Siksi SRV Group-osake liikkuu
SRV Group laski hieman, markkinoiden mukaisesti.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
15 876 uutista analysoitu tänäänSRV Group laski hieman, markkinoiden mukaisesti.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana SRV Group nousi hieman, kun OMX Helsinki 25 oli suunnilleen ennallaan.
Liike oli SRV Groupille tavanomainen.
Seuraava tulosraportti julkaistaan 4. helmikuuta 2027.
Päivän liike −0,75 % oli 0,3 kertaa tavallinen päiväliike 2,2 %. OMX Helsinki 25 liikkui samana päivänä −0,56 %.
SRV Group −0,75 %OMX Helsinki 25 −0,56 %Samassa tahdissa pörssin kanssa
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle SRV Group.
Yhtiön SRV Group tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.
Kaaviosta puuttuu 1 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 7. toukokuuta 2026.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 6 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 7,80 EUR
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenEUR
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,26 EUR (4. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 0,10 EUR nykyiseen 0,14 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 0,14 EUR. Vuoden 2027 ennuste: 0,63 EUR. Yksi analyytikko on tehnyt neljänneksen ennusteen.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −8 % ja osakekohtainen tulos +200 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. EUR
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomilj. EUR
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 132 milj. EURLiikevaihto 2025: 706 milj. EUR
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä SRV Group
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön SRV Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -6,62 EUR–0,48 EUR. Verrokit: ByggPartnerGruppen 3,98 SEK, Cynca Nordic -12,58 SEK, Sitowise Group -1,15 EUR. Vuoden 2026 ennuste: 0,14 EUR (0,14 EUR–0,14 EUR). Vuoden 2027 ennuste: 0,63 EUR (0,56 EUR–0,70 EUR).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 610 milj. EUR–770 milj. EUR. Verrokit: ByggPartnerGruppen 6,1 mrd. SEK, Cynca Nordic 3,4 mrd. SEK, Sitowise Group 187 milj. EUR. Vuoden 2026 ennuste: 817 milj. EUR (816 milj. EUR–817 milj. EUR). Vuoden 2027 ennuste: 941 milj. EUR (907 milj. EUR–975 milj. EUR).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: −1,4 %–1,5 %. Verrokit: ByggPartnerGruppen 3,7 %, Cynca Nordic 1,6 %, Sitowise Group −20,3 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −59,9 %–7,9 %. Verrokit: ByggPartnerGruppen 29,0 %, Cynca Nordic −15,5 %, Sitowise Group −44,4 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 8,9–29,1. Verrokit: ByggPartnerGruppen 9,1. Vuoden 2026 ennuste: 55,7. Vuoden 2027 ennuste: 12,4.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 0,08–0,11. Verrokit: ByggPartnerGruppen 0,27, Cynca Nordic 0,34, Sitowise Group 0,43. Vuoden 2026 ennuste: 0,16. Vuoden 2027 ennuste: 0,14.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 0,00 EUR–1,83 EUR.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Verrokit: ByggPartnerGruppen 2,1 %, Sitowise Group 0,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 1,84–5,87. Verrokit: ByggPartnerGruppen -1,35, Cynca Nordic 1,30, Sitowise Group 12,86.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 0,44–0,54. Verrokit: ByggPartnerGruppen 2,35, Cynca Nordic 0,66, Sitowise Group 1,32.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 5,1–15,7.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -0,74 EUR–1,16 EUR. Verrokit: ByggPartnerGruppen 11,48 SEK, Cynca Nordic 5,83 SEK, Sitowise Group 0,17 EUR.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 31,6 %–33,3 %.
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön SRV Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön SRV Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 16 raporttipäivän aikana SRV Group liikkui tavallisesti noin 2,3 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 2,2 %.
−11,23 % Miksi? +3,81 % +1,12 % +2,76 %
10 000 EUR yhtiössä SRV Group, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 985 EUR, osingot uudelleensijoitettuina.
Sama summa indeksissä OMX Helsinki osinkoineen olisi nyt 24 500 EUR.
Paljonko 10 000 EUR yhtiössä SRV Group olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 EUR yhtiössä SRV Group olisi arvoinen tänään?
985 EUR
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Helsinki osinkoineen olisi nyt 24 500 EUR.
Alimmillaan sen arvo oli 399 EUR (25. lokakuuta 2023).
Matkan viisi suurinta päivää
· +16,3 % · koko pörssi laski 0,8 % samana päivänä
· +15,2 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä
· +14,5 % · koko pörssi nousi 0,6 % samana päivänä
· +14,5 % · koko pörssi nousi 2,0 % samana päivänä
· +14,3 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä
Aiemmat päivät
+0,52 % pörssi +0,50 % SRV Group Nasdaq Helsingissä pysyi suurin piirtein muuttumattomana viikon kaupankäyntipäivinä ja liikkui vähemmän kuin laajempi markkina. Lue →
SRV Group Nasdaq Helsingissä pysyi suurin piirtein muuttumattomana viikon kaupankäyntipäivinä ja liikkui vähemmän kuin laajempi markkina.
Markkina, mitattuna OMX Helsinki 25 -indeksillä, nousi hieman samoina päivinä, kun SRV Groupin osake laski hieman viimeisenä kaupankäyntipäivänä.
Viikon liike oli yhtiölle tavallinen, ja kauppaa käytiin selvästi tavanomaista vähemmän.
Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 4. helmikuuta 2027.
+2,31 % pörssi +1,62 % SRV Group nousi selvästi, markkinan tahdissa. Lue →
SRV Group nousi selvästi, markkinan tahdissa.
Yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suurin piirtein ennallaan, hieman OMX Helsinki 25:tä heikommin, joka nousi hieman.
Kaupankäyntimäärä oli tavanomaisella tasolla.
Viimeisin päätöskurssi on selvästi alle viime vuoden korkeimman ja selvästi yli alimman.
−1,27 % pörssi −0,39 % SRV Group laski hieman, ilman yhtiöuutisia. Lue →
SRV Group laski hieman, ilman yhtiöuutisia.
Lasku oli suunnilleen yhtä suuri kuin laajemmassa Helsingin pörssissä, eikä yhtiöuutiset selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Helsinki 25 laski selvästi, joten SRV Group pärjäsi markkinaa paremmin.
Kaupankäynnin volyymi oli selvästi tavallista pienempi, mikä tarkoittaa, että vaihdettiin vähemmän osakkeita kuin yleensä.
Viimeisin päätöskurssi on selvästi alle vuoden korkeimman päätöskurssin, joka saavutettiin syyskuun lopussa, ja selvästi yli vuoden alimman, joka saavutettiin viime vuoden joulukuun lopussa.
+0,52 % pörssi −1,25 % SRV Group nousi hieman, ilman yhtiöuutisia. Lue →
SRV Group nousi hieman, ilman yhtiöuutisia.
Se kulki vastakkaiseen suuntaan markkinoihin nähden, jotka laskivat selvästi samana päivänä.
Yhtiön omat uutiset tuolta päivältä eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.
Viimeisin neljännesvuosikatsaus, julkaistu 22. lokakuuta, näytti liikevaihdon kasvaneen 28 prosenttia ja kannattavuuden parantuneen, mutta tulos jäi odotuksista.
−1,27 % pörssi +0,22 % SRV Group laski hieman viikon aikana, kun laajempi Helsingin markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
SRV Group laski hieman viikon aikana, kun laajempi Helsingin markkina pysyi suunnilleen ennallaan.
Lokakuun 22. päivän osavuosikatsaus näytti liikevaihdon kasvaneen noin 28 prosenttia ja kannattavuuden parantuneen, mutta tulos jäi silti odotuksista, mikä todennäköisesti painoi osaketta.
Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake nousi hieman markkinan selvästi laskiessa, ja viikon heilahtelut olivat osakkeelle tavallisia.
Seuraava tulosjulkistus on suunniteltu 4. helmikuuta 2027.
−3,02 % pörssi +0,35 % SRV Group laski jyrkästi, vastoin markkinaa, joka nousi hieman. Lue →
SRV Group laski jyrkästi, vastoin markkinaa, joka nousi hieman.
Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski jyrkästi, mikä on SRV Groupille erittäin suuri liike, noin nelinkertainen tavanomaiseen viiden päivän vaihteluun verrattuna.
Todennäköisin syy on, että 22. lokakuuta julkaistua vahvaa kolmannen neljänneksen tulosta seurasi sijoittajien jatkuva varovaisuus, sillä tulos jäi odotuksista.
Seuraavaksi kannattaa seurata seuraavaa tulosjulkistusta 4. helmikuuta 2027.
+2,05 % pörssi −0,54 % SRV Group nousi selvästi, vastoin hieman heikompaa markkinaa. Lue →
SRV Group nousi selvästi, vastoin hieman heikompaa markkinaa.
Liike tuli ilman uutta yhtiötiedotetta, joka olisi päivätty kyseiselle päivälle, joten syy ei ole varmistettu.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski erittäin jyrkästi, enemmän kuin OMX Helsinki 25 -indeksi, joka laski hieman.
Lasku oli SRV Groupille erittäin suuri liike, noin seitsemän kertaa normaali viiden päivän jakso.
Yhtiön viimeisin osavuosikatsaus, julkaistu 22. lokakuuta, näytti liikevaihdon kasvaneen 28 prosenttia ja tilauskannan ylittäneen 1,5 miljardia euroa, mutta tulos jäi odotuksista.
−2,74 % pörssi −0,14 % SRV Group laski selvästi, kun markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
SRV Group laski selvästi, kun markkina pysyi suunnilleen ennallaan.
Yhtiöuutinen ei selitä laskua.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana SRV Group laski voimakkaasti, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike, kun OMX Helsinki 25 pysyi suunnilleen ennallaan.
Lokakuun 22. päivän osavuosikatsaus näytti liikevaihdon kasvun 28 prosenttia ja tilauskannan yli 1,5 miljardia euroa, mikä puhuu fundamentaalista syytä vastaan, joten lasku johtui todennäköisesti kauppavirroista ja sijoittajien varovaisuudesta ennen tulosta.
Seuraava tulos julkaistaan torstaina 4. helmikuuta 2027.
−7,96 % pörssi −0,77 % SRV Group laski hyvin voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina. Lue →
SRV Group laski hyvin voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina.
Mikään yhtiön uutinen kyseiseltä päivältä ei selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski myös hyvin voimakkaasti, enemmän kuin OMX Helsinki 25.
Kaupankäynnin määrä oli selvästi tavallista suurempi.
Todennäköisesti myyntiaalto seurasi edellispäivän osavuosikatsausta, joka näytti vahvaa kasvua ja tilauskannan yli 1,5 miljardia euroa.
−11,29 % pörssi −3,27 % SRV Group laski erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Helsingin pörssi. Lue →
SRV Group laski erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi Helsingin pörssi.
Liike oli yhtiölle erittäin suuri ja harvinainen viimeisen vuoden aikana.
Eilen julkaistu osavuosikatsaus näytti voimakasta liikevaihdon kasvua ja suurempaa tilauskantaa, mutta tulos jäi odotuksista, ja osake pysyi paineessa.
Seuraa erityisesti, miten osake käyttäytyy raportin esittelyn jälkeen ja miten markkina reagoi seuraavina kaupankäyntipäivinä.
−11,23 % pörssi −1,41 % SRV Group laski voimakkaasti tämän päivän raportin jälkeen. Lue →
SRV Group laski voimakkaasti tämän päivän raportin jälkeen.
Osake laski viimeisimpänä kaupankäyntipäivänä selvästi enemmän kuin Helsingin pörssin OMX Helsinki 25 -indeksi, joka laski myös selvästi.
Lasku oli erittäin suuri, noin kahdeksan kertaa tavallisen päivän heilahtelu, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin kolme viimeisen vuoden aikana.
Kaupankäynti oli vilkasta, noin kolme kertaa tavallista tasoa, ja raportin päivät liikkuvat yleensä noin kaksi kertaa tavallista enemmän.
Todennäköisin syy on osavuosikatsaus, jossa liikevaihto kasvoi 28 prosenttia ja tilauskanta ylitti 1,5 miljardia euroa; markkinat ovat voineet kuitenkin tulkita tuloksen toisin.