Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Cynca Nordic-aktien sig

Cynca Nordic faldt tydeligt, mens markedet steg.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 118 nyheder analyseret i dag

Cynca Nordic faldt tydeligt, mens markedet steg.

Faldet var større end markedets bevægelse og ikke en almindelig dag.

Over de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

Det er en meget stor bevægelse for Cynca Nordic, omkring fire gange en normal femdagesbevægelse.

Ingen virksomhedsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer faldet.

Dagens bevægelse på −1,23 % var 1,1 gange en normal dags 1,2 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig +0,83 % samme dag.

Cynca Nordic −1,23 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Cynca Nordic.

Cynca Nordic tjente mere end ventet i 0 af 6 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 4 af periodens 10 rapporter, den seneste 22. oktober 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 2 af 6 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 1Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 30,80 SEK

Kursmålene
45,00

En analytikers kursmål er 45,00 SEK, +46 % i forhold til seneste kurs 30,80 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-9,8-4,41,16,612,02024-08-15: -0,21; Ventet indtjening pr. aktie: 9,5015/8’24−7,1 %2024-10-25: 0,11; Ventet indtjening pr. aktie: 6,2025/10’24+8,1 %2025-02-13: -1,94; Ventet indtjening pr. aktie: 7,2013/2’25+0,0 %2026-02-12: -2,65; Ventet indtjening pr. aktie: 0,2012/2’26+16,9 %2026-04-28: -7,30; Ventet indtjening pr. aktie: -0,2028/4’26−4,3 %2026-07-13: -1,00; Ventet indtjening pr. aktie: -0,5013/7’26+2,2 %

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra -5,10 SEK for tre måneder siden til -4,54 SEK nu. Estimat 2026: -4,54 SEK. Estimat 2027: 2,83 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 23. oktober: Køb cirka 308 tusind SEK. 23. oktober: Køb cirka 6,2 mio. SEK. 17. september: Køb cirka 1,8 mio. SEK. 15. september: Køb cirka 299 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −21 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -5,20 SEK til -3,70 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-0,42,14,67,02022: 5,162022: 0,1420222023: 4,422023: -0,3720232024: 4,252024: -0,2020242025: 3,782025: -0,142025Nu2026: 2,2320262027: 2,3420272022: 6,356,32023: 2,722,72024: 4,214,22025: 3,333,3Nu: 1,161,2

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK

Børsværdien er 0,3 gange omsætningen i 2025 mod 1,2 i 2022. Overskud i 2025: -137 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)047112022: 9,952022: 5,5720222023: 8,382023: 4,3220232024: 7,632024: 3,7020242025: 6,762025: 3,182025Nu2022: 6,3562023: 2,7232024: 4,2142025: 3,333Nu: 1,161

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 3,6 mia. SEK. Børsværdien er 0,3 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 1,2 mia. SEKOmsætning 2025: 3,8 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Cynca Nordic

Nøgletallene forbinder det, Cynca Nordic tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie-12,58 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 3,87222023: -10,00232024: -5,20242025: -3,70252026: -4,54262027: 2,83272022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -10,00 SEK–3,87 SEK. Lignende selskaber: SRV Group 0,58 EUR, Sitowise Group -1,15 EUR, ByggPartnerGruppen 3,98 SEK. Estimat 2026: -4,54 SEK (-4,54 SEK–-4,54 SEK). Estimat 2027: 2,83 SEK (2,83 SEK–2,83 SEK).

Omsætning3,4 mia. SEK
NuOmsætning2022: 5.162.000.000,00222023: 4.416.000.000,00232024: 4.246.000.000,00242025: 3.776.000.000,00252026: 2.229.000.000,00262027: 2.344.000.000,00272022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 3,8 mia. SEK–5,2 mia. SEK. Lignende selskaber: SRV Group 761 mio. EUR, Sitowise Group 187 mio. EUR, ByggPartnerGruppen 6,1 mia. SEK. Estimat 2026: 2,2 mia. SEK (2,2 mia. SEK–2,2 mia. SEK). Estimat 2027: 2,3 mia. SEK (2,3 mia. SEK–2,3 mia. SEK).

Driftsmargin1,6 %
NuDriftsmargin2022: 6,10222023: 4,89232024: 3,93242025: 2,57252022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 2,6 %–6,1 %. Lignende selskaber: SRV Group 4,0 %, Sitowise Group −20,3 %, ByggPartnerGruppen 3,7 %.

Egenkapitalforrentning−15,5 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 3,22222023: -9,23232024: -5,04242025: -3,85252022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −9,2 %–3,2 %. Lignende selskaber: SRV Group 13,5 %, Sitowise Group −44,4 %, ByggPartnerGruppen 29,0 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,34
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 1,23222023: 0,62232024: 0,99242025: 0,88252026: 0,52262027: 0,4927

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,62–1,23. Lignende selskaber: SRV Group 0,17, Sitowise Group 0,43, ByggPartnerGruppen 0,27. Estimat 2026: 0,52. Estimat 2027: 0,49.

Nettogæld / EBITDA1,30
NuNettogæld / EBITDA2022: 3,58222023: 2,92232024: 3,24242025: 4,4525

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 2,92–4,45. Lignende selskaber: SRV Group 6,72, Sitowise Group 12,86, ByggPartnerGruppen -1,35.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)0,66
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 1,45222023: 0,67232024: 1,08242025: 0,9425

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 0,67–1,45. Lignende selskaber: SRV Group 1,31, Sitowise Group 1,32, ByggPartnerGruppen 2,35.

Frit cashflow pr. aktie5,83 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 9,87222023: 10,78232024: 8,86242025: 6,15252022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 6,15 SEK–10,78 SEK. Lignende selskaber: SRV Group 2,12 EUR, Sitowise Group 0,17 EUR, ByggPartnerGruppen 11,48 SEK.

Soliditetsgrad52,6 %
2025Soliditetsgrad2022: 43,96222023: 48,37232024: 51,23242025: 52,6225

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 44,0 %–52,6 %.

Udbyttet forklaret

Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Cynca Nordic betalte 135,00 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 4. november 2026.

På ex-dagen 14. september 2026 blev Cynca Nordic handlet uden ret til udbyttet på 135,00 SEK. Kursen gik fra 166,20 SEK til 35,25 SEK; med udbyttet var dagens ændring +2,4 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.

2026 indtil nu: 135,00 SEK

Hvad fulgte efter lignende fald?

Med udbytte medregnet faldt Cynca Nordic 8,6 % de seneste fem handelsdage. Siden 3. november 2016 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 21 af 70 perioder uden overlap. Medianen var −4,7 %, mod −3,6 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 40 gange ud af 100.

Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.

−4,7 % · 21/70

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Cynca Nordic har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Cynca Nordic har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Cynca Nordic

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Olof Åke Andersson, finansdirektørKøbcirka 308 tusind SEK
  • RYK GROUP AB, administrerende direktørKøbcirka 6,2 mio. SEK
  • Anders Rosenqvist, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 1,8 mio. SEK
  • Caroline Johanna Maria Atelius, bestyrelsesformandKøbcirka 299 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag5,3 %

Almindelig dag1,2 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede Cynca Nordic sig typisk omkring 5,3 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,2 %.

−17,12 % +2,16 % −4,33 % +16,90 %

10.000 SEK i Cynca Nordic købt 4. november 2016 er i dag 1.810 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Cynca Nordic være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Cynca Nordic være værd i dag?

1.810 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 4. november 2016.

På sit laveste var den 57 SEK værd (13. oktober 2020).

Rejsens fem største dage

· +105,4 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag

· +102,8 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag

· +75,8 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag

· +55,9 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag

· +53,1 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag

Tidligere dage

  • −9,99 % børsen −0,11 % Cynca Nordic faldt meget kraftigt i løbet af ugen, mens det bredere Stockholmsmarked stort set var uændret. Læs →

    Cynca Nordic faldt meget kraftigt i løbet af ugen, mens det bredere Stockholmsmarked stort set var uændret.

    Bevægelsen var cirka fire gange en normal femdagesbevægelse for selskabet, og lignende fald er kun sket cirka otte gange det seneste år.

    Ingen tydelig selskabsnyhed forklarer faldet inden for ugen.

    Aktiekursen ligger stadig klart over årets laveste lukkekurs fra slutningen af januar.

  • −4,98 % børsen −0,08 % Cynca Nordic faldt meget kraftigt, mens markedet var stort set uændret. Læs →

    Cynca Nordic faldt meget kraftigt, mens markedet var stort set uændret.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Bevægelsen var meget stor for Cynca Nordic, og handlen lå langt over det normale niveau.

    Ingen selskabsnyhed fra den seneste handelsdag forklarer tydeligt faldet.

    Tidligere, fredag i sidste uge, oplyste Nordea Funds, at de har passeret 10 procent af selskabet efter køb den 27. oktober.

  • +4,01 % børsen +3,01 % Cynca Nordic steg tydeligt i løbet af ugen og bevægede sig i takt med markedsindekset OMX Stockholm 30. Læs →

    Cynca Nordic steg tydeligt i løbet af ugen og bevægede sig i takt med markedsindekset OMX Stockholm 30.

    Bevægelsen var stor for aktien og sjældnere end de fleste ugentlige bevægelser det seneste år.

    Den tydeligste selskabsnyhed var, at Nordea Funds på fredag passerede 10 procent af aktierne efter køb den 27. oktober.

    Tidligere købte administrerende direktør aktier for cirka 6,2 mio.

  • −21,70 % børsen −3,67 % Cynca Nordic faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere Stockholmsmarked, som også faldt kraftigt. Læs →

    Cynca Nordic faldt meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere Stockholmsmarked, som også faldt kraftigt.

    Bevægelsen er meget stor for aktien, med lignende fald kun omkring tre gange det seneste år.

    Den primære drivkraft synes at være kvartalsregnskabet for tredje kvartal, der blev offentliggjort i denne uge, og som viste lavere nettoomsætning og et skift til driftstab, hvilket sandsynligvis skabte uro blandt investorerne.

    Topchefen købte også aktier for omkring 6,2 millioner kroner i ugen, et tegn på personlig tiltro, men det ændrer ikke selskabets resultater.

Alle selskaber