Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Waystream Group-aktien sig

Waystream Group var stort set uændret.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 437 nyheder analyseret i dag

Waystream Group var stort set uændret.

Aktien bevægede sig mindre end det bredere marked, som faldt lidt den dag.

Waystream Group har ikke haft nogen selskabsnyheder de seneste to uger.

Over de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien hang efter.

Bevægelsen var normal for Waystream Group og inden for dens sædvanlige daglige udsving, og handlen var langt under det sædvanlige niveau, så dagen var rolig.

Dagens bevægelse på +0,00 % var 0,0 gange en normal dags 1,2 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,29 % samme dag.

Waystream Group +0,00 %OMX Stockholm 30 −0,29 %I takt med børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Waystream Group.

Waystream Group tjente mere end ventet i 3 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 6 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Kursmålene

Seneste kurs 37,80 SEK

Kursmålene
Lavest 51,00Gennemsnit 58,00Højest 65,00

Gennemsnittet er 58,00 SEK, +53 % i forhold til seneste kurs 37,80 SEK. Spændet er 51,00 SEK–65,00 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 2 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,7-0,20,30,81,32025-02-20: -0,44; Ventet indtjening pr. aktie: -0,1520/2’25+2,5 %2025-04-24: 0,50; Ventet indtjening pr. aktie: -0,5024/4’25+6,0 %2025-07-10: 0,40; Ventet indtjening pr. aktie: 0,2010/7’25+6,2 %2025-10-16: 0,27; Ventet indtjening pr. aktie: 0,1516/10’25−1,9 %2026-02-19: 0,11; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4519/2’26−5,5 %2026-04-16: -0,02; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4016/4’26−1,2 %2026-07-08: -0,11; Ventet indtjening pr. aktie: 0,258/7’26−1,3 %2026-10-07: 0,26; Ventet indtjening pr. aktie: 0,307/10’26−0,7 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,60.→

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,60 SEK. For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,88 SEK for tre måneder siden til 0,80 SEK nu. Estimat 2026: 0,80 SEK. Estimat 2027: 2,26 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 2. juni: Køb cirka 69 tusind SEK. 30. april: Køb cirka 253 tusind SEK. 30. april: Køb cirka 75 tusind SEK. 7. januar: Køb cirka 232 tusind SEK. 23. december: Køb cirka 285 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +145 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -1,46 SEK til 1,27 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mio. SEK)-121913935962022: 138,702022: 20,5620222023: 100,312023: -4,8120232024: 115,152024: -11,7920242025: 136,872025: 10,302025Nu2026: 161,5520262027: 209,3020272022: 540,675412023: 220,302202024: 134,601352025: 338,81339Nu: 313,89314

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. SEK

Børsværdien er 2,3 gange omsætningen i 2025 mod 3,9 i 2022. Overskud i 2025: 10,3 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mio. SEK)01983965952022: 127,182022: 51,7820222023: 128,592023: 62,0420232024: 113,252024: 56,2620242025: 147,152025: 73,682025Nu2022: 540,675412023: 220,302202024: 134,601352025: 338,81339Nu: 313,89314

AktiverGældBørsværdimio. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 73,5 mio. SEK. Børsværdien er 4,3 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 314 mio. SEKOmsætning 2025: 137 mio. SEK

Hvad nøgletallene siger om Waystream Group

Nøgletallene forbinder det, Waystream Group tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie0,21 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 2,55222023: -0,60232024: -1,46242025: 1,27252026: 0,80262027: 2,26272022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -1,46 SEK–2,55 SEK. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden -0,30 SEK, TagMaster 2,62 SEK, Techstep -3,53 NOK. Estimat 2026: 0,80 SEK (0,20 SEK–1,40 SEK). Estimat 2027: 2,26 SEK (2,10 SEK–2,42 SEK).

Omsætning145 mio. SEK
NuOmsætning2022: 138.700.000,00222023: 100.305.000,00232024: 115.154.000,00242025: 136.867.000,00252026: 161.550.000,00262027: 209.300.000,00272022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 100 mio. SEK–139 mio. SEK. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden 150 mio. SEK, TagMaster 483 mio. SEK, Techstep 953 mio. NOK. Estimat 2026: 162 mio. SEK (155 mio. SEK–168 mio. SEK). Estimat 2027: 209 mio. SEK (202 mio. SEK–217 mio. SEK).

Driftsmargin3,0 %
NuDriftsmargin2022: 18,88222023: -5,07232024: -10,61242025: 10,36252022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −10,6 %–18,9 %. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden −10,2 %, TagMaster 11,9 %, Techstep −11,2 %.

Egenkapitalforrentning2,2 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 27,26222023: -7,23232024: -20,69242025: 14,01252022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −20,7 %–27,3 %. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden −14,0 %, TagMaster 13,6 %, Techstep −27,4 %.

P/E180,0
NuP/E2022: 26,272223242025: 32,13252026: 47,25262027: 16,7327

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 26,3–32,1. Lignende selskaber: TagMaster 12,4. Estimat 2026: 47,2. Estimat 2027: 16,7.

Børsværdi / omsætning (P/S)2,29
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 3,90222023: 2,20232024: 1,17242025: 2,48252026: 1,94262027: 1,5027

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,17–3,90. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden 1,80, TagMaster 0,99, Techstep 0,12. Estimat 2026: 1,94. Estimat 2027: 1,50.

Udbytte pr. aktie0,00 SEK
NuUdbytte pr. aktie2023: 0,75232024: 0,00242025: 0,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2023–2025: 0,00 SEK–0,75 SEK.

Direkte afkast0,0 %
NuDirekte afkast2022: 0,00222023: 2,75232024: 0,00242025: 0,0025

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,0 %–2,7 %. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden 0,0 %, TagMaster 0,0 %, Techstep 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA-0,68
NuNettogæld / EBITDA2022: -0,77222023: 5,5023242025: -0,9425

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -0,94–5,50. Lignende selskaber: TagMaster -0,11, Techstep 2,72.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)3,41
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 7,17222023: 3,31232024: 2,36242025: 4,6125

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,36–7,17. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden 2,19, TagMaster 1,53, Techstep 0,13.

EV / EBIT22,1
2025EV / EBIT2022: 19,622223242025: 22,1425

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 19,6–22,1.

Frit cashflow pr. aktie2,36 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 0,12222023: -3,60232024: 0,48242025: 2,66252022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -3,60 SEK–2,66 SEK. Lignende selskaber: Maven Wireless Sweden -0,57 SEK, TagMaster 6,44 SEK, Techstep -1,24 NOK.

Soliditetsgrad49,9 %
2025Soliditetsgrad2022: 59,29222023: 51,76232024: 50,32242025: 49,9325

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 49,9 %–59,3 %.

Mere om Waystream Group

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Magnus Weberg, ledende medarbejderKøbcirka 69 tusind SEK
  • Fredrik Lundberg, administrerende direktørKøbcirka 253 tusind SEK
  • Magnus Weberg, ledende medarbejderKøbcirka 75 tusind SEK
  • Magnus Weberg, ledende medarbejderKøbcirka 232 tusind SEK
  • Magnus Weberg, ledende medarbejderKøbcirka 285 tusind SEK

Regnskabet

Regnskabsdag6,1 %

Almindelig dag1,2 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede Waystream Group sig typisk omkring 6,1 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,2 %.

−0,74 % −1,30 % −1,23 % −5,53 %

10.000 SEK i Waystream Group købt 31. oktober 2016 er i dag 37.900 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 29.700 SEK.

Hvad ville 10.000 SEK i Waystream Group være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Waystream Group være værd i dag?

37.900 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 31. oktober 2016. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 29.700 SEK.

På sit laveste var den 2.540 SEK værd (4. oktober 2019).

Rejsens fem største dage

· +97,2 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag · regnskabsdag

· +55,3 % · hele børsen faldt 0,8 % samme dag · regnskabsdag

· +41,8 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag

· +40,5 %

· +40,2 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag

Tidligere dage

  • +0,26 % børsen −3,67 % Waystream Group, noteret på Nasdaq Stockholm, lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage. Læs →

    Waystream Group, noteret på Nasdaq Stockholm, lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage.

    Aktien holdt sig stabil, mens det bredere marked i Stockholm, målt med OMX Stockholm 30, faldt kraftigt, så Waystream bevægede sig langt mindre end markedet.

    Waystream har ikke haft nogen selskabsnyheder i perioden, så ingen enkelt begivenhed forklarer stabiliteten.

    Handelen var også stille, med volumen langt under det normale niveau, hvilket ofte betyder, at færre investorer skubber kursen den ene eller anden vej.

Alle selskaber