Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger TagMaster-aktien sig

TagMaster steg tydeligt, mens markedet faldt tydeligt.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 210 nyheder analyseret i dag

TagMaster steg tydeligt, mens markedet faldt tydeligt.

Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

I de sidste fem handelsdage steg aktien en smule, mens OMX Stockholm 30 var stort set uændret.

Tidligere rapporterede TagMaster et stærkt tredje kvartal med højere rentabilitet og bruttomargin, hvilket sandsynligvis understøtter aktien.

Næste er regnskabsudgivelsen, der kommer torsdag den 4. februar 2027.

Dagens bevægelse på +1,88 % var 1,3 gange en normal dags 1,5 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

TagMaster +1,88 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for TagMaster.

TagMaster tjente mere end ventet i 2 af 5 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 7 af periodens 12 rapporter, den seneste 28. oktober 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 5 af 5 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Kursmålene

Seneste kurs 32,50 SEK

Kursmålene
40,10

En analytikers kursmål er 40,10 SEK, +23 % i forhold til seneste kurs 32,50 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,7-0,30,20,71,22024-02-02: 0,85; Ventet indtjening pr. aktie: 0,502/2’24+9,7 %2024-04-25: -0,06; Ventet indtjening pr. aktie: 0,2025/4’24−7,2 %2024-07-12: 0,08; Ventet indtjening pr. aktie: 0,1012/7’24−15,1 %2024-10-23: -0,51; Ventet indtjening pr. aktie: -0,1023/10’24−7,7 %2025-02-05: 0,96; Ventet indtjening pr. aktie: -0,205/2’25+27,8 %

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 2,61 SEK for tre måneder siden til 2,84 SEK nu. Estimat 2026: 2,84 SEK. Estimat 2027: 3,37 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +33 % og indtjeningen pr. aktie gik fra 0,32 SEK til 1,54 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mio. SEK)01863715572022: 358,602022: 24,1520222023: 404,712023: 13,6820232024: 420,442024: 4,6620242025: 483,292025: 22,552025Nu2026: 475,8020262027: 506,0020272022: 160,391602023: 341,293412024: 194,081942025: 257,80258Nu: 476,04476

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. SEK

Børsværdien er 1,0 gange omsætningen i 2025 mod 0,4 i 2022. Overskud i 2025: 22,5 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mio. SEK)02044086122022: 413,932022: 161,7020222023: 428,582023: 169,2920232024: 556,692024: 270,4420242025: 477,022025: 213,282025Nu2022: 160,391602023: 341,293412024: 194,081942025: 257,80258Nu: 476,04476

AktiverGældBørsværdimio. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 264 mio. SEK. Børsværdien er 1,8 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 476 mio. SEKOmsætning 2025: 483 mio. SEK

Hvad nøgletallene siger om TagMaster

Nøgletallene forbinder det, TagMaster tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie2,62 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 1,65222023: 0,93232024: 0,32242025: 1,54252026: 2,84262027: 3,37272022: 10,952023: 23,302024: 13,252025: 17,60

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 0,32 SEK–1,65 SEK. Lignende selskaber: Waystream Group 0,21 SEK, Maven Wireless Sweden -0,30 SEK, Net Insight -0,12 SEK. Estimat 2026: 2,84 SEK (2,84 SEK–2,84 SEK). Estimat 2027: 3,37 SEK (3,37 SEK–3,37 SEK).

Omsætning483 mio. SEK
NuOmsætning2022: 358.603.000,00222023: 404.711.000,00232024: 420.445.000,00242025: 483.292.000,00252026: 475.800.000,00262027: 506.000.000,00272022: 10,952023: 23,302024: 13,252025: 17,60

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 359 mio. SEK–483 mio. SEK. Lignende selskaber: Waystream Group 145 mio. SEK, Maven Wireless Sweden 150 mio. SEK, Net Insight 424 mio. SEK. Estimat 2026: 476 mio. SEK (476 mio. SEK–476 mio. SEK). Estimat 2027: 506 mio. SEK (506 mio. SEK–506 mio. SEK).

Driftsmargin11,9 %
NuDriftsmargin2022: -2,85222023: 3,40232024: 2,08242025: 6,30252022: 10,952023: 23,302024: 13,252025: 17,60

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −2,8 %–6,3 %. Lignende selskaber: Waystream Group 3,0 %, Maven Wireless Sweden −10,2 %, Net Insight −8,5 %.

Egenkapitalforrentning13,6 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 9,58222023: 5,27232024: 1,63242025: 8,55252022: 10,952023: 23,302024: 13,252025: 17,60

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 1,6 %–9,6 %. Lignende selskaber: Waystream Group 2,2 %, Maven Wireless Sweden −14,0 %, Net Insight −7,1 %.

P/E12,4
NuP/E2022: 6,64222023: 25,05232024: 41,41242025: 11,43252026: 11,44262027: 9,6427

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 6,6–41,4. Lignende selskaber: Waystream Group 180,0. Estimat 2026: 11,4. Estimat 2027: 9,6.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,99
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 0,45222023: 0,84232024: 0,46242025: 0,53252026: 1,00262027: 0,9427

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,45–0,84. Lignende selskaber: Waystream Group 2,29, Maven Wireless Sweden 1,80, Net Insight 2,00. Estimat 2026: 1,00. Estimat 2027: 0,94.

Nettogæld / EBITDA-0,11
NuNettogæld / EBITDA2022: 1,00222023: 1,05232024: 2,40242025: 0,6825

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 0,68–2,40. Lignende selskaber: Waystream Group -0,68.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,53
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 0,64222023: 1,32232024: 0,68242025: 0,9825

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 0,64–1,32. Lignende selskaber: Waystream Group 3,41, Maven Wireless Sweden 2,19, Net Insight 1,44.

EV / EBIT8,5
2025EV / EBIT222023: 26,20232024: 31,50242025: 8,4625

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 8,5–31,5.

Frit cashflow pr. aktie6,44 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -0,55222023: 1,88232024: 3,94242025: 3,89252022: 10,952023: 23,302024: 13,252025: 17,60

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -0,55 SEK–3,94 SEK. Lignende selskaber: Waystream Group 2,36 SEK, Maven Wireless Sweden -0,57 SEK, Net Insight -0,12 SEK.

Soliditetsgrad55,3 %
2025Soliditetsgrad2022: 60,94222023: 60,50232024: 51,42242025: 55,2925

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 51,4 %–60,9 %.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i TagMaster har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i TagMaster har ændret sig.

    Føj til kalenderen

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag10,0 %

Almindelig dag1,5 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede TagMaster sig typisk omkring 10,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,5 %.

+15,58 % −9,09 % +12,40 % +10,33 %

10.000 SEK i TagMaster købt 7. november 2016 er i dag 14.200 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i TagMaster være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i TagMaster være værd i dag?

14.200 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 4.370 SEK værd (18. oktober 2022).

Rejsens fem største dage

· +27,8 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag · regnskabsdag

· +23,3 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag

· +21,5 % · hele børsen steg 0,3 % samme dag

· +20,0 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag

· −18,2 % · hele børsen steg 0,1 % samme dag

Tidligere dage

  • +3,83 % børsen −0,11 % TagMaster steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked var nogenlunde uændret. Læs →

    TagMaster steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked var nogenlunde uændret.

    Stigningen kom på den sidste handelsdag, da aktien steg tydeligt mod et tydeligt faldende OMX Stockholm 30.

    Handelen lå omkring det normale niveau, så bevægelsen blev ikke drevet af usædvanlig aktivitet.

    Selskabsnyhederne var begrænset til kvartalsregnskabet for tredje kvartal, offentliggjort 28. oktober, som viste højere rentabilitet og bruttomargin trods flad omsætning.

  • +0,63 % børsen −0,32 % TagMaster Stockholm: uændret sidste handelsdag ingen selskabsnyhed forklarer det. Læs →

    TagMaster Stockholm: uændret sidste handelsdag ingen selskabsnyhed forklarer det.

    De seneste fem handelsdage lå TagMaster stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Sidste handelsdag lå TagMaster stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt, så aktien bevægede sig mindre end markedet.

    Bevægelsen var af normal størrelse for TagMaster, med handel langt over det sædvanlige niveau.

    Næste gang selskabet offentliggør årsregnskab er torsdag 4. februar 2027.

  • +12,59 % børsen +3,01 % TagMaster steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien og tydeligt stærkere end indekset OMX Stockholm 30. Læs →

    TagMaster steg kraftigt i løbet af ugen, en stor bevægelse for aktien og tydeligt stærkere end indekset OMX Stockholm 30.

    Hovedårsagen var delårsregnskabet for tredje kvartal, offentliggjort onsdag 28. oktober, som viste højere rentabilitet og stærkere bruttomarginaler trods lidt lavere salg.

    Næste regnskab er planlagt til torsdag 4. februar 2027.

Alle selskaber