Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Tenable Holdings-aktien sig

Tenable Holdings faldt kraftigt og bevægede sig mod markedet.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 304 nyheder analyseret i dag

Tenable Holdings faldt kraftigt og bevægede sig mod markedet.

Aktien faldt meget kraftigt de seneste fem handelsdage, mere end S&P 500 og dens sektor.

Scotiabank hævede sit overskudsestimat, og analytikernes gennemsnitlige kursmål er 46,25 dollar, men aktien faldt alligevel.

Det seneste kvartals overskud over forventningerne og den hævede helårsprognose, selskabets egen udsigt til omsætning og resultat, har ikke stoppet faldet.

Dagens bevægelse på −4,60 % var 1,6 gange en normal dags 2,9 %. S&P 500 bevægede sig +0,31 % samme dag.

Tenable Holdings −4,60 %S&P 500 +0,31 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Tenable Holdings.

Tenable Holdings tjente mere end ventet i 8 af 8 rapporter.

Til sammenligning slog omkring 82 % af rapporterne fra amerikanske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 55 % af rapporterne fra amerikanske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 8Hold 12Sælg 2

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien. For amerikanske aktier siden 2013 lå kursen et år senere højere omtrent lige så ofte, når de fleste analytikere sagde køb, som når få gjorde.

Kursmålene

Seneste kurs 42,13 USD

Kursmålene
Lavest 35,00Gennemsnit 48,35Højest 60,00

Gennemsnittet er 48,35 USD, +15 % i forhold til seneste kurs 42,13 USD. Spændet er 35,00 USD–60,00 USD. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 20 analytikere har givet et kursmål. For amerikanske aktier lå kursen et år senere på eller over omkring 5 ud af 10 tidligere kursmål, der blev sat så langt over kursen.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion0,20,30,50,60,72025-02-05: 0,41; Ventet indtjening pr. aktie: 0,345/2’25−7,8 %2025-04-29: 0,36; Ventet indtjening pr. aktie: 0,2829/4’25−9,2 %2025-07-30: 0,34; Ventet indtjening pr. aktie: 0,3030/7’25−2,9 %2025-10-29: 0,42; Ventet indtjening pr. aktie: 0,3729/10’25+0,7 %2026-02-04: 0,48; Ventet indtjening pr. aktie: 0,414/2’26+0,2 %2026-04-29: 0,47; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4129/4’26−2,7 %2026-07-29: 0,51; Ventet indtjening pr. aktie: 0,4729/7’26+3,4 %2026-10-28: 0,63; Ventet indtjening pr. aktie: 0,5128/10’26+6,3 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,57.→03/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetUSD

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,57 USD (3. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 1,98 USD for tre måneder siden til 2,18 USD nu. Estimat 2026: 2,18 USD. Estimat 2027: 2,46 USD.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt amerikanske selskaber sker det i omkring 65 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −40 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -0,31 USD til -0,30 USD.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. USD)-0,11,93,95,92022: 0,682022: -0,0920222023: 0,802023: -0,0820232024: 0,902024: -0,0420242025: 1,002025: -0,042025Nu2026: 1,0920262027: 1,1720272022: 4,314,32023: 5,405,42024: 4,714,72025: 2,792,8Nu: 4,404,4

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. USD

Børsværdien er 4,4 gange omsætningen i 2025 mod 6,3 i 2022. Overskud i 2025: -36,1 mio. USD.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. USD)0,02,04,05,92022: 1,442022: 1,1720222023: 1,612023: 1,2620232024: 1,742024: 1,3420242025: 1,752025: 1,422025Nu2022: 4,314,32023: 5,405,42024: 4,714,72025: 2,792,8Nu: 4,404,4

AktiverGældBørsværdimia. USD

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 326 mio. USD. Børsværdien er 13,5 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 4,4 mia. USDOmsætning 2025: 999 mio. USD

Hvad nøgletallene siger om Tenable Holdings

Nøgletallene forbinder det, Tenable Holdings tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie0,13 USD
NuIndtjening pr. aktie2022: -0,83222023: -0,68232024: -0,31242025: -0,30252026: 2,18262027: 2,46272022: 38,152023: 46,062024: 39,382025: 23,53

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,83 USD–-0,30 USD. Lignende selskaber: Yubico 2,69 SEK, Adyen 35,58 EUR, Synopsys 5,66 USD. Estimat 2026: 2,18 USD (2,10 USD–2,19 USD). Estimat 2027: 2,46 USD (2,26 USD–2,61 USD).

Omsætning1,1 mia. USD
NuOmsætning2022: 683.191.000,00222023: 798.710.000,00232024: 900.021.000,00242025: 999.405.000,00252026: 1.085.709.240,00262027: 1.166.944.060,00272022: 38,152023: 46,062024: 39,382025: 23,53

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 683 mio. USD–999 mio. USD. Lignende selskaber: Yubico 2,3 mia. SEK, Adyen 2,6 mia. EUR, Synopsys 9,4 mia. USD. Estimat 2026: 1,1 mia. USD (1,1 mia. USD–1,1 mia. USD). Estimat 2027: 1,2 mia. USD (1,2 mia. USD–1,2 mia. USD).

Driftsmargin5,0 %
NuDriftsmargin2022: -9,93222023: -5,97232024: -0,09242025: -0,61252022: 38,152023: 46,062024: 39,382025: 23,53

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −9,9 %–−0,1 %. Lignende selskaber: Yubico 11,9 %, Adyen 41,4 %, Synopsys 11,0 %.

Egenkapitalforrentning9,9 %
NuEgenkapitalforrentning2022: -34,05222023: -22,60232024: -9,08242025: -11,07252022: 38,152023: 46,062024: 39,382025: 23,53

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −34,0 %–−9,1 %. Lignende selskaber: Yubico 13,3 %, Adyen 21,3 %, Synopsys 3,7 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)4,12
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 6,31222023: 6,76232024: 5,24242025: 2,79252026: 4,06262027: 3,7727

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 2,79–6,76. Lignende selskaber: Yubico 5,96, Adyen 11,01, Synopsys 9,17. Estimat 2026: 4,06. Estimat 2027: 3,77.

Nettogæld / EBITDA6,16
NuNettogæld / EBITDA22232024: -3,41242025: 0,2625

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: -3,41–0,26. Lignende selskaber: Yubico -4,04, Adyen -9,29, Synopsys 3,49.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)8,54
2025Børsværdi / egenkapital (P/B)2022: 15,92222023: 15,58232024: 11,79242025: 8,5425

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 8,54–15,92. Lignende selskaber: Yubico 7,12, Adyen 4,81, Synopsys 2,77.

EV / EBIT510,3
2025EV / EBIT22232024: 349,57242025: 510,3225

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 349,6–510,3.

Frit cashflow pr. aktie2,55 USD
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 0,99222023: 1,20232024: 1,73242025: 2,11252022: 38,152023: 46,062024: 39,382025: 23,53

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 0,99 USD–2,11 USD. Lignende selskaber: Yubico 4,85 SEK, Adyen 28,66 EUR, Synopsys 14,34 USD.

Soliditetsgrad18,7 %
2025Soliditetsgrad2022: 18,82222023: 21,55232024: 22,96242025: 18,6725

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 18,7 %–23,0 %.

Hvad fulgte efter lignende fald?

Med udbytte medregnet faldt Tenable Holdings 17,0 % de seneste fem handelsdage. Siden 26. juli 2018 blev lige så store fald fulgt af højere værdi 21 handelsdage senere i 9 af 11 perioder uden overlap. Medianen var +7,9 %, mod +0,6 % i en normal 21-dagesperiode, som endte højere 52 gange ud af 100.

Et sådant fald har altså sagt lidt om den næste måned.

+7,9 % · 9/11

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Tenable Holdings har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Tenable Holdings har ændret sig.

    Føj til kalenderen

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag5,3 %

Almindelig dag2,9 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Tenable Holdings sig typisk omkring 5,3 %. En almindelig dag bevæger den sig 2,9 %.

+6,28 % +3,40 % −2,70 % +0,20 %

10.000 USD i Tenable Holdings købt 26. juli 2018 er i dag 13.900 USD værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i S&P 500 med udbytte ville være blevet til 29.400 USD.

Hvad ville 10.000 USD i Tenable Holdings være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 USD i Tenable Holdings være værd i dag?

13.900 USD

med udbytterne geninvesteret, købt 26. juli 2018. Samme beløb i S&P 500 med udbytte ville være blevet til 29.400 USD.

På sit laveste var den 5.300 USD værd (10. april 2026).

Rejsens fem største dage

· +21,1 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag

· −19,1 % · hele børsen faldt 1,6 % samme dag · regnskabsdag

· +17,9 % · hele børsen steg 1,2 % samme dag

· −17,4 % · hele børsen faldt 1,1 % samme dag

· +16,5 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag

Tidligere dage

  • −16,99 % børsen −2,70 % Tenable Holdings faldt meget kraftigt i løbet af ugen, en meget stor bevægelse, cirka tre gange dens sædvanlige femdagesudsving. Læs →

    Tenable Holdings faldt meget kraftigt i løbet af ugen, en meget stor bevægelse, cirka tre gange dens sædvanlige femdagesudsving.

    S&P 500 faldt kraftigt i de samme dage, så Tenable faldt mere end det brede marked.

    Sektorfonden faldt også meget kraftigt, så Tenable bevægede sig mere end sin sektor.

    Stærke kvartalsresultater og hævet prognose, altså selskabets egen udsigt for året, stoppede ikke faldet.

  • −6,72 % børsen −4,41 % Tenable Holdings faldt kraftigt og bevægede sig mere end markedet. Læs →

    Tenable Holdings faldt kraftigt og bevægede sig mere end markedet.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, nogenlunde i takt med techsektoren og S&P 500.

    Ingen virksomhedsnyhed forklarer faldet; insidersalg er anmeldt, men det er kun baggrund.

    Aktien ligger langt over sin laveste lukning i år, men under sin højeste, så bevægelsen var stor.

  • +0,66 % børsen +1,65 % Tenable Holdings steg let, uden selskabsnyheder der forklarer det. Læs →

    Tenable Holdings steg let, uden selskabsnyheder der forklarer det.

    Samme dag steg S&P 500 kraftigt, så Tenable Holdings bevægede sig mindre end markedet, og dets sektorfond for teknologi var nogenlunde uændret.

    Bevægelsen var normal for aktien, inden for dens sædvanlige daglige udsving, og handelen lå på et sædvanligt niveau.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien let, lidt mere end S&P 500, som også faldt let.

    Den mest sandsynlige baggrund er den stærke stigning tidligere på året og kvartalsregnskabet, som slog forventningerne, selvom det kom før denne dag.

  • −0,89 % børsen +0,30 % Tenable Holdings faldt lidt, uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen. Læs →

    Tenable Holdings faldt lidt, uden at selskabsnyheder forklarer bevægelsen.

    Samme dag steg S&P 500 lidt, så Tenable bevægede sig mod markedet og sektoren.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens S&P 500 faldt tydeligt, så Tenable bevægede sig mindre end sektoren.

    Bevægelsen var en almindelig dag for Tenable.

    Insidersalg, der blev indberettet i handelsdagen, er baggrund, ikke årsagen til bevægelsen.

  • −6,50 % børsen −0,48 % Tenable Holdings faldt meget kraftigt, klart mere end markedet. Læs →

    Tenable Holdings faldt meget kraftigt, klart mere end markedet.

    Ingen virksomhedsnyhed fra den dag forklarer tydeligt faldet.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, på linje med S&P 500, som faldt klart, og mindre end teknologisektorens ETF, som faldt kraftigt.

    Tidligere nyheder, herunder det stærke tredje kvartal den 28. oktober og opjusteret helårsguidance, er baggrund snarere end årsag.

  • −1,99 % børsen −1,77 % Tenable Holdings faldt, i takt med markedet. Læs →

    Tenable Holdings faldt, i takt med markedet.

    Tenable Holdings faldt tydeligt sidste handelsdag, nogenlunde i takt med S&P 500, som også faldt kraftigt den dag.

    De seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, mens S&P 500 faldt lidt og teknologisektoren faldt tydeligt.

    Den sandsynlige årsag til stigningen er regnskabet for tredje kvartal, som overgik forventningerne og hævede helårsprognosen, og analytikere hævede efterfølgende deres kursmål.

    Dagens bevægelse lå inden for aktiens normale daglige udsving, så det var en almindelig dag for Tenable Holdings.

  • +13,81 % børsen −0,56 % Tenable Holdings steg kraftigt i ugens handelsdage, mens både S&P 500 og sektoren bevægede sig den modsatte vej. Læs →

    Tenable Holdings steg kraftigt i ugens handelsdage, mens både S&P 500 og sektoren bevægede sig den modsatte vej.

    Bevægelsen var stor for Tenable, omkring tre gange en normal femdagesperiode.

    Den vigtigste drivkraft var kvartalsregnskabet for tredje kvartal 28. oktober, hvor omsætningen steg 9,5 procent, og overskuddet overgik forventningerne.

    Analytikere hævede derefter deres kursmål, altså de aktiekurser de mener er rimelige, 29. og 30. oktober.

Alle selskaber