Därför rör sig Nelly Group-aktien
Nelly Group föll tydligt.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
16 118 nyheter analyserade idagNelly Group föll tydligt.
Nelly Group föll och rörde sig mer än marknaden, som var något nedåt.
Inga företagsnyheter förklarar nedgången.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien kraftigt medan OMX Stockholm 30 steg något, en stor rörelse för just den här aktien.
Troliga orsaker är en försäljning av aktier av en senior ledare och en minskning av blankningspositioner, men ingen av dem förklarar tydligt nedgången.
Dagens rörelse på −2,61 % var 2,6 gånger en vanlig dags rörelse på 1,0 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −0,32 % samma dag.
Nelly Group −2,61 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mycket svagare än börsen
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen +276 % och vinsten per aktie +102 %.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdemdkr
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdemdkr
Kursen och vinsten åt samma håll: 3 av 3 år.Börsvärde (Nu): 996 mnkrFörsäljning 2025: 1,3 mdkr
Vad nyckeltalen säger om Nelly Group
Nyckeltalen kopplar det Nelly Group tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: -3,32 kr–5,62 kr. Liknande bolag: Lindex Group 0,24 EUR, RVRC 3,09 kr, Boozt 3,55 DKK.
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 1,1 mdkr–1,3 mdkr. Liknande bolag: Lindex Group 979 M EUR, RVRC 2,0 mdkr.
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: −4,2 %–13,1 %. Liknande bolag: Lindex Group 8,9 %, RVRC 21,0 %, Boozt 5,1 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: −53,7 %–41,5 %. Liknande bolag: Lindex Group 8,8 %, RVRC 26,8 %, Boozt 11,1 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 10,4–19,3. Liknande bolag: Lindex Group 10,3, RVRC 17,6, Boozt 32,1.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 0,12–2,58. Liknande bolag: Lindex Group 0,42, RVRC 2,85.
Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.
2024–2025: 0,00 kr–0,83 kr.
Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.
2022–2025: 0,0 %–2,9 %. Liknande bolag: Lindex Group 0,0 %, RVRC 2,8 %, Boozt 0,0 %.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: 0,15–2,56. Liknande bolag: Lindex Group 4,97, RVRC -0,74.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 1,13–8,03. Liknande bolag: Lindex Group 0,93, RVRC 4,48.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 9,6–42,0.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: -3,52 kr–4,41 kr. Liknande bolag: Lindex Group 0,84 EUR, RVRC 4,11 kr, Boozt 5,80 kr.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 16,0 %–41,1 %.
Vad har hänt förut efter liknande fall?
Med utdelningar inräknade föll Nelly Group 7,9 % under de senaste fem handelsdagarna. Sedan 4 november 2016 har lika stora femdagarsfall följts av ett högre värde 21 handelsdagar senare i 36 av 55 perioder utan överlapp. Mittenvärdet var +4,3 %, jämfört med +0,6 % för en vanlig 21-dagarsperiod, som slutade högre 52 gånger av 100.
Ett sådant fall har alltså inte sagt mycket om månaden efter.
+4,3 % · 36/55
Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 2 november: Sälj cirka 404 tkr. 29 oktober: Sälj cirka 608 tkr. 21 juli: Köp cirka 1,3 Mkr. 20 juli: Köp cirka 1,7 Mkr. 17 juli: Köp cirka 4,7 Mkr.
Mer om Nelly Group
Insynshandel
Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.
- Stefan Svensson, ledande befattningshavareSäljcirka 404 tkr
- Stefan Svensson, ledande befattningshavareSäljcirka 608 tkr
- Josephine Bernadotte, styrelseledamot (närstående)Köpcirka 1,3 Mkr
- Josephine Bernadotte, styrelseledamot (närstående)Köpcirka 1,7 Mkr
- Josephine Bernadotte, styrelseledamot (närstående)Köpcirka 4,7 Mkr
Rapporten
De senaste 16 rapportdagarna rörde sig Nelly Group oftast ungefär 7,1 %. En vanlig dag rör den sig 1,0 %.
+25,15 % Varför? −8,40 % −41,03 % −39,83 %
10 000 kr i Nelly Group köpt 7 november 2016 är i dag värda 15 200 kr, med utdelningarna återinvesterade.
Vad hade 10 000 kr i Nelly Group varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 kr i Nelly Group varit värda i dag?
15 200 kr
med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.
Som lägst var den värd 1 870 kr (12 juni 2023).
Resans fem största dagar
· +41,8 % · hela börsen föll 0,6 % samma dag · rapportdag
· −41,0 % · hela börsen föll 0,8 % samma dag · rapportdag
· −39,8 % · hela börsen var oförändrad samma dag · rapportdag
· +38,3 % · hela börsen steg 0,7 % samma dag
· +32,4 % · hela börsen steg 2,2 % samma dag · rapportdag
Tidigare dagar
−5,08 % börsen −0,11 % Nelly Group föll tydligt under veckans handelsdagar medan det bredare OMX Stockholm 30 var ungefär oförändrat. Läs →
Nelly Group föll tydligt under veckans handelsdagar medan det bredare OMX Stockholm 30 var ungefär oförändrat.
Aktien föll samtidigt som blankare, investerare som satsar på kursfall, minskade sina positioner under veckan, vilket ofta speglar minskad pessimism snarare än en orsak till fallet.
Nelly Group steg något under senaste handelsdagen, men rörde sig då mot en klart svagare marknad.
+2,19 % börsen +0,83 % Nelly Group steg tydligt, mer än marknaden. Läs →
Nelly Group steg tydligt, mer än marknaden.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt medan OMX Stockholm 30 steg något, så aktien rörde sig mot marknaden.
Handelsvolymen var ungefär dubbelt så stor som en normal handelsdag, vilket tyder på stort köpintresse.
En senior ledande befattningshavare sålde aktier för cirka 1 miljon kronor mellan 29 oktober och 2 november, vilket är ett personligt beslut och inte en signal om kursriktningen.
−4,75 % börsen +0,48 % Nelly Group föll kraftigt, medan marknaden steg något. Läs →
Nelly Group föll kraftigt, medan marknaden steg något.
Handeln var ungefär fyra gånger den vanliga nivån.
Nyheterna under dagen handlade mest om rapparen Nelly, inte om bolaget, så de förklarar inte rörelsen.
Den operativa chefen Stefan Svensson sålde aktier för cirka 1 miljon kronor från 29 oktober till 2 november.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt medan OMX Stockholm 30 steg tydligt.
−1,81 % börsen −0,29 % Nelly Group föll, mer än marknaden, som gled något lägre. Läs →
Nelly Group föll, mer än marknaden, som gled något lägre.
Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien tydligt medan OMX Stockholm 30 steg tydligt.
Den troliga bakgrunden är kvartalsrapporten för tredje kvartalet, som publicerades förra veckan och visade en omsättningstillväxt på 10,3 procent men lägre rörelseresultat, med marginaler pressade av högre kostnader.
Tidigare meddelanden om VD:ns avgång och aktieåterköpet låg före denna period.
−5,24 % börsen +3,01 % Nelly Group föll tydligt under veckan medan OMX Stockholm 30-index steg tydligt, så aktien rörde sig mot marknaden. Läs →
Nelly Group föll tydligt under veckan medan OMX Stockholm 30-index steg tydligt, så aktien rörde sig mot marknaden.
Senaste slutkursen ligger klart under årshögsta från slutet av januari och klart över årslägsta från mitten av oktober.
Bolagets rapport för tredje kvartalet, publicerad den 22 oktober, visade att intäktstillväxten bromsade och att rörelseresultatet (vinst före ränta och skatt) föll.
Rapporten har sannolikt tyngt aktien under veckan när investerare tog in den svagare lönsamheten.
+2,18 % börsen +0,41 % Nelly Group steg tydligt utan bolagsförklaring. Läs →
Nelly Group steg tydligt utan bolagsförklaring.
Nelly Group steg tydligt under senaste handelsdagen, medan OMXS30 steg bara lite, så bolaget rörde sig mer än marknaden.
Ingen bolagsnyhet från senaste handelsdagen förklarar rörelsen, så orsaken är oklar.
Under de senaste fem handelsdagarna föll Nelly Group tydligt medan OMXS30 steg kraftigt.
−3,97 % börsen +1,57 % Nelly Group föll, medan en svagt stigande marknad gick åt andra hållet. Läs →
Nelly Group föll, medan en svagt stigande marknad gick åt andra hållet.
Ingen bolagsnyhet från den dagen förklarar tydligt nedgången.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien mycket kraftigt, en mycket stor rörelse för bolaget, medan marknaden föll något.
Handeln var ungefär dubbelt så stor som en normal handelsdag.
Den troliga bakgrunden är rapporten för tredje kvartalet 2026, som visade en omsättningstillväxt på 10 procent men lägre vinstmarginaler och publicerades före senaste handelsdagen.
+25,41 % börsen −3,67 % Nelly Group steg mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, medan OMX Stockholm 30 föll tydligt. Läs →
Nelly Group steg mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, medan OMX Stockholm 30 föll tydligt.
Rörelsen var mycket stor för aktien, ungefär sju gånger en normal femdagarsperiod, och liknande rörelser har bara skett ungefär två gånger under senaste året.
Troligaste orsaken: delårsrapporten för tredje kvartalet, som visade en försäljningsökning på cirka 10 procent men lägre rörelsemarginal, samt ett aktieåterköpsprogram.
Aktien ligger fortfarande klart under sin högsta nivå under det senaste året.
+25,15 % börsen −2,51 % Nelly Group rusade kraftigt på rapportdagen, medan OMX Stockholm 30 föll tydligt. Läs →
Nelly Group rusade kraftigt på rapportdagen, medan OMX Stockholm 30 föll tydligt.
Bolaget rapporterade ett tredje kvartal där omsättningen ökade med 10,3 procent, men rörelsemarginalen sjönk till 13,5 procent från 15,3 procent.
Analytiker på SEB bedömde resultatet som bättre än väntat, vilket sannolikt bidrog till uppgången.
Att aktien gick mot marknaden styrks av flera nyheter samma dag om att bolaget växer igen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt, medan börsen totalt sett föll.
Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?