Derfor bevæger Xano Industri-aktien sig
Xano Industri steg tydeligt, mod et svagere marked.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
16 210 nyheder analyseret i dagXano Industri steg tydeligt, mod et svagere marked.
Beslutningen blev truffet allerede onsdag, og tilbagekøb af de samme aktier følger.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.
Selskabets resultat for tredje kvartal faldt kraftigt, og svag efterspørgsel i fødevareindustrien belaster resultatet.
Dagens bevægelse på +2,21 % var 2,2 gange en normal dags 1,0 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.
Xano Industri +2,21 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +37 % og indtjeningen pr. aktie +78 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdimia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 2,5 mia. SEKOmsætning 2025: 3,4 mia. SEK
Hvad nøgletallene siger om Xano Industri
Nøgletallene forbinder det, Xano Industri tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: 1,69 SEK–4,27 SEK. Lignende selskaber: NEL -0,73 NOK, Nederman Holding 6,39 SEK, Raute 1,51 EUR.
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 3,3 mia. SEK–3,5 mia. SEK. Lignende selskaber: NEL 744 mio. NOK, Nederman Holding 5,5 mia. SEK, Raute 132 mio. EUR.
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: 5,5 %–9,6 %. Lignende selskaber: NEL −202,7 %, Nederman Holding 7,5 %, Raute 8,8 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: 5,8 %–16,3 %. Lignende selskaber: NEL −32,6 %, Nederman Holding 8,6 %, Raute 17,2 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 25,4–33,3. Lignende selskaber: Nederman Holding 22,4, Raute 9,2.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 1,01–1,83. Lignende selskaber: NEL 4,90, Nederman Holding 0,90, Raute 0,62.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 SEK–1,75 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–2,3 %. Lignende selskaber: NEL 0,0 %, Nederman Holding 2,8 %, Raute 4,7 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 1,85–4,07. Lignende selskaber: Nederman Holding 3,88, Raute -1,37.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 1,94–4,21. Lignende selskaber: NEL 1,06, Nederman Holding 1,84, Raute 1,50.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: -0,23 SEK–7,59 SEK. Lignende selskaber: NEL -0,35 NOK, Nederman Holding 5,38 SEK, Raute 0,31 EUR.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 42,4 %–49,9 %.
Udbyttet forklaret
Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Xano Industri betalte 0,50 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.
På ex-dagen 8. maj 2026 blev Xano Industri handlet uden ret til udbyttet på 0,50 SEK. Kursen gik fra 51,70 SEK til 49,90 SEK; med udbyttet var dagens ændring −2,5 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.
2017: 0,56 SEK2018: 1,00 SEK2019: 1,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,25 SEK2022: 1,75 SEK2023: 1,75 SEK2024: 1,00 SEK2025: 0,00 SEK2026 indtil nu: 0,50 SEK
Hvad fulgte efter lignende fald?
Med udbytte medregnet faldt Xano Industri 3,4 % de seneste fem handelsdage. Siden 7. november 2016 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 47 af 89 perioder uden overlap. Medianen var +1,5 %, mod +0,0 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 50 gange ud af 100.
Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.
+1,5 % · 47/89
Værd at holde øje med fremover
Fra ex-dagen handles Xano Industri uden ret til det kommende udbytte.
- Udbyttet forklaret
Fra ex-dagen handles Xano Industri uden ret til det kommende udbytte.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Xano Industri har ændret sig.
Føj til kalenderen
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 16 regnskabsdage bevægede Xano Industri sig typisk omkring 5,9 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,0 %.
−13,84 % Hvorfor? +3,33 % −15,93 % −20,42 %
10.000 SEK i Xano Industri købt 7. november 2016 er i dag 19.900 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Hvad ville 10.000 SEK i Xano Industri være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Xano Industri være værd i dag?
19.900 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.
Rejsens fem største dage
· −20,4 % · hele børsen faldt 0,9 % samme dag · regnskabsdag
· +19,2 % · hele børsen steg 1,9 % samme dag
· +16,3 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag
· −15,9 % · hele børsen steg 2,8 % samme dag · regnskabsdag
· +15,9 % · hele børsen faldt 0,9 % samme dag
Tidligere dage
+0,00 % børsen +0,83 % XANO Industri var stort set uændret, uden selskabsnyheder der forklarer det. Læs →
XANO Industri var stort set uændret, uden selskabsnyheder der forklarer det.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 tydeligt, så XANO bevægede sig mindre end markedet.
I de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mens markedet steg lidt.
I den seneste handelsdag besluttede XANOs bestyrelse en rettet emission af 243.100 C-aktier, som skal tilbagekøbes.
Bevægelsen var en almindelig dagsbevægelse for XANO, selvom handelsvolumen var omkring dobbelt så høj som normalt.
−1,83 % børsen −0,08 % Xano Industri faldt tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret. Læs →
Xano Industri faldt tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.
Aktien bevægede sig mod markedet de seneste fem handelsdage og faldt meget kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.
Ingen selskabsnyheder fra den seneste handelsdag forklarer bevægelsen, så årsagen er uklar.
Tidligere rapporterede Xano Industri svage resultater for tredje kvartal, med lavere omsætning og markant lavere driftsresultat (EBIT, resultat før finansposter og skat).
Den svage rapport og faldende volumen i kerneforretningen har sandsynligvis trykket aktien denne uge.
−13,84 % børsen +0,41 % Xano Industri faldt meget kraftigt, mens markedet steg. Læs →
Xano Industri faldt meget kraftigt, mens markedet steg.
Selskabet offentliggjorde sin delårsrapport samme dag, med en omsætning på 715 MSEK og et driftsresultat, der faldt til 24 MSEK fra 110.
Selskabets overskud faldt kraftigt, så rapporten forklarer sandsynligvis det meste af faldet.
I de seneste fem handelsdage faldt aktien meget kraftigt, cirka fem gange et normalt forløb.
NÆSTE: Hvordan bevægede det bredere Stockholmmarked og industrisektoren sig i de samme dage for Xano Industri? | Hvad var de største daglige bevægelser for Xano Industri i det seneste år? | Hvad betyder driftsresultat (EBIT, resultat før renter og skat) for Xano Industri?
+0,00 % børsen +0,96 % Xano Industri bevægede sig lidt uden selskabsnyheder. Læs →
Xano Industri bevægede sig lidt uden selskabsnyheder.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien en smule, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret.
Handlen var normal for aktien.
Den eneste post er en dateret opdatering af analytikernes skøn fra sidste lørdag, som er baggrund og ikke en årsag til handelsdagens bevægelse.
I samme uge faldt industriaktier på Nasdaq Stockholm en smule samlet, så bevægelsen var lille og forklares ikke af selskabsnyheder.
+4,79 % børsen −3,67 % Xano Industri steg tydeligt i de sidste fem handelsdage, en stor bevægelse for aktien. Læs →
Xano Industri steg tydeligt i de sidste fem handelsdage, en stor bevægelse for aktien.
I samme dage faldt OMX Stockholm 30, Sveriges hovedindeks, kraftigt, så Xano bevægede sig mod markedet.
Xano har ingen selskabsnyheder i perioden, så ingen specifik begivenhed forklarer stigningen.
Aktier kan stige mod markedet, når investorer flytter penge til virksomheder, de vurderer står stærkere, eller når interessen for branchen stiger.
+0,20 % børsen +1,25 % Xano Industri var stort set uændret, mens det bredere Stockholmsmarked steg tydeligt, så aktien hang efter markedet den dag. Læs →
Xano Industri var stort set uændret, mens det bredere Stockholmsmarked steg tydeligt, så aktien hang efter markedet den dag.
I de seneste fem handelsdage steg aktien svagt, i takt med OMX Stockholm 30, som også steg svagt.
Industriaktier som Xano Industri plejer at følge konjunkturerne, ordreindgangen og renteforventningerne, så en stærk markedsdag kan efterlade et mindre selskab uændret, hvis investorer foretrækker større og mere likvide navne.
Hold øje med, om aktien indhenter markedets bevægelse i de kommende handelsdage, og om der kommer en ny meddelelse fra selskabet.