Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Xano Industri-osake liikkuu

Xano Industri nousi selvästi heikompaa markkinaa vastaan.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 210 uutista analysoitu tänään

Xano Industri nousi selvästi heikompaa markkinaa vastaan.

Päätös tehtiin jo keskiviikkona, ja saman osakkeen takaisinosto seuraa.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

Yhtiön kolmannen neljänneksen tulos laski jyrkästi, ja heikko kysyntä elintarviketeollisuudessa painaa tulosta.

Päivän liike +2,21 % oli 2,2 kertaa tavallinen päiväliike 1,0 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.

Xano Industri +2,21 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +37 % ja osakekohtainen tulos +78 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,02,44,77,12022: 3,512022: 0,2520222023: 3,432023: 0,1820232024: 3,312024: 0,1020242025: 3,402025: 0,182025Nyt2022: 6,446,42023: 4,524,52024: 3,333,32025: 4,574,6Nyt: 2,472,5

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvomrd. SEK

Markkina-arvo on 0,7 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1,8. Vuoden 2025 tulos: 178 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,02,44,77,12022: 3,612022: 2,0820222023: 3,762023: 2,1120232024: 3,782024: 2,0620242025: 3,752025: 1,882025Nyt2022: 6,446,42023: 4,524,52024: 3,333,32025: 4,574,6Nyt: 2,472,5

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 1,9 mrd. SEK. Markkina-arvo on 1,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 2,5 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 3,4 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Xano Industri

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Xano Industri tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan.

Osakekohtainen tulos1,77 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 4,27222023: 3,01232024: 1,69242025: 3,01252022: 111,002023: 76,402024: 56,202025: 77,00

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 1,69 SEK–4,27 SEK. Verrokit: NEL -0,73 NOK, Nederman Holding 6,39 SEK, Raute 1,51 EUR.

Liikevaihto3,3 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 3 508 706 000,00222023: 3 431 455 000,00232024: 3 315 000 000,00242025: 3 402 000 000,00252022: 111,002023: 76,402024: 56,202025: 77,00

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 3,3 mrd. SEK–3,5 mrd. SEK. Verrokit: NEL 744 milj. NOK, Nederman Holding 5,5 mrd. SEK, Raute 132 milj. EUR.

Liikevoittomarginaali6,2 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 9,61222023: 8,67232024: 5,52242025: 9,38252022: 111,002023: 76,402024: 56,202025: 77,00

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 5,5 %–9,6 %. Verrokit: NEL −202,7 %, Nederman Holding 7,5 %, Raute 8,8 %.

Oman pääoman tuotto5,5 %
NytOman pääoman tuotto2022: 16,28222023: 10,63232024: 5,82242025: 9,49252022: 111,002023: 76,402024: 56,202025: 77,00

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 5,8 %–16,3 %. Verrokit: NEL −32,6 %, Nederman Holding 8,6 %, Raute 17,2 %.

P/E-luku23,5
NytP/E-luku2022: 26,00222023: 25,38232024: 33,25242025: 25,5825

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 25,4–33,3. Verrokit: Nederman Holding 22,4, Raute 9,2.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,75
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,83222023: 1,32232024: 1,01242025: 1,3425

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 1,01–1,83. Verrokit: NEL 4,90, Nederman Holding 0,90, Raute 0,62.

Osinko osaketta kohti0,50 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,56172018: 1,00182019: 1,00192020: 0,00202021: 1,25212022: 1,75222023: 1,75232024: 1,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–1,75 SEK.

Osinkotuotto2,4 %
NytOsinkotuotto2022: 1,58222023: 2,29232024: 1,78242025: 0,0025

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–2,3 %. Verrokit: NEL 0,0 %, Nederman Holding 2,8 %, Raute 4,7 %.

Nettovelka / EBITDA2,57
NytNettovelka / EBITDA2022: 1,99222023: 1,85232024: 4,072425

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 1,85–4,07. Verrokit: Nederman Holding 3,88, Raute -1,37.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,27
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 4,21222023: 2,74232024: 1,94242025: 2,4425

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 1,94–4,21. Verrokit: NEL 1,06, Nederman Holding 1,84, Raute 1,50.

Vapaa kassavirta osaketta kohti3,49 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -0,23222023: 7,17232024: 2,90242025: 7,59252022: 111,002023: 76,402024: 56,202025: 77,00

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -0,23 SEK–7,59 SEK. Verrokit: NEL -0,35 NOK, Nederman Holding 5,38 SEK, Raute 0,31 EUR.

Omavaraisuusaste49,9 %
2025Omavaraisuusaste2022: 42,44222023: 43,89232024: 45,46242025: 49,9325

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 42,4 %–49,9 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Xano Industri maksoi 0,50 SEK osakkeelta päivään 6. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 8. toukokuuta 2026 yhtiön Xano Industri osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 0,50 SEK. Kurssi muuttui arvosta 51,70 SEK arvoon 49,90 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −2,5 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 0,56 SEK2018: 1,00 SEK2019: 1,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,25 SEK2022: 1,75 SEK2023: 1,75 SEK2024: 1,00 SEK2025: 0,00 SEK2026 tähän mennessä: 0,50 SEK

Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?

Osingot mukaan lukien Xano Industri laski 3,4 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 7. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 47 jaksolla 89:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +1,5 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +0,0 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 50 kertaa sadasta.

Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.

+1,5 % · 47/89

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Irtoamispäivästä alkaen osake Xano Industri ei oikeuta seuraavaan osinkoon.

  • Osinko selitettynä

    Irtoamispäivästä alkaen osake Xano Industri ei oikeuta seuraavaan osinkoon.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Xano Industri myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä5,9 %

Tavallinen päivä1,0 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Xano Industri liikkui tavallisesti noin 5,9 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,0 %.

−13,84 % Miksi? +3,33 % −15,93 % −20,42 %

10 000 SEK yhtiössä Xano Industri, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 19 900 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Xano Industri olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Xano Industri olisi arvoinen tänään?

19 900 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· −20,4 % · koko pörssi laski 0,9 % samana päivänä · raporttipäivä

· +19,2 % · koko pörssi nousi 1,9 % samana päivänä

· +16,3 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä

· −15,9 % · koko pörssi nousi 2,8 % samana päivänä · raporttipäivä

· +15,9 % · koko pörssi laski 0,9 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +0,00 % pörssi +0,83 % XANO Industri oli lähes muuttumaton, eikä yhtiöuutisia selitä liikettä. Lue →

    XANO Industri oli lähes muuttumaton, eikä yhtiöuutisia selitä liikettä.

    Samana päivänä OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten XANO liikkui markkinoita vähemmän.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun markkina nousi hieman.

    Viimeisimmässä kaupankäyntipäivässä XANOn hallitus päätti suunnatusta osakeannista 243 100 C-osaketta, jotka ostetaan takaisin.

    Liike oli XANOlle tavallinen päivittäinen heilahdus, vaikka kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen nähden.

  • −1,83 % pörssi −0,08 % Xano Industri laski selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan. Lue →

    Xano Industri laski selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Osake liikkui markkinaa vastaan viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana laskien erittäin jyrkästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Viimeisimmän kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä, joten syy on epäselvä.

    Aiemmin Xano Industri raportoi heikot kolmannen neljänneksen tulokset, joissa liikevaihto ja liikevoitto (EBIT, tulos ennen rahoituseriä ja veroja) laskivat selvästi.

    Heikko raportti ja pienenevät volyymit ydinliiketoiminnassa painoivat todennäköisesti osaketta tällä viikolla.

  • −4,88 % pörssi +0,48 % Xano Industri laski voimakkaasti, kun markkina nousi hieman. Lue →

    Xano Industri laski voimakkaasti, kun markkina nousi hieman.

    Todennäköisin syy on heikot kolmannen neljänneksen tulokset, joissa liikevoitto laski 24 MSEK:iin 110 MSEK:sta.

    Kaupankäynnin määrä oli noin nnelinkertainen tavalliseen nähden.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski erittäin voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.

    Lasku on hyvin suuri liike, noin seitsemän kertaa osakkeen tavallinen viiden päivän vaihtelu.

  • −13,84 % pörssi +0,41 % Xano Industri laski erittäin voimakkaasti, kun markkinat nousivat. Lue →

    Xano Industri laski erittäin voimakkaasti, kun markkinat nousivat.

    Yhtiö julkaisi välitilinpäätöksensä samana päivänä, ja liikevaihto oli 715 MSEK ja liikevoitto laski 110 MSEK:sta 24 MSEK:hon.

    Yhtiön voitto laski jyrkästi, joten raportti selittää todennäköisesti suurimman osan laskusta.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski erittäin voimakkaasti, noin viisinkertaisesti tavalliseen jaksoon verrattuna.

    SEURAAVAKSI: Miten laajempi Tukholman markkina ja teollisuussektori liikkuivat samoina päivinä Xano Industrin osalta? | Mitkä olivat Xano Industrin suurimmat päivittäiset liikkeet viimeisen vuoden aikana? | Mitä liikevoitto (EBIT, voitto ennen korkoja ja veroja) tarkoittaa Xano Industrille?

  • +0,00 % pörssi +0,96 % Xano Industri liikkui vähän ilman yhtiöuutisia. Lue →

    Xano Industri liikkui vähän ilman yhtiöuutisia.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan.

    Kaupankäynti oli tavanomaista tälle osakkeelle.

    Ainoa uutinen on viime lauantaina päivitetty analyytikkojen ennuste, joka on taustatietoa eikä päivän liikkeen syy.

    Saman viikon aikana teollisuusosakkeet Nasdaq Stockholmissa laskivat hieman yhdessä, joten liike oli pieni eikä sitä selitä yhtiöuutiset.

  • +4,79 % pörssi −3,67 % Xano Industri nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on suuri liike osakkeelle. Lue →

    Xano Industri nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on suuri liike osakkeelle.

    Samoina päivinä OMX Stockholm 30, Ruotsin pääindeksi, laski jyrkästi, joten Xano liikkui markkinoita vastaan.

    Xanolla ei ole yhtiöuutisia tältä ajalta, joten mikään yksittäinen tapahtuma ei selitä nousua.

    Osakkeet voivat nousta markkinoita vastaan, kun sijoittajat siirtävät rahaa yhtiöihin, joita pidetään vahvempina, tai kun alan kiinnostus kasvaa.

  • +0,20 % pörssi +1,25 % Xano Industri oli suunnilleen ennallaan, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen sinä päivänä. Lue →

    Xano Industri oli suunnilleen ennallaan, kun laajempi Tukholman pörssi nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen sinä päivänä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, samaan tahtiin OMX Stockholm 30:n kanssa, joka myös nousi hieman.

    Teollisuusosakkeet, kuten Xano Industri, seuraavat yleensä suhdannetta, tilauskantaa ja korko-odotuksia, joten vahva markkinapäivä voi jättää pienemmän yhtiön ennalleen, jos sijoittajat suosivat suurempia ja likvidimpiä nimiä.

    Seuraa, kuroaako osake markkinoiden liikkeen kiinni seuraavina kaupankäyntipäivinä ja ilmestyykö uusia yhtiötiedotteita.

  • +1,98 % pörssi −0,62 % Xano Industri nousi voimakkaasti ilman yhtiöuutisia; osake liikkui hieman heikompaa OMX Stockholm 30:tä vastaan. Lue →

    Xano Industri nousi voimakkaasti ilman yhtiöuutisia; osake liikkui hieman heikompaa OMX Stockholm 30:tä vastaan.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana se nousi hieman, linjassa selvästi nousseen markkinan kanssa.

    Xano Industrista ei ole ollut yhtiöuutisia tällä jaksolla, joten liike johtuu todennäköisesti laajemmista kauppavirroista ja teollisuussektorin tunnelmasta eikä yksittäisestä tapahtumasta.

    Pienten teollisuusosakkeiden yksittäiset voimakkaat päivänliikkeet johtuvat usein sijoittajien positioinnin muutoksista tai laajemman sektorin uutisista.

    Teollisuussektorin ja OMX Stockholm 30:n kehitystä seuraamalla näet, pysyykö liike.

Kaikki yhtiöt