Derfor beveger Xano Industri-aksjen seg
Xano Industri steg tydelig, mot et svakere marked.
Skrevet etter børsslutt ·
Hvorfor i dag
16 210 nyheter analysert i dagXano Industri steg tydelig, mot et svakere marked.
Vedtaket ble fattet allerede onsdag, og tilbakekjøp av de samme aksjene følger.
I løpet av de siste fem handelsdagene falt aksjen tydelig, mens markedet var omtrent uendret.
Resultatet for tredje kvartal falt kraftig, og svak etterspørsel i matvareindustrien trykker på resultatene.
Dagens bevegelse på +2,21 % var 2,2 ganger en vanlig dags 1,0 %. OMX Stockholm 30 beveget seg −1,01 % samme dag.
Xano Industri +2,21 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mot børsen
Har kursen fulgt virksomheten?
Kurs og resultat per aksje gikk samme vei i 3 av 3 år. Blant nordiske selskaper skjer det omtrent 60 % av årene. I 2025 endret kursen seg +37 % og resultatet per aksje +78 %.
Omsetning, overskudd og børsverdi
OmsetningOverskuddBørsverdimrd. SEK
Eiendeler, gjeld og børsverdi
EiendelerGjeldBørsverdimrd. SEK
Kurs og resultat per aksje gikk samme vei i 3 av 3 år.Børsverdi (Nå): 2,5 mrd. SEKOmsetning 2025: 3,4 mrd. SEK
Hva nøkkeltallene sier om Xano Industri
Nøkkeltallene kobler det Xano Industri tjener til det investorene betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.
Overskuddet delt på antall aksjer. Hver aksje tilsvarer denne delen av overskuddet.
2022–2025: 1,69 SEK–4,27 SEK. Lignende selskaper: NEL -0,73 NOK, Nederman Holding 6,39 SEK, Raute 1,51 EUR.
Det selskapet solgte for i løpet av året.
2022–2025: 3,3 mrd. SEK–3,5 mrd. SEK. Lignende selskaper: NEL 744 mill. NOK, Nederman Holding 5,5 mrd. SEK, Raute 132 mill. EUR.
Prosentdelen av omsetningen som er igjen etter driftskostnadene.
2022–2025: 5,5 %–9,6 %. Lignende selskaper: NEL −202,7 %, Nederman Holding 7,5 %, Raute 8,8 %.
Overskuddet som prosent av eiernes penger i selskapet.
2022–2025: 5,8 %–16,3 %. Lignende selskaper: NEL −32,6 %, Nederman Holding 8,6 %, Raute 17,2 %.
Prisen investorer betaler per enhet årlig resultat per aksje. Vises ikke ved tap.
2022–2025: 25,4–33,3. Lignende selskaper: Nederman Holding 22,4, Raute 9,2.
Det investorene betaler for hver enhet selskapet selger.
2022–2025: 1,01–1,83. Lignende selskaper: NEL 4,90, Nederman Holding 0,90, Raute 0,62.
Penger utbetalt til eierne per aksje, summert per kalenderår.
2017–2025: 0,00 SEK–1,75 SEK.
Det ordinære årlige utbyttet i prosent av aksjekursen.
2022–2025: 0,0 %–2,3 %. Lignende selskaper: NEL 0,0 %, Nederman Holding 2,8 %, Raute 4,7 %.
Netto gjeld delt på driftsresultatet før avskrivninger.
2022–2025: 1,85–4,07. Lignende selskaper: Nederman Holding 3,88, Raute -1,37.
Flere nøkkeltall
Børsverdien delt på eiernes kapital etter gjeld.
2022–2025: 1,94–4,21. Lignende selskaper: NEL 1,06, Nederman Holding 1,84, Raute 1,50.
Pengene igjen etter investeringer delt på antall aksjer.
2022–2025: -0,23 SEK–7,59 SEK. Lignende selskaper: NEL -0,35 NOK, Nederman Holding 5,38 SEK, Raute 0,31 EUR.
Prosentdelen av eiendelene finansiert av egenkapital.
2022–2025: 42,4 %–49,9 %.
Utbyttet forklart
Utbytte er penger som betales til aksjonærene. Xano Industri betalte 0,50 SEK per aksje i de tolv månedene til 6. november 2026.
På eksdagen 8. mai 2026 ble Xano Industri handlet uten rett til utbyttet på 0,50 SEK. Kursen gikk fra 51,70 SEK til 49,90 SEK; med utbyttet var dagens endring −2,5 %. Retten til pengene går til aksjonærene på eksdagen; utbetalingen skjer senere.
2017: 0,56 SEK2018: 1,00 SEK2019: 1,00 SEK2020: 0,00 SEK2021: 1,25 SEK2022: 1,75 SEK2023: 1,75 SEK2024: 1,00 SEK2025: 0,00 SEK2026 hittil: 0,50 SEK
Hva fulgte etter lignende fall?
Med utbytte medregnet falt Xano Industri 3,4 % de siste fem handelsdagene. Siden 7. november 2016 ble like store fall fulgt av høyere verdi 21 handelsdager senere i 47 av 89 perioder uten overlapp. Medianen var +1,5 %, mot +0,0 % i en vanlig 21-dagersperiode, som endte høyere 50 ganger av 100.
Et slikt fall har derfor sagt lite om den neste måneden.
+1,5 % · 47/89
Verdt å følge med på fremover
Fra eksdagen handles Xano Industri uten rett til det kommende utbyttet.
- Utbyttet forklart
Fra eksdagen handles Xano Industri uten rett til det kommende utbyttet.
- Rapporten
Rapporten viser hvordan salget og overskuddet i Xano Industri har endret seg.
Legg til i kalenderen
Rapporten
Neste rapport: · Legg til i kalenderen · Google Calendar
De siste 16 rapportdagene beveget Xano Industri seg som regel omtrent 5,9 %. En vanlig dag beveger den seg 1,0 %.
−13,84 % Hvorfor? +3,33 % −15,93 % −20,42 %
10 000 SEK i Xano Industri kjøpt 7. november 2016 er i dag verdt 19 900 SEK, med utbyttene reinvestert.
Hva ville 10 000 SEK i Xano Industri vært verdt i dag? →
Hva ville 10 000 SEK i Xano Industri vært verdt i dag?
19 900 SEK
med utbyttene reinvestert, kjøpt 7. november 2016.
Reisens fem største dager
· −20,4 % · hele børsen falt 0,9 % samme dag · rapportdag
· +19,2 % · hele børsen steg 1,9 % samme dag
· +16,3 % · hele børsen falt 0,5 % samme dag
· −15,9 % · hele børsen steg 2,8 % samme dag · rapportdag
· +15,9 % · hele børsen falt 0,9 % samme dag
Tidligere dager
+0,00 % børsen +0,83 % XANO Industri var i stort sett uendret, uten selskapsnyheter som forklarer det. Les →
XANO Industri var i stort sett uendret, uten selskapsnyheter som forklarer det.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 tydelig, så XANO beveget seg mindre enn markedet.
De siste fem handelsdagene falt aksjen kraftig, mens markedet steg litt.
Siste handelsdag besluttet XANOs styre en rettet emisjon av 243 100 C-aksjer, som skal kjøpes tilbake.
Bevegelsen var en vanlig dagsbevegelse for XANO, selv om handelsvolumet var omtrent dobbelt så høyt som vanlig.
−1,83 % børsen −0,08 % Xano Industri falt tydelig, mens markedet var omtrent uendret. Les →
Xano Industri falt tydelig, mens markedet var omtrent uendret.
Aksjen beveget seg mot markedet de siste fem handelsdagene, og falt svært kraftig mens OMX Stockholm 30 steg litt.
Ingen selskapsnyheter fra siste handelsdag forklarer bevegelsen, så årsaken er uklar.
Tidligere rapporterte Xano Industri svake resultater for tredje kvartal, med lavere omsetning og betydelig lavere driftsresultat (EBIT, resultat før finansposter og skatt).
Den svake rapporten og fallende volumer i kjernevirksomheten trakk sannsynligvis aksjen ned denne uken.
−4,88 % børsen +0,48 % Xano Industri falt kraftig, mens markedet steg litt. Les →
Xano Industri falt kraftig, mens markedet steg litt.
Den mest sannsynlige årsaken er svake resultater for tredje kvartal, der driftsresultatet falt til 24 MSEK fra 110 MSEK.
Handelsvolumet var omtrent fire ganger normalt, så mange aksjer skiftet eier.
Over de siste fem handelsdagene falt aksjen svært kraftig, mens OMX Stockholm 30 steg tydelig.
Fallet er en svært stor bevegelse, omtrent sju ganger en normal femdagersperiode for aksjen.
−13,84 % børsen +0,41 % Xano Industri falt svært kraftig, mens markedet steg. Les →
Xano Industri falt svært kraftig, mens markedet steg.
Selskapet la samme dag frem delårsrapporten sin, med omsetning på 715 MSEK og driftsresultat som falt til 24 MSEK fra 110.
Selskapets overskudd falt kraftig, så rapporten forklarer sannsynligvis det meste av nedgangen.
De siste fem handelsdagene falt aksjen svært kraftig, omtrent fem ganger en normal periode.
NESTE: Hvordan beveget det bredere Stockholmsmarkedet og industrisektoren seg i de samme dagene for Xano Industri? | Hva var de største daglige bevegelsene for Xano Industri det siste året? | Hva betyr driftsresultat (EBIT, resultat før renter og skatt) for Xano Industri?
+0,00 % børsen +0,96 % Xano Industri beveget seg lite uten selskapsnyheter. Les →
Xano Industri beveget seg lite uten selskapsnyheter.
Over de siste fem handelsdagene steg aksjen litt, mens OMX Stockholm 30 var omtrent uendret.
Handelen var normal for aksjen.
Den eneste posten er en datert oppdatering av analytikernes estimater fra forrige lørdag, som er bakgrunn og ikke en årsak til dagens bevegelse.
I samme uke falt industriaksjer på Nasdaq Stockholm litt samlet, så bevegelsen var liten og forklares ikke av selskapsnyheter.
+4,79 % børsen −3,67 % Xano Industri steg tydelig de siste fem handelsdagene, en stor bevegelse for aksjen. Les →
Xano Industri steg tydelig de siste fem handelsdagene, en stor bevegelse for aksjen.
I samme dager falt OMX Stockholm 30, Sveriges hovedindeks, kraftig, så Xano beveget seg mot markedet.
Xano har ingen selskapsnyheter i perioden, så ingen spesifikk hendelse forklarer oppgangen.
Aksjer kan stige mot markedet når investorer flytter penger til selskaper de vurderer som sterkere, eller når interessen for bransjen øker.
+0,20 % børsen +1,25 % Xano Industri var stort sett uendret mens det bredere Stockholmsmarkedet steg tydelig, så aksjen lå etter markedet den dagen. Les →
Xano Industri var stort sett uendret mens det bredere Stockholmsmarkedet steg tydelig, så aksjen lå etter markedet den dagen.
De siste fem handelsdagene steg aksjen litt, i takt med OMX Stockholm 30 som også steg litt.
Industriaksjer som Xano Industri pleier å følge konjunkturene, ordreinngangen og rentforventningene, så en sterk markedsdag kan la et mindre selskap være uendret hvis investorer foretrekker større og mer likvide navn.
Følg med på om aksjen tar igjen markedets bevegelse i de kommende handelsdagene og om det kommer en ny melding fra selskapet.
+1,98 % børsen −0,62 % Xano Industri steg kraftig uten selskapsnyheter; aksjen beveget seg mot en noe svakere OMX Stockholm 30. Les →
Xano Industri steg kraftig uten selskapsnyheter; aksjen beveget seg mot en noe svakere OMX Stockholm 30.
De siste fem handelsdagene steg den litt, på linje med et tydelig stigende marked.
Det har ikke kommet selskapsnyheter om Xano Industri i perioden, så bevegelsen skyldes trolig bredere handelsstrømmer og stemningen i industrisektoren snarere enn en konkret hendelse.
Kraftige enkeltdagsbevegelser i mindre industriaksjer drives ofte av endringer i investorenes posisjonering eller av nyheter i den bredere sektoren.
Å følge med på industrisektoren og OMX Stockholm 30 i kommende handelsdager viser om bevegelsen holder.