Siksi Tenable Holdings-osake liikkuu
Tenable Holdings laski voimakkaasti ja liikkui markkinoita vastaan.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
16 307 uutista analysoitu tänäänTenable Holdings laski voimakkaasti ja liikkui markkinoita vastaan.
Osake laski erittäin voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, paljon enemmän kuin S&P 500 ja sen toimiala.
Scotiabank nosti voittoennustettaan, ja analyytikoiden keskimääräinen tavoitehinta on 46,25 dollaria, mutta osake laski silti.
Viime neljänneksen tulos ylitti odotukset ja korotettu koko vuoden ohjeistus, eli yhtiön oma myynti- ja tulosnäkymä, ei ole pysäyttänyt laskua.
Päivän liike −4,60 % oli 1,6 kertaa tavallinen päiväliike 2,9 %. S&P 500 liikkui samana päivänä +0,31 %.
Tenable Holdings −4,60 %S&P 500 +0,31 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Tenable Holdings.
Yhtiön Tenable Holdings tulos ylitti odotukset 8 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 82 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; yhdysvaltalaisten yhtiöiden raporteista noin 55 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 42,13 USD
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenUSD
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,57 USD (3. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 1,98 USD nykyiseen 2,18 USD. Vuoden 2026 ennuste: 2,18 USD. Vuoden 2027 ennuste: 2,46 USD.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 65 % yhdysvaltalaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −40 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -0,31 USD arvoon -0,30 USD.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. USD
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. USD
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 4,4 mrd. USDLiikevaihto 2025: 999 milj. USD
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Tenable Holdings
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Tenable Holdings tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -0,83 USD–-0,30 USD. Verrokit: Yubico 2,69 SEK, Adyen 35,58 EUR, Synopsys 5,66 USD. Vuoden 2026 ennuste: 2,18 USD (2,10 USD–2,19 USD). Vuoden 2027 ennuste: 2,46 USD (2,26 USD–2,61 USD).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 683 milj. USD–999 milj. USD. Verrokit: Yubico 2,3 mrd. SEK, Adyen 2,6 mrd. EUR, Synopsys 9,4 mrd. USD. Vuoden 2026 ennuste: 1,1 mrd. USD (1,1 mrd. USD–1,1 mrd. USD). Vuoden 2027 ennuste: 1,2 mrd. USD (1,2 mrd. USD–1,2 mrd. USD).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: −9,9 %–−0,1 %. Verrokit: Yubico 11,9 %, Adyen 41,4 %, Synopsys 11,0 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −34,0 %–−9,1 %. Verrokit: Yubico 13,3 %, Adyen 21,3 %, Synopsys 3,7 %.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 2,79–6,76. Verrokit: Yubico 5,96, Adyen 11,01, Synopsys 9,17. Vuoden 2026 ennuste: 4,06. Vuoden 2027 ennuste: 3,77.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: -3,41–0,26. Verrokit: Yubico -4,04, Adyen -9,29, Synopsys 3,49.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 8,54–15,92. Verrokit: Yubico 7,12, Adyen 4,81, Synopsys 2,77.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 349,6–510,3.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 0,99 USD–2,11 USD. Verrokit: Yubico 4,85 SEK, Adyen 28,66 EUR, Synopsys 14,34 USD.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 18,7 %–23,0 %.
Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?
Osingot mukaan lukien Tenable Holdings laski 17,0 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 26. heinäkuuta 2018 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 9 jaksolla 11:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli +7,9 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +0,6 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 52 kertaa sadasta.
Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.
+7,9 % · 9/11
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Tenable Holdings myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Tenable Holdings myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Tenable Holdings liikkui tavallisesti noin 5,3 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 2,9 %.
+6,28 % +3,40 % −2,70 % +0,20 %
10 000 USD yhtiössä Tenable Holdings, ostettu 26. heinäkuuta 2018, on tänään 13 900 USD, osingot uudelleensijoitettuina.
Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 29 400 USD.
Paljonko 10 000 USD yhtiössä Tenable Holdings olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 USD yhtiössä Tenable Holdings olisi arvoinen tänään?
13 900 USD
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 26. heinäkuuta 2018. Sama summa indeksissä S&P 500 osinkoineen olisi nyt 29 400 USD.
Alimmillaan sen arvo oli 5 300 USD (10. huhtikuuta 2026).
Matkan viisi suurinta päivää
· +21,1 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä
· −19,1 % · koko pörssi laski 1,6 % samana päivänä · raporttipäivä
· +17,9 % · koko pörssi nousi 1,2 % samana päivänä
· −17,4 % · koko pörssi laski 1,1 % samana päivänä
· +16,5 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä
Aiemmat päivät
−16,99 % pörssi −2,70 % Tenable Holdings laski erittäin voimakkaasti viikon aikana, mikä on hyvin suuri liike, noin kolminkertainen tavanomaiseen viiden päivän heilahteluun verrattuna. Lue →
Tenable Holdings laski erittäin voimakkaasti viikon aikana, mikä on hyvin suuri liike, noin kolminkertainen tavanomaiseen viiden päivän heilahteluun verrattuna.
S&P 500 laski voimakkaasti samoina päivinä, joten Tenable laski enemmän kuin laaja markkina.
Sen sektorirahasto laski myös erittäin voimakkaasti, joten Tenable liikkui enemmän kuin sektorinsa.
Vahvat neljännesvuositulokset ja korotettu ohjeistus eli yhtiön oma näkymä vuodelle eivät pysäyttäneet laskua.
−6,72 % pörssi −4,41 % Tenable Holdings laski voimakkaasti, enemmän kuin markkina. Lue →
Tenable Holdings laski voimakkaasti, enemmän kuin markkina.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, suunnilleen samaan tahtiin teknologiasektorin ja S&P 500:n kanssa.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä laskua; johdon osakemyynnit on ilmoitettu, mutta ne ovat vain taustatietoa.
Osake on selvästi vuoden alimman päätöskurssinsa yläpuolella mutta alle ylimmän, joten liike oli suuri.
+0,66 % pörssi +1,65 % Tenable Holdings Nasdaqilla nousi hieman, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sen. Lue →
Tenable Holdings Nasdaqilla nousi hieman, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sen.
Saman päivän aikana S&P 500 nousi voimakkaasti, joten Tenable Holdings liikkui vähemmän kuin markkina, ja sen teknologia-alan sijoitusrahasto oli suunnilleen ennallaan.
Liike oli osakkeelle tavallinen, sen tavallisen päivittäisen vaihtelun sisällä, ja kaupankäynti oli tavallisella tasolla.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, hieman enemmän kuin S&P 500, joka myös laski hieman.
Todennäköisin taustatekijä on vahva nousu aiemmin tänä vuonna sekä neljännesvuosituloksen, joka ylitti odotukset, vaikka se julkaistiin ennen tätä päivää.
−0,89 % pörssi +0,30 % Tenable Holdings laski hieman kaupankäyntipäivänä, eikä yhtiöuutiset selitä liikettä. Lue →
Tenable Holdings laski hieman kaupankäyntipäivänä, eikä yhtiöuutiset selitä liikettä.
Saman päivän aikana S&P 500 nousi hieman, joten Tenable liikkui markkinoita ja sektoria vastaan.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun S&P 500 laski selvästi, joten Tenable liikkui vähemmän kuin sektorinsa.
Liike oli Tenablelle tavanomainen päivä.
Kaupankäyntipäivänä ilmoitetut sisäpiirimyynnit ovat taustatietoa, eivät liikkeen syy.
−6,50 % pörssi −0,48 % Tenable Holdings laski erittäin voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina. Lue →
Tenable Holdings laski erittäin voimakkaasti, selvästi enemmän kuin markkina.
Mikään yhtiön uutinen kyseiseltä päivältä ei selkeästi selitä laskua.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, samaan suuntaan kuin S&P 500, joka laski selvästi, ja vähemmän kuin teknologiasektorin ETF, joka laski voimakkaasti.
Aiemmat uutiset, kuten vahva kolmannen neljänneksen tulos 28. lokakuuta ja nostettu koko vuoden ohjeistus, ovat taustaa eikä syy.
−1,99 % pörssi −1,77 % Tenable Holdings laski markkinoiden mukana. Lue →
Tenable Holdings laski markkinoiden mukana.
Tenable Holdings laski selvästi viimeisenä kaupankäyntipäivänä, suunnilleen linjassa S&P 500 -indeksin kanssa, joka laski sinä päivänä voimakkaasti.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, kun S&P 500 laski hieman ja teknologiasektori laski selvästi.
Todennäköisin syy nousuun on kolmannen neljänneksen tulosjulkistus, joka ylitti odotukset ja nosti koko vuoden ohjeistusta, minkä jälkeen analyytikot nostivat tavoitehintojaan.
Päivän liike oli osakkeen tavallisen päivittäisen vaihtelun sisällä, joten se oli Tenable Holdingsille tavallinen päivä.
+13,81 % pörssi −0,56 % Tenable Holdings nousi voimakkaasti viikon kaupankäyntipäivien aikana, kun taas S&P 500 ja sen toimiala liikkuivat vastakkaiseen suuntaan. Lue →
Tenable Holdings nousi voimakkaasti viikon kaupankäyntipäivien aikana, kun taas S&P 500 ja sen toimiala liikkuivat vastakkaiseen suuntaan.
Liike oli Tenablelle suuri, noin kolminkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon verrattuna.
Päätekijänä oli 28. lokakuuta julkaistu kolmannen neljänneksen tulos, jossa liikevaihto kasvoi 9,5 prosenttia ja voitto ylitti odotukset.
Analyytikot nostivat sitten tavoitehintojaan, eli osakekursseja, joita he pitävät oikeina, 29. ja 30. lokakuuta.