Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig RVRC-aktien

RevolutionRace steg kraftigt och gick klart före marknaden.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

16 118 nyheter analyserade idag

RevolutionRace steg kraftigt och gick klart före marknaden.

Uppgången kom samtidigt som bolaget meddelade en omorganisation av sin kundtjänst, där cirka 25 heltidstjänster påverkas.

Ledningen räknar med en besparing på ungefär 7 miljoner kronor per år från mars 2027.

Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien tydligt, medan OMX Stockholm 30 steg bara svagt.

Rörelsen kan delvis spegla att investerare välkomnar kostnadsbesparingarna från AI-baserad automatisering av kundärenden.

Dagens rörelse på +2,31 % var 2,8 gånger en vanlig dags rörelse på 0,8 %. OMX Stockholm 30 rörde sig +0,83 % samma dag.

RVRC +2,31 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Lite starkare än börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för RVRC.

RVRC tjänade mer än väntat i 5 av 8 rapporter.

Finns inte i diagrammet eftersom estimat och utfall saknas: 1 av periodens 9 rapporter, den senaste 11 augusti 2026.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 6 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Betygen

Nu
Köp 5Behåll 0Sälj 0

Ett betyg är analytikerns egen åsikt om aktien.

Riktkurserna

Senaste kurs 54,40 kr

Riktkurserna
Lägst 77,00Snitt 79,80Högst 82,00

Snittet är 79,80 kr, +47 % jämfört med senaste kursen 54,40 kr. Spannet är 77,00 kr–82,00 kr. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris. 5 analytiker har gett en riktkurs.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det0,30,60,91,21,42024-08-13: 0,53; Väntad vinst per aktie: 0,5013/8’24+1,5 %2024-11-05: 0,40; Väntad vinst per aktie: 0,485/11’24−16,2 %2025-01-30: 1,12; Väntad vinst per aktie: 1,0530/1’25+8,7 %2025-05-06: 0,72; Väntad vinst per aktie: 0,626/5’25−13,5 %2025-08-12: 0,46; Väntad vinst per aktie: 0,7112/8’25+1,6 %2025-10-23: 0,53; Väntad vinst per aktie: 0,4523/10’25+8,1 %2026-01-29: 1,31; Väntad vinst per aktie: 1,1329/1’26+23,8 %2026-04-28: 0,77; Väntad vinst per aktie: 0,8628/4’26−14,5 %Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,71.→19/11

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,71 kr (19 november). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 4,11 kr för tre månader sedan till 3,99 kr nu. Estimat 2027: 3,99 kr. Estimat 2028: 4,66 kr. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 9 september: Köp cirka 53 tkr. 20 augusti: Köp cirka 1,6 Mkr. 13 augusti: Köp cirka 55 tkr. 29 april: Köp cirka 55 tkr. 29 april: Köp cirka 38 tkr.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 1 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2024 ändrades kursen +38 % och vinsten per aktie +27 %.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (mdkr)0,02,24,36,52023: 1,562023: 0,2420232024: 1,842024: 0,3120242025: 1,932025: 0,2820252026: 2,022026: 0,332026Nu2027: 2,7620272028: 3,1020282023: 3,753,82024: 5,085,12025: 4,654,72026: 5,905,9Nu: 5,695,7

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr

Börsvärdet är 2,8 gånger försäljningen 2026, mot 2,4 år 2023. Vinsten 2026: 334 mnkr.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (mdkr)0,02,24,36,52023: 1,442023: 0,3020232024: 1,622024: 0,3720242025: 1,562025: 0,3420252026: 1,722026: 0,452026Nu2023: 3,753,82024: 5,085,12025: 4,654,72026: 5,905,9Nu: 5,695,7

TillgångarSkulderBörsvärdemdkr

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 1,3 mdkr. Börsvärdet är 4,5 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 1 år.Börsvärde (Nu): 5,7 mdkrFörsäljning 2026: 2,0 mdkr

Vad nyckeltalen säger om RVRC

Nyckeltalen kopplar det RVRC tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie3,09 kr
NuVinst per aktie2023: 2,15232024: 2,722425262027: 3,99272028: 4,66282023: 33,222024: 45,702025: 43,742026: 56,40

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2023–2026: 2,15 kr–2,72 kr. Liknande bolag: Lindex Group 0,24 EUR, Boozt 3,55 DKK, Nelly Group 4,14 kr. Estimat 2027: 3,99 kr (3,89 kr–4,16 kr). Estimat 2028: 4,66 kr (4,38 kr–4,91 kr).

Försäljning2,0 mdkr
NuFörsäljning2023: 1 560 000 000,00232024: 1 840 000 000,00242025: 1 925 000 000,00252026: 2 018 000 000,00262027: 2 759 600 000,00272028: 3 102 400 000,00282023: 33,222024: 45,702025: 43,742026: 56,40

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2023–2026: 1,6 mdkr–2,0 mdkr. Liknande bolag: Lindex Group 979 M EUR, Nelly Group 1,3 mdkr. Estimat 2027: 2,8 mdkr (2,7 mdkr–2,8 mdkr). Estimat 2028: 3,1 mdkr (3,0 mdkr–3,2 mdkr).

Rörelsemarginal21,0 %
2026Rörelsemarginal2023: 19,81232024: 21,09242025: 18,81252026: 20,96262023: 33,222024: 45,702025: 43,742026: 56,40

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2023–2026: 18,8 %–21,1 %. Liknande bolag: Lindex Group 8,9 %, Boozt 5,1 %, Nelly Group 10,2 %.

Avkastning på eget kapital26,8 %
NuAvkastning på eget kapital2023: 21,35232024: 24,60242025: 23,20252026: 26,28262023: 33,222024: 45,702025: 43,742026: 56,40

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2023–2026: 21,4 %–26,3 %. Liknande bolag: Lindex Group 8,8 %, Boozt 11,1 %, Nelly Group 31,4 %.

P/E-tal17,6
NuP/E-tal2023: 15,45232024: 16,802425262027: 13,63272028: 11,6728

Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.

2023–2026: 15,5–16,8. Liknande bolag: Lindex Group 10,3, Boozt 32,1, Nelly Group 8,2. Estimat 2027: 13,6. Estimat 2028: 11,7.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)2,85
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2023: 2,40232024: 2,76242025: 2,42252026: 2,92262027: 2,06272028: 1,8328

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2023–2026: 2,40–2,92. Liknande bolag: Lindex Group 0,42, Nelly Group 0,78. Estimat 2027: 2,06. Estimat 2028: 1,83.

Utdelning per aktie1,35 kr
NuUtdelning per aktie2021: 0,64212022: 0,77222023: 0,86232024: 1,20242025: 1,3525

Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.

2021–2025: 0,64 kr–1,35 kr.

Direktavkastning2,8 %
NuDirektavkastning2023: 2,59232024: 2,63242025: 3,09252026: 0,0026

Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.

2023–2026: 0,0 %–3,1 %. Liknande bolag: Lindex Group 0,0 %, Boozt 0,0 %, Nelly Group 0,0 %.

Nettoskuld / EBITDA-0,74
NuNettoskuld / EBITDA2023: -0,44232024: -0,70242025: -0,48252026: -0,7226

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2023–2026: -0,72–-0,44. Liknande bolag: Lindex Group 4,97, Nelly Group 0,46.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)4,48
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2023: 3,30232024: 4,05242025: 3,82252026: 4,6426

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2023–2026: 3,30–4,64. Liknande bolag: Lindex Group 0,93, Nelly Group 2,24.

EV / EBIT13,2
2026EV / EBIT2023: 11,69232024: 12,20242025: 12,51252026: 13,1826

Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.

2023–2026: 11,7–13,2.

Fritt kassaflöde per aktie4,11 kr
2026Fritt kassaflöde per aktie2023: 1,61232024: 3,05242025: 2,03252026: 4,11262023: 33,222024: 45,702025: 43,742026: 56,40

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2023–2026: 1,61 kr–4,11 kr. Liknande bolag: Lindex Group 0,84 EUR, Boozt 5,80 kr, Nelly Group 3,18 kr.

Soliditet73,7 %
2026Soliditet2023: 79,19232024: 77,38242025: 78,16252026: 73,7226

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2023–2026: 73,7 %–79,2 %.

Utdelningen förklarad

En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. RVRC har delat ut 1,35 kr per aktie under de tolv månaderna till 4 november 2026.

På x-dagen 21 november 2025 handlades RVRC utan rätt till utdelningen på 1,35 kr. Kursen gick från 62,10 kr till 60,50 kr; med utdelningen inräknad blev dagens förändring −0,4 %. Rätten till pengarna flyttas från bolaget till aktieägaren på x-dagen; utbetalningen sker senare.

2021: 0,64 kr2022: 0,77 kr2023: 0,86 kr2024: 1,20 kr2025: 1,35 kr

Värt att hålla koll på framåt, och varför

Rapporten visar hur RVRCs försäljning och vinst har förändrats.

  • Rapporten

    Rapporten visar hur RVRCs försäljning och vinst har förändrats.

    Lägg till i kalendern
  • Utdelningen förklarad

    Från x-dagen handlas RVRC utan rätt till den kommande utdelningen.

Mer om RVRC

Insynshandel

Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.

  • Sabina Kihlberg, ledande befattningshavareKöpcirka 53 tkr
  • Paul Fischbein, vd (närstående)Köpcirka 1,6 Mkr
  • Malin Kemi, ledande befattningshavareKöpcirka 55 tkr
  • Malin Kemi, ledande befattningshavareKöpcirka 55 tkr
  • Sabina Kihlberg, ledande befattningshavareKöpcirka 38 tkr

Rapporten

Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar

Rapportdag8,1 %

Vanlig dag0,8 %

De senaste 15 rapportdagarna rörde sig RVRC oftast ungefär 8,1 %. En vanlig dag rör den sig 0,8 %.

−9,54 % −14,50 % +23,77 % +8,06 %

10 000 kr i RVRC köpt 16 juni 2021 är i dag värda 6 980 kr, med utdelningarna återinvesterade.

Samma summa i OMX Stockholm 30 med utdelningar hade blivit 16 700 kr.

Vad hade 10 000 kr i RVRC varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 kr i RVRC varit värda i dag?

6 980 kr

med utdelningarna återinvesterade, köpt 16 juni 2021. Samma summa i OMX Stockholm 30 med utdelningar hade blivit 16 700 kr.

Som lägst var den värd 2 430 kr (23 september 2022).

Resans fem största dagar

· −34,5 % · hela börsen steg 1,1 % samma dag · rapportdag

· +23,8 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag · rapportdag

· +18,7 % · hela börsen föll 0,4 % samma dag · rapportdag

· −16,2 % · hela börsen steg 0,1 % samma dag · rapportdag

· −14,5 % · hela börsen föll 0,8 % samma dag · rapportdag

Tidigare dagar

  • +1,88 % börsen −3,67 % RVRC är noterad på Nasdaq Stockholm, och under de senaste fem handelsdagarna steg aktien svagt. Läs →

    RVRC är noterad på Nasdaq Stockholm, och under de senaste fem handelsdagarna steg aktien svagt.

    Det skedde mot en svagare marknad, eftersom OMX Stockholm 30-index föll kraftigt under samma dagar.

    Rörelsen var vanlig i storlek för aktien, och handeln var låg.

    Veckans bolagsnyheter var mestadels rutin: öppningen av första butiken i Tyskland, ett land som är största marknaden, samt kallelsen till årsstämman.

  • +2,08 % börsen −0,89 % RevolutionRace steg tydligt under sin senaste handelsdag, emot en fallande marknad. Läs →

    RevolutionRace steg tydligt under sin senaste handelsdag, emot en fallande marknad.

    Ingen bolagsnyhet från den handelsdagen förklarar rörelsen.

    Under de senaste fem handelsdagarna steg RVRC tydligt medan OMX Stockholm 30 föll något.

    Den senaste nyhetsflödet var mestadels rutin: årsredovisningen, kallelsen till årsstämman och en diskussion om marginalerna efter fjärdekvartalsrapporten.

    Handelsvolymen låg klart under den normala nivån, så rörelsen kan delvis spegla tunn handel.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag