Derfor bevæger Embla Medical-aktien sig
Embla Medical faldt lidt, i tråd med markedet.
Skrevet efter børslukning ·
Regnskabet
Næste rapport: 10. november. De seneste 15 regnskabsdage bevægede Embla Medical sig typisk omkring 3,4 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,6 %.
20. oktober 2026: −5,27 %21. juli 2026: +3,42 %28. april 2026: −3,44 %3. februar 2026: +0,32 %
Hvorfor i dag
16 118 nyheder analyseret i dagEmbla Medical faldt lidt, i tråd med markedet.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, mere end markedet.
Bevægelsen var af normal størrelse for aktien, og handelsvolumen lå langt over det sædvanlige.
Ingen selskabsnyhed forklarer bevægelsen i den seneste handelsdag.
Tidligere i ugen offentliggjorde selskabet aktietilbagekøb, og næste regnskab kommer 10. november 2026.
Dagens bevægelse på −0,53 % var 0,9 gange en normal dags 0,6 %. OMX Copenhagen 25 bevægede sig −0,64 % samme dag.
Embla Medical −0,53 %OMX Copenhagen 25 −0,64 %I takt med børsen
Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret
Analytikernes estimater for Embla Medical.
Embla Medical tjente mere end ventet i 4 af 8 rapporter.
Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 1 af periodens 9 rapporter, den seneste 28. april 2026.
Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.
Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 5 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.
Vurderingerne
Kursmålene
Seneste kurs 27,95 DKK
Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion
Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetUSD
Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,44 DKK (10. november). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 1,53 DKK for tre måneder siden til 1,54 DKK nu. Estimat 2026: 1,54 DKK. Estimat 2027: 1,74 DKK.
Hvad nøgletallene siger om Embla Medical
Nøgletallene forbinder det, Embla Medical tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.
2022–2025: 0,10 USD–0,20 USD. Lignende selskaber: Vitrolife -36,60 SEK, Nolato 2,50 SEK, Elekta -0,95 SEK.
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 719 mio. USD–929 mio. USD. Lignende selskaber: Vitrolife 3,4 mia. SEK, Nolato 9,6 mia. SEK, Elekta 16,6 mia. SEK. Estimat 2026: 1,0 mia. USD (1,0 mia. USD–1,0 mia. USD). Estimat 2027: 1,1 mia. USD (1,1 mia. USD–1,1 mia. USD).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: 9,3 %–13,4 %. Lignende selskaber: Vitrolife −137,9 %, Nolato 10,0 %, Elekta 1,7 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: 6,7 %–9,4 %. Lignende selskaber: Vitrolife −46,3 %, Nolato 11,8 %, Elekta −4,3 %.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2017–2025: 0,00 DKK–0,15 DKK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.
2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Lignende selskaber: Vitrolife 0,9 %, Nolato 3,3 %, Elekta 4,0 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 2,33–3,46. Lignende selskaber: Vitrolife 0,85, Nolato 1,22, Elekta 2,45.
Flere nøgletal
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: 0,08 USD–0,23 USD. Lignende selskaber: Vitrolife 4,99 SEK, Nolato 4,28 SEK, Elekta 4,04 SEK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 48,0 %–51,5 %.
Værd at holde øje med fremover
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Embla Medical har ændret sig.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Embla Medical har ændret sig.
Føj til kalenderen
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 15 regnskabsdage bevægede Embla Medical sig typisk omkring 3,4 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,6 %.
−5,27 % Hvorfor? +3,42 % −3,44 % +0,32 %
10.000 DKK i Embla Medical købt 7. november 2016 er i dag 11.600 DKK værd, med udbytterne geninvesteret.
Samme beløb i OMX Copenhagen med udbytte ville være blevet til 25.700 DKK.
Hvad ville 10.000 DKK i Embla Medical være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 DKK i Embla Medical være værd i dag?
11.600 DKK
med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016. Samme beløb i OMX Copenhagen med udbytte ville være blevet til 25.700 DKK.
Rejsens fem største dage
· −11,3 % · hele børsen steg 0,4 % samme dag
· +10,7 % · hele børsen steg 1,3 % samme dag
· −10,0 % · hele børsen faldt 8,0 % samme dag
· −9,4 % · hele børsen faldt 1,5 % samme dag
· −8,7 % · hele børsen faldt 1,0 % samme dag
Tidligere dage
+3,52 % børsen +1,75 % Embla Medical steg tydeligt i løbet af ugen, mere end det bredere marked i København, som også steg tydeligt. Læs →
Embla Medical steg tydeligt i løbet af ugen, mere end det bredere marked i København, som også steg tydeligt.
Et aktietilbagekøbsprogram, hvor selskabet køber egne aktier tilbage for at reducere aktiekapitalen, var aktivt i ugen og understøttede sandsynligvis efterspørgslen.
På seneste handelsdag faldt aktien en smule, i takt med markedet.
Handelsvolumen lå den dag langt over det normale niveau.
+3,12 % børsen −0,23 % Embla Medical steg meget kraftigt torsdag, uden at selskabsnyheder forklarer det. Læs →
Embla Medical steg meget kraftigt torsdag, uden at selskabsnyheder forklarer det.
I samme handelsdag faldt OMX Copenhagen 25 lidt, så aktien bevægede sig mod markedet.
Over de seneste fem handelsdage steg Embla Medical kraftigt, mens markedet steg tydeligt, så aktien overgik indekset.
Handelsvolumenen var cirka 15 gange en normal handelsdag, hvilket tyder på stor købsinteresse.
+1,11 % børsen +1,82 % Embla Medical steg tydeligt, men mindre end markedet. Læs →
Embla Medical steg tydeligt, men mindre end markedet.
Ingen virksomhedsnyhed fra den dag forklarer bevægelsen.
Over de seneste fem handelsdage var aktien næsten uændret, mens OMX Copenhagen 25 steg kraftigt.
Tidligere nyheder omfatter et aktietilbagekøbsprogram, hvor selskabet køber egne aktier tilbage for at reducere kapitalen.
Næste regnskab kommer tirsdag den 2. februar 2027.
−1,64 % børsen +0,22 % Embla Medical faldt kraftigt og bevægede sig mod markedet. Læs →
Embla Medical faldt kraftigt og bevægede sig mod markedet.
Samme dag steg OMX Copenhagen 25, det største danske indeks, en smule.
Ingen virksomhedsnyheder fra den seneste handelsdag forklarer faldet.
De seneste fem handelsdage steg aktien en smule, mindre end markedet, der steg kraftigt.
Tilbagekøbsprogrammet, hvor selskabet køber egne aktier tilbage for at returnere kapital, blev offentliggjort dagen før, men er lille.
+1,48 % børsen +0,59 % Embla Medical steg tydeligt, og en meddelelse om aktietilbagekøb er sandsynligvis årsagen. Læs →
Embla Medical steg tydeligt, og en meddelelse om aktietilbagekøb er sandsynligvis årsagen.
Selskabet meddelte samme dag, at det købte aktier tilbage i slutningen af oktober til en gennemsnitskurs i de høje tyvere.
Tilbagekøbet løber til årsskiftet.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien svagt, mens OMX Copenhagen 25 steg kraftigt, så den hang efter markedet.
Sundhedssektorens selskaber på Nasdaq Köpenhamn steg i samme periode.
+1,69 % børsen +4,94 % Embla Medical steg lidt i løbet af ugen, mindre end markedet, som steg meget kraftigt. Læs →
Embla Medical steg lidt i løbet af ugen, mindre end markedet, som steg meget kraftigt.
Selskabet sænkede sin vækstprognose for hele året den 20. oktober, før denne uge, og kvartalsresultatet var under forventningerne.
Et aktietilbagekøbsprogram, hvor selskabet køber egne aktier tilbage for at reducere kapitalen, kørte hele ugen og gav moderat støtte.
Næste regnskab kommer den 2. februar 2027.
+1,68 % børsen +2,80 % Embla Medical steg kraftigt, mindre end markedet. Læs →
Embla Medical steg kraftigt, mindre end markedet.
Ingen virksomhedsnyhed fra den handelsdag forklarer bevægelsen.
Over de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, i tråd med OMX Copenhagen 25.
Regnskabet for 3. kvartal 2026, som ikke levede op til forventningerne og sænkede helårsguidningen, kom før handelsdagen og trykker stemningen.
Næste regnskab: tirsdag den 2. februar 2027.
−1,47 % børsen +0,57 % Embla Medical faldt tydeligt, mens markedet steg. Læs →
Embla Medical faldt tydeligt, mens markedet steg.
Aktien var steget tydeligt over de seneste fem handelsdage i takt med OMX Copenhagen 25.
Tidligere nedjusterede selskabet vækstforventningen for 2026, da det offentliggjorde tredje kvartal, og salget i patientplejen lå under forventningerne.
Investorer reagerer ofte kraftigt på nedjusterede prognoser, og aktien var allerede under pres efter regnskabet.
+2,26 % børsen +1,34 % Embla Medical steg, og det var mere end markedet. Læs →
Embla Medical steg, og det var mere end markedet.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien en smule, mens OMX Copenhagen 25 steg kraftigt, så aktien bevægede sig modsat markedet.
På seneste handelsdag handlede der markant mere end normalt, ca. dobbelt så meget som en almindelig dag.
Det mest sandsynlige drivende forhold er selskabets tilbagekøbsprogram, hvor det på mandag meddelte køb af aktier i perioden 19.-23. oktober til en gennemsnitspris på 26,55 kr.; det kan delvist have støttet kursen, da der var tale om en ny meddelelse på dagen.
+1,34 % børsen −0,63 % Embla Medical steg tydeligt efter regnskabsnyhederne. Læs →
Embla Medical steg tydeligt efter regnskabsnyhederne.
Aktien steg tydeligt, selvom resultaterne skuffede, sandsynligvis fordi investorerne tog den indsnævrede helårsprognose godt imod.
Markedet, OMX Copenhagen 25, faldt tydeligt samme dag, så bevægelsen gik imod markedet.
De seneste fem handelsdage faldt Embla Medical kraftigt, mens markedet steg lidt.
Handelsvolumen var cirka dobbelt så stor som normalt, hvilket viser høj aktivitet.
−3,98 % børsen +0,86 % Embla Medical faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, mens det københavnske marked steg lidt. Læs →
Embla Medical faldt kraftigt i de seneste fem handelsdage, mens det københavnske marked steg lidt.
Faldet fulgte efter regnskabet for 3. kvartal 2026 tidligere i ugen, som skuffede forventningerne.
Salgsvæksten var moderat, og Patient Care, et segment med klinikker, var uændret, så selskabet sænkede sin organiske vækstprognose for hele året til cirka 5 procent.
Handlen var kraftig, cirka dobbelt så stor som en normal handelsdag, og aktiekursen ligger tæt på sin laveste lukkekurs i det seneste år.
+0,58 % børsen +0,06 % Embla Medical steg lidt, mod et fladt marked. Læs →
Embla Medical steg lidt, mod et fladt marked.
I seneste handelsdag steg aktien en smule, mens markedet var stort set uændret, så bevægelsen var almindelig.
De seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mens markedet steg tydeligt.
Faldet fulgte efter et regnskab, der ikke indfriede forventningerne, og en nedjustering af vækstudsigterne for hele året, offentliggjort tidligere på ugen.
Forretningsområdet Patient Care voksede ikke, fordi integrationsarbejdet i klinikkerne har bremset volumenvæksten.
−5,27 % børsen −0,08 % Embla Medical faldt kraftigt på sin regnskabsmeddelelse for tredje kvartal. Læs →
Embla Medical faldt kraftigt på sin regnskabsmeddelelse for tredje kvartal.
Embla Medical, noteret på Nasdaq Copenhagen, faldt meget kraftigt i sidste handelsdag, mens OMX Copenhagen 25 var nogenlunde uændret.
Selskabet offentliggjorde sin delårsrapport for tredje kvartal 2026 samme dag, hvilket sandsynligvis er den vigtigste årsag til faldet.
Omsætningen steg 5 procent i opgjorte tal, men Patient Care var uændret og under ledelsens tidligere forventninger.
Ledelsen indsnævrede også helårsguidningen til cirka 5 procent organisk vækst i omsætningen, fra 5-7 procent, hvilket sandsynligvis skuffede investorerne.