Derfor bevæger Maven Wireless Sweden-aktien sig
Maven Wireless Sweden steg lidt på en almindelig handelsdag uden virksomhedsnyheder.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
16 304 nyheder analyseret i dagMaven Wireless Sweden steg lidt på en almindelig handelsdag uden virksomhedsnyheder.
I samme handelsdag faldt OMX Stockholm 30 tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens markedet var nogenlunde uændret.
Det eneste nyhedsindslag er et generelt diagram over sæsonafkast, så ingen konkret begivenhed forklarer bevægelsen.
Dagens bevægelse på +1,27 % var 0,7 gange en normal dags 1,8 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.
Maven Wireless Sweden +1,27 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Maven Wireless Sweden.
Maven Wireless Sweden tjente mere end ventet i 0 af 2 rapporter.
Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 2 af periodens 4 rapporter, den seneste 16. oktober 2026.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 2 af 2 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Kursmålene
Seneste kurs 4,78 SEK
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie -0,07 SEK. Estimat 2026: -0,22 SEK. Estimat 2027: 0,03 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 20. maj: Køb cirka 5,0 mio. SEK. 8. maj: Køb cirka 111 tusind SEK. 1. december: Køb cirka 5,0 mio. SEK. 11. november: Køb cirka 100 tusind SEK.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −49 % og indtjeningen pr. aktie gik fra 0,00 SEK til -0,28 SEK.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimio. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 270 mio. SEKOmsætning 2025: 183 mio. SEK
Hvad nøgletallene siger om Maven Wireless Sweden
Nøgletallene forbinder det, Maven Wireless Sweden tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -0,28 SEK–0,75 SEK. Lignende selskaber: Waystream Group 0,21 SEK, TagMaster 2,62 SEK, Techstep -3,53 NOK. Estimat 2026: -0,22 SEK (-0,22 SEK–-0,22 SEK). Estimat 2027: 0,03 SEK (0,03 SEK–0,03 SEK).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 105 mio. SEK–238 mio. SEK. Lignende selskaber: Waystream Group 145 mio. SEK, TagMaster 483 mio. SEK, Techstep 953 mio. NOK. Estimat 2026: 156 mio. SEK (156 mio. SEK–156 mio. SEK). Estimat 2027: 205 mio. SEK (205 mio. SEK–205 mio. SEK).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: −7,8 %–13,5 %. Lignende selskaber: Waystream Group 3,0 %, TagMaster 11,9 %, Techstep −11,2 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −12,8 %–32,8 %. Lignende selskaber: Waystream Group 2,2 %, TagMaster 13,6 %, Techstep −27,4 %.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 1,52–7,19. Lignende selskaber: Waystream Group 2,29, TagMaster 0,99, Techstep 0,12. Estimat 2026: 1,73. Estimat 2027: 1,32.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2024–2025: 0,00 SEK–0,10 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–1,0 %. Lignende selskaber: Waystream Group 0,0 %, TagMaster 0,0 %, Techstep 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: -0,94–19,09. Lignende selskaber: Waystream Group -0,68, TagMaster -0,11, Techstep 2,72.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 2,40–9,52. Lignende selskaber: Waystream Group 3,41, TagMaster 1,53, Techstep 0,13.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: -0,70 SEK–0,53 SEK. Lignende selskaber: Waystream Group 2,36 SEK, TagMaster 6,44 SEK, Techstep -1,24 NOK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 63,6 %–70,7 %.
Mere om Maven Wireless Sweden
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Göran Josef Grosskopf, bestyrelsesmedlemKøbcirka 5,0 mio. SEK
- Per Johan Olof Lundquist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 111 tusind SEK
- Anders Olin, bestyrelsesmedlemKøbcirka 5,0 mio. SEK
- Claudia Fabiola Munoz, finansdirektørKøbcirka 100 tusind SEK
Regnskabet
De seneste 16 regnskabsdage bevægede Maven Wireless Sweden sig typisk omkring 4,1 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,8 %.
+4,15 % −5,90 % −6,84 % −19,96 %
10.000 SEK i Maven Wireless Sweden købt 10. juni 2021 er i dag 3.350 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 16.600 SEK.
Hvad ville 10.000 SEK i Maven Wireless Sweden være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Maven Wireless Sweden være værd i dag?
3.350 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 10. juni 2021. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 16.600 SEK.
På sit laveste var den 2.660 SEK værd (9. marts 2026).
Rejsens fem største dage
· +36,5 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag
· +25,5 % · hele børsen faldt 1,0 % samme dag
· −24,6 % · hele børsen steg 0,5 % samme dag
· +20,4 % · hele børsen faldt 0,2 % samme dag
· −20,0 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag · regnskabsdag
Tidligere dage
+3,91 % børsen −0,11 % Maven Wireless Sweden steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret. Læs →
Maven Wireless Sweden steg lidt i løbet af ugen, mens det bredere marked i Stockholm var nogenlunde uændret.
Bevægelsen var almindelig i størrelse for aktien.
Teknologiaktier på Nasdaq First North Sweden faldt lidt som gruppe i de samme dage, så stigningen gik imod konkurrenterne.
Aktien handles stadig klart over sin laveste slutkurs det seneste år.
−1,67 % børsen −0,32 % Maven Wireless Sweden faldt en smule uden selskabsnyheder som forklaring. Læs →
Maven Wireless Sweden faldt en smule uden selskabsnyheder som forklaring.
Aktien bevægede sig mere end OMX Stockholm 30, som også faldt en smule, men bevægelsen var af normal størrelse for aktien.
Over de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens markedet steg en smule.
Handelsvolumen lå klart over det normale niveau, og faldet afspejlede sandsynligvis almindeligt salgspres i teknologiaktier, hvilket også gjaldt peergruppen.
+2,78 % børsen +0,83 % Maven Wireless Sweden steg tydeligt, uden selskabsnyhed der forklarer det. Læs →
Maven Wireless Sweden steg tydeligt, uden selskabsnyhed der forklarer det.
Bevægelsen er ikke selskabsspecifik, og ingen selskabsnyhed forklarer den.
Over de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, så Maven Wireless Sweden bevægede sig mindre end markedet.
Handlen var kraftig, cirka dobbelt så stor som en normal handelsdag.
Aktien ligger stadig langt under sin højeste lukkekurs i det seneste år, sat i november sidste år.
−1,48 % børsen −0,08 % Maven Wireless Sweden gled let ned uden selskabsnyheder. Læs →
Maven Wireless Sweden gled let ned uden selskabsnyheder.
Aktien faldt tydeligt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.
I den seneste handelsdag faldt den lidt, mens markedet var nogenlunde uændret, en bevægelse af normal størrelse for aktien.
Handelsvolumen lå langt over det sædvanlige niveau, hvilket betyder, at mange aktier skiftede hænder.
Ingen selskabsnyhed forklarer den seneste handelsdag, og det eneste punkt er et generelt sæsonafkastdiagram.
+3,04 % børsen +0,48 % Maven Wireless Sweden steg og bevægede sig mere end markedet. Læs →
Maven Wireless Sweden steg og bevægede sig mere end markedet.
OMX Stockholm 30-indekset steg lidt den dag, så aktien overgik det.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, en stor bevægelse for netop denne aktie, mens indekset steg tydeligt, så aktien gik imod markedet.
Handelen lå under det normale niveau.
Aktien ligger klart under sin højeste lukkekurs i det seneste år og klart over den laveste.
−3,16 % børsen −0,29 % Maven Wireless Sweden faldt uden selskabsnyheder. Læs →
Maven Wireless Sweden faldt uden selskabsnyheder.
Aktien faldt klart i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 steg klart, så den bevægede sig mod markedet.
Faldet på den seneste handelsdag var større end indeksets lette fald, så aktien bevægede sig mere end indekset.
Handelsvolumen var langt under det normale niveau, så bevægelsen kom på tynd handel.
Tidligere nyheder fra onsdagen i sidste uge viste, at analytikere sænkede deres kursmål, altså den værdi de ser i aktien.
−7,82 % børsen +3,01 % Maven Wireless Sweden faldt tydeligt i løbet af ugen, mens markedet steg. Læs →
Maven Wireless Sweden faldt tydeligt i løbet af ugen, mens markedet steg.
Bevægelsen var stor for selskabet, cirka dobbelt så stor som en normal femdages udsving.
Den vigtigste nyhed var en rapport 21. oktober om, at analytikere sænkede kursmålet, den aktiekurs de mener er rimelig, efter nylige regnskaber.
Nyheden kom før denne uge, så den er baggrund frem for en klar udløser.
+3,01 % børsen +1,57 % Maven Wireless Sweden steg tydeligt, uden selskabsnyheder. Læs →
Maven Wireless Sweden steg tydeligt, uden selskabsnyheder.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 også tydeligt, så aktien bevægede sig nogenlunde i takt med markedet.
De seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens markedet faldt lidt.
Den seneste rapport, for tredje kvartal 2026, viste en kraftig forbedring af driftsresultatet og ordreindgangen, men den blev offentliggjort før denne periode.
+0,00 % børsen +0,41 % Maven Wireless Sweden var stort set uændret, og ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen. Læs →
Maven Wireless Sweden var stort set uændret, og ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 en smule, så aktien bevægede sig mindre end markedet.
Bevægelsen var normal for aktien, og handlen var klart højere end normalt.
I de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, mens markedet faldt kraftigt.
Den stærkeste nyhed for nylig var regnskabet for tredje kvartal, som viste højere salg og et lille driftsresultat.
+4,61 % børsen −3,67 % Maven Wireless Sweden steg lidt i de seneste fem handelsdage, mod et tydeligt faldende marked. Læs →
Maven Wireless Sweden steg lidt i de seneste fem handelsdage, mod et tydeligt faldende marked.
Aktien steg, mens OMX Stockholm 30, hovedindekset for store svenske selskaber, faldt kraftigt.
Bevægelsen var almindelig for aktien, og handlen lå langt over det sædvanlige niveau.
Selskabets kvartalsregnskab for tredje kvartal viste nettoomsætning op 33 procent og et lille driftsresultat, med stigende ordreindgang, hvilket sandsynligvis støttede aktien.
−0,20 % børsen −2,51 % Maven Wireless Sweden var nogenlunde uændret, uden selskabsnyheder. Læs →
Maven Wireless Sweden var nogenlunde uændret, uden selskabsnyheder.
Aktien bevægede sig mindre end markedet, som faldt kraftigt.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt, en stor bevægelse for aktien.
Sandsynlige årsager omfatter kvartalsregnskabet, der blev offentliggjort i sidste uge, og som viste højere nettoomsætning og et lille driftsresultat.
Hold øje med næste regnskab den 19. februar 2027.
+2,25 % børsen −0,89 % Maven Wireless Sweden steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt. Læs →
Maven Wireless Sweden steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt lidt.
Ingen selskabsnyheder fra den handelsdag forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, cirka dobbelt så meget som en normal femdagesbevægelse, hvilket er en stor bevægelse for denne aktie.
Den mest sandsynlige årsag er de stærke regnskabstal for tredje kvartal, offentliggjort i sidste uge, med højere nettoomsætning og et positivt driftsresultat samt en større ordrebeholdning.
Næste er regnskabet for tredje kvartal fredag den 16. oktober.
+0,42 % børsen +1,19 % Maven Wireless Sweden lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage og steg en smule mindre end OMX Stockholm 30-indekset, som gik lidt op i samme periode. Læs →
Maven Wireless Sweden lå stort set uændret i de seneste fem handelsdage og steg en smule mindre end OMX Stockholm 30-indekset, som gik lidt op i samme periode.
Den vigtigste selskabsnyhed kom i dag med delårsregnskabet for tredje kvartal: nettoomsætningen steg kraftigt på grund af stærkere efterspørgsel i Europa, ordreindgangen voksede, og selskabet vendte fra underskud til et lille driftsoverskud efter tab tidligere i år.
Denne vending forklarer sandsynligvis den kraftige stigning i dagens handel.
Resultater, hvor et tidligere tab bliver til overskud, plejer at give store kursbevægelser på regnskabsdagen, og det var det, der skete i dag.