Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig Cynca Nordic-aktien

Cynca Nordic föll och mer än börsen, som också föll tydligt.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

16 210 nyheter analyserade idag

Cynca Nordic föll och mer än börsen, som också föll tydligt.

Sista dagen sjönk aktien alltså i takt med en svag marknad, och rörelsen var större än OMX Stockholm 30:s.

Under de fem senaste handelsdagarna föll aktien mycket kraftigt medan OMX Stockholm 30 i stort sett var oförändrad, och det var en mycket stor rörelse för bolaget.

Ingen bolagsnyhet från handelsdagen förklarar fallet.

Den mest sannolika bakgrunden är de dagar som föregick, då Nordea Funds passerade 10 procent av aktierna den 27 oktober, och att blankningen ökade fram till den 28 oktober.

Dagens rörelse på −2,10 % var 1,7 gånger en vanlig dags rörelse på 1,2 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −1,01 % samma dag.

Cynca Nordic −2,10 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Lite svagare än börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för Cynca Nordic.

Cynca Nordic tjänade mer än väntat i 0 av 6 rapporter.

Finns inte i diagrammet eftersom estimat och utfall saknas: 4 av periodens 10 rapporter, den senaste 22 oktober 2026.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 2 av 6 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Betygen

Nu
Köp 1Behåll 0Sälj 0

Ett betyg är analytikerns egen åsikt om aktien.

Riktkurserna

Senaste kurs 30,80 kr

Riktkurserna
45,00

En analytikers riktkurs är 45,00 kr, +46 % jämfört med senaste kursen 30,80 kr. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det-9,8-4,41,16,612,02024-08-15: -0,21; Väntad vinst per aktie: 9,5015/8’24−7,1 %2024-10-25: 0,11; Väntad vinst per aktie: 6,2025/10’24+8,1 %2025-02-13: -1,94; Väntad vinst per aktie: 7,2013/2’25+0,0 %2026-02-12: -2,65; Väntad vinst per aktie: 0,2012/2’26+16,9 %2026-04-28: -7,30; Väntad vinst per aktie: -0,2028/4’26−4,3 %2026-07-13: -1,00; Väntad vinst per aktie: -0,5013/7’26+2,2 %

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från -5,10 kr för tre månader sedan till -4,54 kr nu. Estimat 2026: -4,54 kr. Estimat 2027: 2,83 kr. En analytiker har gjort dessa estimat. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 23 oktober: Köp cirka 308 tkr. 23 oktober: Köp cirka 6,2 Mkr. 17 september: Köp cirka 1,8 Mkr. 15 september: Köp cirka 299 tkr.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −21 % och vinsten per aktie gick från -5,20 kr till -3,70 kr.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (mdkr)-0,42,14,67,02022: 5,162022: 0,1420222023: 4,422023: -0,3720232024: 4,252024: -0,2020242025: 3,782025: -0,142025Nu2026: 2,2320262027: 2,3420272022: 6,356,32023: 2,722,72024: 4,214,22025: 3,333,3Nu: 1,161,2

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr

Börsvärdet är 0,3 gånger försäljningen 2025, mot 1,2 år 2022. Vinsten 2025: -137 mnkr.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (mdkr)047112022: 9,952022: 5,5720222023: 8,382023: 4,3220232024: 7,632024: 3,7020242025: 6,762025: 3,182025Nu2022: 6,3562023: 2,7232024: 4,2142025: 3,333Nu: 1,161

TillgångarSkulderBörsvärdemdkr

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 3,6 mdkr. Börsvärdet är 0,3 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 1,2 mdkrFörsäljning 2025: 3,8 mdkr

Vad nyckeltalen säger om Cynca Nordic

Nyckeltalen kopplar det Cynca Nordic tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie-12,58 kr
NuVinst per aktie2022: 3,87222023: -10,00232024: -5,20242025: -3,70252026: -4,54262027: 2,83272022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: -10,00 kr–3,87 kr. Liknande bolag: SRV Group 0,58 EUR, Sitowise Group -1,15 EUR, ByggPartnerGruppen 3,98 kr. Estimat 2026: -4,54 kr (-4,54 kr–-4,54 kr). Estimat 2027: 2,83 kr (2,83 kr–2,83 kr).

Försäljning3,4 mdkr
NuFörsäljning2022: 5 162 000 000,00222023: 4 416 000 000,00232024: 4 246 000 000,00242025: 3 776 000 000,00252026: 2 229 000 000,00262027: 2 344 000 000,00272022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 3,8 mdkr–5,2 mdkr. Liknande bolag: SRV Group 761 M EUR, Sitowise Group 187 M EUR, ByggPartnerGruppen 6,1 mdkr. Estimat 2026: 2,2 mdkr (2,2 mdkr–2,2 mdkr). Estimat 2027: 2,3 mdkr (2,3 mdkr–2,3 mdkr).

Rörelsemarginal1,6 %
NuRörelsemarginal2022: 6,10222023: 4,89232024: 3,93242025: 2,57252022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: 2,6 %–6,1 %. Liknande bolag: SRV Group 4,0 %, Sitowise Group −20,3 %, ByggPartnerGruppen 3,7 %.

Avkastning på eget kapital−15,5 %
NuAvkastning på eget kapital2022: 3,22222023: -9,23232024: -5,04242025: -3,85252022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: −9,2 %–3,2 %. Liknande bolag: SRV Group 13,5 %, Sitowise Group −44,4 %, ByggPartnerGruppen 29,0 %.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)0,34
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 1,23222023: 0,62232024: 0,99242025: 0,88252026: 0,52262027: 0,4927

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 0,62–1,23. Liknande bolag: SRV Group 0,17, Sitowise Group 0,43, ByggPartnerGruppen 0,27. Estimat 2026: 0,52. Estimat 2027: 0,49.

Nettoskuld / EBITDA1,30
NuNettoskuld / EBITDA2022: 3,58222023: 2,92232024: 3,24242025: 4,4525

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: 2,92–4,45. Liknande bolag: SRV Group 6,72, Sitowise Group 12,86, ByggPartnerGruppen -1,35.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)0,66
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 1,45222023: 0,67232024: 1,08242025: 0,9425

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 0,67–1,45. Liknande bolag: SRV Group 1,31, Sitowise Group 1,32, ByggPartnerGruppen 2,35.

Fritt kassaflöde per aktie5,83 kr
NuFritt kassaflöde per aktie2022: 9,87222023: 10,78232024: 8,86242025: 6,15252022: 172,652023: 72,502024: 112,002025: 88,70

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: 6,15 kr–10,78 kr. Liknande bolag: SRV Group 2,12 EUR, Sitowise Group 0,17 EUR, ByggPartnerGruppen 11,48 kr.

Soliditet52,6 %
2025Soliditet2022: 43,96222023: 48,37232024: 51,23242025: 52,6225

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 44,0 %–52,6 %.

Utdelningen förklarad

En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Cynca Nordic har delat ut 135,00 kr per aktie under de tolv månaderna till 6 november 2026.

På x-dagen 14 september 2026 handlades Cynca Nordic utan rätt till utdelningen på 135,00 kr. Kursen gick från 166,20 kr till 35,25 kr; med utdelningen inräknad blev dagens förändring +2,4 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.

2026 hittills: 135,00 kr

Vad har hänt förut efter liknande fall?

Med utdelningar inräknade föll Cynca Nordic 10,0 % under de senaste fem handelsdagarna. Sedan 7 november 2016 har lika stora femdagarsfall följts av ett högre värde 21 handelsdagar senare i 25 av 64 perioder utan överlapp. Mittenvärdet var −3,0 %, jämfört med −3,6 % för en vanlig 21-dagarsperiod, som slutade högre 40 gånger av 100.

Ett sådant fall har alltså inte sagt mycket om månaden efter.

−3,0 % · 25/64

Värt att hålla koll på framåt, och varför

Rapporten visar hur Cynca Nordics försäljning och vinst har förändrats.

  • Rapporten

    Rapporten visar hur Cynca Nordics försäljning och vinst har förändrats.

    Lägg till i kalendern
Mer om Cynca Nordic

Insynshandel

Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.

  • Olof Åke Andersson, finanschefKöpcirka 308 tkr
  • RYK GROUP AB, vdKöpcirka 6,2 Mkr
  • Anders Rosenqvist, styrelseledamot (närstående)Köpcirka 1,8 Mkr
  • Caroline Johanna Maria Atelius, styrelseordförandeKöpcirka 299 tkr

Rapporten

Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar

Rapportdag5,3 %

Vanlig dag1,2 %

De senaste 16 rapportdagarna rörde sig Cynca Nordic oftast ungefär 5,3 %. En vanlig dag rör den sig 1,2 %.

−17,12 % Varför? +2,16 % −4,33 % +16,90 %

10 000 kr i Cynca Nordic köpt 7 november 2016 är i dag värda 1 730 kr, med utdelningarna återinvesterade.

Vad hade 10 000 kr i Cynca Nordic varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 kr i Cynca Nordic varit värda i dag?

1 730 kr

med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.

Som lägst var den värd 57 kr (13 oktober 2020).

Resans fem största dagar

· +105,4 % · hela börsen steg 0,3 % samma dag

· +102,8 % · hela börsen steg 0,4 % samma dag

· +75,8 % · hela börsen föll 0,1 % samma dag

· +55,9 % · hela börsen steg 0,5 % samma dag

· +53,1 % · hela börsen föll 0,5 % samma dag

Tidigare dagar

  • −9,99 % börsen −0,11 % Cynca Nordic föll mycket kraftigt under veckan, medan den bredare Stockholmsbörsen i stort sett var oförändrad. Läs →

    Cynca Nordic föll mycket kraftigt under veckan, medan den bredare Stockholmsbörsen i stort sett var oförändrad.

    Rörelsen var ungefär fyra gånger en normal femdagarsrörelse för bolaget, och liknande fall har bara skett cirka åtta gånger under det senaste året.

    Ingen tydlig bolagsnyhet förklarar nedgången inom veckan.

    Aktiekursen ligger fortfarande klart över årets lägsta stängningskurs från slutet av januari.

  • −1,23 % börsen +0,83 % Cynca Nordic föll tydligt, medan marknaden steg. Läs →

    Cynca Nordic föll tydligt, medan marknaden steg.

    Fallet var större än marknadens rörelse och inte en vanlig dag.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien kraftigt medan OMX Stockholm 30 steg något.

    Det är en mycket stor rörelse för Cynca Nordic, ungefär fyra gånger en normal femdagarsrörelse.

    Ingen företagsnyhet från den senaste handelsdagen förklarar fallet.

  • −4,98 % börsen −0,08 % Cynca Nordic föll mycket kraftigt. Läs →

    Cynca Nordic föll mycket kraftigt.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt medan OMX Stockholm 30 steg något.

    Rörelsen var mycket stor för Cynca Nordic, och handeln var långt över dess normala nivå.

    Ingen bolagsnyhet från den senaste handelsdagen förklarar tydligt nedgången.

    Tidigare, på fredagen förra veckan, meddelade Nordea Funds att de passerat 10 procent av bolagets aktier efter köp den 27 oktober.

  • +4,01 % börsen +3,01 % Cynca Nordic steg tydligt under veckan och rörde sig i takt med börsindexet OMX Stockholm 30. Läs →

    Cynca Nordic steg tydligt under veckan och rörde sig i takt med börsindexet OMX Stockholm 30.

    Rörelsen var stor för aktien och ovanlig jämfört med de flesta veckorörelser under det senaste året.

    Den tydligaste bolagsnyheten var att Nordea Funds passerade 10 procent av aktierna på fredagen, efter köp den 27 oktober.

    Tidigare köpte VD aktier för cirka 6,2 miljoner kronor den 23 oktober, och delårsrapporten för tredje kvartalet publicerades den 22 oktober, före veckan.

  • +3,06 % börsen +0,33 % Cynca Nordic steg kraftigt utan bolagsnyheter som förklaring. Läs →

    Cynca Nordic steg kraftigt utan bolagsnyheter som förklaring.

    Cynca Nordic steg kraftigt under senaste handelsdagen, medan OMX Stockholm 30 steg bara svagt.

    Rörelsen var tydligt starkare än marknaden.

    Handelsvolymen var ungefär dubbelt så stor som en normal handelsdag, så många aktier bytte ägare.

    Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar uppgången.

  • +6,18 % börsen +0,96 % Cynca Nordic steg mycket kraftigt, utan företagsnyheter. Läs →

    Cynca Nordic steg mycket kraftigt, utan företagsnyheter.

    Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.

    Handelsvolymen var ungefär dubbelt så stor som normalt, så uppgången drog till sig mycket handel.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien mycket kraftigt medan marknaden var ungefär oförändrad.

    Aktien föll efter rapporten för tredje kvartalet, som visade fallande försäljning och rörelseförlust.

  • −2,61 % börsen +1,57 % Cynca Nordic föll kraftigt; ingen bolagsnyhet förklarar det. Läs →

    Cynca Nordic föll kraftigt; ingen bolagsnyhet förklarar det.

    Cynca Nordic föll kraftigt under senaste handelsdagen medan OMX Stockholm 30 steg tydligt, så rörelsen gick mot marknaden.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien mycket kraftigt, betydligt mer än marknadens lätta nedgång.

    Handelsvolymen var klart över det normala, och aktien ligger långt under sitt högsta slutkurs för året från slutet av september.

    Den senaste rapporten, kvartalsresultatet för tredje kvartalet, kom före den senaste handelsdagen och visade fallande omsättning och en återgång till rörelseförlust.

  • −21,70 % börsen −3,67 % Cynca Nordic föll mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, tydligt mer än den bredare Stockholmsbörsen, som också föll kraftigt. Läs →

    Cynca Nordic föll mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, tydligt mer än den bredare Stockholmsbörsen, som också föll kraftigt.

    Rörelsen är mycket stor för aktien, med liknande fall bara cirka tre gånger under det senaste året.

    Den främsta drivkraften verkar vara delårsrapporten för tredje kvartalet som publicerades i veckan, som visade lägre nettoomsättning och en övergång till rörelseförlust, vilket sannolikt oroade investerare.

    VD:n köpte också aktier för cirka 6,2 miljoner kronor under veckan, ett tecken på personlig tilltro, men det ändrar inte bolagets resultat.

  • −17,12 % börsen −2,51 % Cynca Nordic föll kraftigt, mer än OMX Stockholm 30. Läs →

    Cynca Nordic föll kraftigt, mer än OMX Stockholm 30.

    Rörelsen var mycket stor för aktien och handelsvolymen var klart över det vanliga.

    Kvartalsrapporten för januari–september publicerades under dagen.

    Nettoomsättningen föll till 513 miljoner kronor från 606, och rörelseresultatet (EBIT, vinst före finansiella poster) blev negativt med -16 miljoner.

    Marknaden reagerade troligen främst på den svaga rörelsevinsten och den minskade försäljningen, även om bolagets försäljning av Flowa Technology gav en engångsvinst på 3,5 miljarder kronor.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag