Derfor bevæger Embracer Group-aktien sig
Embracer Group steg efter en Redeye-analyse forud for andet kvartal.
Skrevet efter børslukning ·
Regnskabet
Næste rapport: 11. november. De seneste 15 regnskabsdage bevægede Embracer Group sig typisk omkring 8,8 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,5 %.
13. august 2026: +7,17 %20. maj 2026: −2,10 %12. februar 2026: +18,66 %13. november 2025: +1,38 %
Hvorfor i dag
15 968 nyheder analyseret i dagEmbracer Group steg efter en Redeye-analyse forud for andet kvartal.
OMX Stockholm 30 faldt en smule samme dag.
Over de seneste fem handelsdage var aktien næsten uændret, mens markedet steg lidt, så Embracer Group haltede efter.
Aktien ligger tæt på sin højeste lukkekurs i det seneste år.
Næste trin er regnskabet for andet kvartal, som udkommer onsdag 11. november.
Dagens bevægelse på +3,32 % var 2,2 gange en normal dags 1,5 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.
Embracer Group +3,32 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Embracer Group.
Embracer Group tjente mere end ventet i 2 af 8 rapporter.
Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 2 af periodens 10 rapporter, den seneste 13. august 2026.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 5 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 95,66 SEK
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,62 SEK (11. november). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 5,91 SEK for tre måneder siden til 6,03 SEK nu. Estimat 2027: 6,03 SEK. Estimat 2028: 7,14 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 28. september: Køb cirka 293 tusind SEK. 20. februar: Køb cirka 10 mio. SEK. 13. februar: Køb cirka 877 tusind SEK.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2026 ændrede kursen sig −55 % og indtjeningen pr. aktie gik fra 28,87 SEK til -27,67 SEK.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 20,8 mia. SEKOmsætning 2026: 15,9 mia. SEK
Hvad nøgletallene siger om Embracer Group
Nøgletallene forbinder det, Embracer Group tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2023–2026: -91,68 SEK–28,87 SEK. Lignende selskaber: MTG 2,34 SEK, CD Projekt 6,11 PLN, G5 Entertainment 3,11 SEK. Estimat 2027: 6,03 SEK (5,06 SEK–7,66 SEK). Estimat 2028: 7,14 SEK (6,21 SEK–7,90 SEK).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2023–2026: 15,9 mia. SEK–37,7 mia. SEK. Lignende selskaber: MTG 12,2 mia. SEK, CD Projekt 947 mio. PLN, G5 Entertainment 90,6 mio. USD. Estimat 2027: 17,2 mia. SEK (16,7 mia. SEK–17,6 mia. SEK). Estimat 2028: 17,8 mia. SEK (16,3 mia. SEK–18,7 mia. SEK).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2023–2026: −0,4 %–0,6 %. Lignende selskaber: MTG 10,0 %, CD Projekt 63,1 %, G5 Entertainment 1,5 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2023–2026: −34,7 %–19,2 %. Lignende selskaber: MTG 2,5 %, CD Projekt 18,3 %, G5 Entertainment 5,4 %.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2023–2026: 0,67–1,62. Lignende selskaber: MTG 0,98, CD Projekt 28,15. Estimat 2027: 1,21. Estimat 2028: 1,17.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2023–2026: -0,79–11,30. Lignende selskaber: MTG 1,57, CD Projekt -1,54, G5 Entertainment -21,30.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2023–2026: 0,55–0,94. Lignende selskaber: MTG 1,03, CD Projekt 7,48.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2023–2026: -7,68 SEK–-2,45 SEK. Lignende selskaber: MTG 19,22 SEK, CD Projekt -1,27 PLN, G5 Entertainment 0,43 USD.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2023–2026: 54,8 %–73,9 %.
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Embracer Group har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Embracer Group har ændret sig.
Føj til kalenderen
Mere om Embracer Group
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Cecilia Qvist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 293 tusind SEK
- Lars Wingefors, bestyrelsesformand (nærtstående)Købcirka 10 mio. SEK
- Ian Gulam, ledende medarbejderKøbcirka 877 tusind SEK
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 15 regnskabsdage bevægede Embracer Group sig typisk omkring 8,8 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,5 %.
+7,17 % −2,10 % +18,66 % +1,38 %
10.000 SEK i Embracer Group købt 22. november 2016 er i dag 94.500 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 29.500 SEK.
Hvad ville 10.000 SEK i Embracer Group være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Embracer Group være værd i dag?
94.500 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 22. november 2016. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 29.500 SEK.
Rejsens fem største dage
· −44,8 % · hele børsen faldt 1,7 % samme dag · regnskabsdag
· +42,3 % · hele børsen steg 1,2 % samme dag · regnskabsdag
· −23,4 % · hele børsen steg 0,8 % samme dag · regnskabsdag
· −19,7 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag · regnskabsdag
· +19,5 % · hele børsen steg 1,1 % samme dag · regnskabsdag
Tidligere dage
+0,61 % børsen −0,11 % Embracer Group, noteret på Nasdaq Stockholm, lå stort set uændret over ugens handelsdage. Læs →
Embracer Group, noteret på Nasdaq Stockholm, lå stort set uændret over ugens handelsdage.
Det bredere marked lå også stort set uændret, så aktien bevægede sig i takt med det.
Nordea hævede kursmålet, den værdi analytikerne ser på aktien, til 105 kr. og fastholdt købsanbefalingen, hvilket tyder på, at nogle investorer så værdi i den planlagte opdeling af selskabet.
Embracer meddelte også, at de køber mobilspillet Island Hoppers for cirka 4,5 mio. dollar, en lille handel med ringe synlig effekt.
+1,47 % børsen +0,83 % Embracer Group steg en smule, mere end markedet, som steg tydeligt. Læs →
Embracer Group steg en smule, mere end markedet, som steg tydeligt.
Stigningen har ingen klar virksomhedsårsag, så ingen nyhed forklarer den sikkert.
De seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens markedet steg lidt.
Bevægelsen var en almindelig dag for Embracer Group, inden for dens normale daglige interval.
Selskabet fastsatte sin delårsrapport for andet kvartal og præsentationen til onsdag 11. november.
−2,61 % børsen +0,48 % Embracer Group faldt tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt. Læs →
Embracer Group faldt tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.
Ingen virksomhedsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage steg aktien lidt, i takt med et tydeligt stigende marked.
Handelsvolumenen var cirka dobbelt så høj som normalt, så der var kraftig handel ved faldet.
Et cyberangreb mod et af selskabets spilstudier kom før handelsdagen, og den næste regnskabsrapport kommer torsdag den 12. november 2026.
+0,49 % børsen −0,29 % Embracer Group steg tydeligt i de seneste 5 handelsdage, mere end markedet. Læs →
Embracer Group steg tydeligt i de seneste 5 handelsdage, mere end markedet.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer den seneste handelsdag, hvor aktien i det væsentlige var uændret.
Markedet faldt lidt den dag, så aktien holdt sig bedre.
Kursen ligger tæt på årets højeste lukkekurs.
Konkurrenter i sektoren steg i samme periode, hvilket sandsynligvis bidrog til den generelle stemning.
+5,18 % børsen +3,01 % Embracer Group steg tydeligt i løbet af ugen, mere end det bredere marked, som også steg tydeligt. Læs →
Embracer Group steg tydeligt i løbet af ugen, mere end det bredere marked, som også steg tydeligt.
Bevægelsen var almindelig stor for aktien, og handelen var rolig.
Hovednyheden var et cyberangreb mod et af selskabets spilstudier, rapporteret tirsdag 27. oktober, som sandsynligvis tyngede stemningen.
Analysehuset DNB Carnegie hævede sin kursmål, den aktiekurs det mener er rimelig, samme dag, hvilket delvis støttede bevægelsen.
−1,42 % børsen +0,41 % Embracer Group faldt lidt, mens markedet steg lidt. Læs →
Embracer Group faldt lidt, mens markedet steg lidt.
Bevægelsen var almindelig for Embracer Group.
I de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt, så Embracer Group klarede sig bedre end markedet.
Kursmålsopjusteringer fra analytikere tidligere i ugen er baggrund, ikke årsag til bevægelsen.
+0,36 % børsen −3,67 % Embracer Group var stort set uændret i de seneste fem handelsdage og bevægede sig mindre end markedet. Læs →
Embracer Group var stort set uændret i de seneste fem handelsdage og bevægede sig mindre end markedet.
Aktien lå næsten stille, mens den bredere Stockholmsbørs faldt kraftigt.
Analytikere var overvejende positive: SB1 Markets og SEB hævede deres kursmål, altså den aktiekurs de mener er rimelig, og venter højere licensindtægter, det vil sige indtægter fra salg af spilrettigheder, inden næste kvartal.
ABG Sundal Collier hævede også målet, men fastholdt anbefalingen hold, som betyder at de råder til at blive siddende.
−2,49 % børsen −2,51 % Embracer Group faldt tydeligt, i takt med markedet. Læs →
Embracer Group faldt tydeligt, i takt med markedet.
Ingen selskabsnyheder fra den handelsdag forklarer faldet.
I de seneste fem handelsdage steg aktien en smule, mens OMX Stockholm 30 faldt tydeligt, så Embracer bevægede sig mod markedet.
Analytikere hævede deres kursmål tidligere i ugen, hvilket delvist kan have støttet aktien.
Handelsvolumen lå tydeligt under det normale niveau.
+2,05 % børsen −0,89 % Embracer Group steg tydeligt, mens markedet faldt, efter at ABG Sundal Collier hævede sit kursmål, den aktiekurs analytikeren mener er fair, til 85 kroner, og fastholdt anbefalingen hold (neutral). Læs →
Embracer Group steg tydeligt, mens markedet faldt, efter at ABG Sundal Collier hævede sit kursmål, den aktiekurs analytikeren mener er fair, til 85 kroner, og fastholdt anbefalingen hold (neutral).
Stigningen mod et faldende marked skyldes sandsynligvis analytikerens opgradering, men bevægelsen er delvist uforklaret.
De seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, lidt mere stabil end OMX Stockholm 30-indekset, som faldt lidt.
Flere analytikere, herunder SEB og BNP Paribas, hævede deres mål tidligere i perioden.
Næste regnskab, en kvartalsrapport, udkommer torsdag 12. november 2026.
+0,47 % børsen +1,25 % Embracer Group lå stort set uændret uden tydelig selskabsnyhed, der forklarer det. Læs →
Embracer Group lå stort set uændret uden tydelig selskabsnyhed, der forklarer det.
I de seneste fem handelsdage steg aktien en smule, lidt mere end OMX Stockholm 30, som også steg en smule.
Tidligere i ugen hævede analytikere deres kursmål, altså den værdi de ser som rimelig for aktien, hvor SEB og BNP Paribas hævede deres og Handelsbanken gjorde det samme i sidste uge, mens anbefalingerne lå omkring hold, og BNP Paribas fastholdt outperform.
Rutinemæssige tilbagekøbsrapporter, hvor selskabet køber egne aktier tilbage, er kun baggrund og forklarer ikke bevægelsen.
I den seneste handelsdag halede aktien efter et marked, der steg tydeligt, hvilket tyder på at svagheden var selskabsspecifik, men datagrundlaget giver ingen sikker årsag.
+3,35 % børsen +1,19 % Embracer Group steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mere end det bredere OMX Stockholm 30-indeks, som steg lidt. Læs →
Embracer Group steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mere end det bredere OMX Stockholm 30-indeks, som steg lidt.
Hovednyheden var analytikerstøtte: SEB hævede sit kursmål, men fastholdt anbefalingen hold, og BNP Paribas hævede sit kursmål og fastholdt outperform, hvilket sandsynligvis tiltrak købere.
En short-sælger, altså en investor der satser på kursfald, blev meldt at have lukket sin position, hvilket kan have lettet salgspresset.
Løbende tilbagekøb af egne aktier var rutine og var ikke årsagen til bevægelsen.
+2,10 % børsen −0,62 % Embracer Group steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt en smule. Læs →
Embracer Group steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt en smule.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt og bevægede sig mere end markedet, som også steg tydeligt.
Selskabets tilbagekøbsrapporter er rutine og forklarer ikke bevægelsen.
Hold øje med regnskabet den 11. november 2026 for ny vejledning.
−5,47 % børsen −0,02 % Embracer Group faldt meget kraftigt, mens markedet var stort set uændret, sandsynligvis på grund af en negativ ændring i markedsstemningen. Læs →
Embracer Group faldt meget kraftigt, mens markedet var stort set uændret, sandsynligvis på grund af en negativ ændring i markedsstemningen.
Den eneste selskabsnyhed på handelsdagen var, at SEB hævede kursmålet til 91 SEK fra 68 SEK og fastholdt anbefalingen hold, hvilket i sig selv trækker kursen op og derfor ikke forklarer faldet.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt og oversteg OMX Stockholm 30, som steg lidt, med kursmålsforhøjelser fra BNP Paribas og Handelsbanken tidligere på ugen blandt de støttende faktorer.
Rutinemæssige tilbagekøbsrapporter er kun baggrund.
Hold øje med næste regnskab den 11. november 2026 for eventuelle fundamentale udløsere.
+2,29 % børsen +0,21 % Embracer Group steg tydeligt, sandsynligvis delvist fordi JP Morgan har afsluttet sin offentlige shortposition i selskabet, altså en position på at aktien skal falde. Læs →
Embracer Group steg tydeligt, sandsynligvis delvist fordi JP Morgan har afsluttet sin offentlige shortposition i selskabet, altså en position på at aktien skal falde.
Aktien steg kraftigt de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 stort set var uændret, så stigningen var selskabsspecifik.
BNP Paribas og Handelsbanken hævede begge deres kursmål tidligere i ugen, hvilket sandsynligvis understøttede stemningen.
Næste regnskab kommer i midten af november.