Därför rör sig Tenable Holdings-aktien
Tenable Holdings föll och rörde sig mot marknaden.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
16 307 nyheter analyserade idagTenable Holdings föll och rörde sig mot marknaden.
Aktien föll mycket kraftigt under de senaste fem handelsdagarna, mer än S&P 500 och dess sektor.
Scotiabank höjde sin vinstprognos och analytikernas genomsnittliga riktkurs är 46,25 dollar, men aktien föll ändå.
Den senaste rapportens vinst över förväntningarna och höjda helårsprognos, bolagets egen försäljnings- och resultatutsikt, har inte stoppat nedgången.
Dagens rörelse på −4,60 % var 1,6 gånger en vanlig dags rörelse på 2,9 %. S&P 500 rörde sig +0,31 % samma dag.
Tenable Holdings −4,60 %S&P 500 +0,31 %Mot börsen
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för Tenable Holdings.
Tenable Holdings tjänade mer än väntat i 8 av 8 rapporter.
Som jämförelse slog ungefär 82 % av rapporterna från amerikanska bolag förväntan de senaste tre åren.
Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 4 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 55 % av rapporterna från amerikanska bolag.
Betygen
Riktkurserna
Senaste kurs 42,13 USD
Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det
Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatUSD
Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,57 USD (3 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 1,98 USD för tre månader sedan till 2,18 USD nu. Estimat 2026: 2,18 USD. Estimat 2027: 2,46 USD.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år. Bland amerikanska bolag händer det ungefär 65 % av åren. År 2025 ändrades kursen −40 % och vinsten per aktie gick från -0,31 USD till -0,30 USD.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.Md USD
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdeMd USD
Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år.Börsvärde (Nu): 4,4 Md USDFörsäljning 2025: 999 M USD
Vad nyckeltalen säger om Tenable Holdings
Nyckeltalen kopplar det Tenable Holdings tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: -0,83 USD–-0,30 USD. Liknande bolag: Yubico 2,69 kr, Adyen 35,58 EUR, Synopsys 5,66 USD. Estimat 2026: 2,18 USD (2,10 USD–2,19 USD). Estimat 2027: 2,46 USD (2,26 USD–2,61 USD).
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 683 M USD–999 M USD. Liknande bolag: Yubico 2,3 mdkr, Adyen 2,6 Md EUR, Synopsys 9,4 Md USD. Estimat 2026: 1,1 Md USD (1,1 Md USD–1,1 Md USD). Estimat 2027: 1,2 Md USD (1,2 Md USD–1,2 Md USD).
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: −9,9 %–−0,1 %. Liknande bolag: Yubico 11,9 %, Adyen 41,4 %, Synopsys 11,0 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: −34,0 %–−9,1 %. Liknande bolag: Yubico 13,3 %, Adyen 21,3 %, Synopsys 3,7 %.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 2,79–6,76. Liknande bolag: Yubico 5,96, Adyen 11,01, Synopsys 9,17. Estimat 2026: 4,06. Estimat 2027: 3,77.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: -3,41–0,26. Liknande bolag: Yubico -4,04, Adyen -9,29, Synopsys 3,49.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 8,54–15,92. Liknande bolag: Yubico 7,12, Adyen 4,81, Synopsys 2,77.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 349,6–510,3.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: 0,99 USD–2,11 USD. Liknande bolag: Yubico 4,85 kr, Adyen 28,66 EUR, Synopsys 14,34 USD.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 18,7 %–23,0 %.
Vad har hänt förut efter liknande fall?
Med utdelningar inräknade föll Tenable Holdings 17,0 % under de senaste fem handelsdagarna. Sedan 26 juli 2018 har lika stora femdagarsfall följts av ett högre värde 21 handelsdagar senare i 9 av 11 perioder utan överlapp. Mittenvärdet var +7,9 %, jämfört med +0,6 % för en vanlig 21-dagarsperiod, som slutade högre 52 gånger av 100.
Ett sådant fall har alltså inte sagt mycket om månaden efter.
+7,9 % · 9/11
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Rapporten visar hur Tenable Holdingss försäljning och vinst har förändrats.
- Rapporten
Rapporten visar hur Tenable Holdingss försäljning och vinst har förändrats.
Lägg till i kalendern
Rapporten
Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar
De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Tenable Holdings oftast ungefär 5,3 %. En vanlig dag rör den sig 2,9 %.
+6,28 % Varför? +3,40 % −2,70 % +0,20 %
10 000 USD i Tenable Holdings köpt 26 juli 2018 är i dag värda 13 900 USD, med utdelningarna återinvesterade.
Samma summa i S&P 500 med utdelningar hade blivit 29 400 USD.
Vad hade 10 000 USD i Tenable Holdings varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 USD i Tenable Holdings varit värda i dag?
13 900 USD
med utdelningarna återinvesterade, köpt 26 juli 2018. Samma summa i S&P 500 med utdelningar hade blivit 29 400 USD.
Som lägst var den värd 5 300 USD (10 april 2026).
Resans fem största dagar
· +21,1 % · hela börsen föll 0,4 % samma dag
· −19,1 % · hela börsen föll 1,6 % samma dag · rapportdag
· +17,9 % · hela börsen steg 1,2 % samma dag
· −17,4 % · hela börsen föll 1,1 % samma dag
· +16,5 % · hela börsen föll 0,5 % samma dag
Tidigare dagar
−16,99 % börsen −2,70 % Tenable Holdings föll mycket kraftigt under veckan, en mycket stor rörelse, ungefär tre gånger dess vanliga femdagarssvängning. Läs →
Tenable Holdings föll mycket kraftigt under veckan, en mycket stor rörelse, ungefär tre gånger dess vanliga femdagarssvängning.
S&P 500 föll kraftigt under samma dagar, så Tenable föll mer än den breda marknaden.
Dess sektorfond föll också mycket kraftigt, så Tenable rörde sig mer än sin sektor.
Starka kvartalsresultat och höjd prognos, alltså bolagets egen syn på året, stoppade inte nedgången.
−6,72 % börsen −4,41 % Tenable Holdings föll och rörde sig mer än marknaden. Läs →
Tenable Holdings föll och rörde sig mer än marknaden.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien kraftigt, ungefär i takt med techsektorn och S&P 500.
Ingen bolagsnyhet förklarar nedgången; insiderförsäljningar har anmälts, men de är bara bakgrund.
Aktien ligger långt över sin lägsta stängning under året men under sin högsta, så rörelsen var stor.
+0,66 % börsen +1,65 % Tenable Holdings steg något utan bolagsförklaring. Läs →
Tenable Holdings steg något utan bolagsförklaring.
Under samma dag steg S&P 500 kraftigt, så Tenable Holdings rörde sig mindre än marknaden, och dess sektorfond för teknik var ungefär oförändrad.
Rörelsen var normal för aktien, inom dess vanliga dagliga spann, och handeln låg på en vanlig nivå.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien något, något mer än S&P 500, som också föll något.
Den troligaste bakgrunden är den starka uppgången tidigare i år och kvartalsresultatet, som slog förväntningarna, även om det kom före denna dag.
−0,89 % börsen +0,30 % Tenable Holdings föll något utan bolagsförklaring. Läs →
Tenable Holdings föll något utan bolagsförklaring.
Samma dag steg S&P 500 något, så Tenable rörde sig mot marknaden och sektorn.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien något medan S&P 500 föll tydligt, så Tenable rörde sig mindre än sektorn.
Rörelsen var en vanlig dag för Tenable.
Insiderförsäljningar som rapporterades under handelsdagen är bakgrund, inte orsaken till rörelsen.
−6,50 % börsen −0,48 % Tenable Holdings föll, betydligt mer än marknaden. Läs →
Tenable Holdings föll, betydligt mer än marknaden.
Ingen företagsnyhet från den handelsdagen förklarar tydligt nedgången.
Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien något, i linje med S&P 500 som föll tydligt, och mindre än teknologisektorns ETF som föll kraftigt.
Tidigare nyheter, inklusive det starka tredje kvartalet den 28 oktober och höjd helårsprognos, är bakgrund snarare än orsak.
−1,99 % börsen −1,77 % Tenable Holdings föll i sista handelsdagen, i linje med marknaden. Läs →
Tenable Holdings föll i sista handelsdagen, i linje med marknaden.
Tenable Holdings föll tydligt under sista handelsdagen, ungefär i linje med S&P 500, som också föll kraftigt den dagen.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt, medan S&P 500 föll något och teknologisektorn föll tydligt.
Den troliga drivkraften bakom uppgången är rapporten för tredje kvartalet, som överträffade förväntningarna och höjde helårsprognosen, och analytiker höjde därefter sina riktkurser.
Dagens rörelse låg inom aktiens normala dagliga svängningar, så det var en vanlig dag för Tenable Holdings.
+13,81 % börsen −0,56 % Tenable Holdings steg kraftigt under veckans handelsdagar, medan både S&P 500 och sektorn gick åt andra hållet. Läs →
Tenable Holdings steg kraftigt under veckans handelsdagar, medan både S&P 500 och sektorn gick åt andra hållet.
Rörelsen var stor för Tenable, ungefär tre gånger en normal femdagarsperiod.
Den främsta drivkraften var kvartalsrapporten för tredje kvartalet den 28 oktober, där intäkterna ökade med 9,5 procent och vinsten överträffade förväntningarna.
Analytiker höjde sedan sina kursmål, de aktiekurser de anser är rimliga, den 29 och 30 oktober.
+6,28 % börsen −0,38 % Tenable steg kraftigt efter bättre resultat. Läs →
Tenable steg kraftigt efter bättre resultat.
Tenable Holdings på Nasdaq steg kraftigt under handelsdagen, medan S&P 500 föll något och techsektorn föll tydligt.
Rörelsen beror troligen på kvartalsresultatet, som slog förväntningarna och överträffade intäktsprognoserna.
Analytikerhuset Truist Securities höjde sin riktkurs, den aktiekurs det anser rimlig, till 45 dollar och behöll betyget Hold.
Under de senaste fem handelsdagarna steg aktien mycket kraftigt, en mycket stor rörelse för bolaget.
Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?