Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Waystream Group-osake liikkuu

Waystream Group pysyi lähes ennallaan.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 292 uutista analysoitu tänään

Waystream Group pysyi lähes ennallaan.

Osake liikkui vähemmän kuin laajempi markkina, joka laski sinä päivänä hieman.

Waystream Groupilla ei ole ollut yhtiöuutisia viimeisten kahden viikon aikana.

Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake jäi jälkeen.

Liike oli Waystream Groupille tavallinen ja sen tavallisen päivittäisen vaihtelun sisällä, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää, joten päivä oli rauhallinen.

Päivän liike +0,00 % oli 0,0 kertaa tavallinen päiväliike 1,2 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,29 %.

Waystream Group +0,00 %OMX Stockholm 30 −0,29 %Samassa tahdissa pörssin kanssa

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Waystream Group.

Yhtiön Waystream Group tulos ylitti odotukset 3 raportissa 8:sta.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 6 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 37,80 SEK

Tavoitehinnat
Alin 51,00Keskiarvo 58,00Ylin 65,00

Keskiarvo on 58,00 SEK, +53 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 37,80 SEK. Vaihteluväli on 51,00 SEK–65,00 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 2 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,7-0,20,30,81,32025-02-20: -0,44; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,1520/2’25+2,5 %2025-04-24: 0,50; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,5024/4’25+6,0 %2025-07-10: 0,40; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,2010/7’25+6,2 %2025-10-16: 0,27; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1516/10’25−1,9 %2026-02-19: 0,11; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,4519/2’26−5,5 %2026-04-16: -0,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,4016/4’26−1,2 %2026-07-08: -0,11; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,258/7’26−1,3 %2026-10-07: 0,26; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,307/10’26−0,7 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,60.→

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,60 SEK. Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 0,88 SEK nykyiseen 0,80 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 0,80 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 2,26 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 2. kesäkuuta: Osto noin 69 tuhatta SEK. 30. huhtikuuta: Osto noin 253 tuhatta SEK. 30. huhtikuuta: Osto noin 75 tuhatta SEK. 7. tammikuuta: Osto noin 232 tuhatta SEK. 23. joulukuuta: Osto noin 285 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +145 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -1,46 SEK arvoon 1,27 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (milj. SEK)-121913935962022: 138,702022: 20,5620222023: 100,312023: -4,8120232024: 115,152024: -11,7920242025: 136,872025: 10,302025Nyt2026: 161,5520262027: 209,3020272022: 540,675412023: 220,302202024: 134,601352025: 338,81339Nyt: 313,89314

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK

Markkina-arvo on 2,3 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 3,9. Vuoden 2025 tulos: 10,3 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (milj. SEK)01983965952022: 127,182022: 51,7820222023: 128,592023: 62,0420232024: 113,252024: 56,2620242025: 147,152025: 73,682025Nyt2022: 540,675412023: 220,302202024: 134,601352025: 338,81339Nyt: 313,89314

VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 73,5 milj. SEK. Markkina-arvo on 4,3 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 314 milj. SEKLiikevaihto 2025: 137 milj. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Waystream Group

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Waystream Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos0,21 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 2,55222023: -0,60232024: -1,46242025: 1,27252026: 0,80262027: 2,26272022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -1,46 SEK–2,55 SEK. Verrokit: Maven Wireless Sweden -0,30 SEK, TagMaster 2,62 SEK, Techstep -3,53 NOK. Vuoden 2026 ennuste: 0,80 SEK (0,20 SEK–1,40 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 2,26 SEK (2,10 SEK–2,42 SEK).

Liikevaihto145 milj. SEK
NytLiikevaihto2022: 138 700 000,00222023: 100 305 000,00232024: 115 154 000,00242025: 136 867 000,00252026: 161 550 000,00262027: 209 300 000,00272022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 100 milj. SEK–139 milj. SEK. Verrokit: Maven Wireless Sweden 150 milj. SEK, TagMaster 483 milj. SEK, Techstep 953 milj. NOK. Vuoden 2026 ennuste: 162 milj. SEK (155 milj. SEK–168 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 209 milj. SEK (202 milj. SEK–217 milj. SEK).

Liikevoittomarginaali3,0 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 18,88222023: -5,07232024: -10,61242025: 10,36252022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −10,6 %–18,9 %. Verrokit: Maven Wireless Sweden −10,2 %, TagMaster 11,9 %, Techstep −11,2 %.

Oman pääoman tuotto2,2 %
NytOman pääoman tuotto2022: 27,26222023: -7,23232024: -20,69242025: 14,01252022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −20,7 %–27,3 %. Verrokit: Maven Wireless Sweden −14,0 %, TagMaster 13,6 %, Techstep −27,4 %.

P/E-luku180,0
NytP/E-luku2022: 26,272223242025: 32,13252026: 47,25262027: 16,7327

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 26,3–32,1. Verrokit: TagMaster 12,4. Vuoden 2026 ennuste: 47,2. Vuoden 2027 ennuste: 16,7.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)2,29
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 3,90222023: 2,20232024: 1,17242025: 2,48252026: 1,94262027: 1,5027

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 1,17–3,90. Verrokit: Maven Wireless Sweden 1,80, TagMaster 0,99, Techstep 0,12. Vuoden 2026 ennuste: 1,94. Vuoden 2027 ennuste: 1,50.

Osinko osaketta kohti0,00 SEK
NytOsinko osaketta kohti2023: 0,75232024: 0,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2023–2025: 0,00 SEK–0,75 SEK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 0,00222023: 2,75232024: 0,00242025: 0,0025

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–2,7 %. Verrokit: Maven Wireless Sweden 0,0 %, TagMaster 0,0 %, Techstep 0,0 %.

Nettovelka / EBITDA-0,68
NytNettovelka / EBITDA2022: -0,77222023: 5,5023242025: -0,9425

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: -0,94–5,50. Verrokit: TagMaster -0,11, Techstep 2,72.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)3,41
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 7,17222023: 3,31232024: 2,36242025: 4,6125

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,36–7,17. Verrokit: Maven Wireless Sweden 2,19, TagMaster 1,53, Techstep 0,13.

EV / EBIT22,1
2025EV / EBIT2022: 19,622223242025: 22,1425

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 19,6–22,1.

Vapaa kassavirta osaketta kohti2,36 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,12222023: -3,60232024: 0,48242025: 2,66252022: 67,002023: 27,302024: 16,682025: 40,80

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -3,60 SEK–2,66 SEK. Verrokit: Maven Wireless Sweden -0,57 SEK, TagMaster 6,44 SEK, Techstep -1,24 NOK.

Omavaraisuusaste49,9 %
2025Omavaraisuusaste2022: 59,29222023: 51,76232024: 50,32242025: 49,9325

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 49,9 %–59,3 %.

Lisää yhtiöstä Waystream Group

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Magnus Weberg, johtoryhmän jäsenOstonoin 69 tuhatta SEK
  • Fredrik Lundberg, toimitusjohtajaOstonoin 253 tuhatta SEK
  • Magnus Weberg, johtoryhmän jäsenOstonoin 75 tuhatta SEK
  • Magnus Weberg, johtoryhmän jäsenOstonoin 232 tuhatta SEK
  • Magnus Weberg, johtoryhmän jäsenOstonoin 285 tuhatta SEK

Raportti

Raporttipäivä6,1 %

Tavallinen päivä1,2 %

Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Waystream Group liikkui tavallisesti noin 6,1 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,2 %.

−0,74 % −1,30 % −1,23 % −5,53 %

10 000 SEK yhtiössä Waystream Group, ostettu 31. lokakuuta 2016, on tänään 37 900 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 29 700 SEK.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Waystream Group olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Waystream Group olisi arvoinen tänään?

37 900 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 31. lokakuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 29 700 SEK.

Alimmillaan sen arvo oli 2 540 SEK (4. lokakuuta 2019).

Matkan viisi suurinta päivää

· +97,2 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· +55,3 % · koko pörssi laski 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä

· +41,8 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä

· +40,5 %

· +40,2 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +0,26 % pörssi −3,67 % Waystream Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, pysyi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana suunnilleen ennallaan. Lue →

    Waystream Group, listattu Nasdaq Tukholmaan, pysyi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana suunnilleen ennallaan.

    Osake pysyi vakaana, kun laajempi Tukholman markkina, mitattuna OMX Stockholm 30 -indeksillä, laski jyrkästi, joten Waystream liikkui selvästi vähemmän kuin markkina.

    Waystreamilla ei ole ollut yhtiötiedotteita tänä aikana, joten mikään yksittäinen tapahtuma ei selitä vakautta.

    Kaupankäynti oli myös hiljaista, ja volyymi oli selvästi tavanomaista alhaisempi, mikä tarkoittaa usein, että harvempi sijoittaja ajaa kurssia kumpaankaan suuntaan.

Kaikki yhtiöt