Därför rör sig SRV Group-aktien
SRV Group föll något, i linje med marknaden.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
15 876 nyheter analyserade idagSRV Group föll något, i linje med marknaden.
Inga företagsnyheter förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg SRV Group något medan OMX Helsinki 25 var ungefär oförändrad.
Rörelsen var normal för SRV Group.
Nästa rapport kommer den 4 februari 2027.
Dagens rörelse på −0,75 % var 0,3 gånger en vanlig dags rörelse på 2,2 %. OMX Helsinki 25 rörde sig −0,56 % samma dag.
SRV Group −0,75 %OMX Helsinki 25 −0,56 %I takt med börsen
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för SRV Group.
SRV Group tjänade mer än väntat i 1 av 8 rapporter.
Finns inte i diagrammet eftersom estimat och utfall saknas: 1 av periodens 9 rapporter, den senaste 7 maj 2026.
Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.
Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 6 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.
Betygen
Riktkurserna
Senaste kurs 7,80 EUR
Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det
Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatEUR
Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,26 EUR (4 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 0,10 EUR för tre månader sedan till 0,14 EUR nu. Estimat 2026: 0,14 EUR. Estimat 2027: 0,63 EUR. En analytiker har gjort estimatet för kvartalet.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −8 % och vinsten per aktie +200 %.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.M EUR
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdeM EUR
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 132 M EURFörsäljning 2025: 706 M EUR
Vad nyckeltalen säger om SRV Group
Nyckeltalen kopplar det SRV Group tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: -6,62 EUR–0,48 EUR. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 3,98 kr, Cynca Nordic -12,58 kr, Sitowise Group -1,15 EUR. Estimat 2026: 0,14 EUR (0,14 EUR–0,14 EUR). Estimat 2027: 0,63 EUR (0,56 EUR–0,70 EUR).
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 610 M EUR–770 M EUR. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 6,1 mdkr, Cynca Nordic 3,4 mdkr, Sitowise Group 187 M EUR. Estimat 2026: 817 M EUR (816 M EUR–817 M EUR). Estimat 2027: 941 M EUR (907 M EUR–975 M EUR).
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: −1,4 %–1,5 %. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 3,7 %, Cynca Nordic 1,6 %, Sitowise Group −20,3 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: −59,9 %–7,9 %. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 29,0 %, Cynca Nordic −15,5 %, Sitowise Group −44,4 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 8,9–29,1. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 9,1. Estimat 2026: 55,7. Estimat 2027: 12,4.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 0,08–0,11. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 0,27, Cynca Nordic 0,34, Sitowise Group 0,43. Estimat 2026: 0,16. Estimat 2027: 0,14.
Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.
2017–2025: 0,00 EUR–1,83 EUR.
Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.
2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 2,1 %, Sitowise Group 0,0 %.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: 1,84–5,87. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen -1,35, Cynca Nordic 1,30, Sitowise Group 12,86.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 0,44–0,54. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 2,35, Cynca Nordic 0,66, Sitowise Group 1,32.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 5,1–15,7.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: -0,74 EUR–1,16 EUR. Liknande bolag: ByggPartnerGruppen 11,48 kr, Cynca Nordic 5,83 kr, Sitowise Group 0,17 EUR.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 31,6 %–33,3 %.
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Rapporten visar hur SRV Groups försäljning och vinst har förändrats.
- Rapporten
Rapporten visar hur SRV Groups försäljning och vinst har förändrats.
Lägg till i kalendern
Rapporten
Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar
De senaste 16 rapportdagarna rörde sig SRV Group oftast ungefär 2,3 %. En vanlig dag rör den sig 2,2 %.
−11,23 % Varför? +3,81 % +1,12 % +2,76 %
10 000 EUR i SRV Group köpt 7 november 2016 är i dag värda 985 EUR, med utdelningarna återinvesterade.
Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 24 500 EUR.
Vad hade 10 000 EUR i SRV Group varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 EUR i SRV Group varit värda i dag?
985 EUR
med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016. Samma summa i OMX Helsinki med utdelningar hade blivit 24 500 EUR.
Som lägst var den värd 399 EUR (25 oktober 2023).
Resans fem största dagar
· +16,3 % · hela börsen föll 0,8 % samma dag
· +15,2 % · hela börsen steg 0,8 % samma dag
· +14,5 % · hela börsen steg 0,6 % samma dag
· +14,5 % · hela börsen steg 2,0 % samma dag
· +14,3 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag
Tidigare dagar
+0,52 % börsen +0,50 % SRV Group låg i stort sett oförändrad under veckans handelsdagar och rörde sig mindre än den bredare marknaden. Läs →
SRV Group låg i stort sett oförändrad under veckans handelsdagar och rörde sig mindre än den bredare marknaden.
Marknaden, mätt med OMX Helsinki 25, steg lite under samma dagar, medan aktien i SRV Group föll lite under den senaste handelsdagen.
Veckans rörelse var normal för bolaget, med handeln långt under dess vanliga nivå.
Nästa rapport om resultatet kommer torsdagen den 4 februari 2027.
+2,31 % börsen +1,62 % SRV Group steg tydligt, i linje med marknaden. Läs →
SRV Group steg tydligt, i linje med marknaden.
Inga bolagsnyheter förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad, något mindre än OMX Helsinki 25, som steg något.
Handelsvolymen var runt sin normala nivå.
Senaste stängningskursen ligger långt under årets högsta och långt över årets lägsta.
−1,27 % börsen −0,39 % SRV Group föll, en vanlig dag för aktien. Läs →
SRV Group föll, en vanlig dag för aktien.
Nedgången var ungefär lika stor som på den bredare Helsingforsbörsen, och inga företagsnyheter förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna var aktien ungefär oförändrad, medan OMX Helsinki 25 föll tydligt, så SRV Group höll sig bättre än marknaden.
Handelsvolymen låg långt under den normala nivån, vilket betyder att färre aktier bytte ägare än vanligt.
Senaste slutkursen ligger långt under årets högsta slutkurs, som noterades i slutet av september, och långt över årets lägsta, som noterades i slutet av december förra året.
+0,52 % börsen −1,25 % SRV Group steg, en vanlig rörelse för aktien. Läs →
SRV Group steg, en vanlig rörelse för aktien.
Den gick emot en marknad som föll tydligt samma dag.
Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien något medan marknaden var ungefär oförändrad.
Det senaste kvartalsrapporten, publicerad den 22 oktober, visade omsättning upp 28 procent och förbättrad lönsamhet, men resultatet låg under förväntningarna.
−1,27 % börsen +0,22 % SRV Group sjönk något under veckan, medan den bredare Helsingforsmarknaden var ungefär oförändrad. Läs →
SRV Group sjönk något under veckan, medan den bredare Helsingforsmarknaden var ungefär oförändrad.
Delårsrapporten den 22 oktober visade att omsättningen ökade med cirka 28 procent och att vinsten förbättrades, men resultatet låg ändå under förväntningarna, vilket sannolikt tyngde aktien.
Den senaste handelsdagen steg aktien något mot en tydligt fallande marknad, och veckans rörelser var normala för aktien.
Nästa rapport om resultatet är planerad till den 4 februari 2027.
−3,02 % börsen +0,35 % SRV Group föll, mot en marknad som steg något. Läs →
SRV Group föll, mot en marknad som steg något.
Inga bolagsnyheter från den handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien kraftigt, en mycket stor rörelse för SRV Group, ungefär fyra gånger dess vanliga femdagarsrörelse.
Den troligaste orsaken är att den starka tredjekvartalsrapporten, publicerad 22 oktober, följdes av fortsatt försiktighet bland investerare, eftersom resultatet missade förväntningarna.
Nästa steg att bevaka är nästa rapport den 4 februari 2027.
+2,05 % börsen −0,54 % SRV Group steg, mot en något svagare marknad. Läs →
SRV Group steg, mot en något svagare marknad.
Rörelsen kom utan något nytt bolagsbesked daterat till den dagen, så orsaken är inte bekräftad.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien mycket kraftigt, mer än OMX Helsinki 25-index som föll något.
Fallet var en mycket stor rörelse för SRV Group, ungefär sju gånger en normal femdagarsperiod.
Bolagets senaste rapport, publicerad 22 oktober, visade omsättning upp 28 procent och orderstock över 1,5 miljarder euro, men resultatet missade förväntningarna.
−2,74 % börsen −0,14 % SRV Group föll tydligt. Läs →
SRV Group föll tydligt.
Ingen företagsnyhet förklarar nedgången.
Under de senaste fem handelsdagarna föll SRV Group kraftigt, en mycket stor rörelse för aktien, medan OMX Helsinki 25 var ungefär oförändrad.
Delårsrapporten den 22 oktober visade att omsättningen ökade med 28 procent och orderstocken översteg 1,5 miljarder euro, vilket talar emot en fundamental orsak, så nedgången drevs sannolikt av handelsflöden och investerarnas försiktighet inför resultatet.
Nästa rapport publiceras torsdagen den 4 februari 2027.
−7,96 % börsen −0,38 % SRV Group föll kraftigt i sista handelsdagen efter svag kvartalsrapport. Läs →
SRV Group föll kraftigt i sista handelsdagen efter svag kvartalsrapport.
Under handelsdagen föll aktien mycket kraftigt, klart mer än OMX Helsinki 25, som föll lite.
Rörelsen var ovanligt stor, cirka sex gånger en normal dag för aktien, och handelsvolymen låg kring dubbelt så hög som vanligt.
Rapporten som kom dagen innan visade stark tillväxt, men rörelseresultatet (EBIT) och vinsten före skatt låg under förväntningarna.
Över de senaste fem handelsdagarna föll aktien också mycket kraftigt, medan den fortfarande ligger klart över sitt lägsta slutpris från i december förra året.
−11,29 % börsen −3,27 % SRV Group föll mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, tydligt mer än den bredare Helsingforsbörsen. Läs →
SRV Group föll mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, tydligt mer än den bredare Helsingforsbörsen.
Rörelsen var mycket stor för bolaget och ovanlig under det senaste året.
Delårsrapporten som publicerades igår visade kraftigt ökad omsättning och en större orderstock, men resultatet låg under förväntningarna och aktien förblev under tryck.
Att följa härnäst: hur aktien handlas efter rapportens presentation och marknadens reaktion under de kommande handelsdagarna.
−11,23 % börsen −1,41 % SRV Group föll mycket kraftigt, betydligt mer än marknaden. Läs →
SRV Group föll mycket kraftigt, betydligt mer än marknaden.
Nedgången kom samma dag som bolaget publicerade sin delårsrapport, som visade intäkter upp 28 procent och klart högre resultat, med en orderstock över 1,5 miljarder euro.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien något i linje med OMX Helsinki 25.
Rörelsen var mycket stor för SRV Group och handelsvolymen var ungefär tre gånger den normala nivån.
Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?