Siksi Maven Wireless Sweden-osake liikkuu
Maven Wireless Sweden nousi hieman tavallisena kaupankäyntipäivänä ilman yhtiöuutisia.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
16 413 uutista analysoitu tänäänMaven Wireless Sweden nousi hieman tavallisena kaupankäyntipäivänä ilman yhtiöuutisia.
Samana päivänä OMX Stockholm 30 laski selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.
Ainoa uutinen on yleinen kausituottokaavio, joten mikään konkreettinen tapahtuma ei selitä liikettä.
Päivän liike +1,27 % oli 0,7 kertaa tavallinen päiväliike 1,8 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.
Maven Wireless Sweden +1,27 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Maven Wireless Sweden.
Yhtiön Maven Wireless Sweden tulos ylitti odotukset 0 raportissa 2:sta.
Kaaviosta puuttuu 2 jakson 4 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 16. lokakuuta 2026.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 2 raportissa 2:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 4,78 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos -0,07 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -0,22 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 0,03 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 20. toukokuuta: Osto noin 5,0 milj. SEK. 8. toukokuuta: Osto noin 111 tuhatta SEK. 1. joulukuuta: Osto noin 5,0 milj. SEK. 11. marraskuuta: Osto noin 100 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −49 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta 0,00 SEK arvoon -0,28 SEK.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 270 milj. SEKLiikevaihto 2025: 183 milj. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Maven Wireless Sweden
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Maven Wireless Sweden tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -0,28 SEK–0,75 SEK. Verrokit: Waystream Group 0,21 SEK, TagMaster 2,62 SEK, Techstep -3,53 NOK. Vuoden 2026 ennuste: -0,22 SEK (-0,22 SEK–-0,22 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 0,03 SEK (0,03 SEK–0,03 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 105 milj. SEK–238 milj. SEK. Verrokit: Waystream Group 145 milj. SEK, TagMaster 483 milj. SEK, Techstep 953 milj. NOK. Vuoden 2026 ennuste: 156 milj. SEK (156 milj. SEK–156 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 205 milj. SEK (205 milj. SEK–205 milj. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: −7,8 %–13,5 %. Verrokit: Waystream Group 3,0 %, TagMaster 11,9 %, Techstep −11,2 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −12,8 %–32,8 %. Verrokit: Waystream Group 2,2 %, TagMaster 13,6 %, Techstep −27,4 %.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 1,52–7,19. Verrokit: Waystream Group 2,29, TagMaster 0,99, Techstep 0,12. Vuoden 2026 ennuste: 1,73. Vuoden 2027 ennuste: 1,32.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2024–2025: 0,00 SEK–0,10 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 0,0 %–1,0 %. Verrokit: Waystream Group 0,0 %, TagMaster 0,0 %, Techstep 0,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: -0,94–19,09. Verrokit: Waystream Group -0,68, TagMaster -0,11, Techstep 2,72.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 2,40–9,52. Verrokit: Waystream Group 3,41, TagMaster 1,53, Techstep 0,13.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -0,70 SEK–0,53 SEK. Verrokit: Waystream Group 2,36 SEK, TagMaster 6,44 SEK, Techstep -1,24 NOK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 63,6 %–70,7 %.
Lisää yhtiöstä Maven Wireless Sweden
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Göran Josef Grosskopf, hallituksen jäsenOstonoin 5,0 milj. SEK
- Per Johan Olof Lundquist, hallituksen jäsenOstonoin 111 tuhatta SEK
- Anders Olin, hallituksen jäsenOstonoin 5,0 milj. SEK
- Claudia Fabiola Munoz, talousjohtajaOstonoin 100 tuhatta SEK
Raportti
Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Maven Wireless Sweden liikkui tavallisesti noin 4,1 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,8 %.
+4,15 % −5,90 % −6,84 % −19,96 %
10 000 SEK yhtiössä Maven Wireless Sweden, ostettu 10. kesäkuuta 2021, on tänään 3 350 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 16 600 SEK.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Maven Wireless Sweden olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Maven Wireless Sweden olisi arvoinen tänään?
3 350 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 10. kesäkuuta 2021. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 16 600 SEK.
Alimmillaan sen arvo oli 2 660 SEK (9. maaliskuuta 2026).
Matkan viisi suurinta päivää
· +36,5 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä
· +25,5 % · koko pörssi laski 1,0 % samana päivänä
· −24,6 % · koko pörssi nousi 0,5 % samana päivänä
· +20,4 % · koko pörssi laski 0,2 % samana päivänä
· −20,0 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
+3,91 % pörssi −0,11 % Maven Wireless Sweden nousi hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
Maven Wireless Sweden nousi hieman viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.
Liike oli osakkeelle tavallisen kokoinen.
Teknologiaosakkeet Nasdaq First North Swedenissä laskivat hieman ryhmänä samoina päivinä, joten nousu kulki kilpailijoita vastaan.
Osake käy yhä selvästi viime vuoden alimman päätöskurssinsa yläpuolella.
−1,67 % pörssi −0,32 % Maven Wireless Sweden laski hieman ilman yhtiöuutisia selittämässä sitä. Lue →
Maven Wireless Sweden laski hieman ilman yhtiöuutisia selittämässä sitä.
Osake liikkui enemmän kuin OMX Stockholm 30, joka myös laski hieman, mutta liike oli tälle osakkeelle tavanomaisen kokoinen.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi hieman.
Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavanomaista suurempi, ja lasku heijasti todennäköisesti tavanomaista myyntipainetta teknologiaosakkeissa, mitä myös vertailuryhmä koki.
+2,78 % pörssi +0,83 % Maven Wireless Sweden nousi selvästi, eikä yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →
Maven Wireless Sweden nousi selvästi, eikä yhtiöuutinen selitä sitä.
Liike ei ole yhtiökohtainen, eikä mikään yhtiöuutinen selitä sitä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten Maven Wireless Sweden liikkui vähemmän kuin markkina.
Kauppaa käytiin runsaasti, noin kaksinkertaisesti tavalliseen päivään verrattuna.
Osake on yhä selvästi viime vuoden korkeimman päätöskurssin alapuolella, joka saavutettiin viime marraskuussa.
−1,48 % pörssi −0,08 % Maven Wireless Sweden laski hieman ilman yhtiön uutisia. Lue →
Maven Wireless Sweden laski hieman ilman yhtiön uutisia.
Osake laski selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Viimeisessä kaupankäyntipäivässä se laski hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan, eli liike oli osakkeelle tavanomaisen kokoinen.
Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavanomaista suurempi, mikä tarkoittaa, että monet osakkeet vaihtoivat omistajaa.
Yhtiön uutinen ei selitä viimeistä kaupankäyntipäivää, ja ainoa kohde on yleinen kausituottokaavio.
+3,04 % pörssi +0,48 % Maven Wireless Sweden nousi ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →
Maven Wireless Sweden nousi ja liikkui enemmän kuin markkina.
OMX Stockholm 30 -indeksi nousi sinä päivänä hieman, joten osake ohitti sen.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, mikä on tälle osakkeelle suuri liike, kun indeksi nousi selvästi, joten osake kulki markkinoita vastaan.
Kaupankäynti jäi tavanomaisen tason alle.
Osake on selvästi viime vuoden korkeinta päätöskurssia alempana ja selvästi alimman yläpuolella.
−3,16 % pörssi −0,29 % Maven Wireless Sweden laski ilman yhtiöuutisia. Lue →
Maven Wireless Sweden laski ilman yhtiöuutisia.
Osake laski selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten se liikkui markkinoita vastaan.
Viimeisen päivän lasku oli suurempi kuin indeksin lievä lasku, joten osake liikkui indeksiä enemmän.
Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista pienempi, joten liike tapahtui ohuessa kaupankäynnissä.
Aiemmat uutiset viime viikon keskiviikolta kertoivat, että analyytikot laskivat tavoitehintaansa eli arviotaan osakkeen oikeasta arvosta.
−7,82 % pörssi +3,01 % Maven Wireless Sweden laski selvästi viikon aikana, kun markkinat nousivat. Lue →
Maven Wireless Sweden laski selvästi viikon aikana, kun markkinat nousivat.
Liike oli yhtiölle suuri, noin kaksinkertainen tavalliseen viiden päivän vaihteluun verrattuna.
Tärkein uutinen oli 21. lokakuuta julkaistu tieto, jonka mukaan analyytikot laskivat tavoitehintaa, eli osakekurssia, jonka he pitävät oikeana, tuoreiden tulosten jälkeen.
Uutinen tuli ennen tätä viikkoa, joten se on taustaa eikä selvä laukaisija.
+3,01 % pörssi +1,57 % Maven Wireless Sweden nousi selvästi, eikä uusi yhtiöuutinen selitä sitä. Lue →
Maven Wireless Sweden nousi selvästi, eikä uusi yhtiöuutinen selitä sitä.
Saman päivän aikana myös OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake liikkui suunnilleen markkinoiden mukana.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun markkina laski hieman.
Viimeisin raportti, koskien vuoden 2026 kolmatta neljännestä, osoitti liikevoiton ja tilauskannan vahvaa kasvua, mutta se julkaistiin ennen tätä jaksoa.
+0,00 % pörssi +0,41 % Maven Wireless Sweden oli kaupankäyntipäivänä lähes muuttumaton, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikkeen. Lue →
Maven Wireless Sweden oli kaupankäyntipäivänä lähes muuttumaton, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikkeen.
Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten osake liikkui markkinaa vähemmän.
Liike oli osakkeelle tavanomainen, ja kauppaa käytiin selvästi tavallista enemmän.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun markkina laski jyrkästi.
Vahvin tuore uutinen oli kolmannen neljänneksen tulos, joka näytti korkeampaa myyntiä ja pientä liikevoittoa.
+4,61 % pörssi −3,67 % Maven Wireless Sweden nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, vastoin selvästi laskevaa markkinaa. Lue →
Maven Wireless Sweden nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, vastoin selvästi laskevaa markkinaa.
Osake nousi, kun OMX Stockholm 30, suurten ruotsalaisyhtiöiden pääindeksi, laski voimakkaasti.
Liike oli osakkeelle tavanomainen, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista tasoa suurempaa.
Yhtiön kolmannen neljänneksen tulos näytti liikevaihdon kasvaneen 33 prosenttia ja pienen liikevoiton, sekä tilauskannan kasvaneen, mikä todennäköisesti tuki osaketta.
−0,20 % pörssi −2,51 % Maven Wireless Sweden pysyi suunnilleen ennallaan, ilman yhtiöuutisia. Lue →
Maven Wireless Sweden pysyi suunnilleen ennallaan, ilman yhtiöuutisia.
Osake liikkui markkinaa vähemmän, ja markkina laski voimakkaasti.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski, mikä on osakkeelle suuri liike.
Todennäköisiä syitä ovat viime viikolla julkaistu neljännesraportti, joka näytti korkeampaa nettoliikevaihtoa ja pientä liikevoittoa.
Seuraa seuraavaa raporttia 19. helmikuuta 2027.
+2,25 % pörssi −0,89 % Maven Wireless Sweden nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman. Lue →
Maven Wireless Sweden nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.
Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, noin kaksinkertaisesti tavalliseen viiden päivän vaihteluun verrattuna, mikä on suuri liike tälle osakkeelle.
Todennäköisin syy ovat viime viikolla julkaistut vahvat kolmannen neljänneksen luvut, joissa liikevaihto ja liikevoitto kasvoivat ja tilauskanta oli suurempi.
Seuraavaksi on kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus perjantaina 16. lokakuuta.
+0,42 % pörssi +1,19 % Maven Wireless Sweden pysyi viime viiden kaupankäyntipäivän aikana suurin piirtein ennallaan ja nousi hieman vähemmän kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka nousi hieman samalla jaksolla. Lue →
Maven Wireless Sweden pysyi viime viiden kaupankäyntipäivän aikana suurin piirtein ennallaan ja nousi hieman vähemmän kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka nousi hieman samalla jaksolla.
Tärkein yhtiöuutinen tuli tänään kolmannen neljänneksen osavuosikatsauksen yhteydessä: liikevaihto kasvoi voimakkaasti vahvemman eurooppalaisen kysynnän ansiosta, tilauskanta kasvoi ja yhtiö kääntyi pienelle liikevoitolle aiempien tappioiden jälkeen.
Tämä käänne selittää todennäköisesti tämänpäiväisen voimakkaan nousun.
Tulokset, joissa aiempi tappio muuttuu voitoksi, aiheuttavat yleensä suuria kurssiliikkeitä tulospäivänä, ja niin tapahtui tänään.