Siksi Castellum-osake liikkuu
Castellum nousi selvästi kaupankäyntipäivänä, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
16 292 uutista analysoitu tänäänCastellum nousi selvästi kaupankäyntipäivänä, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.
Saman päivän aikana OMX Stockholm 30 nousi myös selvästi, joten osake liikkui markkinan mukana.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Castellum nousi hieman, vähemmän kuin markkina.
Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen päivään verrattuna, ja osake on lähellä vuoden korkeinta päätöskurssiaan.
Laajan markkinanousun arvellaan todennäköisesti selittävän liikkeen.
Päivän liike +1,39 % oli 1,9 kertaa tavallinen päiväliike 0,7 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä +0,83 %.
Castellum +1,39 %OMX Stockholm 30 +0,83 %Hieman pörssiä vahvempi
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Castellum.
Yhtiön Castellum tulos ylitti odotukset 5 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 6:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 135,25 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,25 SEK (12. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 8,82 SEK nykyiseen 8,69 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 8,69 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 8,98 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 4. toukokuuta: Osto noin 117 tuhatta SEK. 24. huhtikuuta: Osto noin 364 tuhatta SEK. 23. maaliskuuta: Osto noin 24 tuhatta EUR. 23. maaliskuuta: Osto noin 112 tuhatta SEK. 3. maaliskuuta: Osto noin 114 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −12 % ja osakekohtainen tulos −60 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 1 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 58,0 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 9,6 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Castellum
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Castellum tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -25,68 SEK–4,79 SEK. Verrokit: Atrium Ljungberg 0,95 SEK, Forestar Group 2,78 USD, Prisma Properties 5,28 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 8,69 SEK (7,67 SEK–9,43 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 8,98 SEK (8,01 SEK–10,52 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 8,9 mrd. SEK–9,8 mrd. SEK. Verrokit: Atrium Ljungberg 4,5 mrd. SEK, Forestar Group 1,6 mrd. USD, Prisma Properties 696 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 9,0 mrd. SEK (8,9 mrd. SEK–9,1 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 8,1 mrd. SEK (7,8 mrd. SEK–8,4 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 61,5 %–66,2 %. Verrokit: Atrium Ljungberg 53,3 %, Forestar Group 12,4 %, Prisma Properties 71,6 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −15,0 %–3,0 %. Verrokit: Atrium Ljungberg 2,1 %, Forestar Group 7,8 %, Prisma Properties 16,6 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 23,9–55,7. Verrokit: Atrium Ljungberg 23,3, Forestar Group 8,5, Prisma Properties 5,3. Vuoden 2026 ennuste: 15,6. Vuoden 2027 ennuste: 15,1.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 4,64–7,20. Verrokit: Atrium Ljungberg 3,10, Forestar Group 0,74, Prisma Properties 6,54. Vuoden 2026 ennuste: 6,45. Vuoden 2027 ennuste: 7,18.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 0,00 SEK–6,38 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 0,0 %–6,0 %. Verrokit: Atrium Ljungberg 3,3 %, Forestar Group 0,0 %, Prisma Properties 0,0 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 10,36–19,95. Verrokit: Atrium Ljungberg 15,38, Forestar Group 0,79, Prisma Properties 12,70.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 0,52–0,91. Verrokit: Atrium Ljungberg 0,49, Forestar Group 0,63, Prisma Properties 0,80.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 21,1–31,9.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 7,97 SEK–10,75 SEK. Verrokit: Atrium Ljungberg 2,41 SEK, Prisma Properties -1,03 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 43,9 %–50,2 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Castellum maksoi 0,62 SEK osakkeelta päivään 4. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
2016: 3,57 SEK2017: 4,20 SEK2018: 4,45 SEK2019: 5,12 SEK2020: 5,46 SEK2021: 5,80 SEK2022: 6,38 SEK2023: 0,00 SEK2024: 0,00 SEK2025: 2,48 SEK
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Castellum myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Castellum myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Castellum
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Marita Loft, hallituksen jäsenOstonoin 117 tuhatta SEK
- Anna-Karin Eliasson Celsing, hallituksen jäsenOstonoin 364 tuhatta SEK
- Ralf Spann, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 24 tuhatta EUR
- Per Gavelin, johtoryhmän jäsenOstonoin 112 tuhatta SEK
- Leif Norburg, hallituksen jäsenOstonoin 114 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Castellum liikkui tavallisesti noin 1,6 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,7 %.
+5,70 % +1,99 % −0,33 % −2,90 %
10 000 SEK yhtiössä Castellum, ostettu 4. marraskuuta 2016, on tänään 17 500 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Castellum olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Castellum olisi arvoinen tänään?
17 500 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 4. marraskuuta 2016.
Matkan viisi suurinta päivää
· −12,2 % · koko pörssi nousi 3,3 % samana päivänä
· +12,1 % · koko pörssi nousi 3,2 % samana päivänä
· +12,1 % · koko pörssi nousi 2,2 % samana päivänä
· +12,1 % · koko pörssi oli ennallaan samana päivänä
· +11,9 % · koko pörssi nousi 3,5 % samana päivänä
Aiemmat päivät
+2,70 % pörssi −0,11 % Castellum nousi selvästi viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
Castellum nousi selvästi viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan.
Liike oli osakkeelle tavanomaisen kokoinen, ja kauppamäärä oli selvästi tavallista suurempi.
Yhtiö käynnisti uuden omien osakkeiden takaisinostoohjelman aiemmin tässä kuussa ja osti osakkeita sen puitteissa viikon aikana, mutta rutiiniraportit takaisinostoista eivät selitä liikettä.
Alan kiinteistöosakkeet nousivat samoina päivinä samanlaisella laajalla marginaalilla, joten alan vahvuus on todennäköisesti vaikuttanut.
−0,30 % pörssi −0,08 % Castellum laski hieman, kun OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
Castellum laski hieman, kun OMX Stockholm 30 pysyi suunnilleen ennallaan.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä; se oli Castellumille tavallinen päivä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Castellum pysyi suunnilleen ennallaan ja liikkui markkinaa vähemmän, sillä markkina nousi hieman.
Lyhyet positiot eli veto osakkeelle laskevaa kurssia vastaan ovat kasvaneet viime viikkoina, mikä voi lisätä myyntipainetta.
Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen nähden, mutta liike pysyi osakkeen tavallisen päivittäisen vaihtelun sisällä.
+1,40 % pörssi +0,48 % Castellum nousi selvästi, enemmän kuin markkina. Lue →
Castellum nousi selvästi, enemmän kuin markkina.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi.
Osake on lähellä viime vuoden korkeinta päätöskurssiaan.
Seuraava tulosraportti julkaistaan perjantaina 12. helmikuuta 2027.
−0,04 % pörssi −0,29 % Castellum pysyi suunnilleen ennallaan, mikä oli osakkeelle tavallinen päivä. Lue →
Castellum pysyi suunnilleen ennallaan, mikä oli osakkeelle tavallinen päivä.
Samoina päivinä OMX Stockholm 30 laski hieman, joten Castellum pärjäsi markkinoita paremmin.
Suurin yhtiöuutinen oli omien osakkeiden mitätöinti, joka pienentää osakkeiden kokonaismäärää mutta ei yhtiön arvoa.
Castellum on myös ostanut omia osakkeitaan takaisin, mikä yleensä tukee kurssia.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkinat nousivat selvästi, joten Castellum liikkui markkinoita vastaan.
−1,39 % pörssi +3,01 % Castellum, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan. Lue →
Castellum, joka on listattu Nasdaq Tukholmaan, laski hieman viikon aikana, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Viikon liikkeet olivat osakkeelle tavanomaisia, ja kaupankäynti oli tavallista hiljaisempaa.
Tärkein yhtiöuutinen oli kolmannen neljänneksen osavuosikatsaus 22. lokakuuta, joka ylitti odotukset, sekä samana päivänä ilmoitettu enintään 8 miljardin kruunun osakkeiden takaisinostoohjelma, joka todennäköisesti tuki kurssia.
Alan kiinteistöyhtiöt laskivat hieman jaksolla, mikä on saattanut painaa osaketta.
+6,12 % pörssi −3,67 % Castellum nousi voimakkaasti viime viikolla, vaikka markkina laski. Lue →
Castellum nousi voimakkaasti viime viikolla, vaikka markkina laski.
Nousu oli osakkeelle suuri, ja näin suuria liikkeitä on ollut harvoin, noin viisi kertaa viimeisen vuoden aikana.
Pääsyy oli enintään 8 miljardin kruunun osakkeiden takaisinosto, jonka hallitus aloitti ylimääräisen yhtiökokouksen jälkeen, eli yhtiö ostaa omia osakkeitaan takaisin.
Analyytikot nostivat myös tavoitehintaansa eli osakekurssia, jota pitävät oikeana.