Siksi Nelly Group-osake liikkuu
Nelly Group laski selvästi.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
16 118 uutista analysoitu tänäänNelly Group laski selvästi.
Nelly Group laski selvästi ja liikkui enemmän kuin markkina, joka oli hieman laskussa.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä laskua.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman, mikä on tälle osakkeelle suuri liike.
Todennäköisiä syitä ovat ylimmän johdon osakemyynti ja lyhyiden positioiden väheneminen, mutta kumpikaan ei selvästi selitä laskua.
Päivän liike −2,61 % oli 2,6 kertaa tavallinen päiväliike 1,0 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.
Nelly Group −2,61 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Selvästi pörssiä heikompi
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +276 % ja osakekohtainen tulos +102 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvomrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 996 milj. SEKLiikevaihto 2025: 1,3 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Nelly Group
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Nelly Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -3,32 SEK–5,62 SEK. Verrokit: Lindex Group 0,24 EUR, Boozt 3,55 DKK, Gentoo Media 0,42 SEK.
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 1,1 mrd. SEK–1,3 mrd. SEK. Verrokit: Lindex Group 979 milj. EUR, Gentoo Media 95,2 milj. EUR.
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: −4,2 %–13,1 %. Verrokit: Lindex Group 8,9 %, Boozt 5,1 %, Gentoo Media 28,0 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −53,7 %–41,5 %. Verrokit: Lindex Group 8,8 %, Boozt 11,1 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 10,4–19,3. Verrokit: Lindex Group 10,3, Boozt 32,1, Gentoo Media 11,7.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 0,12–2,58. Verrokit: Lindex Group 0,42.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2024–2025: 0,00 SEK–0,83 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 0,0 %–2,9 %. Verrokit: Lindex Group 0,0 %, Boozt 0,0 %, Gentoo Media 0,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 0,15–2,56. Verrokit: Lindex Group 4,97, Gentoo Media 2,62.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 1,13–8,03. Verrokit: Lindex Group 0,93.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 9,6–42,0.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -3,52 SEK–4,41 SEK. Verrokit: Lindex Group 0,84 EUR, Boozt 5,80 SEK, Gentoo Media 0,12 EUR.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 16,0 %–41,1 %.
Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?
Osingot mukaan lukien Nelly Group laski 7,9 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 4. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 36 jaksolla 55:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +4,3 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +0,6 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 52 kertaa sadasta.
Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.
+4,3 % · 36/55
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 2. marraskuuta: Myynti noin 404 tuhatta SEK. 29. lokakuuta: Myynti noin 608 tuhatta SEK. 21. heinäkuuta: Osto noin 1,3 milj. SEK. 20. heinäkuuta: Osto noin 1,7 milj. SEK. 17. heinäkuuta: Osto noin 4,7 milj. SEK.
Lisää yhtiöstä Nelly Group
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Stefan Svensson, johtoryhmän jäsenMyyntinoin 404 tuhatta SEK
- Stefan Svensson, johtoryhmän jäsenMyyntinoin 608 tuhatta SEK
- Josephine Bernadotte, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 1,3 milj. SEK
- Josephine Bernadotte, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 1,7 milj. SEK
- Josephine Bernadotte, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 4,7 milj. SEK
Raportti
Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Nelly Group liikkui tavallisesti noin 7,1 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,0 %.
+25,15 % −8,40 % −41,03 % −39,83 %
10 000 SEK yhtiössä Nelly Group, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 15 200 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nelly Group olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nelly Group olisi arvoinen tänään?
15 200 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Alimmillaan sen arvo oli 1 870 SEK (12. kesäkuuta 2023).
Matkan viisi suurinta päivää
· +41,8 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä
· −41,0 % · koko pörssi laski 0,8 % samana päivänä · raporttipäivä
· −39,8 % · koko pörssi oli ennallaan samana päivänä · raporttipäivä
· +38,3 % · koko pörssi nousi 0,7 % samana päivänä
· +32,4 % · koko pörssi nousi 2,2 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
−5,08 % pörssi −0,11 % Nelly Group, listattu Nasdaq Stockholmiin, laski selvästi viikon kaupankäyntipäivinä, kun laajempi OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
Nelly Group, listattu Nasdaq Stockholmiin, laski selvästi viikon kaupankäyntipäivinä, kun laajempi OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan.
Osake laski samaan aikaan, kun lyhyeksi myyjät, sijoittajat jotka vetoavat kurssilaskuun, pienensivät positioitaan viikon aikana, mikä heijastaa usein vähentynyttä pessimismiä eikä laskun syytä.
Nelly Group nousi hieman viimeisenä kaupankäyntipäivänä, vaikka markkina laski silloin selvästi.
−1,81 % pörssi −0,29 % Nelly Group laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina, joka laski hieman. Lue →
Nelly Group laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, enemmän kuin markkina, joka laski hieman.
Kyseisen päivän yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.
Todennäköinen taustatekijä on viime viikolla julkaistu kolmannen neljänneksen tulos, jossa liikevaihto kasvoi 10,3 prosenttia, mutta liikevoitto laski korkeampien kustannusten painaessa katteita.
Aiemmat toimitusjohtajan eroilmoitus ja osakkeiden takaisinosto olivat ennen tätä jaksoa.
−5,24 % pörssi +3,01 % Nelly Group laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan. Lue →
Nelly Group laski selvästi viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 -indeksi nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Viimeisin päätöskurssi on selvästi alle tammikuun lopun vuosihuipun ja selvästi lokakuun puolivälin vuosipohjan yläpuolella.
Yhtiön 22. lokakuuta julkaistu kolmannen neljänneksen tulos osoitti liikevaihdon kasvun hidastuneen ja liikevoiton (tulos ennen korkoja ja veroja) laskeneen.
Tulos on todennäköisesti painanut osaketta viikon aikana, kun sijoittajat sisäistivät heikomman kannattavuuden.
+25,41 % pörssi −3,67 % Nelly Group nousi erittäin voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 laski selvästi. Lue →
Nelly Group nousi erittäin voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun OMX Stockholm 30 laski selvästi.
Liike oli osakkeelle erittäin suuri, noin seitsemän kertaa tavallinen viiden päivän jakso, ja vastaavia liikkeitä on ollut noin kaksi viimeisen vuoden aikana.
Todennäköinen syy: kolmannen neljänneksen tulos, jossa liikevaihto kasvoi noin 10 prosenttia mutta liikevoittomarginaali laski, sekä osakkeiden takaisinosto.
Osake on yhä selvästi alle vuoden korkeimman tasonsa.