Hoppa till huvudinnehållet
SV
Meny

Därför rör sig Castellum-aktien

Castellum steg tydligt, utan bolagsnyheter som förklarar rörelsen.

Skrivet efter stängning ·

Varför idag

16 118 nyheter analyserade idag

Castellum steg tydligt, utan bolagsnyheter som förklarar rörelsen.

Samma dag steg OMX Stockholm 30 också tydligt, så aktien rörde sig i linje med marknaden.

Under de senaste fem handelsdagarna steg Castellum något, lite mindre än marknaden.

Omsättningen var ungefär dubbelt så hög som en normal handelsdag, och aktien ligger nära sitt högsta slutkurs under det senaste året.

Den breda marknadsuppgången förklarar sannolikt rörelsen.

Dagens rörelse på +1,39 % var 1,9 gånger en vanlig dags rörelse på 0,7 %. OMX Stockholm 30 rörde sig +0,83 % samma dag.

Castellum +1,39 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Lite starkare än börsen

Tidigare dagar →

Se grafen i ChartCompass, med alla rörelser förklarade →

Vad analytikerna väntar sig, och hur ofta de har haft rätt

Analytikernas estimat för Castellum.

Castellum tjänade mer än väntat i 5 av 8 rapporter.

Som jämförelse slog ungefär 46 % av rapporterna från nordiska bolag förväntan de senaste tre åren.

Aktien gick åt samma håll som vinstöverraskningen i 4 av 6 rapporter med uppmätt kursrörelse, mot ungefär 63 % av rapporterna från nordiska bolag.

Betygen

Nu
Köp 2Behåll 8Sälj 1
3 mån sedan
Köp 2Behåll 8Sälj 1

Ett betyg är analytikerns egen åsikt om aktien.

Riktkurserna

Senaste kurs 135,25 kr

Riktkurserna
Lägst 125Snitt 139Högst 150

Snittet är 138,73 kr, +3 % jämfört med senaste kursen 135,25 kr. Spannet är 125,00 kr–150,00 kr. En riktkurs är analytikerns bedömning av ett framtida aktiepris. 11 analytiker har gett en riktkurs.

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det

Vinsten mot förväntan, och hur aktien tog emot det1,82,02,22,42,62025-02-19: 2,34; Väntad vinst per aktie: 1,8919/2’25−1,1 %2025-05-05: 2,00; Väntad vinst per aktie: 2,225/5’25—2025-07-14: 2,27; Väntad vinst per aktie: 2,1914/7’25—2025-10-23: 2,28; Väntad vinst per aktie: 2,3723/10’25−2,7 %2026-02-18: 2,32; Väntad vinst per aktie: 1,9818/2’26−2,9 %2026-04-24: 1,99; Väntad vinst per aktie: 2,1724/4’26−0,3 %2026-07-15: 2,36; Väntad vinst per aktie: 2,2515/7’26+2,0 %2026-10-22: 2,50; Väntad vinst per aktie: 2,2222/10’26+5,7 %Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 2,25.→12/02

Väntad vinst per aktieMer än väntatMindre än väntatSom väntatkr

Procenten under visar aktien på rapportdagen; etiketterna är rapportdatum.

Nästa rapporterade kvartal: väntad vinst per aktie 2,25 kr (12 februari). För innevarande räkenskapsår har väntad vinst per aktie ändrats från 8,82 kr för tre månader sedan till 8,69 kr nu. Estimat 2026: 8,69 kr. Estimat 2027: 8,98 kr. Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen. 4 maj: Köp cirka 117 tkr. 24 april: Köp cirka 364 tkr. 23 mars: Köp cirka 24 t EUR. 23 mars: Köp cirka 112 tkr. 3 mars: Köp cirka 114 tkr.

Har kursen följt affärerna?

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år. Bland nordiska bolag händer det ungefär 60 % av åren. År 2025 ändrades kursen −12 % och vinsten per aktie −60 %.

Försäljning, vinst och börsvärde

Försäljning, vinst och börsvärde (mdkr)-121949792022: 8,932022: 1,7520222023: 9,812023: -11,5920232024: 9,782024: 2,3620242025: 9,592025: 0,942025Nu2026: 8,9920262027: 8,0820272022: 41,46412023: 70,59712024: 59,36592025: 52,3652Nu: 58,0058

FörsäljningVinstBörsvärdeStreckade staplar: analytikernas estimat.mdkr

Börsvärdet är 6,0 gånger försäljningen 2025, mot 4,6 år 2022. Vinsten 2025: 938 mnkr.

Tillgångar, skulder och börsvärde

Tillgångar, skulder och börsvärde (mdkr)0661321982022: 179,732022: 100,7520222023: 159,342023: 82,1620232024: 157,862024: 78,6920242025: 155,892025: 77,582025Nu2022: 41,46412023: 70,59712024: 59,36592025: 52,3652Nu: 58,0058

TillgångarSkulderBörsvärdemdkr

Tillgångar minus skulder är ägarnas eget kapital, 78,3 mdkr. Börsvärdet är 0,7 gånger det kapitalet.

Kursen och vinsten åt samma håll: 1 av 3 år.Börsvärde (Nu): 58,0 mdkrFörsäljning 2025: 9,6 mdkr

Vad nyckeltalen säger om Castellum

Nyckeltalen kopplar det Castellum tjänar till vad investerare betalar.

Linjen visar kursen samma år, på en egen skala. Streckade staplar: analytikernas estimat.

Vinst per aktie5,52 kr
NuVinst per aktie2022: 4,44222023: -25,68232024: 4,79242025: 1,91252026: 8,69262027: 8,98272022: 106,062023: 143,302024: 120,552025: 106,40

Vinsten delad med antalet aktier. Varje aktie motsvarar så mycket av vinsten.

2022–2025: -25,68 kr–4,79 kr. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 0,95 kr, Forestar Group 2,78 USD, Prisma Properties 5,28 kr. Estimat 2026: 8,69 kr (7,67 kr–9,43 kr). Estimat 2027: 8,98 kr (8,01 kr–10,52 kr).

Försäljning9,8 mdkr
NuFörsäljning2022: 8 928 000 000,00222023: 9 806 000 000,00232024: 9 784 000 000,00242025: 9 593 000 000,00252026: 8 987 586 300,00262027: 8 076 802 600,00272022: 106,062023: 143,302024: 120,552025: 106,40

Hur mycket bolaget sålde för under året.

2022–2025: 8,9 mdkr–9,8 mdkr. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 4,5 mdkr, Forestar Group 1,6 Md USD, Prisma Properties 696 mnkr. Estimat 2026: 9,0 mdkr (8,9 mdkr–9,1 mdkr). Estimat 2027: 8,1 mdkr (7,8 mdkr–8,4 mdkr).

Rörelsemarginal66,3 %
NuRörelsemarginal2022: 61,51222023: 62,10232024: 66,16242025: 64,52252022: 106,062023: 143,302024: 120,552025: 106,40

Andelen av försäljningen som blir kvar efter kostnaderna för att driva verksamheten.

2022–2025: 61,5 %–66,2 %. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 53,3 %, Forestar Group 12,4 %, Prisma Properties 71,6 %.

Avkastning på eget kapital3,6 %
NuAvkastning på eget kapital2022: 2,22222023: -15,02232024: 2,98242025: 1,20252022: 106,062023: 143,302024: 120,552025: 106,40

Vinsten i procent av ägarnas pengar i bolaget.

2022–2025: −15,0 %–3,0 %. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 2,1 %, Forestar Group 7,8 %, Prisma Properties 16,6 %.

P/E-tal24,5
NuP/E-tal2022: 23,8922232024: 25,17242025: 55,71252026: 15,56262027: 15,0627

Priset investerare betalar för varje krona i årlig vinst per aktie. Visas inte vid förlust.

2022–2025: 23,9–55,7. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 23,3, Forestar Group 8,5, Prisma Properties 5,3. Estimat 2026: 15,6. Estimat 2027: 15,1.

Börsvärde per försäljningskrona (P/S)5,86
NuBörsvärde per försäljningskrona (P/S)2022: 4,64222023: 7,20232024: 6,07242025: 5,46252026: 6,45262027: 7,1827

Vad investerare betalar för varje krona bolaget säljer för.

2022–2025: 4,64–7,20. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 3,10, Forestar Group 0,74, Prisma Properties 6,54. Estimat 2026: 6,45. Estimat 2027: 7,18.

Utdelning per aktie0,62 kr
NuUtdelning per aktie2017: 4,20172018: 4,45182019: 5,12192020: 5,46202021: 5,80212022: 6,38222023: 0,00232024: 0,00242025: 2,4825

Pengar som betalas till ägarna per aktie, summerat per kalenderår.

2017–2025: 0,00 kr–6,38 kr.

Direktavkastning1,8 %
NuDirektavkastning2022: 6,02222023: 0,00232024: 0,00242025: 2,3325

Den ordinarie utdelningen per år i procent av aktiepriset.

2022–2025: 0,0 %–6,0 %. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 3,3 %, Forestar Group 0,0 %, Prisma Properties 0,0 %.

Nettoskuld / EBITDA8,54
NuNettoskuld / EBITDA2022: 19,9522232024: 10,36242025: 16,1125

Nettoskulden delad med rörelsevinsten före avskrivningar.

2022–2025: 10,36–19,95. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 15,38, Forestar Group 0,79, Prisma Properties 12,70.

Fler nyckeltal
Börsvärde / eget kapital (P/B)0,91
NuBörsvärde / eget kapital (P/B)2022: 0,52222023: 0,91232024: 0,75242025: 0,6725

Börsvärdet delat med ägarnas eget kapital, det som återstår efter skulderna.

2022–2025: 0,52–0,91. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 0,49, Forestar Group 0,63, Prisma Properties 0,80.

EV / EBIT30,8
2025EV / EBIT2022: 31,9222232024: 21,13242025: 30,8525

Börsvärdet plus nettoskulden, delat med rörelseresultatet. Räknar in skulden.

2022–2025: 21,1–31,9.

Fritt kassaflöde per aktie8,81 kr
NuFritt kassaflöde per aktie2022: 10,75222023: 9,58232024: 8,57242025: 7,97252022: 106,062023: 143,302024: 120,552025: 106,40

Pengarna som blir över efter investeringar, delat med antalet aktier.

2022–2025: 7,97 kr–10,75 kr. Liknande bolag: Atrium Ljungberg 2,41 kr, Prisma Properties -1,03 kr.

Soliditet50,2 %
2025Soliditet2022: 43,95222023: 48,44232024: 50,15242025: 50,2425

Andelen av tillgångarna som finansieras av ägarnas eget kapital.

2022–2025: 43,9 %–50,2 %.

Utdelningen förklarad

En utdelning är pengar som betalas ut till ägarna. Castellum har delat ut 0,62 kr per aktie under de tolv månaderna till 4 november 2026.

2016: 3,57 kr2017: 4,20 kr2018: 4,45 kr2019: 5,12 kr2020: 5,46 kr2021: 5,80 kr2022: 6,38 kr2023: 0,00 kr2024: 0,00 kr2025: 2,48 kr

Värt att hålla koll på framåt, och varför

Rapporten visar hur Castellums försäljning och vinst har förändrats.

  • Rapporten

    Rapporten visar hur Castellums försäljning och vinst har förändrats.

    Lägg till i kalendern
Mer om Castellum

Insynshandel

Personer i styrelse och ledning måste anmäla sina affärer i aktien till Finansinspektionen.

  • Marita Loft, styrelseledamotKöpcirka 117 tkr
  • Anna-Karin Eliasson Celsing, styrelseledamotKöpcirka 364 tkr
  • Ralf Spann, styrelseordförandeKöpcirka 24 t EUR
  • Per Gavelin, ledande befattningshavareKöpcirka 112 tkr
  • Leif Norburg, styrelseledamotKöpcirka 114 tkr

Rapporten

Nästa rapport: · Lägg till i kalendern · Google Calendar

Rapportdag1,6 %

Vanlig dag0,7 %

De senaste 15 rapportdagarna rörde sig Castellum oftast ungefär 1,6 %. En vanlig dag rör den sig 0,7 %.

+5,70 % Varför? +1,99 % −0,33 % −2,90 %

10 000 kr i Castellum köpt 4 november 2016 är i dag värda 17 500 kr, med utdelningarna återinvesterade.

Vad hade 10 000 kr i Castellum varit värda i dag? →

Vad hade 10 000 kr i Castellum varit värda i dag?

17 500 kr

med utdelningarna återinvesterade, köpt 4 november 2016.

Resans fem största dagar

· −12,2 % · hela börsen steg 3,3 % samma dag

· +12,1 % · hela börsen steg 3,2 % samma dag

· +12,1 % · hela börsen steg 2,2 % samma dag

· +12,1 % · hela börsen var oförändrad samma dag

· +11,9 % · hela börsen steg 3,5 % samma dag

Tidigare dagar

  • −0,30 % börsen −0,08 % Castellum föll, medan OMX Stockholm 30 låg ungefär oförändrat. Läs →

    Castellum föll, medan OMX Stockholm 30 låg ungefär oförändrat.

    Ingen företagsnyhet förklarar rörelsen; det var en vanlig dag för Castellum.

    Under de senaste fem handelsdagarna låg Castellum ungefär oförändrat och rörde sig mindre än marknaden, som steg något.

    Blankningar, alltså positioner som satsar på fallande kurs, har ökat under de senaste veckorna, vilket kan ge viss säljpress.

    Handelsvolymen var ungefär dubbelt så stor som vanligt, men rörelsen låg inom aktiens vanliga dagliga svängningar.

  • +1,40 % börsen +0,48 % Castellum steg tydligt, mer än marknaden. Läs →

    Castellum steg tydligt, mer än marknaden.

    Under de senaste fem handelsdagarna var aktien i stort sett oförändrad medan OMX Stockholm 30 steg tydligt.

    Aktien ligger nära sin högsta stängningskurs under det senaste året.

    Nästa rapport lämnas fredagen den 12 februari 2027.

  • −0,04 % börsen −0,29 % Castellum var i stort sett oförändrad, en vanlig dag för aktien. Läs →

    Castellum var i stort sett oförändrad, en vanlig dag för aktien.

    Under samma dagar föll OMX Stockholm 30 något, så Castellum höll sig bättre än marknaden.

    Den största bolagsnyheten var indragningen av egna aktier, som minskar det totala antalet aktier men inte bolagets värde.

    Castellum har också köpt tillbaka egna aktier, vilket brukar stödja kursen.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll aktien något medan marknaden steg tydligt, så Castellum rörde sig mot marknaden.

  • −1,39 % börsen +3,01 % Castellum backade något under veckan medan OMX Stockholm 30 steg tydligt, så aktien rörde sig mot marknaden. Läs →

    Castellum backade något under veckan medan OMX Stockholm 30 steg tydligt, så aktien rörde sig mot marknaden.

    Veckans rörelser var vanliga för aktien och handeln var lugnare än normalt.

    Den viktigaste bolagsnyheten var delårsrapporten för tredje kvartalet den 22 oktober, som slog förväntningarna, samt ett nytt återköpsprogram på upp till 8 miljarder kronor som tillkännagavs samma dag, vilket sannolikt stöttade kursen.

    Fastighetsbolag i branschen föll något under perioden, vilket kan ha drabbat aktien.

  • −1,53 % börsen +0,41 % Castellum föll tydligt. Läs →

    Castellum föll tydligt.

    Dagens nyhet var en analytikerbedömning Neutral, vilket betyder att analytikern inte ser några starka skäl att köpa eller sälja.

    Under de senaste fem handelsdagarna föll Castellum något medan marknaden steg kraftigt.

    Nästa rapport kommer fredag 12 februari 2027.

  • +6,12 % börsen −3,67 % Castellum steg kraftigt under den senaste veckan, medan marknaden föll. Läs →

    Castellum steg kraftigt under den senaste veckan, medan marknaden föll.

    Uppgången var stor för aktien, och så stora rörelser har varit ovanliga, ungefär fem gånger under det senaste året.

    Den främsta orsaken var ett återköp av aktier på upp till 8 miljarder kronor som styrelsen inledde efter en extra bolagsstämma, vilket innebär att bolaget köper tillbaka egna aktier.

    Analytiker höjde också sin riktkurs, det aktiekurs de ser som rimlig.

  • +5,70 % börsen −2,51 % Castellum steg kraftigt, medan OMX Stockholm 30 föll tydligt, så aktien gick emot marknaden. Läs →

    Castellum steg kraftigt, medan OMX Stockholm 30 föll tydligt, så aktien gick emot marknaden.

    Bolaget presenterade ett resultat som översteg förväntningarna i sin delårsrapport för juli–september.

    Rörelsen var mycket stor för Castellum och handelsvolymen var väsentligt högre än normalt.

    Över de senaste fem handelsdagarna steg aktien kraftigt, medan marknaden föll.

    Återköpsprogrammet startar den 22 oktober.

Lär dig mer · Varför går aktier upp och ner?

Alla bolag