Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi GARO-osake liikkuu

GARO nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Raportti

Seuraava raportti: 13. marraskuuta. Viimeisten 15 raporttipäivän aikana GARO liikkui tavallisesti noin 6,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,4 %.

14. elokuuta 2026: −12,10 %13. toukokuuta 2026: −2,20 %19. helmikuuta 2026: −10,37 %14. marraskuuta 2025: −7,18 %

Miksi tänään

28 252 uutista analysoitu tänään

GARO nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 laski hieman.

Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana GARO nousi hieman, hieman enemmän kuin markkinan lievä nousu.

Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavanomaista alhaisempi, joten liike voi kuvastaa vähän ostajia ja myyjiä.

Päivän liike +2,18 % oli 1,5 kertaa tavallinen päiväliike 1,4 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.

GARO +2,18 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Pörssiä vastaan

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle GARO.

Yhtiön GARO tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.

Kaaviosta puuttuu 3 jakson 11 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 14. elokuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 7 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 0Pidä 1Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 12,24 SEK

Tavoitehinnat
15,00

Yhden analyytikon tavoitehinta on 15,00 SEK, +23 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 12,24 SEK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio-0,5-0,20,10,30,62024-02-21: -0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0721/2’24+8,1 %2024-05-14: -0,16; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0114/5’24−6,2 %2024-08-16: -0,18; Odotettu osakekohtainen tulos: -0,0116/8’24−2,1 %2025-05-14: 0,01; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,4614/5’25−9,8 %2025-08-22: -0,17; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0322/8’25+0,8 %2025-11-14: -0,02; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0714/11’25−7,2 %2026-02-19: -0,09; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,1519/2’26−10,4 %2026-05-13: -0,34; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,0413/5’26−2,2 %

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 15. toukokuuta: Osto noin 314 tuhatta SEK. 1. huhtikuuta: Osto noin 90 tuhatta SEK. 25. maaliskuuta: Osto noin 157 tuhatta SEK. 24. maaliskuuta: Osto noin 172 tuhatta SEK. 18. maaliskuuta: Osto noin 226 tuhatta SEK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −26 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -1,20 SEK arvoon -0,35 SEK.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. SEK)-0,12,04,06,02022: 1,392022: 0,1220222023: 1,372023: 0,0320232024: 1,152024: -0,0620242025: 1,042025: -0,022025Nyt2022: 5,435,42023: 2,182,22024: 1,161,22025: 0,860,9Nyt: 0,610,6

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvomrd. SEK

Markkina-arvo on 0,6 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 3,9. Vuoden 2025 tulos: -17,5 milj. SEK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. SEK)0,02,04,06,02022: 1,152022: 0,5420222023: 1,202023: 0,5920232024: 1,112024: 0,5620242025: 1,002025: 0,482025Nyt2022: 5,435,42023: 2,182,22024: 1,161,22025: 0,860,9Nyt: 0,610,6

VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 529 milj. SEK. Markkina-arvo on 1,2 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 612 milj. SEKLiikevaihto 2025: 1,0 mrd. SEK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä GARO

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön GARO tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan.

Osakekohtainen tulos-0,93 SEK
NytOsakekohtainen tulos2022: 2,41222023: 0,63232024: -1,20242025: -0,35252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: -1,20 SEK–2,41 SEK. Verrokit: PowerCell Sweden -2,50 SEK, Plug Power -1,31 USD, AQ Group 8,22 SEK.

Liikevaihto1,0 mrd. SEK
NytLiikevaihto2022: 1 390 500 000,00222023: 1 369 900 000,00232024: 1 152 000 000,00242025: 1 043 500 000,00252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 1,0 mrd. SEK–1,4 mrd. SEK. Verrokit: PowerCell Sweden 212 milj. SEK, Plug Power 744 milj. USD, AQ Group 9,8 mrd. SEK.

Liikevoittomarginaali−4,2 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 10,99222023: 2,42232024: -4,87242025: -0,78252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: −4,9 %–11,0 %. Verrokit: PowerCell Sweden −62,0 %, Plug Power −67,5 %, AQ Group 9,7 %.

Oman pääoman tuotto−8,9 %
NytOman pääoman tuotto2022: 19,62222023: 5,14232024: -10,82242025: -3,31252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: −10,8 %–19,6 %. Verrokit: PowerCell Sweden −43,5 %, Plug Power −145,0 %, AQ Group 15,2 %.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)0,59
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 3,91222023: 1,59232024: 1,00242025: 0,8225

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 0,82–3,91. Verrokit: PowerCell Sweden 4,24, Plug Power 2,53, AQ Group 2,04.

Osinko osaketta kohti0,00 SEK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,57172018: 0,80182019: 0,80192020: 0,00202021: 0,95212022: 1,40222023: 0,80232024: 0,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 SEK–1,40 SEK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 1,29222023: 1,84232024: 0,00242025: 0,0025

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–1,8 %. Verrokit: PowerCell Sweden 0,0 %, Plug Power 0,0 %, AQ Group 0,8 %.

Nettovelka / EBITDA8,67
NytNettovelka / EBITDA2022: 0,75222023: 2,03232024: 36,57242025: 5,2925

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 0,75–36,57. Verrokit: AQ Group -0,39.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)1,23
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 8,84222023: 3,57232024: 2,08242025: 1,6225

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 1,62–8,84. Verrokit: PowerCell Sweden 3,42, Plug Power 3,25, AQ Group 3,77.

Vapaa kassavirta osaketta kohti0,65 SEK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: -0,62222023: -1,65232024: -1,11242025: 0,93252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: -1,65 SEK–0,93 SEK. Verrokit: PowerCell Sweden -0,07 SEK, Plug Power -0,40 USD, AQ Group 5,45 SEK.

Omavaraisuusaste52,7 %
2025Omavaraisuusaste2022: 53,24222023: 50,85232024: 49,95242025: 52,6825

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 50,0 %–53,2 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön GARO myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön GARO myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä GARO

Sisäpiirikaupat

Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).

  • Axel Barnekow Widmark, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 314 tuhatta SEK
  • Rickard Blomqvist, hallituksen jäsenOstonoin 90 tuhatta SEK
  • Rickard Blomqvist, hallituksen jäsenOstonoin 157 tuhatta SEK
  • Rickard Blomqvist, hallituksen jäsenOstonoin 172 tuhatta SEK
  • Rickard Blomqvist, hallituksen jäsen (lähipiiri)Ostonoin 226 tuhatta SEK

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä6,0 %

Tavallinen päivä1,4 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana GARO liikkui tavallisesti noin 6,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,4 %.

−12,10 % −2,20 % −10,37 % −7,18 %

10 000 SEK yhtiössä GARO, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 4 140 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä GARO olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 SEK yhtiössä GARO olisi arvoinen tänään?

4 140 SEK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.

Alimmillaan sen arvo oli 3 630 SEK (21. syyskuuta 2026).

Matkan viisi suurinta päivää

· −19,3 % · koko pörssi oli ennallaan samana päivänä

· +18,9 % · koko pörssi nousi 0,2 % samana päivänä · raporttipäivä

· +16,8 % · koko pörssi laski 0,3 % samana päivänä

· −15,6 % · koko pörssi laski 1,1 % samana päivänä · raporttipäivä

· +15,2 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +1,49 % pörssi −0,11 % GARO, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana. Lue →

    GARO, listattu Nasdaq Tukholmaan, nousi hieman viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana.

    Liike oli tavanomaisen kokoinen ja kaupankäynti oli tavanomaisella tasolla.

    Samalla ajanjaksolla laajempi Tukholman markkina oli suunnilleen ennallaan ja teollisuussektori laski hieman.

    Seuraava tulos julkaistaan 13. marraskuuta 2026, jolloin yhtiö esittelee kolmannen neljänneksen tuloksen.

  • +0,84 % pörssi −0,29 % GARO (Nasdaq Tukholma) nousi hieman, kun markkina laski hieman. Lue →

    GARO (Nasdaq Tukholma) nousi hieman, kun markkina laski hieman.

    Yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana GARO nousi voimakkaasti, mikä on suuri liike osakkeelle ja selvästi OMX Tukholma 30:n, Ruotsin pääindeksin, edellä.

    Viimeisimmän päivän liike oli GARO:lle tavallisen kokoinen, ja uutiset koskevat Garo Hillsiä Intiassa, eivät yhtiötä.

    GARO julkaisee seuraavan tuloksensa, yhtiön jakson tuloksen, 13. marraskuuta 2026.

  • +7,10 % pörssi +3,01 % GARO Nasdaq Tukholmassa nousi jyrkästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, ja liike oli suurempi kuin laajemmalla Tukholman markkinalla, joka nousi selvästi. Lue →

    GARO Nasdaq Tukholmassa nousi jyrkästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, ja liike oli suurempi kuin laajemmalla Tukholman markkinalla, joka nousi selvästi.

    Liike oli GARO:lle suuri ja viimeisen vuoden aikana harvinainen.

    Liikkeen ajoi todennäköisesti osittain teollisuussektori yleisesti, jonka tavallinen osake nousi samoina päivinä.

    Seuraava tulosraportti: 13. marraskuuta.

  • +0,52 % pörssi +0,33 % GARO nousi hieman kaupankäyntipäivänä, enemmän kuin markkina. Lue →

    GARO nousi hieman kaupankäyntipäivänä, enemmän kuin markkina.

    Liike oli osakkeelle tavallinen, eikä yhtiöuutisia selitä sitä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi myös hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.

    Kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää, ja osake on selvästi alle vuoden korkeimman päätöskurssinsa.

    Seuraava tulosraportti, yhtiön neljännesvuosikatsaus, on perjantaina 13. marraskuuta 2026.

  • +5,67 % pörssi +0,96 % Garo nousi erittäin voimakkaasti, mutta mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä. Lue →

    Garo nousi erittäin voimakkaasti, mutta mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.

    Saman päivän aikana markkina nousi selvästi, joten Garo liikkui enemmän kuin Tukholman pääindeksi.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Garo nousi selvästi, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.

    Viimeisin päätöskurssi on selvästi vuoden korkeimman kurssin alapuolella, joka oli marraskuun puolivälissä viime vuonna, mutta vuoden alimman kurssin yläpuolella.

    Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavanomaista pienempi, joten liike tapahtui ohuessa kaupankäynnissä.

  • +0,18 % pörssi +1,57 % GARO oli suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi selvästi. Lue →

    GARO oli suunnilleen ennallaan, kun markkina nousi selvästi.

    Yhtiöuutinen ei selitä viimeisen kaupankäyntipäivän liikettä.

    Viidessä kaupankäyntipäivässä GARO laski selvästi, enemmän kuin markkina, joka laski hieman.

    Osake on selvästi yhden vuoden huippunsa alapuolella ja yhden vuoden pohjansa yläpuolella.

Kaikki yhtiöt