Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger GARO-aktien sig

GARO steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt en smule.

Skrevet efter børslukning ·

Regnskabet

Næste rapport: 13. november. De seneste 15 regnskabsdage bevægede GARO sig typisk omkring 6,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,4 %.

14. august 2026: −12,10 %13. maj 2026: −2,20 %19. februar 2026: −10,37 %14. november 2025: −7,18 %

Hvorfor i dag

15 876 nyheder analyseret i dag

GARO steg tydeligt, mens OMX Stockholm 30 faldt en smule.

Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.

Over de seneste fem handelsdage steg GARO lidt, en smule mere end markedets svage stigning.

Handelsvolumen lå langt under det normale niveau, så bevægelsen kan afspejle få købere og sælgere.

Dagens bevægelse på +2,18 % var 1,5 gange en normal dags 1,4 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −0,32 % samme dag.

GARO +2,18 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for GARO.

GARO tjente mere end ventet i 1 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 3 af periodens 11 rapporter, den seneste 14. august 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 7 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 0Hold 1Sælg 0

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 12,24 SEK

Kursmålene
15,00

En analytikers kursmål er 15,00 SEK, +23 % i forhold til seneste kurs 12,24 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,5-0,20,10,30,62024-02-21: -0,01; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0721/2’24+8,1 %2024-05-14: -0,16; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0114/5’24−6,2 %2024-08-16: -0,18; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0116/8’24−2,1 %2025-05-14: 0,01; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4614/5’25−9,8 %2025-08-22: -0,17; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0322/8’25+0,8 %2025-11-14: -0,02; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0714/11’25−7,2 %2026-02-19: -0,09; Ventet indtjening pr. aktie: 0,1519/2’26−10,4 %2026-05-13: -0,34; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0413/5’26−2,2 %

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 15. maj: Køb cirka 314 tusind SEK. 1. april: Køb cirka 90 tusind SEK. 25. marts: Køb cirka 157 tusind SEK. 24. marts: Køb cirka 172 tusind SEK. 18. marts: Køb cirka 226 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −26 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -1,20 SEK til -0,35 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. SEK)-0,12,04,06,02022: 1,392022: 0,1220222023: 1,372023: 0,0320232024: 1,152024: -0,0620242025: 1,042025: -0,022025Nu2022: 5,435,42023: 2,182,22024: 1,161,22025: 0,860,9Nu: 0,610,6

OmsætningOverskudBørsværdimia. SEK

Børsværdien er 0,6 gange omsætningen i 2025 mod 3,9 i 2022. Overskud i 2025: -17,5 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. SEK)0,02,04,06,02022: 1,152022: 0,5420222023: 1,202023: 0,5920232024: 1,112024: 0,5620242025: 1,002025: 0,482025Nu2022: 5,435,42023: 2,182,22024: 1,161,22025: 0,860,9Nu: 0,610,6

AktiverGældBørsværdimia. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 529 mio. SEK. Børsværdien er 1,2 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 612 mio. SEKOmsætning 2025: 1,0 mia. SEK

Hvad nøgletallene siger om GARO

Nøgletallene forbinder det, GARO tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala.

Indtjening pr. aktie-0,93 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: 2,41222023: 0,63232024: -1,20242025: -0,35252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -1,20 SEK–2,41 SEK. Lignende selskaber: PowerCell Sweden -2,50 SEK, AQ Group 8,22 SEK, Plug Power -1,31 USD.

Omsætning1,0 mia. SEK
NuOmsætning2022: 1.390.500.000,00222023: 1.369.900.000,00232024: 1.152.000.000,00242025: 1.043.500.000,00252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 1,0 mia. SEK–1,4 mia. SEK. Lignende selskaber: PowerCell Sweden 212 mio. SEK, AQ Group 9,8 mia. SEK, Plug Power 744 mio. USD.

Driftsmargin−4,2 %
NuDriftsmargin2022: 10,99222023: 2,42232024: -4,87242025: -0,78252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −4,9 %–11,0 %. Lignende selskaber: PowerCell Sweden −62,0 %, AQ Group 9,7 %, Plug Power −67,5 %.

Egenkapitalforrentning−8,9 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 19,62222023: 5,14232024: -10,82242025: -3,31252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −10,8 %–19,6 %. Lignende selskaber: PowerCell Sweden −43,5 %, AQ Group 15,2 %, Plug Power −145,0 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)0,59
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 3,91222023: 1,59232024: 1,00242025: 0,8225

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 0,82–3,91. Lignende selskaber: PowerCell Sweden 4,24, AQ Group 2,03, Plug Power 2,72.

Udbytte pr. aktie0,00 SEK
NuUdbytte pr. aktie2017: 0,57172018: 0,80182019: 0,80192020: 0,00202021: 0,95212022: 1,40222023: 0,80232024: 0,00242025: 0,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2017–2025: 0,00 SEK–1,40 SEK.

Direkte afkast0,0 %
NuDirekte afkast2022: 1,29222023: 1,84232024: 0,00242025: 0,0025

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,0 %–1,8 %. Lignende selskaber: PowerCell Sweden 0,0 %, AQ Group 0,8 %, Plug Power 0,0 %.

Nettogæld / EBITDA8,67
NuNettogæld / EBITDA2022: 0,75222023: 2,03232024: 36,57242025: 5,2925

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 0,75–36,57. Lignende selskaber: AQ Group -0,39.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,23
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 8,84222023: 3,57232024: 2,08242025: 1,6225

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 1,62–8,84. Lignende selskaber: PowerCell Sweden 3,42, AQ Group 3,75, Plug Power 3,49.

Frit cashflow pr. aktie0,65 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -0,62222023: -1,65232024: -1,11242025: 0,93252022: 108,602023: 43,522024: 23,102025: 17,12

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -1,65 SEK–0,93 SEK. Lignende selskaber: PowerCell Sweden -0,07 SEK, AQ Group 5,45 SEK, Plug Power -0,40 USD.

Soliditetsgrad52,7 %
2025Soliditetsgrad2022: 53,24222023: 50,85232024: 49,95242025: 52,6825

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 50,0 %–53,2 %.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i GARO har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i GARO har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om GARO

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Axel Barnekow Widmark, bestyrelsesformandKøbcirka 314 tusind SEK
  • Rickard Blomqvist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 90 tusind SEK
  • Rickard Blomqvist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 157 tusind SEK
  • Rickard Blomqvist, bestyrelsesmedlemKøbcirka 172 tusind SEK
  • Rickard Blomqvist, bestyrelsesmedlem (nærtstående)Købcirka 226 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag6,0 %

Almindelig dag1,4 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede GARO sig typisk omkring 6,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,4 %.

−12,10 % −2,20 % −10,37 % −7,18 %

10.000 SEK i GARO købt 7. november 2016 er i dag 4.140 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i GARO være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i GARO være værd i dag?

4.140 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 3.630 SEK værd (21. september 2026).

Rejsens fem største dage

· −19,3 % · hele børsen var uændret samme dag

· +18,9 % · hele børsen steg 0,2 % samme dag · regnskabsdag

· +16,8 % · hele børsen faldt 0,3 % samme dag

· −15,6 % · hele børsen faldt 1,1 % samme dag · regnskabsdag

· +15,2 % · hele børsen faldt 0,6 % samme dag

Tidligere dage

  • +1,49 % børsen −0,11 % GARO, noteret på Nasdaq Stockholm, steg lidt i løbet af de seneste fem handelsdage. Læs →

    GARO, noteret på Nasdaq Stockholm, steg lidt i løbet af de seneste fem handelsdage.

    Bevægelsen var af almindelig størrelse, og handlen lå omkring sit normale niveau.

    I samme periode var det bredere Stockholmsmarked nogenlunde uændret, og industrisektoren faldt en smule.

    Næste regnskab kommer 13. november 2026, hvor selskabet præsenterer resultaterne for tredje kvartal.

  • +0,84 % børsen −0,29 % GARO steg lidt, mens markedet faldt lidt. Læs →

    GARO steg lidt, mens markedet faldt lidt.

    Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.

    I de seneste fem handelsdage steg GARO kraftigt, en stor bevægelse for aktien og klart foran OMX Stockholm 30, det svenske hovedindeks.

    Bevægelsen i den seneste handelsdag var normal for GARO, og nyhederne handler om Garo Hills i Indien, ikke om selskabet.

    GARO offentliggør næste regnskab, selskabets resultat for perioden, den 13. november 2026.

  • +7,10 % børsen +3,01 % GARO steg kraftigt i de seneste fem handelsdage og bevægede sig mere end det bredere Stockholmsmarked, som steg tydeligt. Læs →

    GARO steg kraftigt i de seneste fem handelsdage og bevægede sig mere end det bredere Stockholmsmarked, som steg tydeligt.

    Bevægelsen var stor for GARO og sjælden det seneste år.

    Bevægelsen blev sandsynligvis delvist drevet af industrisektoren generelt, hvor den typiske aktie steg i samme periode.

    Næste regnskab: 13. november.

  • +0,52 % børsen +0,33 % GARO steg lidt, mere end markedet. Læs →

    GARO steg lidt, mere end markedet.

    Bevægelsen var af normal størrelse for aktien, og ingen selskabsnyheder forklarer den.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien også lidt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Handlen var langt under det sædvanlige niveau, og aktien ligger langt under sin højeste lukkekurs for det seneste år.

    Næste regnskab, selskabets kvartalsrapport, er planlagt til fredag 13. november 2026.

  • +5,67 % børsen +0,96 % GARO steg meget kraftigt. Læs →

    GARO steg meget kraftigt.

    Samme dag steg markedet tydeligt, så Garo bevægede sig mere end hovedindekset i Stockholm.

    Over de seneste fem handelsdage steg Garo tydeligt, mens markedet var nogenlunde uændret.

    Seneste lukkekurs ligger langt under årshøjden fra midten af november sidste år, men over årsbunden fra slutningen af september.

    Handelsvolumen var langt under det normale niveau, så bevægelsen skete i tynd handel.

  • +0,18 % børsen +1,57 % GARO var stort set uændret, uden selskabsnyheder. Læs →

    GARO var stort set uændret, uden selskabsnyheder.

    Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen i den seneste handelsdag.

    Over fem handelsdage faldt GARO tydeligt, mere end markedet, som gled lidt ned.

    Aktien ligger langt under sit etårshøjeste niveau og over sit etårslaveste.

Alle selskaber