00 SEK2019: 2,30 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,00 SEK2022: 3,50 SEK2023: 3,75 SEK2024: 3,95 SEK2025: 4,00 SEK2026 indtil nu: 4,00 SEK

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Nederman Holding har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Nederman Holding har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Nederman Holding

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Joakim Ryrstedt, ledende medarbejderKøbcirka 245 tusind SEK
  • Joakim Ryrstedt, ledende medarbejderKøbcirka 5 tusind SEK
  • Hans Dahlén, ledende medarbejderKøbcirka 240 tusind SEK
  • Joakim Ryrstedt, ledende medarbejderKøbcirka 276 tusind SEK
  • Joakim Ryrstedt, ledende medarbejderKøbcirka 180 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag2,7 %

Almindelig dag0,7 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Nederman Holding sig typisk omkring 2,7 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,7 %.

+1,84 % −1,23 % −6,60 % +2,10 %

10.000 SEK i Nederman Holding købt 7. november 2016 er i dag 27.200 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Nederman Holding være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Nederman Holding være værd i dag?

27.200 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

Rejsens fem største dage

· +14,0 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · regnskabsdag

· +12,4 % · hele børsen faldt 1,1 % samme dag

· +11,8 % · hele børsen steg 3,9 % samme dag

· +11,4 % · hele børsen steg 0,6 % samme dag · regnskabsdag

· +10,6 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag

Tidligere dage

  • +3,32 % børsen −0,11 % Nederman Holding steg tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere marked lå næsten uændret. Læs →

    Nederman Holding steg tydeligt i løbet af ugen, mens det bredere marked lå næsten uændret.

    Aktien bevægede sig mod markedet i sidste handelsdag og steg lidt, mens OMX Stockholm 30-indekset faldt tydeligt.

    Næste regnskab, selskabets kvartalsresultater, er planlagt til 12. februar 2027.

  • +3,00 % børsen +0,83 % Nederman Holding steg, uden selskabsnyheder der forklarer det. Læs →

    Nederman Holding steg, uden selskabsnyheder der forklarer det.

    Markedet steg tydeligt, så Nederman bevægede sig mere end indekset.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, mens indekset kun steg lidt.

    Sandsynlige årsager er bred købsinteresse i industriaktier og en genopretning efter svagere handel.

    Handelsvolumen var klart under det normale, så bevægelsen kom på tynd handel.

  • +0,58 % børsen +3,01 % Nederman Holding lå stort set uændret i de sidste fem handelsdage og bevægede sig mindre end det bredere marked, som steg tydeligt. Læs →

    Nederman Holding lå stort set uændret i de sidste fem handelsdage og bevægede sig mindre end det bredere marked, som steg tydeligt.

    Bevægelsen var almindelig i størrelse, og aktien steg en smule på den seneste handelsdag, mens markedet faldt lidt.

    Den vigtigste selskabsnyhed kom med kvartalsregnskabet den 21. oktober: ordreindgangen voksede kraftigt, men salget faldt, og marginerne blev presset, hvilket var dårligere end forventet.

    I samme uge steg industrisektoren på Nasdaq Stockholm med cirka 2 % i median, så aktien hang bag konkurrenterne.

  • −0,58 % børsen +0,96 % Nederman Holding faldt lidt, mens markedet steg. Læs →

    Nederman Holding faldt lidt, mens markedet steg.

    Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.

    Kvartalsregnskabet for tredje kvartal i sidste uge viste lavere salg og pressede marginer, selvom ordreindgangen steg.

    Aktien handler langt under sit årshøjdepunkt, og bevægelsen var en almindelig dag for aktien.

  • −0,73 % børsen +1,57 % Nederman Holding faldt lidt, mens markedet steg. Læs →

    Nederman Holding faldt lidt, mens markedet steg.

    Bevægelsen var en almindelig dag for Nederman Holding, uden ny virksomhedsnyhed fra den handelsdag.

    Faldet kom efter kvartalsregnskabet for tredje kvartal i sidste uge, som viste lavere salg og overskud trods stigende ordrer.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mere end markedet, som faldt lidt.

    Investorer vægtede sandsynligvis de lavere marginer fra regnskabet.

  • −0,58 % børsen +0,41 % Nederman Holding faldt lidt uden en tydelig selskabsforklaring. Læs →

    Nederman Holding faldt lidt uden en tydelig selskabsforklaring.

    Aktien bevægede sig modsat markedet, som steg lidt samme dag.

    Bevægelsen var normal for Nederman, mindre end dens sædvanlige daglige udsving.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, men mindre end det bredere indeks i Stockholm.

    Den sandsynlige baggrund er regnskabet for tredje kvartal tidligere i ugen, hvor resultatet var under forventningerne og marginerne var under pres trods stærk ordreindgang.

  • −2,41 % børsen −3,67 % Nederman Holding, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt tydeligt i de seneste fem handelsdage, men mindre end det bredere marked, som også faldt kraftigt. Læs →

    Nederman Holding, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt tydeligt i de seneste fem handelsdage, men mindre end det bredere marked, som også faldt kraftigt.

    Hovedårsagen var regnskabet for tredje kvartal, offentliggjort midt i ugen, hvor resultatet skuffede forventningerne, da overskud og marginer faldt på lavere salg.

    Investorer reagerede sandsynligvis på pres på marginerne, selvom stærke nye ordrer, op omkring 12 procent, delvist opvejede skuffelsen.

    Næste regnskab forventes den 12. februar 2027.

Alle selskaber