Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Gentoo Media-aktien sig

Gentoo Media steg lidt, mod et marked der faldt lidt.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 307 nyheder analyseret i dag

Gentoo Media steg lidt, mod et marked der faldt lidt.

De seneste fem handelsdage steg den lidt, lidt mere end markedet.

Bevægelsen var normal for denne aktie.

Tidligere nyheder mandag, før seneste handelsdag, handlede om en aktieemission på 50 millioner euro til refinansiering af obligationerne og en ekstraordinær generalforsamling, der tilføjede et bestyrelsesmedlem.

Næste regnskab kommer onsdag 25. november 2026.

Dagens bevægelse på +1,14 % var 0,8 gange en normal dags 1,4 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

Gentoo Media +1,14 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Gentoo Media.

Gentoo Media tjente mere end ventet i 2 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 3 af periodens 11 rapporter, den seneste 21. maj 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 1Hold 0Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 4,90 SEK

Kursmålene
Lavest 9,13Gennemsnit 16,38Højest 25,42

Gennemsnittet er 16,38 SEK, +234 % i forhold til seneste kurs 4,90 SEK. Spændet er 9,13 SEK–25,42 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 3 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,06-0,020,020,050,092024-05-07: 0,03; Ventet indtjening pr. aktie: 0,037/5’24−7,5 %2024-08-28: -0,04; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0128/8’24+4,2 %2024-11-13: 0,04; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0413/11’24+5,1 %2025-02-18: 0,07; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0618/2’25−1,6 %2025-05-14: -0,01; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0514/5’25−19,7 %2025-11-18: 0,02; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0218/11’25−3,2 %2026-02-24: 0,01; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0424/2’26−3,2 %2026-08-26: 0,02; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0326/8’26−25,7 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,04.→25/11

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetEUR

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,04 EUR (25. november). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 0,15 EUR for tre måneder siden til 0,14 EUR nu. Estimat 2026: 0,14 EUR. Estimat 2027: 0,17 EUR. Én analytiker har lavet estimatet for kvartalet.

Hvad nøgletallene siger om Gentoo Media

Nøgletallene forbinder det, Gentoo Media tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie0,42 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 0,03222023: -0,01232024: -0,50242025: -0,02252026: 0,14262027: 0,1727

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,50 EUR–0,03 EUR. Lignende selskaber: Kambi Group 5,54 SEK, Gaming Corps -0,24 SEK, Betsson 9,00 SEK. Estimat 2026: 0,14 EUR (0,13 EUR–0,15 EUR). Estimat 2027: 0,17 EUR (0,15 EUR–0,19 EUR).

Omsætning95,2 mio. EUR
NuOmsætning2022: 61.858.000,00222023: 88.621.000,00232024: 118.053.000,00242025: 98.739.000,00252026: 96.066.670,00262027: 104.824.100,0027

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 61,9 mio. EUR–118 mio. EUR. Lignende selskaber: Kambi Group 178 mio. EUR, Gaming Corps 43,3 mio. SEK, Betsson 1,2 mia. EUR. Estimat 2026: 96,1 mio. EUR (92,2 mio. EUR–99,0 mio. EUR). Estimat 2027: 105 mio. EUR (96,8 mio. EUR–110 mio. EUR).

Driftsmargin28,0 %
NuDriftsmargin2022: 46,15222023: 30,48232024: 29,51242025: 21,5325

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 21,5 %–46,1 %. Lignende selskaber: Kambi Group 13,1 %, Gaming Corps −70,9 %, Betsson 14,3 %.

Nettogæld / EBITDA2,62
NuNettogæld / EBITDA2022: 1,41222023: 1,19232024: 1,34242025: 3,4825

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,19–3,48. Lignende selskaber: Kambi Group -1,10, Betsson -0,45.

Flere nøgletal
Frit cashflow pr. aktie0,12 EUR
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 0,09222023: 0,14232024: 0,08242025: 0,2025

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 0,08 EUR–0,20 EUR. Lignende selskaber: Kambi Group 0,81 EUR, Gaming Corps -0,20 SEK, Betsson 0,91 EUR.

Soliditetsgrad−13,7 %
2025Soliditetsgrad2022: 34,99222023: 33,74232024: -11,45242025: -13,6525

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: −13,7 %–35,0 %.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Gentoo Media har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Gentoo Media har ændret sig.

    Føj til kalenderen

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag3,2 %

Almindelig dag1,4 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Gentoo Media sig typisk omkring 3,2 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,4 %.

−25,71 % −10,45 % −3,16 % −3,19 %

10.000 SEK i Gentoo Media købt 30. november 2016 er i dag 1.490 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 29.600 SEK.

Hvad ville 10.000 SEK i Gentoo Media være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Gentoo Media være værd i dag?

1.490 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 30. november 2016. Samme beløb i OMX Stockholm 30 med udbytte ville være blevet til 29.600 SEK.

På sit laveste var den 716 SEK værd (17. marts 2020).

Rejsens fem største dage

· +31,3 %

· +29,8 %

· +28,8 %

· −27,3 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag · regnskabsdag

· −25,7 % · hele børsen steg 0,2 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • +1,34 % børsen −0,11 % Gentoo Media steg lidt i løbet af ugen, mens markedet var stort set uændret, så aktien klarede sig bedre end OMX Stockholm 30, Sveriges hovedindeks. Læs →

    Gentoo Media steg lidt i løbet af ugen, mens markedet var stort set uændret, så aktien klarede sig bedre end OMX Stockholm 30, Sveriges hovedindeks.

    Hovednyheden var en aktieemission på 50 millioner euro, der blev gennemført 2. november, og som skaffede penge til at tilbagebetale obligationer, der forfalder i december 2026.

    Det fortynder de eksisterende aktionærer, da antallet af aktier steg med cirka 92 millioner, hvilket sandsynligvis dæmpede stemningen.

    Handelsvolumen var langt over det normale, men kursbevægelsen var af almindelig størrelse.

  • +2,43 % børsen +0,83 % Gentoo Media steg tydeligt, mere end markedet. Læs →

    Gentoo Media steg tydeligt, mere end markedet.

    Den rettede emission på 50 millioner euro til refinansiering af obligationer blev gennemført mandag.

    Samme dag steg OMX Stockholm 30 også tydeligt, så en stor del af bevægelsen fulgte markedet.

    Antallet af aktier steg efter den rettede emission, hvilket kan have dæmpet kursen tidligere i ugen.

    I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens markedet steg lidt.

  • −7,55 % børsen +3,01 % Gentoo Media faldt kraftigt i løbet af ugen, mens et marked der steg tydeligt gik den modsatte vej. Læs →

    Gentoo Media faldt kraftigt i løbet af ugen, mens et marked der steg tydeligt gik den modsatte vej.

    Det er en stor bevægelse for aktien og sjælden det seneste år.

    Tidligere, den 20. og 22. oktober, købte en enhed knyttet til bestyrelsesmedlem Mateusz Juroszek mindre aktier, hvilket kun er baggrund.

    Markedet og sektoren var generelt positive, så faldet ser ud til at skyldes aktien selv, uden en klar årsag i nyhederne.

Alle selskaber