Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Nederman Holding-osake liikkuu

Nederman Holding laski selvästi, enemmän kuin markkina.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 210 uutista analysoitu tänään

Nederman Holding laski selvästi, enemmän kuin markkina.

Päivän uutinen oli ilmainen pölyräjähdystesti, mikä ei todennäköisesti selitä laskua.

Mikään yhtiöuutinen ei selvästi selitä liikettä.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi vain vähän.

Kaupankäynti oli tavanomaisella tasolla.

Päivän liike −1,80 % oli 2,5 kertaa tavallinen päiväliike 0,7 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.

Nederman Holding −1,80 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Hieman pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Nederman Holding.

Yhtiön Nederman Holding tulos ylitti odotukset 0 raportissa 2:sta.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 1 raportissa 2:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 1Pidä 0Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 143,00 SEK

Tavoitehinnat
160

Yhden analyytikon tavoitehinta on 160,00 SEK, +12 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 143,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio1,21,51,72,02,32026-07-16: 1,31; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,4416/7’26−1,2 %2026-10-21: 1,68; Odotettu osakekohtainen tulos: 1,7821/10’26+1,8 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,15.→12/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,15 SEK (12. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 7,52 SEK nykyiseen 7,31 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 7,31 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 9,75 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 10. kesäkuuta: Osto noin 245 tuhatta SEK. 9. kesäkuuta: Osto noin 5 tuhatta SEK. 26. toukokuuta: Osto noin 240 tuhatta SEK. 26. toukokuuta: Osto noin 276 tuhatta SEK. 7. toukokuuta: Osto noin 180 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −22 % ja osakekohtainen tulos −21 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,02,85,68,42022: 5,182022: 0,3320222023: 6,192023: 0,3420232024: 5,902024: 0,3520242025: 5,782025: 0,272025Nyt2026: 5,6120262027: 6,1020272022: 6,056,12023: 6,306,32024: 7,627,62025: 5,966,0Nyt: 5,015,0

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK

Markkina-arvo on 0,9 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 1,2. Vuoden 2025 tulos: 274 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,02,85,68,42022: 6,222022: 4,0320222023: 6,422023: 4,0520232024: 7,252024: 4,5320242025: 6,792025: 4,272025Nyt2022: 6,056,12023: 6,306,32024: 7,627,62025: 5,966,0Nyt: 5,015,0

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 2,5 mrd. SEK. Markkina-arvo on 2,0 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 5,0 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 5,8 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Nederman Holding

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Nederman Holding tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos6,39 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 9,37222023: 9,71232024: 9,83242025: 7,80252026: 7,31262027: 9,75272022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 7,80 SEK–9,83 SEK. Verrokit: NEL -0,73 NOK, Xano Industri 1,77 SEK, Alimak Group 5,33 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 7,31 SEK (7,31 SEK–7,31 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 9,75 SEK (9,75 SEK–9,75 SEK).

Liikevaihto5,5 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 5 178 900 000,00222023: 6 187 800 000,00232024: 5 899 900 000,00242025: 5 782 800 000,00252026: 5 611 000 000,00262027: 6 099 000 000,00272022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 5,2 mrd. SEK–6,2 mrd. SEK. Verrokit: NEL 744 milj. NOK, Xano Industri 3,3 mrd. SEK, Alimak Group 6,9 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 5,6 mrd. SEK (5,6 mrd. SEK–5,6 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 6,1 mrd. SEK (6,1 mrd. SEK–6,1 mrd. SEK).

Liikevoittomarginaali7,5 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 9,33222023: 10,32232024: 9,95242025: 8,92252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 8,9 %–10,3 %. Verrokit: NEL −202,7 %, Xano Industri 6,2 %, Alimak Group 13,7 %.

Oman pääoman tuotto8,6 %
NytOman pääoman tuotto2022: 15,03222023: 14,37232024: 12,70242025: 10,90252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 10,9 %–15,0 %. Verrokit: NEL −32,6 %, Xano Industri 5,5 %, Alimak Group 7,6 %.

P/E-luku22,4
NytP/E-luku2022: 18,40222023: 18,49232024: 22,08242025: 21,74252026: 19,56262027: 14,6727

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 18,4–22,1. Verrokit: Xano Industri 23,5, Alimak Group 22,5. Vuoden 2026 ennuste: 19,6. Vuoden 2027 ennuste: 14,7.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,90
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 1,17222023: 1,02232024: 1,29242025: 1,03252026: 0,89262027: 0,8227

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 1,02–1,29. Verrokit: NEL 4,90, Xano Industri 0,75, Alimak Group 1,84. Vuoden 2026 ennuste: 0,89. Vuoden 2027 ennuste: 0,82.

Osinko osaketta kohti4,00 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 1,83172018: 2,00182019: 2,30192020: 0,00202021: 1,00212022: 3,50222023: 3,75232024: 3,95242025: 4,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–4,00 SEK.

Osinkotuotto2,8 %
NytOsinkotuotto2022: 2,03222023: 2,09232024: 1,82242025: 2,3625

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 1,8 %–2,4 %. Verrokit: NEL 0,0 %, Xano Industri 2,4 %, Alimak Group 2,8 %.

Nettovelka / EBITDA3,88
NytNettovelka / EBITDA2022: 2,00222023: 1,51232024: 1,84242025: 2,2525

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 1,51–2,25. Verrokit: Xano Industri 2,57, Alimak Group 3,16.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,84
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 2,77222023: 2,66232024: 2,80242025: 2,3725

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,37–2,80. Verrokit: NEL 1,06, Xano Industri 1,27, Alimak Group 1,64.

EV / EBIT15,1
2025EV / EBIT2022: 14,83222023: 12,56232024: 14,79242025: 15,1125

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 12,6–15,1.

Vapaa kassavirta osaketta kohti5,38 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 4,98222023: 10,84232024: 9,43242025: 4,43252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 4,43 SEK–10,84 SEK. Verrokit: NEL -0,35 NOK, Xano Industri 3,49 SEK, Alimak Group 6,26 SEK.

Omavaraisuusaste37,0 %
2025Omavaraisuusaste2022: 35,15222023: 36,93232024: 37,48242025: 37,0325

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 35,2 %–37,5 %.

Osinko selitettynä

Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Nederman Holding maksoi 4,00 SEK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.

Irtoamispäivänä 22. huhtikuuta 2026 yhtiön Nederman Holding osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 4,00 SEK. Kurssi muuttui arvosta 130,80 SEK arvoon 124,60 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli −1,7 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.

2017: 1,83 SEK2018: 2,00 SEK2019: 2,30 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,00 SEK2022: 3,50 SEK2023: 3,75 SEK2024: 3,95 SEK2025: 4,00 SEK2026 tähän mennessä: 4,00 SEK

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Nederman Holding myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Nederman Holding myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Nederman Holding

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Joakim Ryrstedt, johtoryhmän jäsenOstonoin 245 tuhatta SEK
  • Joakim Ryrstedt, johtoryhmän jäsenOstonoin 5 tuhatta SEK
  • Hans Dahlén, johtoryhmän jäsenOstonoin 240 tuhatta SEK
  • Joakim Ryrstedt, johtoryhmän jäsenOstonoin 276 tuhatta SEK
  • Joakim Ryrstedt, johtoryhmän jäsenOstonoin 180 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä2,7 %

Tavallinen päivä0,7 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Nederman Holding liikkui tavallisesti noin 2,7 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,7 %.

+1,84 % −1,23 % −6,60 % +2,10 %

10 000 SEK yhtiössä Nederman Holding, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 27 200 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nederman Holding olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nederman Holding olisi arvoinen tänään?

27 200 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Matkan viisi suurinta päivää

· +14,0 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä · raporttipäivä

· +12,4 % · koko pörssi laski 1,1 % samana päivänä

· +11,8 % · koko pörssi nousi 3,9 % samana päivänä

· +11,4 % · koko pörssi nousi 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä

· +10,6 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +3,32 % pörssi −0,11 % Nederman Holding nousi selvästi viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →

    Nederman Holding nousi selvästi viikon aikana, kun laajempi markkina pysyi suunnilleen ennallaan.

    Osake liikkui markkinaa vastaan viimeisenä kaupankäyntipäivänä, noustessa hieman, kun OMX Stockholm 30 -indeksi laski selvästi.

    Seuraava tulosraportti, yhtiön neljännesvuosikatsaus, on odotettavissa 12. helmikuuta 2027.

  • +3,00 % pörssi +0,83 % Nederman Holding nousi voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä. Lue →

    Nederman Holding nousi voimakkaasti, eikä yhtiöuutisia ole selittämässä sitä.

    Markkina nousi selvästi, joten Nederman liikkui indeksiä enemmän.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, kun indeksi nousi vain hieman.

    Todennäköisiä syitä ovat laaja ostokiinnostus teollisuusosakkeisiin ja toipuminen heikommasta kaupankäynnistä.

    Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavanomaista pienempi, joten liike tapahtui ohuella kaupankäynnillä.

  • +0,73 % pörssi −0,29 % Nederman Holding nousi hieman, kun markkina laski hieman. Lue →

    Nederman Holding nousi hieman, kun markkina laski hieman.

    Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä, ja liike oli osakkeelle tavallinen päivä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli käytännössä ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake jäi jälkeen.

    Kolmannen neljänneksen tulos jäi odotuksista, mikä todennäköisesti painoi tunnelmaa aiemmin viikolla.

    Tilaukset kasvoivat vahvasti, mutta myynti ja katteet laskivat.

  • +0,58 % pörssi +3,01 % Nederman Holding pysyi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana lähes ennallaan ja liikkui vähemmän kuin laajempi markkina, joka nousi selvästi. Lue →

    Nederman Holding pysyi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana lähes ennallaan ja liikkui vähemmän kuin laajempi markkina, joka nousi selvästi.

    Liike oli tavanomaisen kokoinen, ja osake nousi hieman viimeisenä kaupankäyntipäivänä, kun markkina laski hieman.

    Tärkein yhtiöuutinen tuli 21. lokakuuta julkaistusta neljännesraportista: tilauskanta kasvoi vahvasti, mutta myynti laski ja katteet painuivat, mikä jäi odotuksista.

    Saman viikon aikana teollisuussektori Nasdaq Tukholmassa nousi mediaanilla noin 2 %, joten osake jäi kilpailijoidensa jälkeen.

  • −0,58 % pörssi +0,96 % Nederman Holding laski hieman, kun markkina nousi. Lue →

    Nederman Holding laski hieman, kun markkina nousi.

    Yhtiöuutinen tuolta päivältä ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Kolmannen neljänneksen tulos viime viikolla näytti laskevan myyntiä ja painetut marginaalit, vaikka tilauskanta kasvoi.

    Osake käy selvästi vuosihuippunsa alapuolella, ja liike oli osakkeelle tavallinen päivä.

  • −0,73 % pörssi +1,57 % Nederman Holding laski hieman, kun markkina nousi. Lue →

    Nederman Holding laski hieman, kun markkina nousi.

    Liike oli tavallinen päivä Nederman Holdingille, eikä kyseisenä päivänä ollut uutta yhtiöuutista.

    Lasku tuli viime viikon kolmannen neljänneksen tuloksen jälkeen, joka näytti myynnin ja voiton laskun, vaikka tilaukset kasvoivat.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, enemmän kuin markkina, joka laski hieman.

    Sijoittajat painoivat todennäköisesti raportin alhaisempia marginaaleja.

  • −0,58 % pörssi +0,41 % Nederman Holding laski hieman ilman selvää yhtiökohtaista syytä. Lue →

    Nederman Holding laski hieman ilman selvää yhtiökohtaista syytä.

    Osake liikkui markkinoita vastaan, jotka nousivat samana päivänä hieman.

    Liike oli Nedermanille tavanomainen ja pienempi kuin sen tavallinen päivittäinen vaihtelu.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, mutta vähemmän kuin laajempi Tukholman indeksi.

    Todennäköinen taustatekijä on kolmannen neljänneksen tulos aiemmin tällä viikolla, jossa tulos jäi odotuksista ja katteet painuivat vahvasta tilauskertymästä huolimatta.

  • −2,41 % pörssi −3,67 % Nederman Holding, listattu Nasdaq Tukholmaan, laski selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mutta vähemmän kuin laajempi markkina, joka laski myös voimakkaasti. Lue →

    Nederman Holding, listattu Nasdaq Tukholmaan, laski selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mutta vähemmän kuin laajempi markkina, joka laski myös voimakkaasti.

    Pääsyy oli kolmannen neljänneksen tulos, joka julkaistiin viikon puolivälissä ja jäi odotuksista, kun voitto ja marginaalit laskivat myynnin supistuessa.

    Sijoittajat reagoivat todennäköisesti marginaalipaineeseen, vaikka vahvat uudet tilaukset, noin 12 prosenttia enemmän, osittain kompensoivat pettymystä.

    Seuraava tulosraportti on odotettavissa 12. helmikuuta 2027.

Kaikki yhtiöt