Siksi XVIVO Perfusion-osake liikkuu
XVIVO Perfusion laski hieman, markkinoiden mukaisesti.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
22 600 uutista analysoitu tänäänXVIVO Perfusion laski hieman, markkinoiden mukaisesti.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina oli lähes ennallaan.
Liike oli osakkeelle tavanomainen.
Päivän liike −0,90 % oli 0,7 kertaa tavallinen päiväliike 1,3 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.
XVIVO Perfusion −0,90 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Samassa tahdissa pörssin kanssa
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle XVIVO Perfusion.
Yhtiön XVIVO Perfusion tulos ylitti odotukset 3 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Suositukset
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 197,50 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,88 SEK (28. tammikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 3,50 SEK nykyiseen 3,77 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 3,77 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 5,29 SEK. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 21. heinäkuuta: Osto noin 861 tuhatta SEK. 20. maaliskuuta: Osto noin 54 tuhatta SEK. 3. joulukuuta: Osto noin 85 tuhatta SEK. 18. marraskuuta: Osto noin 242 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −62 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta 5,44 SEK arvoon 0,80 SEK.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 6,2 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 812 milj. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä XVIVO Perfusion
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön XVIVO Perfusion tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: 0,62 SEK–5,44 SEK. Verrokit: Nolato 2,50 SEK, Vitrolife -36,60 SEK, Embla Medical 1,42 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 3,77 SEK (2,82 SEK–5,15 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 5,29 SEK (4,14 SEK–6,19 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 415 milj. SEK–822 milj. SEK. Verrokit: Nolato 9,6 mrd. SEK, Vitrolife 3,4 mrd. SEK, Embla Medical 997 milj. USD. Vuoden 2026 ennuste: 988 milj. SEK (977 milj. SEK–1,0 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 1,2 mrd. SEK (1,2 mrd. SEK–1,3 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 0,9 %–11,3 %. Verrokit: Nolato 10,0 %, Vitrolife −137,9 %, Embla Medical 13,6 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: 1,2 %–8,0 %. Verrokit: Nolato 11,8 %, Vitrolife −46,3 %, Embla Medical 10,4 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 89,9–295,2. Verrokit: Nolato 20,4, Embla Medical 19,7. Vuoden 2026 ennuste: 52,3. Vuoden 2027 ennuste: 37,3.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 7,24–18,73. Verrokit: Nolato 1,43, Vitrolife 4,63. Vuoden 2026 ennuste: 6,30. Vuoden 2027 ennuste: 5,19.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: -3,63–-1,32. Verrokit: Nolato 1,22, Vitrolife 0,85, Embla Medical 2,62.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 2,78–7,14. Verrokit: Nolato 2,30, Vitrolife 1,96.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 74,7–227,9.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -4,82 SEK–-2,60 SEK. Verrokit: Nolato 4,28 SEK, Vitrolife 4,99 SEK, Embla Medical 0,25 USD.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 82,5 %–89,8 %.
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön XVIVO Perfusion myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön XVIVO Perfusion myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä XVIVO Perfusion
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Emil Billbäck, hallituksen jäsenOstonoin 861 tuhatta SEK
- Kristoffer Nordström, talousjohtajaOstonoin 54 tuhatta SEK
- Kristoffer Nordström, talousjohtajaOstonoin 85 tuhatta SEK
- Lena Hagman, johtoryhmän jäsenOstonoin 242 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana XVIVO Perfusion liikkui tavallisesti noin 6,9 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,3 %.
−1,41 % −9,75 % −5,87 % +3,56 %
10 000 SEK yhtiössä XVIVO Perfusion, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 26 700 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä XVIVO Perfusion olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä XVIVO Perfusion olisi arvoinen tänään?
26 700 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Matkan viisi suurinta päivää
· −32,7 % · koko pörssi laski 1,4 % samana päivänä · raporttipäivä
· −24,7 % · koko pörssi laski 2,6 % samana päivänä
· +23,8 % · koko pörssi nousi 2,2 % samana päivänä · raporttipäivä
· +15,2 % · koko pörssi nousi 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä
· +14,8 % · koko pörssi laski 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä
Aiemmat päivät
+3,18 % pörssi +0,83 % XVIVO Perfusion nousi selvästi, ilman yhtiöuutisia. Lue →
XVIVO Perfusion nousi selvästi, ilman yhtiöuutisia.
XVIVO Perfusion nousi selvästi enemmän kuin markkina ilman yhtiön uutisia, jotka selittäisivät sen.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Liikettä ei voi selvästi yhdistää päivättyyn yhtiötapahtumaan, joten syy on epävarma.
Kaupankäyntimäärä oli suunnilleen tavanomaisella tasolla.
−2,45 % pörssi −0,08 % XVIVO Perfusion laski selvästi kaupankäyntipäivänä, kun markkina oli suunnilleen ennallaan. Lue →
XVIVO Perfusion laski selvästi kaupankäyntipäivänä, kun markkina oli suunnilleen ennallaan.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä laskua.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski hieman, kun markkina nousi vähän.
Lyhyiden positioiden määrä kasvoi äskettäin, mutta se ei yksin selitä kurssiliikettä.
Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 28. tammikuuta 2027.
−2,59 % pörssi +0,48 % XVIVO Perfusion laski selvästi, kun markkina nousi hieman. Lue →
XVIVO Perfusion laski selvästi, kun markkina nousi hieman.
Mikään yhtiöuutinen ei selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten yhtiö jäi markkinasta jälkeen.
Kaupankäynnin volyymi oli tavanomaisella tasolla.
Lyhyiden positioiden osuus nousi 2. marraskuuta 5,04 prosenttiin, mikä on taustatietoa eikä todiste liikkeestä.
+0,39 % pörssi −0,29 % XVIVO Perfusion pysyi kaupankäyntipäivänä lähes ennallaan, eikä yhtiön uutisia ole selittämässä liikettä. Lue →
XVIVO Perfusion pysyi kaupankäyntipäivänä lähes ennallaan, eikä yhtiön uutisia ole selittämässä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen paikallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi selvästi, joten se jäi markkinasta jälkeen.
Vahva kolmannen neljänneksen 2026 tulos oli viimeaikainen tärkein vetäjä, sillä myynti kasvoi 34 prosenttia ja tulos ylitti odotukset.
Seuraava seurattava tapahtuma on tilinpäätöstiedote torstaina 28. tammikuuta 2027.
−2,04 % pörssi +1,57 % XVIVO Perfusion laski voimakkaasti, markkinoita vastaan. Lue →
XVIVO Perfusion laski voimakkaasti, markkinoita vastaan.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti ja liikkui enemmän kuin OMX Stockholm 30, joka laski hieman.
Liike oli suuri tälle osakkeelle, harvinainen viimeisen vuoden aikana.
Neljännesvuositulokset ylittivät odotukset, mutta ne julkaistiin ennen viimeistä kaupankäyntipäivää, joten ne eivät selitä sen päivän laskua.
Aiemmat vahvat tulokset ja varovaiset analyytikkonäkemykset painoivat todennäköisesti osaketta, kun se vetäytyi elokuun huipultaan.
−7,79 % pörssi +0,41 % XVIVO Perfusion laski erittäin voimakkaasti, ilman selkeää yhtiökohtaista syytä. Lue →
XVIVO Perfusion laski erittäin voimakkaasti, ilman selkeää yhtiökohtaista syytä.
Samana päivänä OMX Stockholm 30 nousi hieman, joten osake liikkui markkinoita vastaan.
Kaupankäynti oli selvästi tavallista tasoa suurempaa, noin kaksinkertaista tavalliseen päivään verrattuna.
Liike oli noin nelinkertainen osakkeen tavalliseen päivään nähden, eli hyvin suuri liike.
Viime päivän uutisiin kuuluu, että Pareto Securities laski tavoitehintansa 270 kruunuun mutta säilytti ostosuosituksen, ja analyytikot nostavat esiin lähestyvän sydänmahdollisuuden.
−11,21 % pörssi −3,67 % XVIVO Perfusion (Nasdaq Tukholma) laski jyrkästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka myös laski jyrkästi. Lue →
XVIVO Perfusion (Nasdaq Tukholma) laski jyrkästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka myös laski jyrkästi.
Lasku on osakkeelle suuri liike, noin kaksinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon verrattuna.
Kolmannen neljänneksen vahvat tulokset julkaistiin eilen, myynti kasvoi 34 prosenttia ja tulos ylitti odotukset, mutta osake laski silti.
Analyytikot pitivät tulosta osittain jo hinnoiteltuna, ja lasku oli jyrkin viimeisenä kaupankäyntipäivänä runsaalla volyymilla.
−1,20 % pörssi −0,89 % XVIVO Perfusion laski hieman ilman selkeitä yhtiöuutisia. Lue →
XVIVO Perfusion laski hieman ilman selkeitä yhtiöuutisia.
Lasku seurasi laajempaa markkinaa, joka laski selvästi samana päivänä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, kun OMX Stockholm 30 hieman laski, joten osake liikkui markkinaa vastaan.
Liike oli osakkeelle tavallisen kokoinen ja kauppaa käytiin vähän.
Seuraavaksi on kolmannen neljänneksen tulos torstaina 22. lokakuuta.
+2,29 % pörssi +1,25 % XVIVO Perfusion nousi selvästi kaupankäyntipäivänä, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä. Lue →
XVIVO Perfusion nousi selvästi kaupankäyntipäivänä, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät sitä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti, selvästi enemmän kuin OMX Stockholm 30 -indeksi, joka nousi hieman, mikä on suuri liike tälle osakkeelle.
Aiemmin tällä viikolla Danske Bank ja Pareto Securities laskivat tavoitehintojaan, eli osakehintoja, joita ne pitävät oikeina, 260 ja 280 kruunuun, mikä tekee voimakkaan nousun vaikeammaksi selittää pelkillä perustekijöillä; laajempi terveydenhuoltoosakkeiden elpyminen tai lyhyen aikavälin ostot laskun jälkeen ovat todennäköinen syy.
Seuraa seuraavaa osavuosikatsausta 22. lokakuuta 2026, jossa julkaistaan neljänneksen luvut ja mahdolliset muutokset näkymiin.