Därför rör sig Yubico-aktien
Yubico.ST föll kraftigt, klart mer än marknaden.
Skrivet efter stängning ·
Varför idag
16 210 nyheter analyserade idagYubico.ST föll kraftigt, klart mer än marknaden.
Analytiker höjde riktkurserna efter rapporten, men DNB Carnegie sänkte betyget till behåll och menade att aktien stigit för snabbt.
En ny blankare redovisades också.
Under fem handelsdagar steg aktien tydligt medan marknaden var ungefär oförändrad.
Dagens rörelse på −7,21 % var 3,6 gånger en vanlig dags rörelse på 2,0 %. OMX Stockholm 30 rörde sig −1,01 % samma dag.
Yubico −7,21 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mycket svagare än börsen
Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt
Analytikernas estimat för Yubico.
Yubico tjänade mer än väntat i 3 av 8 rapporter.
Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.
Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 8 av 8 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.
Betygen
Riktkurserna
Senaste kurs 158,30 kr
Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det
Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr
Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 0,89 kr (11 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 2,51 kr för tre månader sedan till 3,22 kr nu. Estimat 2026: 3,22 kr. Estimat 2027: 3,87 kr. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 11 juni: Köp cirka 1,7 Mkr. 10 juni: Köp cirka 3,5 Mkr. 29 maj: Köp cirka 231 tkr. 15 maj: Köp cirka 87 tkr. 11 maj: Köp cirka 1,9 Mkr.
Har kursen följt affärerna?
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −69 % och vinsten per aktie −65 %.
Försäljning, vinst och börsvärde
FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr
Tillgångar, skulder och börsvärde
TillgångarSkulderBörsvärdemdkr
Kursen och vinsten åt samma håll: 2 av 3 år.Börsvärde (Nu): 13,6 mdkrFörsäljning 2025: 2,2 mdkr
Vad nyckeltalen säger om Yubico
Nyckeltalen kopplar det Yubico tjänar till vad investerare betalar.
Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.
Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.
2022–2025: 1,46 kr–7,30 kr. Liknande bolag: Tenable Holdings 0,13 USD, SSH Communications Security -0,05 EUR, Loihde 1,10 EUR. Estimat 2026: 3,22 kr (2,50 kr–4,12 kr). Estimat 2027: 3,87 kr (3,25 kr–4,37 kr).
Hur mycket bolaget sålde för under året.
2022–2025: 1,6 mdkr–2,3 mdkr. Liknande bolag: Tenable Holdings 1,1 Md USD, SSH Communications Security 22,1 M EUR, Loihde 142 M EUR. Estimat 2026: 2,3 mdkr (2,1 mdkr–2,5 mdkr). Estimat 2027: 2,7 mdkr (2,5 mdkr–2,9 mdkr).
Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.
2022–2025: 8,4 %–18,6 %. Liknande bolag: Tenable Holdings 5,0 %, SSH Communications Security −10,1 %, Loihde 2,3 %.
Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.
2022–2025: 7,7 %–34,9 %. Liknande bolag: Tenable Holdings 9,9 %, Loihde 4,6 %.
Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.
2022–2025: 13,0–59,8. Liknande bolag: Tenable Holdings 324,1, Loihde 13,1. Estimat 2026: 49,2. Estimat 2027: 40,9.
Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.
2022–2025: 2,12–9,01. Liknande bolag: Tenable Holdings 4,12, SSH Communications Security 4,62, Loihde 0,65. Estimat 2026: 5,82. Estimat 2027: 5,07.
Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.
2022–2025: -4,20–-0,99. Liknande bolag: Tenable Holdings 6,16, SSH Communications Security -33,80, Loihde 0,64.
Fler nyckeltal
Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.
2022–2025: 3,95–13,38. Liknande bolag: SSH Communications Security 23,11, Loihde 1,04.
Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.
2022–2025: 13,9–58,3.
Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.
2022–2025: 0,40 kr–3,30 kr. Liknande bolag: Tenable Holdings 2,55 USD, Loihde 1,57 EUR.
Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.
2022–2025: 65,3 %–75,8 %.
Värt att hålla koll på framåt, och varför
Rapporten visar hur Yubicos försäljning och vinst har förändrats.
- Rapporten
Rapporten visar hur Yubicos försäljning och vinst har förändrats.
Lägg till i kalendern
Mer om Yubico
Insynshandel
Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.
- Patrik Tigerschiöld, styrelseordförandeKöpcirka 1,7 Mkr
- Patrik Tigerschiöld, styrelseordförandeKöpcirka 3,5 Mkr
- Patrik Tigerschiöld, styrelseordförandeKöpcirka 231 tkr
- Eola Änggård Runsten, styrelseledamotKöpcirka 87 tkr
- Patrik Tigerschiöld, styrelseordförandeKöpcirka 1,9 Mkr
Rapporten
Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar
De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Yubico oftast ungefär 8,7 %. En vanlig dag rör den sig 2,0 %.
+29,24 % Varför? +35,43 % −4,31 % −17,51 %
10 000 kr i Yubico köpt 25 mars 2021 är i dag värda 15 500 kr, med utdelningarna återinvesterade.
Samma summa i OMX Stockholm 30 med utdelningar hade blivit 17 600 kr.
Vad hade 10 000 kr i Yubico varit värda i dag? →
Vad hade 10 000 kr i Yubico varit värda i dag?
15 500 kr
med utdelningarna återinvesterade, köpt 25 mars 2021. Samma summa i OMX Stockholm 30 med utdelningar hade blivit 17 600 kr.
Som lägst var den värd 3 010 kr (26 mars 2026).
Resans fem största dagar
· +35,4 % · hela börsen föll 0,1 % samma dag · rapportdag
· +31,8 % · hela börsen steg 1,0 % samma dag · rapportdag
· −31,6 % · hela börsen föll 1,8 % samma dag
· +29,2 % · hela börsen föll 0,3 % samma dag · rapportdag · Varför?
· −26,4 % · hela börsen steg 1,1 % samma dag
Tidigare dagar
+29,24 % börsen −0,32 % Yubico rusade på rekordrapporten, långt bättre än en marknad som föll något. Läs →
Yubico rusade på rekordrapporten, långt bättre än en marknad som föll något.
Bolaget rapporterade ett rekordkvartal, med försäljningen upp 29,3 procent och rörelsemarginalen (EBIT-marginalen, det vill säga rörelseresultatet i procent av omsättningen) på 25,3 procent.
Aktien steg mycket kraftigt under senaste handelsdagen på ungefär sex gånger normal handelsvolym, medan OMX Stockholm 30 föll något.
Under de senaste fem handelsdagarna steg Yubico kraftigt, långt mer än marknadens lilla uppgång.
Orderingången ökade med 88,2 procent, delvis tack vare flera stora order från företag och offentlig sektor, som bolaget säger inte bör ses som en ny nivå.
Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?