Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Nelly Group-aktien sig

Nelly Group faldt tydeligt.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 210 nyheder analyseret i dag

Nelly Group faldt tydeligt.

Nelly Group faldt tydeligt og bevægede sig mere end markedet, som var lidt ned.

Ingen selskabsnyheder forklarer faldet.

I de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, en stor bevægelse for denne aktie.

Sandsynlige årsager er et aktiesalg fra en senior leder og et fald i shortpositioner, men ingen af dem forklarer tydeligt faldet.

Dagens bevægelse på −2,61 % var 2,6 gange en normal dags 1,0 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Nelly Group −2,61 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Meget svagere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +276 % og indtjeningen pr. aktie +102 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-0,11,22,43,62022: 1,302022: -0,0720222023: 1,062023: -0,0020232024: 1,092024: 0,0820242025: 1,262025: 0,172025Nu2022: 0,150,22023: 0,470,52024: 0,870,92025: 3,263,3Nu: 1,001,0

OmsætningOverskudBørsværdimia. SEK

Børsværdien er 0,8 gange omsætningen i 2025 mod 0,1 i 2022. Overskud i 2025: 168 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,01,22,43,62022: 0,842022: 0,7020222023: 0,802023: 0,6220232024: 0,902024: 0,6620242025: 0,992025: 0,582025Nu2022: 0,150,22023: 0,470,52024: 0,870,92025: 3,263,3Nu: 1,001,0

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 406 mio. SEK. Børsværdien er 2,5 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 996 mio. SEKOmsætning 2025: 1,3 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om Nelly Group

Nøgletallene forbinder det, Nelly Group tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.

Indtjening pr. aktie4,14 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: -3,32222023: -0,06232024: 2,78242025: 5,62252022: 6,962023: 15,752024: 28,902025: 108,60

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -3,32 SEK–5,62 SEK. Lignende selskaber: Lindex Group 0,24 EUR, Boozt 3,55 DKK, Gentoo Media 0,42 SEK.

Omsætning1,3 mia. SEK
NuOmsætning2022: 1.299.000.000,00222023: 1.060.800.000,00232024: 1.094.300.000,00242025: 1.263.600.000,00252022: 6,962023: 15,752024: 28,902025: 108,60

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 1,1 mia. SEK–1,3 mia. SEK. Lignende selskaber: Lindex Group 979 mio. EUR, Gentoo Media 95,2 mio. EUR.

Driftsmargin10,2 %
NuDriftsmargin2022: -4,20222023: 1,29232024: 8,52242025: 13,11252022: 6,962023: 15,752024: 28,902025: 108,60

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −4,2 %–13,1 %. Lignende selskaber: Lindex Group 8,9 %, Boozt 5,1 %, Gentoo Media 28,0 %.

Egenkapitalforrentning31,4 %
NuEgenkapitalforrentning2022: -53,67222023: -0,84232024: 35,18242025: 41,46252022: 6,962023: 15,752024: 28,902025: 108,60

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −53,7 %–41,5 %. Lignende selskaber: Lindex Group 8,8 %, Boozt 11,1 %.

P/E8,2
NuP/E22232024: 10,40242025: 19,3225

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 10,4–19,3. Lignende selskaber: Lindex Group 10,3, Boozt 32,1, Gentoo Media 11,7.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,78
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 0,12222023: 0,45232024: 0,79242025: 2,5825

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,12–2,58. Lignende selskaber: Lindex Group 0,42.

Udbytte pr. aktie0,00 SEK
NuUdbytte pr. aktie2024: 0,83242025: 0,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2024–2025: 0,00 SEK–0,83 SEK.

Direkte afkast0,0 %
NuDirekte afkast2022: 0,00222023: 0,00232024: 2,87242025: 0,0025

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,0 %–2,9 %. Lignende selskaber: Lindex Group 0,0 %, Boozt 0,0 %, Gentoo Media 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA0,46
NuNettogæld / EBITDA222023: 2,56232024: 0,59242025: 0,1525

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 0,15–2,56. Lignende selskaber: Lindex Group 4,97, Gentoo Media 2,62.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)2,24
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 1,13222023: 2,64232024: 3,65242025: 8,0325

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 1,13–8,03. Lignende selskaber: Lindex Group 0,93.

EV / EBIT19,6
2025EV / EBIT222023: 42,02232024: 9,60242025: 19,6325

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 9,6–42,0.

Frit cashflow pr. aktie3,18 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -3,52222023: 1,21232024: 4,41242025: 3,03252022: 6,962023: 15,752024: 28,902025: 108,60

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -3,52 SEK–4,41 SEK. Lignende selskaber: Lindex Group 0,84 EUR, Boozt 5,80 SEK, Gentoo Media 0,12 EUR.

Soliditetsgrad41,1 %
2025Soliditetsgrad2022: 15,96222023: 22,33232024: 26,39242025: 41,0625

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 16,0 %–41,1 %.

Hvad fulgte efter lignende fald?

Med udbytte medregnet faldt Nelly Group 7,9 % de seneste fem handelsdage. Siden 4. november 2016 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 36 af 55 perioder uden overlap. Medianen var +4,3 %, mod +0,6 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 52 gange ud af 100.

Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.

+4,3 % · 36/55

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 2. november: Salg cirka 404 tusind SEK. 29. oktober: Salg cirka 608 tusind SEK. 21. juli: Køb cirka 1,3 mio. SEK. 20. juli: Køb cirka 1,7 mio. SEK. 17. juli: Køb cirka 4,7 mio. SEK.

Mere om Nelly Group

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Stefan Svensson, ledende medarbejderSalgcirka 404 tusind SEK
  • Stefan Svensson, ledende medarbejderSalgcirka 608 tusind SEK
  • Josephine Bernadotte, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 1,3 mio. SEK
  • Josephine Bernadotte, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 1,7 mio. SEK
  • Josephine Bernadotte, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 4,7 mio. SEK

Regnskabet

Regnskabsdag7,1 %

Almindelig dag1,0 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede Nelly Group sig typisk omkring 7,1 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,0 %.

+25,15 % −8,40 % −41,03 % −39,83 %

10.000 SEK i Nelly Group købt 7. november 2016 er i dag 15.200 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Nelly Group være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Nelly Group være værd i dag?

15.200 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 1.870 SEK værd (12. juni 2023).

Rejsens fem største dage

· +41,8 % · hele børsen faldt 0,6 % samme dag · regnskabsdag

· −41,0 % · hele børsen faldt 0,8 % samme dag · regnskabsdag

· −39,8 % · hele børsen var uændret samme dag · regnskabsdag

· +38,3 % · hele børsen steg 0,7 % samme dag

· +32,4 % · hele børsen steg 2,2 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • −5,08 % børsen −0,11 % Nelly Group, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt tydeligt i ugens handelsdage, mens det bredere OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret. Læs →

    Nelly Group, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt tydeligt i ugens handelsdage, mens det bredere OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret.

    Aktien faldt, samtidig med at shortsælgere, investorer der satser på kursfald, reducerede deres positioner i løbet af ugen, hvilket ofte afspejler mindre pessimisme snarere end en årsag til faldet.

    Nelly Group steg lidt i den seneste handelsdag, men bevægede sig da mod et klart svagere marked.

  • +2,19 % børsen +0,83 % Nelly Group steg tydeligt, mere end markedet. Læs →

    Nelly Group steg tydeligt, mere end markedet.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Handelsvolumen var omkring dobbelt så stor som en normal handelsdag, hvilket tyder på stor købsinteresse.

    En senior ledende medarbejder solgte aktier for cirka 1 mio. SEK mellem 29. oktober og 2. november, hvilket er en personlig beslutning og ikke et signal om kursretningen.

  • −4,75 % børsen +0,48 % Nelly Group faldt kraftigt, mens markedet steg lidt. Læs →

    Nelly Group faldt kraftigt, mens markedet steg lidt.

    Handlen var omkring fire gange det sædvanlige niveau.

    Nyhederne den dag handlede mest om rapperen Nelly, ikke selskabet, så de forklarer ikke bevægelsen.

    Driftschef Stefan Svensson solgte aktier for cirka 1 million SEK fra 29. oktober til 2. november.

    De seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.

  • −1,81 % børsen −0,29 % Nelly Group faldt kraftigt, mere end markedet, som gled lidt ned. Læs →

    Nelly Group faldt kraftigt, mere end markedet, som gled lidt ned.

    Ingen selskabsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.

    Over de sidste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.

    Den sandsynlige baggrund er kvartalsregnskabet for tredje kvartal, offentliggjort i sidste uge, som viste omsætningsvækst på 10,3 procent, men lavere driftsresultat, med marginer presset af højere omkostninger.

    Tidligere meddelelser om administrerende direktørs afgang og aktietilbagekøbet lå før denne periode.

  • −5,24 % børsen +3,01 % Nelly Group faldt tydeligt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30-indekset steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet. Læs →

    Nelly Group faldt tydeligt i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30-indekset steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Seneste lukkekurs ligger klart under årshøjden fra slutningen af januar og klart over årslavpunktet fra midten af oktober.

    Selskabets regnskab for tredje kvartal, offentliggjort 22. oktober, viste, at omsætningsvæksten bremsede, og at driftsresultatet (overskud før renter og skat) faldt.

    Regnskabet har sandsynligvis tynget aktien i ugens løb, da investorerne fordøjede den svagere lønsomhed.

  • +25,41 % børsen −3,67 % Nelly Group steg meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt tydeligt. Læs →

    Nelly Group steg meget kraftigt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt tydeligt.

    Bevægelsen var meget stor for aktien, omkring syv gange en normal femdagesperiode, og lignende bevægelser er kun sket cirka to gange det seneste år.

    Sandsynlig årsag: regnskabet for tredje kvartal, der viste omsætningsvækst på cirka 10 procent, men lavere driftsmargin, samt et aktietilbagekøb.

    Aktien ligger stadig klart under sit højeste niveau det seneste år.

Alle selskaber