Siksi TagMaster-osake liikkuu
TagMaster nousi selvästi, kun markkina laski selvästi.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
16 118 uutista analysoitu tänäänTagMaster nousi selvästi, kun markkina laski selvästi.
Yhtiöuutinen tuolta päivältä ei selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan.
Aiemmin TagMaster raportoi vahvan kolmannen neljänneksen, jossa kannattavuus ja bruttokate paranivat, mikä todennäköisesti tukee osaketta.
Seuraavaksi on tulosjulkistus torstaina 4. helmikuuta 2027.
Päivän liike +1,88 % oli 1,3 kertaa tavallinen päiväliike 1,5 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.
TagMaster +1,88 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle TagMaster.
Yhtiön TagMaster tulos ylitti odotukset 2 raportissa 5:sta.
Kaaviosta puuttuu 7 jakson 12 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 28. lokakuuta 2026.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 5:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 32,50 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 2,61 SEK nykyiseen 2,84 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 2,84 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 3,37 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +33 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta 0,32 SEK arvoon 1,54 SEK.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 476 milj. SEKLiikevaihto 2025: 483 milj. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä TagMaster
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön TagMaster tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: 0,32 SEK–1,65 SEK. Verrokit: Waystream Group 0,21 SEK, Maven Wireless Sweden -0,30 SEK, Net Insight -0,12 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 2,84 SEK (2,84 SEK–2,84 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 3,37 SEK (3,37 SEK–3,37 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 359 milj. SEK–483 milj. SEK. Verrokit: Waystream Group 145 milj. SEK, Maven Wireless Sweden 150 milj. SEK, Net Insight 424 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 476 milj. SEK (476 milj. SEK–476 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 506 milj. SEK (506 milj. SEK–506 milj. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: −2,8 %–6,3 %. Verrokit: Waystream Group 3,0 %, Maven Wireless Sweden −10,2 %, Net Insight −8,5 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: 1,6 %–9,6 %. Verrokit: Waystream Group 2,2 %, Maven Wireless Sweden −14,0 %, Net Insight −7,1 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 6,6–41,4. Verrokit: Waystream Group 180,0. Vuoden 2026 ennuste: 11,4. Vuoden 2027 ennuste: 9,6.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 0,45–0,84. Verrokit: Waystream Group 2,29, Maven Wireless Sweden 1,80, Net Insight 2,00. Vuoden 2026 ennuste: 1,00. Vuoden 2027 ennuste: 0,94.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 0,68–2,40. Verrokit: Waystream Group -0,68.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 0,64–1,32. Verrokit: Waystream Group 3,41, Maven Wireless Sweden 2,19, Net Insight 1,44.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 8,5–31,5.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -0,55 SEK–3,94 SEK. Verrokit: Waystream Group 2,36 SEK, Maven Wireless Sweden -0,57 SEK, Net Insight -0,12 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 51,4 %–60,9 %.
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön TagMaster myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön TagMaster myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 16 raporttipäivän aikana TagMaster liikkui tavallisesti noin 10,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,5 %.
+15,58 % −9,09 % +12,40 % +10,33 %
10 000 SEK yhtiössä TagMaster, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 14 200 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä TagMaster olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä TagMaster olisi arvoinen tänään?
14 200 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Alimmillaan sen arvo oli 4 370 SEK (18. lokakuuta 2022).
Matkan viisi suurinta päivää
· +27,8 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä
· +23,3 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä
· +21,5 % · koko pörssi nousi 0,3 % samana päivänä
· +20,0 % · koko pörssi nousi 1,0 % samana päivänä
· −18,2 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä
Aiemmat päivät
+3,83 % pörssi −0,11 % TagMaster nousi hieman viikon aikana, kun laajempi markkina oli suunnilleen ennallaan. Lue →
TagMaster nousi hieman viikon aikana, kun laajempi markkina oli suunnilleen ennallaan.
Nousu tuli viikon viimeisenä kaupankäyntipäivänä, jolloin osake nousi selvästi selvästi laskevaa OMX Stockholm 30 -indeksiä vastaan.
Kaupankäynti oli tavallisella tasolla, joten liike ei ollut seurausta epätavallisesta aktiivisuudesta.
Yhtiöuutiset rajoittuivat 28. lokakuuta julkaistuun kolmannen neljänneksen osavuosikatsaukseen, joka näytti korkeampaa kannattavuutta ja bruttokatetta litteästä liikevaihdosta huolimatta.
+0,63 % pörssi −0,32 % TagMaster Nasdaq Tukholmassa: viimeisin kaupankäyntipäivä tasainen, yhtiöuutiset eivät selitä liikettä. Lue →
TagMaster Nasdaq Tukholmassa: viimeisin kaupankäyntipäivä tasainen, yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana TagMaster pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Viimeisenä kaupankäyntipäivänä TagMaster pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 laski hieman, joten osake liikkui markkinaa vähemmän.
Liike oli TagMasterille tavallinen kooltaan, ja kauppaa käytiin selvästi tavallista enemmän.
Seuraava vuositulos julkaistaan torstaina 4. helmikuuta 2027.
+12,59 % pörssi +3,01 % TagMaster nousi voimakkaasti viikon aikana, mikä on suuri liike osakkeelle ja selvästi vahvempi kuin OMX Stockholm 30 -indeksi. Lue →
TagMaster nousi voimakkaasti viikon aikana, mikä on suuri liike osakkeelle ja selvästi vahvempi kuin OMX Stockholm 30 -indeksi.
Pääasiallinen syy oli kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus, joka julkaistiin keskiviikkona 28. lokakuuta ja joka näytti korkeampaa kannattavuutta ja vahvempia bruttomarginaaleja, vaikka myynti oli hieman laskenut.
Seuraava tulosraportti on torstaina 4. helmikuuta 2027.