Därför rör sig TagMaster-aktien
TagMaster steg tydligt medan marknaden föll tydligt.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
15 968 nyheter analyserade idagTagMaster steg tydligt medan marknaden föll tydligt.
Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien något, medan OMX Stockholm 30 var ungefär oförändrat.
Tidigare rapporterade TagMaster ett starkt tredje kvartal med högre lönsamhet och bruttomarginal, vilket sannolikt stödjer aktien.
Nästa är bokslutsrapporten, som kommer torsdagen den 4 februari 2027.
Dagens rörelse på +1,88 % var 1,3 gånger en vanlig dags rörelse på 1,5 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −1,01 % samma dag.
TagMaster +1,88 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mot börsen
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för TagMaster.
TagMaster tjänade mer än väntat i 2 av 5 rapporter.
Finns inte i diagrammet eftersom estimat och utfall saknas: 7 av periodens 12 rapporter, den senaste 28 oktober 2026.
Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.
Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 5 av 5 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.
Riktkurserna
Senaste kurs 32,50 kr
Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det
Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr
För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 2,61 kr för tre månader sedan till 2,84 kr nu. Estimat 2026: 2,84 kr. Estimat 2027: 3,37 kr. En analytiker har gjort dessa estimat.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen +33 % och vinsten per aktie gick från 0,32 kr till 1,54 kr.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mnkr
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdemnkr
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 476 mnkrFörsäljning 2025: 483 mnkr
Vad nyckeltalen säger om TagMaster
Nyckeltalen kopplar det TagMaster tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: 0,32 kr–1,65 kr. Liknande bolag: Waystream Group 0,21 kr, Maven Wireless Sweden -0,30 kr, Net Insight -0,12 kr. Estimat 2026: 2,84 kr (2,84 kr–2,84 kr). Estimat 2027: 3,37 kr (3,37 kr–3,37 kr).
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 359 mnkr–483 mnkr. Liknande bolag: Waystream Group 145 mnkr, Maven Wireless Sweden 150 mnkr, Net Insight 424 mnkr. Estimat 2026: 476 mnkr (476 mnkr–476 mnkr). Estimat 2027: 506 mnkr (506 mnkr–506 mnkr).
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: −2,8 %–6,3 %. Liknande bolag: Waystream Group 3,0 %, Maven Wireless Sweden −10,2 %, Net Insight −8,5 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: 1,6 %–9,6 %. Liknande bolag: Waystream Group 2,2 %, Maven Wireless Sweden −14,0 %, Net Insight −7,1 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 6,6–41,4. Liknande bolag: Waystream Group 180,0. Estimat 2026: 11,4. Estimat 2027: 9,6.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 0,45–0,84. Liknande bolag: Waystream Group 2,29, Maven Wireless Sweden 1,80, Net Insight 2,00. Estimat 2026: 1,00. Estimat 2027: 0,94.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: 0,68–2,40. Liknande bolag: Waystream Group -0,68.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 0,64–1,32. Liknande bolag: Waystream Group 3,41, Maven Wireless Sweden 2,19, Net Insight 1,44.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 8,5–31,5.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: -0,55 kr–3,94 kr. Liknande bolag: Waystream Group 2,36 kr, Maven Wireless Sweden -0,57 kr, Net Insight -0,12 kr.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 51,4 %–60,9 %.
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Rapporten visar hur TagMasters försäljning och vinst har förändrats.
- Rapporten
Rapporten visar hur TagMasters försäljning och vinst har förändrats.
Lägg till i kalendern
Rapporten
Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar
De senaste 16 rapportdagarna rörde sig TagMaster oftast ungefär 10,0 %. En vanlig dag rör den sig 1,5 %.
+15,58 % Varför? −9,09 % +12,40 % +10,33 %
10 000 kr i TagMaster köpt 7 november 2016 är i dag värda 14 200 kr, med utdelningarna återinvesterade.
Vad hade 10 000 kr i TagMaster varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 kr i TagMaster varit värda i dag?
14 200 kr
med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.
Som lägst var den värd 4 370 kr (18 oktober 2022).
Resans fem största dagar
· +27,8 % · hela börsen föll 0,4 % samma dag · rapportdag
· +23,3 % · hela börsen steg 1,0 % samma dag
· +21,5 % · hela börsen steg 0,3 % samma dag
· +20,0 % · hela börsen steg 1,0 % samma dag
· −18,2 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag
Tidigare dagar
+3,83 % börsen −0,11 % TagMaster steg något under veckan medan den bredare marknaden var ungefär oförändrad. Läs →
TagMaster steg något under veckan medan den bredare marknaden var ungefär oförändrad.
Uppgången kom under den sista handelsdagen, när aktien steg tydligt mot en tydligt fallande OMX Stockholm 30.
Handeln låg kring sin normala nivå, så rörelsen drevs inte av ovanlig aktivitet.
Bolagsnyheterna begränsades till delårsrapporten för tredje kvartalet, publicerad 28 oktober, som visade högre lönsamhet och bruttomarginal trots platt försäljning.
+0,63 % börsen −0,32 % TagMaster Stockholm: oförändrad utan bolagsförklaring. Läs →
TagMaster Stockholm: oförändrad utan bolagsförklaring.
Under de senaste fem handelsdagarna låg TagMaster i stort sett oförändrat, medan OMX Stockholm 30 steg något.
Sista handelsdagen låg TagMaster i stort sett oförändrat medan OMX Stockholm 30 föll något, så aktien rörde sig mindre än marknaden.
Rörelsen var av normal storlek för TagMaster, med handel långt över den vanliga nivån.
Nästa gång bolaget redovisar årsresultat är torsdag 4 februari 2027.
+12,59 % börsen +3,01 % TagMaster steg kraftigt under veckan, en stor rörelse för aktien och tydligt starkare än börsindexet OMX Stockholm 30. Läs →
TagMaster steg kraftigt under veckan, en stor rörelse för aktien och tydligt starkare än börsindexet OMX Stockholm 30.
Den främsta drivkraften var delårsrapporten för tredje kvartalet, publicerad onsdagen 28 oktober, som visade högre lönsamhet och starkare bruttomarginaler trots något lägre försäljning.
Nästa rapport om resultatet väntas torsdagen 4 februari 2027.
+15,58 % börsen +0,33 % TagMaster steg mycket kraftigt, betydligt mer än marknaden. Läs →
TagMaster steg mycket kraftigt, betydligt mer än marknaden.
Aktien steg mycket kraftigt, medan OMX Stockholm 30 steg endast något, så rörelsen skilde sig tydligt från marknaden.
Den främsta orsaken är kvartalsrapporten som publicerades samma dag: rörelseresultatet ökade till 14,5 MSEK från 9,9 MSEK, och bruttomarginalen, andelen av försäljningen som återstår efter direkta kostnader, förbättrades.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien mycket kraftigt, medan marknaden steg något.
Rörelsen var mycket stor för TagMaster, och handelsvolymen låg långt över den normala nivån.
Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?