Siksi Embracer Group-osake liikkuu
Embracer Group nousi voimakkaasti Redeyen toisen neljänneksen analyysin jälkeen.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Raportti
Seuraava raportti: 11. marraskuuta. Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Embracer Group liikkui tavallisesti noin 8,8 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,5 %.
13. elokuuta 2026: +7,17 %20. toukokuuta 2026: −2,10 %12. helmikuuta 2026: +18,66 %13. marraskuuta 2025: +1,38 %
Miksi tänään
16 210 uutista analysoitu tänäänEmbracer Group nousi voimakkaasti Redeyen toisen neljänneksen analyysin jälkeen.
OMX Stockholm 30 laski samana päivänä hieman.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi hieman, joten Embracer Group jäi jälkeen.
Osake on lähellä viime vuoden korkeinta päätöskurssiaan.
Seuraavaksi julkaistaan toisen neljänneksen tulos keskiviikkona 11. marraskuuta.
Päivän liike +3,32 % oli 2,2 kertaa tavallinen päiväliike 1,5 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.
Embracer Group +3,32 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Embracer Group.
Yhtiön Embracer Group tulos ylitti odotukset 2 raportissa 8:sta.
Kaaviosta puuttuu 2 jakson 10 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 13. elokuuta 2026.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 95,66 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,62 SEK (11. marraskuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 5,91 SEK nykyiseen 6,03 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 6,03 SEK. Vuoden 2028 ennuste: 7,14 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 28. syyskuuta: Osto noin 293 tuhatta SEK. 20. helmikuuta: Osto noin 10 milj. SEK. 13. helmikuuta: Osto noin 877 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2026 kurssi muuttui −55 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta 28,87 SEK arvoon -27,67 SEK.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 20,8 mrd. SEKLiikevaihto 2026: 15,9 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Embracer Group
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Embracer Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2023–2026: -91,68 SEK–28,87 SEK. Verrokit: MTG 2,34 SEK, CD Projekt 6,11 PLN, G5 Entertainment 3,11 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 6,03 SEK (5,06 SEK–7,66 SEK). Vuoden 2028 ennuste: 7,14 SEK (6,21 SEK–7,90 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2023–2026: 15,9 mrd. SEK–37,7 mrd. SEK. Verrokit: MTG 12,2 mrd. SEK, CD Projekt 947 milj. PLN, G5 Entertainment 90,6 milj. USD. Vuoden 2027 ennuste: 17,2 mrd. SEK (16,7 mrd. SEK–17,6 mrd. SEK). Vuoden 2028 ennuste: 17,8 mrd. SEK (16,3 mrd. SEK–18,7 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2023–2026: −0,4 %–0,6 %. Verrokit: MTG 10,0 %, CD Projekt 63,1 %, G5 Entertainment 1,5 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2023–2026: −34,7 %–19,2 %. Verrokit: MTG 2,5 %, CD Projekt 18,3 %, G5 Entertainment 5,4 %.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2023–2026: 0,67–1,62. Verrokit: MTG 0,98, CD Projekt 28,15. Vuoden 2027 ennuste: 1,21. Vuoden 2028 ennuste: 1,17.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2023–2026: -0,79–11,30. Verrokit: MTG 1,57, CD Projekt -1,54, G5 Entertainment -21,30.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2023–2026: 0,55–0,94. Verrokit: MTG 1,03, CD Projekt 7,48.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2023–2026: -7,68 SEK–-2,45 SEK. Verrokit: MTG 19,22 SEK, CD Projekt -1,27 PLN, G5 Entertainment 0,43 USD.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2023–2026: 54,8 %–73,9 %.
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Embracer Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Embracer Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Embracer Group
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Cecilia Qvist, hallituksen jäsenOstonoin 293 tuhatta SEK
- Lars Wingefors, hallituksen puheenjohtaja (lähipiiri)Ostonoin 10 milj. SEK
- Ian Gulam, johtoryhmän jäsenOstonoin 877 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Embracer Group liikkui tavallisesti noin 8,8 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,5 %.
+7,17 % −2,10 % +18,66 % +1,38 %
10 000 SEK yhtiössä Embracer Group, ostettu 22. marraskuuta 2016, on tänään 94 500 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 29 500 SEK.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Embracer Group olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Embracer Group olisi arvoinen tänään?
94 500 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 22. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Stockholm 30 osinkoineen olisi nyt 29 500 SEK.
Matkan viisi suurinta päivää
· −44,8 % · koko pörssi laski 1,7 % samana päivänä · raporttipäivä
· +42,3 % · koko pörssi nousi 1,2 % samana päivänä · raporttipäivä
· −23,4 % · koko pörssi nousi 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä
· −19,7 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä
· +19,5 % · koko pörssi nousi 1,1 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
+0,61 % pörssi −0,11 % Embracer Group, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan. Lue →
Embracer Group, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan.
Laajempi markkina pysyi myös suunnilleen ennallaan, joten osake liikkui markkinan mukana.
Nordea nosti tavoitehintaansa, eli arvoa, jonka analyytikot osakkeelle antavat, 105 kruunuun ja piti ostosuosituksensa, mikä viittaa siihen, että jotkut sijoittajat näkivät arvoa yhtiön suunnitellussa jakamisessa.
Embracer ilmoitti myös ostavansa mobiilipeli Island Hoppersin noin 4,5 miljoonalla dollarilla, pienen kaupan, jolla oli vähän näkyvää vaikutusta.
+1,47 % pörssi +0,83 % Embracer Group nousi hieman, enemmän kuin markkina, joka nousi selvästi. Lue →
Embracer Group nousi hieman, enemmän kuin markkina, joka nousi selvästi.
Nousulle ei ole selkeää yhtiökohtaista syytä, joten mikään uutinen ei selitä sitä varmasti.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi hieman.
Liike oli Embracer Groupille tavallinen päivä, sen tavanomaisen päivittäisen vaihteluvälin sisällä.
Yhtiö asetti toisen neljänneksen osavuosikatsauksensa ja esityksensä keskiviikolle 11. marraskuuta.
−2,61 % pörssi +0,48 % Embracer Group laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman. Lue →
Embracer Group laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Yhtiöuutiset eivät selitä liikettä kyseiseltä päivältä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, linjassa selvästi nousseen markkinan kanssa.
Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna, joten laskun aikana käytiin vilkasta kauppaa.
Kyberhyökkäys yhteen sen pelistudioon tuli ennen kaupankäyntipäivää, ja seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 12. marraskuuta 2026.
+0,49 % pörssi −0,29 % Embracer Group nousi selvästi viimeisten 5 kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin markkina. Lue →
Embracer Group nousi selvästi viimeisten 5 kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin markkina.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä viimeistä kaupankäyntipäivää, jolloin osake oli pääosin muuttumaton.
Markkina laski sinä päivänä hieman, joten osake pysyi paremmin.
Kurssi on lähellä vuoden korkeinta päätöskurssia.
Alan kilpailijat nousivat samoina päivinä, mikä todennäköisesti tuki yleistä tunnelmaa.
+5,18 % pörssi +3,01 % Embracer Group nousi selvästi viikon aikana, enemmän kuin laajempi markkina, joka myös nousi selvästi. Lue →
Embracer Group nousi selvästi viikon aikana, enemmän kuin laajempi markkina, joka myös nousi selvästi.
Liike oli tavanomaisen kokoinen osakkeelle ja kaupankäynti oli hiljaista.
Päauutinen oli kyberhyökkäys yhteen yhtiön pelistudioon, joka raportoitiin tiistaina 27. lokakuuta ja joka todennäköisesti painoi tunnelmaa.
Analyytikkotalo DNB Carnegie nosti tavoitehintaansa, eli osakehintaa, jonka se pitää oikeudenmukaisena, samana päivänä, mikä osittain tuki liikettä.
−1,42 % pörssi +0,41 % Embracer Group laski hieman, kun markkina nousi hieman. Lue →
Embracer Group laski hieman, kun markkina nousi hieman.
Liike oli Embracer Groupille tavanomainen.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi käytännössä ennallaan, kun OMX Stockholm 30 laski jyrkästi, joten Embracer Group pysyi markkinaa paremmin.
Analyytikoiden tavoitehinnan korotukset viikon alussa ovat taustatietoa, eivät syy viimeisen päivän liikkeeseen.
+0,36 % pörssi −3,67 % Embracer Group pysyi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana lähes ennallaan ja liikkui markkinaa vähemmän. Lue →
Embracer Group pysyi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana lähes ennallaan ja liikkui markkinaa vähemmän.
Osake pysyi melko paikallaan, kun laajempi Tukholman pörssi laski voimakkaasti.
Analyytikot olivat enimmäkseen myönteisiä: SB1 Markets ja SEB nostivat tavoitehintojaan, eli osakehintaa jonka ne pitävät oikeana, ja odottavat korkeampia lisenssituottoja, eli tuloja pelioikeuksien myynnistä, ennen seuraavaa neljännestä.
ABG Sundal Collier nosti myös tavoitettaan, mutta piti suosituksensa pitäisi-tasolla, mikä tarkoittaa suositusta pitää osakkeet.
−2,49 % pörssi −2,51 % Embracer Group laski selvästi, markkinan tahtiin. Lue →
Embracer Group laski selvästi, markkinan tahtiin.
Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä laskua.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Stockholm 30 laski selvästi, joten Embracer liikkui markkinoita vastaan.
Analyytikot nostivat tavoitehintojaan aiemmin tällä viikolla, mikä on voinut osittain tukea osaketta.
Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavanomaista alhaisempi.
+2,05 % pörssi −0,89 % Embracer Group nousi selvästi, kun markkinat laskivat, sen jälkeen kun ABG Sundal Collier nosti sen tavoitehintaa, eli kurssia, jonka analyytikko pitää oikeana, 85 kruunuun ja säilytti suosituksen hold (neutraali). Lue →
Embracer Group nousi selvästi, kun markkinat laskivat, sen jälkeen kun ABG Sundal Collier nosti sen tavoitehintaa, eli kurssia, jonka analyytikko pitää oikeana, 85 kruunuun ja säilytti suosituksen hold (neutraali).
Nousu laskevassa markkinassa johtuu todennäköisesti analyytikon suositusmuutoksesta, mutta liike on osin selittämätön.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, hieman vakaampana kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka laski hieman.
Useat analyytikot, muun muassa SEB ja BNP Paribas, nostivat tavoitteitaan aiemmin jaksolla.
Seuraava osavuosikatsaus julkaistaan torstaina 12. marraskuuta 2026.
+0,47 % pörssi +1,25 % Embracer Group oli suunnilleen ennallaan ilman selvää yhtiöuutista, joka selittäisi liikkeen. Lue →
Embracer Group oli suunnilleen ennallaan ilman selvää yhtiöuutista, joka selittäisi liikkeen.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, hieman enemmän kuin OMX Stockholm 30, joka myös nousi hieman.
Aiemmin tällä viikolla analyytikot nostivat tavoitehintojaan, eli arvoa, jonka he pitävät osakkeelle sopivana, SEB ja BNP Paribas nostivat omiaan ja Handelsbanken teki samoin viime viikolla, kun suositukset pysyivät pitämisen tasolla ja BNP Paribas säilytti outperform-suosituksensa.
Rutiininomaiset takaisinostoraportit, joissa yhtiö ostaa omia osakkeitaan takaisin, ovat vain taustaa eivätkä selitä liikettä.
Viimeisessä kaupankäyntipäivässä osake jäi jälkeen markkinoista, jotka nousivat selvästi, mikä viittaa siihen, että heikkous oli yhtiökohtaista, mutta aineisto ei anna varmaa syytä.
+3,35 % pörssi +1,19 % Embracer Group nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin laajempi OMX Stockholm 30 -indeksi, joka nousi hieman. Lue →
Embracer Group nousi selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin laajempi OMX Stockholm 30 -indeksi, joka nousi hieman.
Pääuutisena oli analyytikkotuki: SEB nosti tavoitehintaansa säilyttäen suosituksen hold, ja BNP Paribas nosti omaa tavoitettaan ja säilytti suosituksen outperform, mikä todennäköisesti houkutteli ostajia.
Lyhyeksi myyjäksi, eli sijoittajaksi joka panostaa kurssilaskuun, raportoitiin sulkeneen positionsa, mikä on voinut keventää myyntipainetta.
Käynnissä olevat omien osakkeiden takaisinostot olivat rutiinia eivätkä syy liikkeeseen.
+2,10 % pörssi −0,62 % Embracer Group nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman. Lue →
Embracer Group nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina, joka myös nousi selvästi.
Yhtiön takaisinostoraportit ovat rutiinia eivätkä selitä liikettä.
Seuraa 11. marraskuuta 2026 julkaistavaa tulosta uuden ohjeistuksen varalta.
−5,47 % pörssi −0,02 % Embracer Group laski erittäin voimakkaasti, kun markkina oli käytännössä ennallaan, todennäköisesti negatiivisen markkinatunnelman muutoksen vuoksi. Lue →
Embracer Group laski erittäin voimakkaasti, kun markkina oli käytännössä ennallaan, todennäköisesti negatiivisen markkinatunnelman muutoksen vuoksi.
Ainoa yhtiöuutinen kaupankäyntipäivänä oli, että SEB nosti tavoitehintansa 91 SEK:hon 68 SEK:sta ja säilytti suosituksen hold, mikä itsessään painaa kurssia ylöspäin eikä siten selitä laskua.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi ja ylitti OMX Stockholm 30 -indeksin, joka nousi hieman; tukevina tekijöinä olivat BNP Paribasin ja Handelsbankenin tavoitehintojen nostot aiemmin tällä viikolla.
Säännölliset takaisinostoraportit ovat vain taustatietoa.
Seuraa seuraavaa tulosraporttia 11. marraskuuta 2026 mahdollisten perustekijöiden varalta.
+2,29 % pörssi +0,21 % Embracer Group nousi selvästi, todennäköisesti osittain siksi, että JP Morgan on lopettanut yhtiön julkisen shortauksen, eli position, jolla vedonlyöntinä odotetaan kurssin laskua. Lue →
Embracer Group nousi selvästi, todennäköisesti osittain siksi, että JP Morgan on lopettanut yhtiön julkisen shortauksen, eli position, jolla vedonlyöntinä odotetaan kurssin laskua.
Osake nousi voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 oli suurin piirtein ennallaan, joten nousu oli yhtiökohtainen.
BNP Paribas ja Handelsbanken nostivat molemmat tavoitehintojaan aiemmin tällä viikolla, mikä todennäköisesti tuki tunnelmaa.
Seuraava tulosjulkistus on marraskuun puolivälissä.