Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Embla Medical-osake liikkuu

Embla Medical laski hieman, markkinoiden mukaisesti.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Raportti

Seuraava raportti: 10. marraskuuta. Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Embla Medical liikkui tavallisesti noin 3,4 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,6 %.

20. lokakuuta 2026: −5,27 %21. heinäkuuta 2026: +3,42 %28. huhtikuuta 2026: −3,44 %3. helmikuuta 2026: +0,32 %

Miksi tänään

15 984 uutista analysoitu tänään

Embla Medical laski hieman, markkinoiden mukaisesti.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi selvästi, enemmän kuin markkina.

Liike oli osakkeelle tavanomaisen kokoinen, ja kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavallista suurempi.

Mikään yhtiötiedote ei selitä viimeisimmän päivän liikettä.

Aiemmin tällä viikolla yhtiö raportoi omien osakkeiden takaisinostoista, ja seuraava tulosraportti julkaistaan 10. marraskuuta 2026.

Päivän liike −0,53 % oli 0,9 kertaa tavallinen päiväliike 0,6 %. OMX Copenhagen 25 liikkui samana päivänä −0,64 %.

Embla Medical −0,53 %OMX Copenhagen 25 −0,64 %Samassa tahdissa pörssin kanssa

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Embla Medical.

Yhtiön Embla Medical tulos ylitti odotukset 4 raportissa 8:sta.

Kaaviosta puuttuu 1 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 28. huhtikuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 5 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 3Pidä 2Myy 0

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 27,95 DKK

Tavoitehinnat
Alin 28,50Keskiarvo 31,90Ylin 35,00

Keskiarvo on 31,90 DKK, +14 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 27,95 DKK. Vaihteluväli on 28,50 DKK–35,00 DKK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 5 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,140,230,310,400,492024-10-22: 0,35; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,2922/10’24+0,0 %2025-02-05: 0,32; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,365/2’25−3,5 %2025-04-29: 0,18; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,2729/4’25+4,2 %2025-07-22: 0,32; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,3222/7’25+0,3 %2025-10-21: 0,39; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,3621/10’25+4,4 %2026-02-03: 0,37; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,363/2’26+0,3 %2026-07-21: 0,45; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,3521/7’26+3,4 %2026-10-20: 0,41; Odotettu osakekohtainen tulos: 0,4320/10’26−5,3 %

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenUSD

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,44 DKK (10. marraskuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 1,53 DKK nykyiseen 1,54 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 1,54 DKK. Vuoden 2027 ennuste: 1,74 DKK.

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Embla Medical

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Embla Medical tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos1,42 DKK
NytOsakekohtainen tulos2022: 0,10222023: 0,14232024: 0,16242025: 0,2025

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 0,10 USD–0,20 USD. Verrokit: Vitrolife -36,60 SEK, Nolato 2,50 SEK, Elekta -0,95 SEK.

Liikevaihto997 milj. USD
NytLiikevaihto2022: 718 650 000,00222023: 785 683 000,00232024: 854 889 000,00242025: 928 689 000,00252026: 1 012 360 000,00262027: 1 082 400 000,0027

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 719 milj. USD–929 milj. USD. Verrokit: Vitrolife 3,4 mrd. SEK, Nolato 9,6 mrd. SEK, Elekta 16,6 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 1,0 mrd. USD (1,0 mrd. USD–1,0 mrd. USD). Vuoden 2027 ennuste: 1,1 mrd. USD (1,1 mrd. USD–1,1 mrd. USD).

Liikevoittomarginaali13,6 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 9,34222023: 11,13232024: 13,19242025: 13,4325

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 9,3 %–13,4 %. Verrokit: Vitrolife −137,9 %, Nolato 10,0 %, Elekta 1,7 %.

Oman pääoman tuotto10,4 %
NytOman pääoman tuotto2022: 6,69222023: 8,32232024: 8,79242025: 9,3625

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 6,7 %–9,4 %. Verrokit: Vitrolife −46,3 %, Nolato 11,8 %, Elekta −4,3 %.

Osinko osaketta kohti0,00 DKK
NytOsinko osaketta kohti2017: 0,12172018: 0,13182019: 0,14192020: 0,15202021: 0,00212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2017–2025: 0,00 DKK–0,15 DKK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Verrokit: Vitrolife 0,9 %, Nolato 3,3 %, Elekta 4,0 %.

Nettovelka / EBITDA2,62
NytNettovelka / EBITDA2022: 3,46222023: 2,75232024: 2,44242025: 2,3325

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 2,33–3,46. Verrokit: Vitrolife 0,85, Nolato 1,22, Elekta 2,45.

Lisää tunnuslukuja
Vapaa kassavirta osaketta kohti0,25 USD
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 0,08222023: 0,12232024: 0,18242025: 0,2325

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 0,08 USD–0,23 USD. Verrokit: Vitrolife 4,99 SEK, Nolato 4,28 SEK, Elekta 4,04 SEK.

Omavaraisuusaste51,5 %
2025Omavaraisuusaste2022: 47,96222023: 50,65232024: 50,50242025: 51,4625

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 48,0 %–51,5 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Embla Medical myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Embla Medical myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä3,4 %

Tavallinen päivä0,6 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Embla Medical liikkui tavallisesti noin 3,4 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 0,6 %.

−5,27 % +3,42 % −3,44 % +0,32 %

10 000 DKK yhtiössä Embla Medical, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 11 600 DKK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 25 700 DKK.

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Embla Medical olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Embla Medical olisi arvoinen tänään?

11 600 DKK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016. Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 25 700 DKK.

Matkan viisi suurinta päivää

· −11,3 % · koko pörssi nousi 0,4 % samana päivänä

· +10,7 % · koko pörssi nousi 1,3 % samana päivänä

· −10,0 % · koko pörssi laski 8,0 % samana päivänä

· −9,4 % · koko pörssi laski 1,5 % samana päivänä

· −8,7 % · koko pörssi laski 1,0 % samana päivänä

Aiemmat päivät

  • +3,52 % pörssi +1,75 % Embla Medical nousi selvästi viikon aikana, enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka myös nousi selvästi. Lue →

    Embla Medical nousi selvästi viikon aikana, enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina, joka myös nousi selvästi.

    Yhtiön omien osakkeiden takaisinostoohjelma, jolla osakepääomaa pienennetään, oli aktiivinen viikon aikana ja tuki todennäköisesti kysyntää.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake laski hieman markkinan mukaisesti.

    Kaupankäyntivolyymi oli sinä päivänä selvästi tavanomaista suurempi.

  • +3,12 % pörssi −0,23 % Embla Medical nousi kaupankäyntipäivänä erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutiset selitä sitä. Lue →

    Embla Medical nousi kaupankäyntipäivänä erittäin voimakkaasti, eikä yhtiöuutiset selitä sitä.

    Samana päivänä OMX Copenhagen 25 laski hieman, joten osake liikkui markkinaa vastaan.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana Embla Medical nousi voimakkaasti, kun markkina nousi selvästi, eli osake ylitti indeksin.

    Kaupankäynnin määrä oli noin 15-kertainen tavalliseen päivään verrattuna, mikä viittaa vahvaan ostokiinnostukseen.

  • +1,11 % pörssi +1,82 % Embla Medical nousi selvästi, mutta vähemmän kuin markkina. Lue →

    Embla Medical nousi selvästi, mutta vähemmän kuin markkina.

    Yhtiöuutinen tuolta päivältä ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen ennallaan, kun OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti.

    Aiemmat uutiset sisältävät osaketakaisinostuohjelman, jossa yhtiö ostaa omia osakkeitaan takaisin pienentääkseen pääomaansa.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan tiistaina 2. helmikuuta 2027.

  • −1,64 % pörssi +0,22 % Embla Medical laski jyrkästi ja liikkui markkinoita vastaan. Lue →

    Embla Medical laski jyrkästi ja liikkui markkinoita vastaan.

    Samana päivänä Tanskan pääindeksi OMX Copenhagen 25 nousi hieman.

    Yhtiöuutiset viimeiseltä kaupankäyntipäivältä eivät selitä laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, vähemmän kuin markkina, joka nousi jyrkästi.

    Takaisinostoohjelma, jossa yhtiö ostaa omia osakkeitaan takaisin pääoman palauttamiseksi, julkistettiin edellisenä päivänä, mutta se on pieni.

  • +1,48 % pörssi +0,59 % Embla Medical nousi selvästi, ja todennäköisesti syynä on osakkeiden takaisinostoilmoitus. Lue →

    Embla Medical nousi selvästi, ja todennäköisesti syynä on osakkeiden takaisinostoilmoitus.

    Yhtiö ilmoitti samana päivänä ostaneensa osakkeita takaisin lokakuun lopussa keskihintaan kahdenkymmenen loppupuolella.

    Takaisinosto jatkuu vuoden loppuun.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi hieman, kun OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti, joten se jäi markkinoista jälkeen.

    Terveysalan yhtiöt Nasdaq Kööpenhaminassa nousivat samalla ajanjaksolla.

  • +1,69 % pörssi +4,94 % Embla Medical nousi hieman viikon aikana, vähemmän kuin markkina, joka nousi erittäin voimakkaasti. Lue →

    Embla Medical nousi hieman viikon aikana, vähemmän kuin markkina, joka nousi erittäin voimakkaasti.

    Yhtiö laski koko vuoden kasvuennustettaan 20. lokakuuta, ennen tätä viikkoa, ja neljännesvuosituloksensa jäivät odotuksista.

    Osakkeenosto-ohjelma, jossa yhtiö ostaa omia osakkeitaan takaisin pääoman pienentämiseksi, jatkui viikon ajan ja tuki kurssia kohtalaisesti.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan 2. helmikuuta 2027.

  • −1,47 % pörssi +0,57 % Embla Medical laski selvästi, kun markkina nousi. Lue →

    Embla Medical laski selvästi, kun markkina nousi.

    Osake oli noussut selvästi viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana samansuuntaisesti OMX Copenhagen 25:n kanssa.

    Aiemmin yhtiö laski vuoden 2026 kasvuennustettaan kolmannen neljänneksen tuloksen yhteydessä, koska potilashoidon myynti jäi odotuksista.

    Sijoittajat reagoivat usein voimakkaasti ennusteiden laskuun, ja osake oli jo paineessa tuloksen jälkeen.

  • +1,34 % pörssi −0,63 % Embla Medical nousi selvästi tulosuutisten jälkeen. Lue →

    Embla Medical nousi selvästi tulosuutisten jälkeen.

    Osake nousi, vaikka tulos jäi odotuksista, todennäköisesti siksi että sijoittajat pitivät tiukennetusta koko vuoden ohjeistuksesta.

    Markkina, OMX Copenhagen 25, laski selvästi samana päivänä, joten liike kulki markkinaa vastaan.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana Embla Medical laski jyrkästi, kun markkina nousi hieman.

    Kaupankäyntimäärä oli noin kaksinkertainen tavalliseen verrattuna.

  • −3,98 % pörssi +0,86 % Embla Medical laski voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun Kööpenhaminan markkina nousi hieman. Lue →

    Embla Medical laski voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun Kööpenhaminan markkina nousi hieman.

    Lasku seurasi viikon alussa julkaistua kolmannen neljänneksen 2026 tulosta, joka jäi odotuksista.

    Myynnin kasvu oli maltillista ja Patient Care -segmentti, joka koostuu klinikoista, pysyi ennallaan, joten yhtiö laski koko vuoden orgaanisen kasvuennusteensa noin 5 prosenttiin.

    Kauppaa käytiin paljon, noin kaksinkertaisesti tavalliseen päivään verrattuna, ja osakekurssi on lähellä viime vuoden alimpia päätöskursseja.

  • +0,58 % pörssi +0,06 % Embla Medical nousi hieman, kun markkina oli tasainen. Lue →

    Embla Medical nousi hieman, kun markkina oli tasainen.

    Viimeisenä kaupankäyntipäivänä osake nousi hieman, kun markkina oli suunnilleen ennallaan, joten liike oli tavanomainen.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun markkina nousi selvästi.

    Lasku seurasi tulosta, joka ei yltänyt odotuksiin, ja koko vuoden kasvunäkymien laskua, jotka julkistettiin aiemmin tällä viikolla.

    Patient Care -liiketoiminnan myynti ei kasvanut, koska klinikoiden integrointityö on hidastanut volyymikasvua.

Kaikki yhtiöt