Derfor bevæger XVIVO Perfusion-aktien sig
XVIVO Perfusion faldt en smule, i tråd med markedet.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
22 630 nyheder analyseret i dagXVIVO Perfusion faldt en smule, i tråd med markedet.
Ingen selskabsnyheder forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage faldt aktien en smule, mens markedet var stort set uændret.
Bevægelsen var normal for aktien.
Dagens bevægelse på −0,90 % var 0,7 gange en normal dags 1,3 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.
XVIVO Perfusion −0,90 %OMX Stockholm 30 −1,01 %I takt med børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for XVIVO Perfusion.
XVIVO Perfusion tjente mere end ventet i 3 af 8 rapporter.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 5 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 197,50 SEK
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,88 SEK (28. januar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 3,50 SEK for tre måneder siden til 3,77 SEK nu. Estimat 2026: 3,77 SEK. Estimat 2027: 5,29 SEK. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 21. juli: Køb cirka 861 tusind SEK. 20. marts: Køb cirka 54 tusind SEK. 3. december: Køb cirka 85 tusind SEK. 18. november: Køb cirka 242 tusind SEK.
Har kursen fulgt forretningen?
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −62 % og indtjeningen pr. aktie gik fra 5,44 SEK til 0,80 SEK.
Omsætning, overskud og børsværdi
OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. SEK
Aktiver, gæld og børsværdi
AktiverGældBørsværdimia. SEK
Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 6,2 mia. SEKOmsætning 2025: 812 mio. SEK
Hvad nøgletallene siger om XVIVO Perfusion
Nøgletallene forbinder det, XVIVO Perfusion tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: 0,62 SEK–5,44 SEK. Lignende selskaber: Nolato 2,50 SEK, Vitrolife -36,60 SEK, Embla Medical 1,42 DKK. Estimat 2026: 3,77 SEK (2,82 SEK–5,15 SEK). Estimat 2027: 5,29 SEK (4,14 SEK–6,19 SEK).
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 415 mio. SEK–822 mio. SEK. Lignende selskaber: Nolato 9,6 mia. SEK, Vitrolife 3,4 mia. SEK, Embla Medical 997 mio. USD. Estimat 2026: 988 mio. SEK (977 mio. SEK–1,0 mia. SEK). Estimat 2027: 1,2 mia. SEK (1,2 mia. SEK–1,3 mia. SEK).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: 0,9 %–11,3 %. Lignende selskaber: Nolato 10,0 %, Vitrolife −137,9 %, Embla Medical 13,6 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: 1,2 %–8,0 %. Lignende selskaber: Nolato 11,8 %, Vitrolife −46,3 %, Embla Medical 10,4 %.
Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.
2022–2025: 89,9–295,2. Lignende selskaber: Nolato 20,4, Embla Medical 19,7. Estimat 2026: 52,3. Estimat 2027: 37,3.
Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.
2022–2025: 7,24–18,73. Lignende selskaber: Nolato 1,43, Vitrolife 4,63. Estimat 2026: 6,30. Estimat 2027: 5,19.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: -3,63–-1,32. Lignende selskaber: Nolato 1,22, Vitrolife 0,85, Embla Medical 2,62.
Flere nøgletal
Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.
2022–2025: 2,78–7,14. Lignende selskaber: Nolato 2,30, Vitrolife 1,96.
Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.
2022–2025: 74,7–227,9.
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: -4,82 SEK–-2,60 SEK. Lignende selskaber: Nolato 4,28 SEK, Vitrolife 4,99 SEK, Embla Medical 0,25 USD.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 82,5 %–89,8 %.
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i XVIVO Perfusion har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i XVIVO Perfusion har ændret sig.
Føj til kalenderen
Mere om XVIVO Perfusion
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Emil Billbäck, bestyrelsesmedlemKøbcirka 861 tusind SEK
- Kristoffer Nordström, finansdirektørKøbcirka 54 tusind SEK
- Kristoffer Nordström, finansdirektørKøbcirka 85 tusind SEK
- Lena Hagman, ledende medarbejderKøbcirka 242 tusind SEK
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 15 regnskabsdage bevægede XVIVO Perfusion sig typisk omkring 6,9 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,3 %.
−1,41 % −9,75 % −5,87 % +3,56 %
10.000 SEK i XVIVO Perfusion købt 7. november 2016 er i dag 26.700 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Hvad ville 10.000 SEK i XVIVO Perfusion være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i XVIVO Perfusion være værd i dag?
26.700 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.
Rejsens fem største dage
· −32,7 % · hele børsen faldt 1,4 % samme dag · regnskabsdag
· −24,7 % · hele børsen faldt 2,6 % samme dag
· +23,8 % · hele børsen steg 2,2 % samme dag · regnskabsdag
· +15,2 % · hele børsen steg 0,6 % samme dag · regnskabsdag
· +14,8 % · hele børsen faldt 0,1 % samme dag · regnskabsdag
Tidligere dage
+3,18 % børsen +0,83 % XVIVO Perfusion steg tydeligt, mere end markedet, uden selskabsnyheder der forklarer det. Læs →
XVIVO Perfusion steg tydeligt, mere end markedet, uden selskabsnyheder der forklarer det.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien en smule, mens OMX Stockholm 30 steg en smule.
Bevægelsen kan ikke klart knyttes til en dateret selskabsbegivenhed, så årsagen er usikker.
Handelsvolumen lå omkring det normale niveau.
−2,45 % børsen −0,08 % XVIVO Perfusion faldt tydeligt, mens markedet var stort set uændret. Læs →
XVIVO Perfusion faldt tydeligt, mens markedet var stort set uændret.
Ingen selskabsnyhed forklarer faldet.
I de seneste fem handelsdage gled aktien lidt, mens markedet steg en smule.
Shortpositionerne steg for nylig, men det forklarer ikke kursbevægelsen alene.
Næste regnskab kommer torsdag 28. januar 2027.
−2,59 % børsen +0,48 % XVIVO Perfusion faldt tydeligt, mens markedet steg lidt. Læs →
XVIVO Perfusion faldt tydeligt, mens markedet steg lidt.
Ingen virksomhedsnyhed forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så selskabet halter bagefter markedet.
Handelsvolumen lå omkring sit normale niveau.
Shortpositionerne steg til 5,04 procent den 2. november, hvilket er baggrund snarere end bevis for bevægelsen.
+0,39 % børsen −0,29 % XVIVO Perfusion var stort set uændret, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen. Læs →
XVIVO Perfusion var stort set uændret, uden selskabsnyheder der forklarer bevægelsen.
I de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde flad, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt, så den haltede efter markedet.
Den stærke regnskabsrapport for tredje kvartal 2026 var den vigtigste drivkraft, med salg op 34 procent og resultat over forventningerne.
Næste begivenhed at holde øje med er årsrapporten torsdag 28. januar 2027.
−2,04 % børsen +1,57 % XVIVO Perfusion faldt kraftigt sidste handelsdag, mod markedet. Læs →
XVIVO Perfusion faldt kraftigt sidste handelsdag, mod markedet.
De seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt og bevægede sig mere end OMX Stockholm 30, som faldt lidt.
Bevægelsen var stor for aktien, sjælden det seneste år.
Kvartalsresultaterne slog forventningerne, men de kom før den seneste handelsdag og forklarer derfor ikke faldet den dag.
Tidligere stærke resultater og forsigtige analytikervurderinger trak sandsynligvis aktien ned, da den trak sig fra toppen i august.
−7,79 % børsen +0,41 % XVIVO Perfusion faldt meget kraftigt, uden en tydelig selskabsårsag. Læs →
XVIVO Perfusion faldt meget kraftigt, uden en tydelig selskabsårsag.
Samme dag steg OMX Stockholm 30 lidt, så aktien bevægede sig mod markedet.
Handlen var langt over det sædvanlige niveau, omtrent dobbelt så stor som en normal handelsdag.
Bevægelsen var omkring fire gange en normal dag for aktien, altså en meget stor bevægelse.
Blandt nyhederne fra handelsdagen er Pareto Securities, som sænkede kursmålet til 270 kronor, men beholdt køb, og analytikere, der peger på en hjertemulighed, der nærmer sig.
−11,21 % børsen −3,67 % XVIVO Perfusion faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, mere end OMX Stockholm 30-indekset, som også faldt kraftigt. Læs →
XVIVO Perfusion faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, mere end OMX Stockholm 30-indekset, som også faldt kraftigt.
Faldet er en stor bevægelse for aktien, omkring dobbelt så stor som en normal femdagesperiode.
Stærke resultater for tredje kvartal kom ud i går, med salget op 34 procent og overskuddet over forventningerne, men aktien faldt alligevel.
Analytikere så resultatet som delvist allerede prissat ind, og faldet var kraftigst i sidste handelsdag på høj handel.
−1,20 % børsen −0,89 % XVIVO Perfusion faldt en smule uden tydelige selskabsnyheder. Læs →
XVIVO Perfusion faldt en smule uden tydelige selskabsnyheder.
Faldet fulgte det bredere marked, som faldt tydeligt samme dag.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 gled lidt tilbage, så aktien bevægede sig mod markedet.
Bevægelsen var af almindelig størrelse for aktien, og handlen var lav.
Næste er regnskabet for tredje kvartal torsdag 22. oktober.
+2,29 % børsen +1,25 % XVIVO Perfusion steg tydeligt, uden selskabsnyheder der forklarer det. Læs →
XVIVO Perfusion steg tydeligt, uden selskabsnyheder der forklarer det.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, langt mere end OMX Stockholm 30 der steg lidt, et stort udsving for netop denne aktie.
Tidligere i ugen sænkede Danske Bank og Pareto Securities deres kursmål, de aktiekurser de mener er rimelige, til henholdsvis 260 og 280 kr., hvilket gør en kraftig stigning sværere at forklare alene ud fra fundamentale forhold; en bredere opgang i sundhedsaktier eller kortsigtede køb efter et fald er en sandsynlig årsag.
Hold øje med den næste regnskabsrapport den 22. oktober 2026, som giver kvartalstallene og eventuelle ændringer i forventningerne.