Därför rör sig Nederman Holding-aktien
Nederman Holding föll tydligt, mer än marknaden.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
16 210 nyheter analyserade idagNederman Holding föll tydligt, mer än marknaden.
Nyheten under handelsdagen var ett gratis test av dammexplosion, vilket sannolikt inte förklarar en nedgång.
Ingen företagsnyhet förklarar tydligt rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt medan OMX Stockholm 30 steg endast lite.
Handeln låg kring den vanliga nivån.
Dagens rörelse på −1,80 % var 2,5 gånger en vanlig dags rörelse på 0,7 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −0,32 % samma dag.
Nederman Holding −1,80 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Lite svagare än börsen
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för Nederman Holding.
Nederman Holding tjänade mer än väntat i 0 av 2 rapporter.
Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 1 av 2 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.
Betygen
Riktkurserna
Senaste kurs 143,00 kr
Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det
Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr
Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 2,15 kr (12 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 7,52 kr för tre månader sedan till 7,31 kr nu. Estimat 2026: 7,31 kr. Estimat 2027: 9,75 kr. En analytiker har gjort dessa estimat. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 10 juni: Köp cirka 245 tkr. 9 juni: Köp cirka 5 tkr. 26 maj: Köp cirka 240 tkr. 26 maj: Köp cirka 276 tkr. 7 maj: Köp cirka 180 tkr.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −22 % och vinsten per aktie −21 %.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdemdkr
Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år.Börsvärde (Nu): 5,0 mdkrFörsäljning 2025: 5,8 mdkr
Vad nyckeltalen säger om Nederman Holding
Nyckeltalen kopplar det Nederman Holding tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: 7,80 kr–9,83 kr. Liknande bolag: NEL -0,73 NOK, Xano Industri 1,77 kr, Alimak Group 5,33 kr. Estimat 2026: 7,31 kr (7,31 kr–7,31 kr). Estimat 2027: 9,75 kr (9,75 kr–9,75 kr).
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 5,2 mdkr–6,2 mdkr. Liknande bolag: NEL 744 M NOK, Xano Industri 3,3 mdkr, Alimak Group 6,9 mdkr. Estimat 2026: 5,6 mdkr (5,6 mdkr–5,6 mdkr). Estimat 2027: 6,1 mdkr (6,1 mdkr–6,1 mdkr).
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: 8,9 %–10,3 %. Liknande bolag: NEL −202,7 %, Xano Industri 6,2 %, Alimak Group 13,7 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: 10,9 %–15,0 %. Liknande bolag: NEL −32,6 %, Xano Industri 5,5 %, Alimak Group 7,6 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 18,4–22,1. Liknande bolag: Xano Industri 23,5, Alimak Group 22,5. Estimat 2026: 19,6. Estimat 2027: 14,7.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 1,02–1,29. Liknande bolag: NEL 4,90, Xano Industri 0,75, Alimak Group 1,84. Estimat 2026: 0,89. Estimat 2027: 0,82.
Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.
2017–2025: 0,00 kr–4,00 kr.
Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.
2022–2025: 1,8 %–2,4 %. Liknande bolag: NEL 0,0 %, Xano Industri 2,4 %, Alimak Group 2,8 %.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: 1,51–2,25. Liknande bolag: Xano Industri 2,57, Alimak Group 3,16.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 2,37–2,80. Liknande bolag: NEL 1,06, Xano Industri 1,27, Alimak Group 1,64.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 12,6–15,1.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: 4,43 kr–10,84 kr. Liknande bolag: NEL -0,35 NOK, Xano Industri 3,49 kr, Alimak Group 6,26 kr.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 35,2 %–37,5 %.
Utdelningen förklarad
En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Nederman Holding har delat ut 4,00 kr per aktie under de tolv månaderna till 5 november 2026.
På x-dagen 22 april 2026 handlades Nederman Holding utan rätt till utdelningen på 4,00 kr. Kursen gick från 130,80 kr till 124,60 kr; med utdelningen inräknad blev dagens förändring −1,7 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.
2017: 1,83 kr2018: 2,00 kr2019: 2,30 kr2020: 0,00 kr2021: 1,00 kr2022: 3,50 kr2023: 3,75 kr2024: 3,95 kr2025: 4,00 kr2026 hittills: 4,00 kr
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Rapporten visar hur Nederman Holdings försäljning och vinst har förändrats.
- Rapporten
Rapporten visar hur Nederman Holdings försäljning och vinst har förändrats.
Lägg till i kalendern
Mer om Nederman Holding
Insynshandel
Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.
- Joakim Ryrstedt, ledande befattningshavareKöpcirka 245 tkr
- Joakim Ryrstedt, ledande befattningshavareKöpcirka 5 tkr
- Hans Dahlén, ledande befattningshavareKöpcirka 240 tkr
- Joakim Ryrstedt, ledande befattningshavareKöpcirka 276 tkr
- Joakim Ryrstedt, ledande befattningshavareKöpcirka 180 tkr
Rapporten
Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar
De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Nederman Holding oftast ungefär 2,7 %. En vanlig dag rör den sig 0,7 %.
+1,84 % Varför? −1,23 % −6,60 % +2,10 %
10 000 kr i Nederman Holding köpt 7 november 2016 är i dag värda 27 200 kr, med utdelningarna återinvesterade.
Vad hade 10 000 kr i Nederman Holding varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 kr i Nederman Holding varit värda i dag?
27 200 kr
med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.
Resans fem största dagar
· +14,0 % · hela börsen steg 1,0 % samma dag · rapportdag
· +12,4 % · hela börsen föll 1,1 % samma dag
· +11,8 % · hela börsen steg 3,9 % samma dag
· +11,4 % · hela börsen steg 0,6 % samma dag · rapportdag
· +10,6 % · hela börsen steg 0,5 % samma dag
Tidigare dagar
+3,32 % börsen −0,11 % Nederman Holding steg tydligt under veckan, medan den bredare marknaden låg kvar i stort sett oförändrad. Läs →
Nederman Holding steg tydligt under veckan, medan den bredare marknaden låg kvar i stort sett oförändrad.
Aktien gick mot marknaden under sista handelsdagen och steg något medan OMX Stockholm 30-index föll tydligt.
Nästa rapport, bolagets kvartalsresultat, väntas den 12 februari 2027.
+3,00 % börsen +0,83 % Nederman Holding steg kraftigt utan bolagsförklaring. Läs →
Nederman Holding steg kraftigt utan bolagsförklaring.
Marknaden steg tydligt, så Nederman rörde sig mer än index.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt, medan Stockholmsindex steg bara lite.
Troliga orsaker är bred köpvilja i industriaktier och en återhämtning efter svagare handel.
Handelsvolymen var klart under den normala nivån, så rörelsen kom på tunn handel.
+0,73 % börsen −0,29 % Nederman Holding steg något, medan marknaden föll något. Läs →
Nederman Holding steg något, medan marknaden föll något.
Ingen bolagsnyhet förklarar rörelsen, och den var en vanlig dag för aktien.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad medan OMX Stockholm 30 steg tydligt, så aktien halkade efter.
Resultatet för tredje kvartalet var sämre än väntat, vilket sannolikt tyngde stämningen tidigare i veckan.
Ordervärdet ökade kraftigt, men försäljningen och marginalerna minskade.
+0,58 % börsen +3,01 % Nederman Holding låg i stort sett oförändrad under de senaste fem handelsdagarna och rörde sig mindre än den bredare marknaden, som steg tydligt. Läs →
Nederman Holding låg i stort sett oförändrad under de senaste fem handelsdagarna och rörde sig mindre än den bredare marknaden, som steg tydligt.
Rörelsen var normal till storleken, och aktien steg något på den senaste handelsdagen medan marknaden föll något.
Den viktigaste bolagsnyheten kom med kvartalsrapporten den 21 oktober: orderingången växte kraftigt, men försäljningen minskade och vinstmarginalerna pressades, vilket var sämre än förväntat.
Under samma vecka steg industrisektorn på Nasdaq Stockholm med cirka 2 % i median, så aktien släpade efter sina konkurrenter.
−0,58 % börsen +0,96 % Nederman Holding föll något, medan marknaden steg. Läs →
Nederman Holding föll något, medan marknaden steg.
Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt medan marknaden var ungefär oförändrad.
Kvartalsrapporten för tredje kvartalet förra veckan visade lägre försäljning och pressade marginaler, även om orderingången ökade.
Aktien handlas långt under sitt årshögsta, och rörelsen var en vanlig dag för aktien.
−0,73 % börsen +1,57 % Nederman Holding föll något, medan marknaden steg. Läs →
Nederman Holding föll något, medan marknaden steg.
Rörelsen var en vanlig dag för Nederman Holding, utan ny bolagsnyhet från den handelsdagen.
Nedgången kom efter kvartalsrapporten för tredje kvartalet förra veckan, som visade lägre försäljning och vinst trots ökade order.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt, mer än marknaden, som sjönk något.
Investerare vägde troligen in de lägre marginalerna från rapporten.
−0,58 % börsen +0,41 % Nederman Holding föll något utan någon tydlig bolagsförklaring. Läs →
Nederman Holding föll något utan någon tydlig bolagsförklaring.
Aktien rörde sig mot marknaden, som steg något under samma dag.
Rörelsen var normal för Nederman, mindre än dess vanliga dagliga svängning.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt, men mindre än det bredare Stockholmsindexet.
Troligen förklaras det av kvartalsrapporten för tredje kvartalet tidigare i veckan, där resultatet understeg förväntningarna och marginalerna pressades trots stark orderingång.
−2,41 % börsen −3,67 % Nederman Holding föll tydligt under de senaste fem handelsdagarna, men mindre än den bredare marknaden, som också föll kraftigt. Läs →
Nederman Holding föll tydligt under de senaste fem handelsdagarna, men mindre än den bredare marknaden, som också föll kraftigt.
Huvudorsaken var rapporten för tredje kvartalet, publicerad mitt i veckan, där resultatet missade förväntningarna när vinsten och marginalerna minskade på lägre försäljning.
Investerare reagerade troligen på marginalpress, även om starka nya order, upp cirka 12 procent, delvis vägde upp besvikelsen.
Nästa rapport väntas den 12 februari 2027.
−3,62 % börsen −2,51 % Nederman Holding föll kraftigt, i takt med en starkt fallande OMX Stockholm 30. Läs →
Nederman Holding föll kraftigt, i takt med en starkt fallande OMX Stockholm 30.
Aktien rörde sig alltså som marknaden, men rörelsen var mycket stor för bolaget.
Det är nästan fyra gånger en vanlig dag och ovanligt, då liknande rörelser inträffat cirka elva gånger under det senaste året.
Handelsvolymen var ungefär dubbelt så hög som normalt.
Nederman rapporterade sitt tredje kvartal i går, med resultat under förväntningarna: rörelseresultatet sjönk och marginalen föll, trots att orderingången var stark.
+1,84 % börsen +0,17 % Nedermans aktie steg tydligt, på dagen för kvartalsrapporten för tredje kvartalet. Läs →
Nedermans aktie steg tydligt, på dagen för kvartalsrapporten för tredje kvartalet.
Rapporten visade att orderingången ökade med 11,8 procent, men försäljningen minskade och vinstmarginalerna sjönk, vilket var sämre än förväntat.
Handelsvolymen var ungefär fyra gånger normal, så många aktier bytte ägare.
Marknaden låg i stort sett oförändrad under samma handelsdag, så rörelsen beror på bolaget självt.
Investerare har troligen bortsett från vinstmissen och i stället fokuserat på den starka orderutvecklingen och en mer positiv utblick.
Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?