Därför rör sig GARO-aktien
GARO steg, medan OMX Stockholm 30 föll något.
Skrivet efter stängning ·
Rapporten
Nästa rapport: 13 november. De senaste 15 rapportdagarna rörde sig GARO oftast ungefär 6,0 %. En vanlig dag rör den sig 1,4 %.
14 augusti 2026: −12,10 %13 maj 2026: −2,20 %19 februari 2026: −10,37 %14 november 2025: −7,18 %
Varför idag
27 492 nyheter analyserade idagGARO steg, medan OMX Stockholm 30 föll något.
Inga bolagsnyheter förklarar rörelsen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg GARO något, lite mer än marknadens svaga uppgång.
Handelsvolymen låg långt under den normala nivån, så rörelsen kan spegla få köpare och säljare.
Dagens rörelse på +2,18 % var 1,5 gånger en vanlig dags rörelse på 1,4 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −0,32 % samma dag.
GARO +2,18 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mot börsen
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för GARO.
GARO tjänade mer än väntat i 1 av 8 rapporter.
Finns inte i diagrammet eftersom estimat och utfall saknas: 3 av periodens 11 rapporter, den senaste 14 augusti 2026.
Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.
Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 7 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.
Betygen
Riktkurserna
Senaste kurs 12,24 kr
Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det
Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr
Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 15 maj: Köp cirka 314 tkr. 1 april: Köp cirka 90 tkr. 25 mars: Köp cirka 157 tkr. 24 mars: Köp cirka 172 tkr. 18 mars: Köp cirka 226 tkr.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −26 % och vinsten per aktie gick från -1,20 kr till -0,35 kr.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdemdkr
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdemdkr
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 612 mnkrFörsäljning 2025: 1,0 mdkr
Vad nyckeltalen säger om GARO
Nyckeltalen kopplar det GARO tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: -1,20 kr–2,41 kr. Liknande bolag: PowerCell Sweden -2,50 kr, Plug Power -1,31 USD, AQ Group 8,22 kr.
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 1,0 mdkr–1,4 mdkr. Liknande bolag: PowerCell Sweden 212 mnkr, Plug Power 744 M USD, AQ Group 9,8 mdkr.
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: −4,9 %–11,0 %. Liknande bolag: PowerCell Sweden −62,0 %, Plug Power −67,5 %, AQ Group 9,7 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: −10,8 %–19,6 %. Liknande bolag: PowerCell Sweden −43,5 %, Plug Power −145,0 %, AQ Group 15,2 %.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 0,82–3,91. Liknande bolag: PowerCell Sweden 4,24, Plug Power 2,53, AQ Group 2,04.
Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.
2017–2025: 0,00 kr–1,40 kr.
Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.
2022–2025: 0,0 %–1,8 %. Liknande bolag: PowerCell Sweden 0,0 %, Plug Power 0,0 %, AQ Group 0,8 %.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: 0,75–36,57. Liknande bolag: AQ Group -0,39.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 1,62–8,84. Liknande bolag: PowerCell Sweden 3,42, Plug Power 3,25, AQ Group 3,77.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: -1,65 kr–0,93 kr. Liknande bolag: PowerCell Sweden -0,07 kr, Plug Power -0,40 USD, AQ Group 5,45 kr.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 50,0 %–53,2 %.
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Rapporten visar hur GAROs försäljning och vinst har förändrats.
- Rapporten
Rapporten visar hur GAROs försäljning och vinst har förändrats.
Lägg till i kalendern
Mer om GARO
Insynshandel
Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.
- Axel Barnekow Widmark, styrelseordförandeKöpcirka 314 tkr
- Rickard Blomqvist, styrelseledamotKöpcirka 90 tkr
- Rickard Blomqvist, styrelseledamotKöpcirka 157 tkr
- Rickard Blomqvist, styrelseledamotKöpcirka 172 tkr
- Rickard Blomqvist, styrelseledamot (närstående)Köpcirka 226 tkr
Rapporten
Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar
De senaste 15 rapportdagarna rörde sig GARO oftast ungefär 6,0 %. En vanlig dag rör den sig 1,4 %.
−12,10 % −2,20 % −10,37 % −7,18 %
10 000 kr i GARO köpt 7 november 2016 är i dag värda 4 140 kr, med utdelningarna återinvesterade.
Vad hade 10 000 kr i GARO varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 kr i GARO varit värda i dag?
4 140 kr
med utdelningarna återinvesterade, köpt 7 november 2016.
Som lägst var den värd 3 630 kr (21 september 2026).
Resans fem största dagar
· −19,3 % · hela börsen var oförändrad samma dag
· +18,9 % · hela börsen steg 0,2 % samma dag · rapportdag
· +16,8 % · hela börsen föll 0,3 % samma dag
· −15,6 % · hela börsen föll 1,1 % samma dag · rapportdag
· +15,2 % · hela börsen föll 0,6 % samma dag
Tidigare dagar
+1,49 % börsen −0,11 % GARO steg något under de senaste fem handelsdagarna. Läs →
GARO steg något under de senaste fem handelsdagarna.
Rörelsen var av vanlig storlek och handeln låg runt sin normala nivå.
Under samma dagar var den bredare Stockholmsmarknaden ungefär oförändrad, och industrisektorn backade något.
Nästa rapport kommer den 13 november 2026, då bolaget presenterar resultatet för tredje kvartalet.
+7,10 % börsen +3,01 % GARO steg kraftigt under de senaste fem handelsdagarna och rörde sig mer än den bredare Stockholmsmarknaden, som steg tydligt. Läs →
GARO steg kraftigt under de senaste fem handelsdagarna och rörde sig mer än den bredare Stockholmsmarknaden, som steg tydligt.
Rörelsen var stor för GARO och ovanlig under det senaste året.
Rörelsen drevs sannolikt delvis av industrisektorn i stort, där den typiske aktien steg under samma dagar.
Nästa rapport: 13 november.
+0,52 % börsen +0,33 % GARO steg något, mer än marknaden gjorde. Läs →
GARO steg något, mer än marknaden gjorde.
Rörelsen var av normal storlek för aktien, och inga bolagsnyheter förklarar den.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien också något, medan OMX Stockholm 30 steg något.
Handeln var långt under den vanliga nivån, och aktien ligger långt under sitt högsta stängningspris för det senaste året.
Nästa rapport, bolagets kvartalsrapport, är planerad till fredag 13 november 2026.
+5,67 % börsen +0,96 % Garo steg mycket kraftigt utan bolagsförklaring. Läs →
Garo steg mycket kraftigt utan bolagsförklaring.
Samma dag steg marknaden tydligt, så Garo rörde sig mer än Stockholmsbörsens huvudindex.
Under de senaste fem handelsdagarna steg Garo tydligt medan marknaden var ungefär oförändrad.
Senaste slutkursen ligger långt under årshögsta från mitten av november i fjol, men över årslägsta från slutet av september.
Handelsvolymen var långt under den normala nivån, så rörelsen skedde i tunn handel.
+0,18 % börsen +1,57 % GARO var i stort sett oförändrad. Läs →
GARO var i stort sett oförändrad.
Ingen bolagsnyhet förklarar rörelsen den senaste handelsdagen.
Under fem handelsdagar föll GARO tydligt, mer än marknaden, som backade något.
Aktien ligger långt under sitt ettårshögsta och över sitt ettårslägsta.
Lär dig mer · Varför rör sig aktien på rapportdagen? · Varför går aktier upp och ner?