Derfor bevæger SRV Group-aktien sig
SRV Group faldt lidt, i takt med markedet.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
16 210 nyheder analyseret i dagSRV Group faldt lidt, i takt med markedet.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage steg SRV Group lidt, mens OMX Helsinki 25 var nogenlunde uændret.
Bevægelsen var normal for SRV Group.
Næste regnskab kommer 4. februar 2027.
Dagens bevægelse på −0,75 % var 0,3 gange en normal dags 2,2 %. OMX Helsinki 25 bevægede sig −0,56 % samme dag.
SRV Group −0,75 %OMX Helsinki 25 −0,56 %I takt med børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for SRV Group.
SRV Group tjente mere end ventet i 1 af 8 rapporter.
Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 1 af periodens 9 rapporter, den seneste 7. maj 2026.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 6 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 7,80 EUR
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetEUR
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,26 EUR (4. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,10 EUR for tre måneder siden til 0,14 EUR nu. Estimat 2026: 0,14 EUR. Estimat 2027: 0,63 EUR. Én analytiker har lavet estimatet for kvartalet.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −8 % og indtjeningen pr. aktie +200 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. EUR
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimio. EUR
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 132 mio. EUROmsætning 2025: 706 mio. EUR
Hvad nøgletallene siger om SRV Group
Nøgletallene forbinder det, SRV Group tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -6,62 EUR–0,48 EUR. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 3,98 SEK, Cynca Nordic -12,58 SEK, Sitowise Group -1,15 EUR. Estimat 2026: 0,14 EUR (0,14 EUR–0,14 EUR). Estimat 2027: 0,63 EUR (0,56 EUR–0,70 EUR).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 610 mio. EUR–770 mio. EUR. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 6,1 mia. SEK, Cynca Nordic 3,4 mia. SEK, Sitowise Group 187 mio. EUR. Estimat 2026: 817 mio. EUR (816 mio. EUR–817 mio. EUR). Estimat 2027: 941 mio. EUR (907 mio. EUR–975 mio. EUR).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: −1,4 %–1,5 %. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 3,7 %, Cynca Nordic 1,6 %, Sitowise Group −20,3 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −59,9 %–7,9 %. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 29,0 %, Cynca Nordic −15,5 %, Sitowise Group −44,4 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 8,9–29,1. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 9,1. Estimat 2026: 55,7. Estimat 2027: 12,4.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 0,08–0,11. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 0,27, Cynca Nordic 0,34, Sitowise Group 0,43. Estimat 2026: 0,16. Estimat 2027: 0,14.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 EUR–1,83 EUR.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 2,1 %, Sitowise Group 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 1,84–5,87. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen -1,35, Cynca Nordic 1,30, Sitowise Group 12,86.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 0,44–0,54. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 2,35, Cynca Nordic 0,66, Sitowise Group 1,32.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2022–2025: 5,1–15,7.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: -0,74 EUR–1,16 EUR. Lignende selskaber: ByggPartnerGruppen 11,48 SEK, Cynca Nordic 5,83 SEK, Sitowise Group 0,17 EUR.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 31,6 %–33,3 %.
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i SRV Group har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i SRV Group har ændret sig.
Føj til kalenderen
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 16 regnskabsdage bevægede SRV Group sig typisk omkring 2,3 %. En almindelig dag bevæger den sig 2,2 %.
−11,23 % +3,81 % +1,12 % +2,76 %
10.000 EUR i SRV Group købt 7. november 2016 er i dag 985 EUR værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.500 EUR.
Hvad ville 10.000 EUR i SRV Group være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 EUR i SRV Group være værd i dag?
985 EUR
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016. Samme beløb i OMX Helsinki med udbytte ville være blevet til 24.500 EUR.
På sit laveste var den 399 EUR værd (25. oktober 2023).
Rejsens fem største dage
· +16,3 % · hele børsen faldt 0,8 % samme dag
· +15,2 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag
· +14,5 % · hele børsen steg 0,6 % samme dag
· +14,5 % · hele børsen steg 2,0 % samme dag
· +14,3 % · hele børsen steg 0,1 % samme dag
Tidligere dage
+0,52 % børsen +0,50 % SRV Group var stort set uændret i ugens handelsdage og bevægede sig mindre end det bredere marked. Læs →
SRV Group var stort set uændret i ugens handelsdage og bevægede sig mindre end det bredere marked.
Markedet, målt med OMX Helsinki 25, steg lidt i de samme dage, mens aktien i SRV Group faldt lidt i den seneste handelsdag.
Ugens bevægelse var normal for selskabet, med handel langt under det sædvanlige niveau.
Næste regnskabsaflæggelse er torsdag den 4. februar 2027.
+2,31 % børsen +1,62 % SRV Group steg tydeligt, i takt med markedet. Læs →
SRV Group steg tydeligt, i takt med markedet.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, lidt under OMX Helsinki 25, som steg lidt.
Handelsvolumen var omkring det normale niveau.
Seneste lukkekurs ligger langt under årets højeste og langt over årets laveste.
−1,27 % børsen −0,39 % SRV Group faldt lidt, en almindelig dag for aktien. Læs →
SRV Group faldt lidt, en almindelig dag for aktien.
Faldet var nogenlunde lige så stort som på den bredere Helsinki-børs, og ingen virksomhedsnyheder forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens OMX Helsinki 25 faldt tydeligt, så SRV Group holdt sig bedre end markedet.
Handelsvolumen lå langt under det sædvanlige niveau, hvilket betyder, at færre aktier skiftede ejer end normalt.
Seneste lukkekurs ligger langt under årets højeste lukkekurs, sat i slutningen af september, og langt over årets laveste, sat i slutningen af december sidste år.
+0,52 % børsen −1,25 % SRV Group steg lidt, en almindelig bevægelse for aktien. Læs →
SRV Group steg lidt, en almindelig bevægelse for aktien.
Den bevægede sig mod et marked, der faldt tydeligt samme dag.
Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens markedet var nogenlunde uændret.
Den seneste kvartalsrapport, offentliggjort 22. oktober, viste omsætning op 28 procent og bedre rentabilitet, men resultatet var under forventningerne.
−1,27 % børsen +0,22 % SRV Group faldt en smule i løbet af ugen, mens det bredere marked i Helsinki var nogenlunde uændret. Læs →
SRV Group faldt en smule i løbet af ugen, mens det bredere marked i Helsinki var nogenlunde uændret.
Delårsrapporten den 22. oktober viste en omsætningsstigning på cirka 28 procent og en bedre indtjening, men resultatet lå stadig under forventningerne, hvilket sandsynligvis trykkede aktien.
Den seneste handelsdag steg aktien lidt mod et tydeligt faldende marked, og ugens udsving var almindelige for aktien.
Næste regnskab er planlagt til den 4. februar 2027.
−3,02 % børsen +0,35 % SRV Group faldt kraftigt, uden selskabsnyheder. Læs →
SRV Group faldt kraftigt, uden selskabsnyheder.
Ingen virksomhedsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, en meget stor bevægelse for SRV Group, cirka fire gange dens sædvanlige femdages udsving.
Den mest sandsynlige årsag er, at den stærke regnskabsrapport for tredje kvartal, offentliggjort 22. oktober, blev fulgt af vedvarende forsigtighed blandt investorer, da resultatet ikke levede op til forventningerne.
Næste punkt at følge er den næste regnskabsrapport torsdag 4. februar 2027.
+2,05 % børsen −0,54 % SRV Group steg tydeligt, uden selskabsnyheder. Læs →
SRV Group steg tydeligt, uden selskabsnyheder.
Bevægelsen kom uden en ny selskabsmeddelelse dateret til den dag, så årsagen er ikke bekræftet.
De seneste fem handelsdage faldt aktien meget kraftigt, mere end OMX Helsinki 25-indekset, som faldt lidt.
Faldet var en meget stor bevægelse for SRV Group, cirka syv gange en normal femdagesperiode.
Selskabets seneste regnskab, offentliggjort 22. oktober, viste omsætning op 28 procent og ordrebeholdning over 1,5 milliarder euro, men resultatet skuffede forventningerne.
−2,74 % børsen −0,14 % SRV Group faldt tydeligt, uden selskabsnyheder. Læs →
SRV Group faldt tydeligt, uden selskabsnyheder.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer faldet.
I de seneste fem handelsdage faldt SRV Group kraftigt, en meget stor bevægelse for aktien, mens OMX Helsinki 25 var nogenlunde uændret.
Delårsrapporten 22. oktober viste omsætningsvækst på 28 procent og ordrebeholdning over 1,5 milliarder euro, hvilket taler imod en fundamental årsag, så faldet var sandsynligvis drevet af handelsstrømme og investorforsigtighed.
Næste regnskab kommer torsdag 4. februar 2027.
−11,29 % børsen −3,27 % SRV Group faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere Helsinki-marked. Læs →
SRV Group faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere Helsinki-marked.
Bevægelsen var meget stor for selskabet og sjælden det seneste år.
Delårsrapporten, offentliggjort i går, viste kraftig omsætningsvækst og en større ordrebeholdning, men resultatet var under forventningerne, og aktien forblev under pres.
Det er værd at følge: hvordan aktien handles efter rapportens præsentation og markedets reaktion i de kommende handelsdage.