Derfor bevæger Castellum-aktien sig
Castellum steg tydeligt, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
16 304 nyheder analyseret i dagCastellum steg tydeligt, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 også tydeligt, så aktien bevægede sig i takt med markedet.
De seneste fem handelsdage steg Castellum lidt, lidt mindre end markedet.
Omsætningen var cirka dobbelt så høj som en normal handelsdag, og aktien ligger tæt på sin højeste slutkurs i det seneste år.
Den brede markedsopgang forklarer sandsynligvis bevægelsen.
Dagens bevægelse på +1,39 % var 1,9 gange en normal dags 0,7 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig +0,83 % samme dag.
Castellum +1,39 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Lidt stærkere end børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Castellum.
Castellum tjente mere end ventet i 5 af 8 rapporter.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 6 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 135,25 SEK
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 2,25 SEK (12. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 8,82 SEK for tre måneder siden til 8,69 SEK nu. Estimat 2026: 8,69 SEK. Estimat 2027: 8,98 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 4. maj: Køb cirka 117 tusind SEK. 24. april: Køb cirka 364 tusind SEK. 23. marts: Køb cirka 24 tusind EUR. 23. marts: Køb cirka 112 tusind SEK. 3. marts: Køb cirka 114 tusind SEK.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −12 % og indtjeningen pr. aktie −60 %.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 1 af 3 år.Børsværdi (Nu): 58,0 mia. SEKOmsætning 2025: 9,6 mia. SEK
Hvad nøgletallene siger om Castellum
Nøgletallene forbinder det, Castellum tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: -25,68 SEK–4,79 SEK. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 0,95 SEK, Forestar Group 2,78 USD, Prisma Properties 5,28 SEK. Estimat 2026: 8,69 SEK (7,67 SEK–9,43 SEK). Estimat 2027: 8,98 SEK (8,01 SEK–10,52 SEK).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 8,9 mia. SEK–9,8 mia. SEK. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 4,5 mia. SEK, Forestar Group 1,6 mia. USD, Prisma Properties 696 mio. SEK. Estimat 2026: 9,0 mia. SEK (8,9 mia. SEK–9,1 mia. SEK). Estimat 2027: 8,1 mia. SEK (7,8 mia. SEK–8,4 mia. SEK).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: 61,5 %–66,2 %. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 53,3 %, Forestar Group 12,4 %, Prisma Properties 71,6 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −15,0 %–3,0 %. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 2,1 %, Forestar Group 7,8 %, Prisma Properties 16,6 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 23,9–55,7. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 23,3, Forestar Group 8,5, Prisma Properties 5,3. Estimat 2026: 15,6. Estimat 2027: 15,1.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 4,64–7,20. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 3,10, Forestar Group 0,74, Prisma Properties 6,54. Estimat 2026: 6,45. Estimat 2027: 7,18.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 SEK–6,38 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–6,0 %. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 3,3 %, Forestar Group 0,0 %, Prisma Properties 0,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 10,36–19,95. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 15,38, Forestar Group 0,79, Prisma Properties 12,70.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 0,52–0,91. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 0,49, Forestar Group 0,63, Prisma Properties 0,80.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2022–2025: 21,1–31,9.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: 7,97 SEK–10,75 SEK. Lignende selskaber: Atrium Ljungberg 2,41 SEK, Prisma Properties -1,03 SEK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 43,9 %–50,2 %.
Udbyttet forklaret
Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. Castellum betalte 0,62 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 4. november 2026.
2016: 3,57 SEK2017: 4,20 SEK2018: 4,45 SEK2019: 5,12 SEK2020: 5,46 SEK2021: 5,80 SEK2022: 6,38 SEK2023: 0,00 SEK2024: 0,00 SEK2025: 2,48 SEK
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Castellum har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Castellum har ændret sig.
Føj til kalenderen
Mere om Castellum
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Marita Loft, bestyrelsesmedlemKøbcirka 117 tusind SEK
- Anna-Karin Eliasson Celsing, bestyrelsesmedlemKøbcirka 364 tusind SEK
- Ralf Spann, bestyrelsesformandKøbcirka 24 tusind EUR
- Per Gavelin, ledende medarbejderKøbcirka 112 tusind SEK
- Leif Norburg, bestyrelsesmedlemKøbcirka 114 tusind SEK
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 15 regnskabsdage bevægede Castellum sig typisk omkring 1,6 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,7 %.
+5,70 % +1,99 % −0,33 % −2,90 %
10.000 SEK i Castellum købt 4. november 2016 er i dag 17.500 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Hvad ville 10.000 SEK i Castellum være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i Castellum være værd i dag?
17.500 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 4. november 2016.
Rejsens fem største dage
· −12,2 % · hele børsen steg 3,3 % samme dag
· +12,1 % · hele børsen steg 3,2 % samme dag
· +12,1 % · hele børsen steg 2,2 % samme dag
· +12,1 % · hele børsen var uændret samme dag
· +11,9 % · hele børsen steg 3,5 % samme dag
Tidligere dage
−0,30 % børsen −0,08 % Castellum faldt lidt, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret. Læs →
Castellum faldt lidt, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret.
Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen; det var en almindelig dag for Castellum.
Over de seneste fem handelsdage var Castellum nogenlunde uændret og bevægede sig mindre end markedet, som steg lidt.
Shortpositioner, altså væddemål mod aktien, er steget de seneste uger, hvilket kan give et vist salgspres.
Handelsvolumenen var cirka dobbelt så stor som normalt, men bevægelsen holdt sig inden for aktiens sædvanlige daglige udsving.
+1,40 % børsen +0,48 % Castellum steg tydeligt, mere end markedet. Læs →
Castellum steg tydeligt, mere end markedet.
Over de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.
Aktien ligger nær sin højeste lukkekurs i det seneste år.
Næste regnskab offentliggøres fredag den 12. februar 2027.
−0,04 % børsen −0,29 % Castellum var stort set uændret, en almindelig dag for aktien. Læs →
Castellum var stort set uændret, en almindelig dag for aktien.
I de samme dage faldt OMX Stockholm 30 lidt, så Castellum holdt sig bedre end markedet.
Den største selskabsnyhed var annulleringen af egne aktier, som reducerer det samlede antal aktier, men ikke selskabets værdi.
Castellum har også købt egne aktier tilbage, hvilket typisk understøtter kursen.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens markedet steg tydeligt, så Castellum bevægede sig modsat markedet.
−1,39 % børsen +3,01 % Castellum, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt let i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet. Læs →
Castellum, noteret på Nasdaq Stockholm, faldt let i løbet af ugen, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så aktien bevægede sig mod markedet.
Ugens bevægelser var almindelige for aktien, og handlen var roligere end normalt.
Den vigtigste selskabsnyhed var kvartalsregnskabet for tredje kvartal den 22. oktober, som oversteg forventningerne, samt et nyt aktietilbagekøbsprogram på op til 8 mia. kr., der blev annonceret samme dag, hvilket sandsynligvis støttede kursen.
Ejendomsselskaber i branchen faldt lidt i perioden, hvilket kan have trukket aktien ned.
+6,12 % børsen −3,67 % Castellum steg kraftigt i den seneste uge, mens markedet faldt. Læs →
Castellum steg kraftigt i den seneste uge, mens markedet faldt.
Stigningen var stor for aktien, og så store bevægelser har været sjældne, cirka fem gange det seneste år.
Hovedårsagen var et aktietilbagekøb på op til 8 milliarder kroner, som bestyrelsen igangsatte efter en ekstraordinær generalforsamling, altså at selskabet køber egne aktier tilbage.
Analytikere hævede også kursmålet, altså den aktiekurs de mener er rimelig.