Hopp til hovedinnholdet
NB
Meny

Derfor beveger Nederman Holding-aksjen seg

Nederman Holding falt tydelig, mer enn markedet.

Skrevet etter børsslutt ·

Hvorfor i dag

16 210 nyheter analysert i dag

Nederman Holding falt tydelig, mer enn markedet.

Nyheten på handelsdagen var en gratis test for støveksplosjon, noe som sannsynligvis ikke forklarer et fall.

Ingen selskapsnyhet forklarer tydelig bevegelsen.

I de siste fem handelsdagene steg aksjen tydelig, mens OMX Stockholm 30 steg bare litt.

Handelen lå omtrent på det vanlige nivået.

Dagens bevegelse på −1,80 % var 2,5 ganger en vanlig dags 0,7 %. OMX Stockholm 30 beveget seg −0,32 % samme dag.

Nederman Holding −1,80 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Litt svakere enn børsen

Tidligere dager →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevegelser forklart →

Hva analytikerne venter, og hvor ofte de har hatt rett

Analytikernes estimater for Nederman Holding.

Nederman Holding tjente mer enn ventet i 0 av 2 rapporter.

Aksjen gikk samme vei som resultatoverraskelsen i 1 av 2 rapporter med målt kursbevegelse, mot omtrent 63 % av rapportene fra nordiske selskaper.

Vurderingene

Nå
Kjøp 1Hold 0Selg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aksjen.

Kursmålene

Siste kurs 143,00 SEK

Kursmålene
160

En analytikers kursmål er 160,00 SEK, +12 % sammenlignet med siste kurs 143,00 SEK. Et kursmål er analytikerens anslag for en fremtidig aksjekurs.

Resultat mot forventning, og aksjens reaksjon

Resultat mot forventning, og aksjens reaksjon1,21,51,72,02,32026-07-16: 1,31; Ventet resultat per aksje: 1,4416/7’26−1,2 %2026-10-21: 1,68; Ventet resultat per aksje: 1,7821/10’26+1,8 %Neste rapporterte kvartal: ventet resultat per aksje 2,15.→12/02

Ventet resultat per aksjeOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Prosentene under viser aksjen på rapportdagen; etikettene er rapportdatoer.

Neste rapporterte kvartal: ventet resultat per aksje 2,15 SEK (12. februar). For inneværende regnskapsår er ventet resultat per aksje endret fra 7,52 SEK for tre måneder siden til 7,31 SEK nå. Estimat 2026: 7,31 SEK. Estimat 2027: 9,75 SEK. Én analytiker har laget disse estimatene. Personer i styret og ledelsen må melde sine handler i aksjen til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 10. juni: Kjøp cirka 245 tusen SEK. 9. juni: Kjøp cirka 5 tusen SEK. 26. mai: Kjøp cirka 240 tusen SEK. 26. mai: Kjøp cirka 276 tusen SEK. 7. mai: Kjøp cirka 180 tusen SEK.

Har kursen fulgt virksomheten?

Kurs og resultat per aksje gikk samme vei i 3 av 3 år. Blant nordiske selskaper skjer det omtrent 60 % av årene. I 2025 endret kursen seg −22 % og resultatet per aksje −21 %.

Omsetning, overskudd og børsverdi

Omsetning, overskudd og børsverdi (mrd. SEK)0,02,85,68,42022: 5,182022: 0,3320222023: 6,192023: 0,3420232024: 5,902024: 0,3520242025: 5,782025: 0,272025Nå2026: 5,6120262027: 6,1020272022: 6,056,12023: 6,306,32024: 7,627,62025: 5,966,0Nå: 5,015,0

OmsetningOverskuddBørsverdiSkraverte søyler: analytikernes estimater.mrd. SEK

Børsverdien er 0,9 ganger omsetningen i 2025, mot 1,2 i 2022. Overskudd i 2025: 274 mill. SEK.

Eiendeler, gjeld og børsverdi

Eiendeler, gjeld og børsverdi (mrd. SEK)0,02,85,68,42022: 6,222022: 4,0320222023: 6,422023: 4,0520232024: 7,252024: 4,5320242025: 6,792025: 4,272025Nå2022: 6,056,12023: 6,306,32024: 7,627,62025: 5,966,0Nå: 5,015,0

EiendelerGjeldBørsverdimrd. SEK

Eiendeler minus gjeld er eiernes kapital, 2,5 mrd. SEK. Børsverdien er 2,0 ganger denne kapitalen.

Kurs og resultat per aksje gikk samme vei i 3 av 3 år.Børsverdi (Nå): 5,0 mrd. SEKOmsetning 2025: 5,8 mrd. SEK

Hva nøkkeltallene sier om Nederman Holding

Nøkkeltallene kobler det Nederman Holding tjener til det investorene betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverte søyler: analytikernes estimater.

Resultat per aksje6,39 SEK
NåResultat per aksje2022: 9,37222023: 9,71232024: 9,83242025: 7,80252026: 7,31262027: 9,75272022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Overskuddet delt på antall aksjer. Hver aksje tilsvarer denne delen av overskuddet.

2022–2025: 7,80 SEK–9,83 SEK. Lignende selskaper: NEL -0,73 NOK, Xano Industri 1,77 SEK, Alimak Group 5,33 SEK. Estimat 2026: 7,31 SEK (7,31 SEK–7,31 SEK). Estimat 2027: 9,75 SEK (9,75 SEK–9,75 SEK).

Omsetning5,5 mrd. SEK
NåOmsetning2022: 5 178 900 000,00222023: 6 187 800 000,00232024: 5 899 900 000,00242025: 5 782 800 000,00252026: 5 611 000 000,00262027: 6 099 000 000,00272022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Det selskapet solgte for i løpet av året.

2022–2025: 5,2 mrd. SEK–6,2 mrd. SEK. Lignende selskaper: NEL 744 mill. NOK, Xano Industri 3,3 mrd. SEK, Alimak Group 6,9 mrd. SEK. Estimat 2026: 5,6 mrd. SEK (5,6 mrd. SEK–5,6 mrd. SEK). Estimat 2027: 6,1 mrd. SEK (6,1 mrd. SEK–6,1 mrd. SEK).

Driftsmargin7,5 %
NåDriftsmargin2022: 9,33222023: 10,32232024: 9,95242025: 8,92252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Prosentdelen av omsetningen som er igjen etter driftskostnadene.

2022–2025: 8,9 %–10,3 %. Lignende selskaper: NEL −202,7 %, Xano Industri 6,2 %, Alimak Group 13,7 %.

Egenkapitalavkastning8,6 %
NåEgenkapitalavkastning2022: 15,03222023: 14,37232024: 12,70242025: 10,90252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Overskuddet som prosent av eiernes penger i selskapet.

2022–2025: 10,9 %–15,0 %. Lignende selskaper: NEL −32,6 %, Xano Industri 5,5 %, Alimak Group 7,6 %.

P/E22,4
NåP/E2022: 18,40222023: 18,49232024: 22,08242025: 21,74252026: 19,56262027: 14,6727

Prisen investorer betaler per enhet årlig resultat per aksje. Vises ikke ved tap.

2022–2025: 18,4–22,1. Lignende selskaper: Xano Industri 23,5, Alimak Group 22,5. Estimat 2026: 19,6. Estimat 2027: 14,7.

Børsverdi / omsetning (P/S)0,90
NåBørsverdi / omsetning (P/S)2022: 1,17222023: 1,02232024: 1,29242025: 1,03252026: 0,89262027: 0,8227

Det investorene betaler for hver enhet selskapet selger.

2022–2025: 1,02–1,29. Lignende selskaper: NEL 4,90, Xano Industri 0,75, Alimak Group 1,84. Estimat 2026: 0,89. Estimat 2027: 0,82.

Utbytte per aksje4,00 SEK
NåUtbytte per aksje2017: 1,83172018: 2,00182019: 2,30192020: 0,00202021: 1,00212022: 3,50222023: 3,75232024: 3,95242025: 4,0025

Penger utbetalt til eierne per aksje, summert per kalenderår.

2017–2025: 0,00 SEK–4,00 SEK.

Direkteavkastning2,8 %
NåDirekteavkastning2022: 2,03222023: 2,09232024: 1,82242025: 2,3625

Det ordinære årlige utbyttet i prosent av aksjekursen.

2022–2025: 1,8 %–2,4 %. Lignende selskaper: NEL 0,0 %, Xano Industri 2,4 %, Alimak Group 2,8 %.

Netto gjeld / EBITDA3,88
NåNetto gjeld / EBITDA2022: 2,00222023: 1,51232024: 1,84242025: 2,2525

Netto gjeld delt på driftsresultatet før avskrivninger.

2022–2025: 1,51–2,25. Lignende selskaper: Xano Industri 2,57, Alimak Group 3,16.

Flere nøkkeltall
Børsverdi / egenkapital (P/B)1,84
NåBørsverdi / egenkapital (P/B)2022: 2,77222023: 2,66232024: 2,80242025: 2,3725

Børsverdien delt på eiernes kapital etter gjeld.

2022–2025: 2,37–2,80. Lignende selskaper: NEL 1,06, Xano Industri 1,27, Alimak Group 1,64.

EV / EBIT15,1
2025EV / EBIT2022: 14,83222023: 12,56232024: 14,79242025: 15,1125

Børsverdien pluss netto gjeld delt på driftsresultatet. Tar med gjelden.

2022–2025: 12,6–15,1.

Fri kontantstrøm per aksje5,38 SEK
NåFri kontantstrøm per aksje2022: 4,98222023: 10,84232024: 9,43242025: 4,43252022: 172,402023: 179,502024: 217,002025: 169,60

Pengene igjen etter investeringer delt på antall aksjer.

2022–2025: 4,43 SEK–10,84 SEK. Lignende selskaper: NEL -0,35 NOK, Xano Industri 3,49 SEK, Alimak Group 6,26 SEK.

Egenkapitalandel37,0 %
2025Egenkapitalandel2022: 35,15222023: 36,93232024: 37,48242025: 37,0325

Prosentdelen av eiendelene finansiert av egenkapital.

2022–2025: 35,2 %–37,5 %.

Utbyttet forklart

Utbytte er penger som betales til aksjonærene. Nederman Holding betalte 4,00 SEK per aksje i de tolv månedene til 5. november 2026.

På eksdagen 22. april 2026 ble Nederman Holding handlet uten rett til utbyttet på 4,00 SEK. Kursen gikk fra 130,80 SEK til 124,60 SEK; med utbyttet var dagens endring −1,7 %. Retten til pengene går til aksjonærene på eksdagen; utbetalingen skjer senere.

2017: 1,83 SEK2018: 2,00 SEK2019: 2,30 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,00 SEK2022: 3,50 SEK2023: 3,75 SEK2024: 3,95 SEK2025: 4,00 SEK2026 hittil: 4,00 SEK

Verdt å følge med på fremover

Rapporten viser hvordan salget og overskuddet i Nederman Holding har endret seg.

  • Rapporten

    Rapporten viser hvordan salget og overskuddet i Nederman Holding har endret seg.

    Legg til i kalenderen
Mer om Nederman Holding

Innsidehandel

Personer i styret og ledelsen må melde sine handler i aksjen til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Joakim Ryrstedt, ledende ansattKjøpcirka 245 tusen SEK
  • Joakim Ryrstedt, ledende ansattKjøpcirka 5 tusen SEK
  • Hans Dahlén, ledende ansattKjøpcirka 240 tusen SEK
  • Joakim Ryrstedt, ledende ansattKjøpcirka 276 tusen SEK
  • Joakim Ryrstedt, ledende ansattKjøpcirka 180 tusen SEK

Rapporten

Neste rapport: · Legg til i kalenderen · Google Calendar

Rapportdag2,7 %

Vanlig dag0,7 %

De siste 15 rapportdagene beveget Nederman Holding seg som regel omtrent 2,7 %. En vanlig dag beveger den seg 0,7 %.

+1,84 % −1,23 % −6,60 % +2,10 %

10 000 SEK i Nederman Holding kjøpt 7. november 2016 er i dag verdt 27 200 SEK, med utbyttene reinvestert.

Hva ville 10 000 SEK i Nederman Holding vært verdt i dag? →

Hva ville 10 000 SEK i Nederman Holding vært verdt i dag?

27 200 SEK

med utbyttene reinvestert, kjøpt 7. november 2016.

Reisens fem største dager

· +14,0 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · rapportdag

· +12,4 % · hele børsen falt 1,1 % samme dag

· +11,8 % · hele børsen steg 3,9 % samme dag

· +11,4 % · hele børsen steg 0,6 % samme dag · rapportdag

· +10,6 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag

Tidligere dager

  • +3,32 % børsen −0,11 % Nederman Holding steg tydelig gjennom uken, mens det bredere markedet holdt seg omtrent flatt. Les →

    Nederman Holding steg tydelig gjennom uken, mens det bredere markedet holdt seg omtrent flatt.

    Aksjen beveget seg mot markedet i siste handelsdag, og steg litt mens OMX Stockholm 30-indeksen falt tydelig.

    Neste rapport, selskapets kvartalsresultater, er ventet 12. februar 2027.

  • +3,00 % børsen +0,83 % Nederman Holding steg kraftig, uten selskapsnyheter som forklarer det. Les →

    Nederman Holding steg kraftig, uten selskapsnyheter som forklarer det.

    Markedet steg tydelig, så Nederman beveget seg mer enn indeksen.

    De siste fem handelsdagene steg aksjen kraftig, mens indeksen bare steg litt.

    Sannsynlige årsaker er bred kjøpsinteresse i industriaksjer og en gjenoppretting etter svakere handel.

    Handelsvolumet var klart under det vanlige, så bevegelsen kom på tynn handel.

  • +0,73 % børsen −0,29 % Nederman Holding steg litt, mens markedet falt litt. Les →

    Nederman Holding steg litt, mens markedet falt litt.

    Ingen selskapsnyhet forklarer bevegelsen, og den var en vanlig dag for aktien.

    De siste fem handelsdagene var aktien stort sett uendret mens OMX Stockholm 30 steg tydelig, så aktien hengte etter.

    Resultatet for tredje kvartal var dårligere enn forventet, noe som sannsynligvis trakk stemningen ned tidligere i uken.

    Ordreinngangen økte kraftig, men salget og marginene falt.

  • +0,58 % børsen +3,01 % Nederman Holding var stort sett uendret de siste fem handelsdagene og beveget seg mindre enn det bredere markedet, som steg tydelig. Les →

    Nederman Holding var stort sett uendret de siste fem handelsdagene og beveget seg mindre enn det bredere markedet, som steg tydelig.

    Bevegelsen var vanlig i størrelse, og aksjen steg litt på siste handelsdag mens markedet falt litt.

    Den viktigste selskapsnyheten kom med kvartalsrapporten 21. oktober: ordreinngangen vokste sterkt, men salget gikk ned og marginene ble presset, noe som var dårligere enn forventet.

    I samme uke steg industrisektoren på Nasdaq Stockholm med omtrent 2 % i median, så aksjen hang etter konkurrentene.

  • −0,58 % børsen +0,96 % Nederman Holding falt litt, mens markedet steg. Les →

    Nederman Holding falt litt, mens markedet steg.

    Ingen selskapsnyhet fra den handelsdagen forklarer bevegelsen.

    De siste fem handelsdagene falt aksjen tydelig, mens markedet var omtrent uendret.

    Kvartalsrapporten for tredje kvartal forrige uke viste lavere salg og presset marginer, selv om ordreinngangen økte.

    Aksjen handler langt under årshøyden, og bevegelsen var en vanlig dag for aksjen.

  • −0,73 % børsen +1,57 % Nederman Holding falt litt, mens markedet steg. Les →

    Nederman Holding falt litt, mens markedet steg.

    Bevegelsen var en vanlig dag for Nederman Holding, uten ny selskapsnyhet fra den handelsdagen.

    Fallet kom etter kvartalsrapporten for tredje kvartal forrige uke, som viste lavere salg og overskudd til tross for økte ordrer.

    Over de siste fem handelsdagene falt aksjen tydelig, mer enn markedet, som falt litt.

    Investorer veide sannsynligvis de lavere marginene fra rapporten.

  • −0,58 % børsen +0,41 % Nederman Holding falt litt uten en tydelig selskapsforklaring. Les →

    Nederman Holding falt litt uten en tydelig selskapsforklaring.

    Aksjen beveget seg mot markedet, som steg litt samme dag.

    Bevegelsen var vanlig for Nederman, mindre enn den vanlige daglige svingningen.

    De siste fem handelsdagene falt aksjen tydelig, men mindre enn den bredere indeksen i Stockholm.

    Trolig bakgrunn er kvartalsrapporten for tredje kvartal tidligere denne uken, der resultatet kom under forventningene og marginene ble presset til tross for sterk ordreinngang.

  • −2,41 % børsen −3,67 % Nederman Holding, notert på Nasdaq Stockholm, falt tydelig i løpet av de siste fem handelsdagene, men mindre enn det bredere markedet, som også falt kraftig. Les →

    Nederman Holding, notert på Nasdaq Stockholm, falt tydelig i løpet av de siste fem handelsdagene, men mindre enn det bredere markedet, som også falt kraftig.

    Hovedårsaken var rapporten for tredje kvartal, publisert midt i uken, der resultatet bommet på forventningene da overskudd og marginer gikk ned på lavere salg.

    Investorer reagerte sannsynligvis på press på marginene, selv om sterke nye ordrer, opp omtrent 12 prosent, delvis veide opp for skuffelsen.

    Neste resultatrapport er ventet 12. februar 2027.

Alle selskaper