Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Nexam Chemical Holding-aktien sig

Nexam Chemical Holding steg let fredag uden selskabsnyheder.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 292 nyheder analyseret i dag

Nexam Chemical Holding steg let fredag uden selskabsnyheder.

Aktien bevægede sig mod markedet, som faldt tydeligt samme dag.

Bevægelsen var normal for Nexam Chemical Holding, med handel langt under det sædvanlige niveau.

Over de seneste fem handelsdage var aktien nogenlunde uændret, mens markedet også var nogenlunde fladt.

Dagens bevægelse på +0,81 % var 0,5 gange en normal dags 1,6 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.

Nexam Chemical Holding +0,81 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Mod børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Nexam Chemical Holding.

Nexam Chemical Holding tjente mere end ventet i 0 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 1 af periodens 9 rapporter, den seneste 14. juli 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 7 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Kursmålene

Seneste kurs 2,50 SEK

Kursmålene
3,50

En analytikers kursmål er 3,50 SEK, +40 % i forhold til seneste kurs 2,50 SEK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion-0,09-0,06-0,04-0,010,022024-10-18: -0,04; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0118/10’24+1,2 %2025-01-30: -0,04; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0130/1’25—2025-04-24: -0,05; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0124/4’25+5,9 %2025-07-11: -0,03; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0111/7’25−5,9 %2025-10-17: -0,04; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0117/10’25−2,7 %2026-01-23: -0,06; Ventet indtjening pr. aktie: 0,0123/1’26−2,5 %2026-04-21: -0,08; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0321/4’26+4,2 %2026-10-16: -0,06; Ventet indtjening pr. aktie: -0,0216/10’26−7,1 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,01.→29/01

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetSEK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 0,01 SEK (29. januar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra -0,05 SEK for tre måneder siden til -0,11 SEK nu. Estimat 2026: -0,11 SEK. Estimat 2027: 0,04 SEK. Én analytiker har lavet disse estimater. Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 8. juni: Køb cirka 40 tusind SEK. 29. maj: Køb cirka 57 tusind SEK. 4. maj: Køb cirka 47 tusind SEK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig −42 % og indtjeningen pr. aktie gik fra -0,12 SEK til -0,19 SEK.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mio. SEK)-231362944532022: 221,762022: -12,7020222023: 190,152023: -22,8420232024: 199,582024: -9,0120242025: 192,252025: -16,532025Nu2026: 200,0020262027: 230,0020272022: 409,434092023: 271,882722024: 343,083432025: 199,05199Nu: 256,66257

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mio. SEK

Børsværdien er 1,3 gange omsætningen i 2025 mod 1,8 i 2022. Overskud i 2025: -16,5 mio. SEK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mio. SEK)01503004502022: 278,102022: 62,4820222023: 245,812023: 52,7520232024: 237,272024: 53,9620242025: 225,952025: 57,782025Nu2022: 409,434092023: 271,882722024: 343,083432025: 199,05199Nu: 256,66257

AktiverGældBørsværdimio. SEK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 168 mio. SEK. Børsværdien er 1,5 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 3 af 3 år.Børsværdi (Nu): 257 mio. SEKOmsætning 2025: 192 mio. SEK

Hvad nøgletallene siger om Nexam Chemical Holding

Nøgletallene forbinder det, Nexam Chemical Holding tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie-0,16 SEK
NuIndtjening pr. aktie2022: -0,15222023: -0,28232024: -0,12242025: -0,19252026: -0,11262027: 0,04272022: 5,062023: 3,362024: 4,242025: 2,46

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: -0,28 SEK–-0,12 SEK. Lignende selskaber: Hove 0,81 DKK, aXichem -0,25 SEK, Polygiene Group -0,27 SEK. Estimat 2026: -0,11 SEK (-0,11 SEK–-0,11 SEK). Estimat 2027: 0,04 SEK (0,04 SEK–0,04 SEK).

Omsætning189 mio. SEK
NuOmsætning2022: 221.756.000,00222023: 190.152.000,00232024: 199.577.000,00242025: 192.245.000,00252026: 200.000.000,00262027: 230.000.000,00272022: 5,062023: 3,362024: 4,242025: 2,46

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 190 mio. SEK–222 mio. SEK. Lignende selskaber: Hove 251 mio. DKK, aXichem 16,3 mio. SEK, Polygiene Group 126 mio. SEK. Estimat 2026: 200 mio. SEK (200 mio. SEK–200 mio. SEK). Estimat 2027: 230 mio. SEK (230 mio. SEK–230 mio. SEK).

Driftsmargin−8,5 %
NuDriftsmargin2022: -5,64222023: -10,93232024: -3,10242025: -6,13252022: 5,062023: 3,362024: 4,242025: 2,46

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: −10,9 %–−3,1 %. Lignende selskaber: Hove 10,6 %, aXichem −94,2 %, Polygiene Group −4,1 %.

Egenkapitalforrentning−9,8 %
NuEgenkapitalforrentning2022: -5,89222023: -11,83232024: -4,91242025: -9,83252022: 5,062023: 3,362024: 4,242025: 2,46

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: −11,8 %–−4,9 %. Lignende selskaber: Hove 23,1 %, aXichem −26,7 %, Polygiene Group −3,3 %.

Børsværdi / omsætning (P/S)1,36
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 1,85222023: 1,43232024: 1,72242025: 1,04252026: 1,28262027: 1,1227

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,04–1,85. Lignende selskaber: Hove 0,71, aXichem 7,16, Polygiene Group 0,75. Estimat 2026: 1,28. Estimat 2027: 1,12.

Nettogæld / EBITDA4,49
2025Nettogæld / EBITDA2022: 11,5122232024: 1,92242025: 4,4925

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,92–11,51. Lignende selskaber: Hove 0,21.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)1,26
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 1,90222023: 1,41232024: 1,87242025: 1,1825

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 1,18–1,90. Lignende selskaber: Hove 1,85, aXichem 2,11, Polygiene Group 0,33.

Frit cashflow pr. aktie-0,14 SEK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: -0,55222023: -0,12232024: -0,03242025: 0,02252022: 5,062023: 3,362024: 4,242025: 2,46

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: -0,55 SEK–0,02 SEK. Lignende selskaber: Hove 0,25 DKK, aXichem -0,12 SEK, Polygiene Group -0,17 SEK.

Soliditetsgrad74,4 %
2025Soliditetsgrad2022: 77,53222023: 78,54232024: 77,26242025: 74,4325

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 74,4 %–78,5 %.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Nexam Chemical Holding har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Nexam Chemical Holding har ændret sig.

    Føj til kalenderen
Mere om Nexam Chemical Holding

Insiderhandel

Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.

  • Christer Svanberg, ledende medarbejderKøbcirka 40 tusind SEK
  • Jens Marcus Nyberg, finansdirektørKøbcirka 57 tusind SEK
  • Ronnie Törnqvist, administrerende direktørKøbcirka 47 tusind SEK

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag3,5 %

Almindelig dag1,6 %

De seneste 16 regnskabsdage bevægede Nexam Chemical Holding sig typisk omkring 3,5 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,6 %.

−7,08 % +16,23 % +4,24 % −2,50 %

10.000 SEK i Nexam Chemical Holding købt 7. november 2016 er i dag 2.510 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.

Hvad ville 10.000 SEK i Nexam Chemical Holding være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 SEK i Nexam Chemical Holding være værd i dag?

2.510 SEK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. november 2016.

På sit laveste var den 2.240 SEK værd (16. oktober 2026).

Rejsens fem største dage

· +27,4 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag

· −25,1 % · hele børsen steg 0,1 % samme dag

· −24,3 % · hele børsen steg 0,1 % samme dag · regnskabsdag

· +18,9 % · hele børsen steg 1,6 % samme dag

· +17,5 % · hele børsen steg 0,7 % samme dag

Tidligere dage

  • −0,79 % børsen −0,11 % Nexam Chemical Holding var stort set uændret i ugens handelsdage, men bevægede sig, mens markedet lå stille. Læs →

    Nexam Chemical Holding var stort set uændret i ugens handelsdage, men bevægede sig, mens markedet lå stille.

    Aktien steg lidt sidste handelsdag, mod en tydeligt faldende OMX Stockholm 30.

    Bevægelsen var almindelig i størrelse, ved lav handel.

    Det eneste i nyhederne er et sæsondiagram, så ingen virksomhedsbegivenhed forklarer ugen.

  • +2,06 % børsen −0,32 % Nexam Chemical Holding steg tydeligt uden selskabsnyheder. Læs →

    Nexam Chemical Holding steg tydeligt uden selskabsnyheder.

    Markedet faldt lidt den dag, så aktien bevægede sig mod markedet.

    Over de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Handelsvolumen var langt under det sædvanlige niveau, så bevægelsen kan skyldes tynd handel.

    Ingen nyheder forklarer stigningen.

  • +0,41 % børsen +0,83 % Nexam Chemical Holding steg med markedet. Læs →

    Nexam Chemical Holding steg med markedet.

    Bevægelsen var normal, og handlen var rolig.

    I de seneste fem handelsdage lå aktien nogenlunde uændret, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Nexam bevægede sig mindre end markedet i samme dage.

    Ingen nyheder forklarer bevægelsen.

  • −1,22 % børsen −0,08 % Nexam Chemical Holding faldt lidt uden selskabsnyheder. Læs →

    Nexam Chemical Holding faldt lidt uden selskabsnyheder.

    I de seneste fem handelsdage faldt aktien tydeligt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.

    Bevægelsen på seneste handelsdag var af normal størrelse for aktien, og handlen var klart under det sædvanlige niveau.

    Aktien ligger langt under sin højeste lukkekurs det seneste år, nået i midten af december sidste år.

    Basismaterialeselskaberne på Nasdaq First North Sweden faldt også i samme dage, så svaghed i sektoren kan have bidraget.

  • +3,70 % børsen +3,01 % Nexam Chemical Holding steg let i ugens fem handelsdage, i takt med det bredere Stockholmsmarked, som steg tydeligt. Læs →

    Nexam Chemical Holding steg let i ugens fem handelsdage, i takt med det bredere Stockholmsmarked, som steg tydeligt.

    Den vigtigste virksomhedsnyhed var en stor ordre fra en eksisterende kunde, til en værdi af cirka 5 millioner svenske kroner, meddelt tirsdag den 20. oktober.

    Ordren er den største enkeltordre selskabet har modtaget for sine Reactive Recycling-produkter, som hjælper emballageproducenter med at bruge mere genbrugsplast.

    Aktiekursen ligger stadig langt under sin højeste lukkekurs det seneste år, som blev nået i midten af december sidste år.

  • +8,97 % børsen −3,67 % Nexam Chemical Holding (noteret på Nasdaq Stockholm) steg kraftigt i de seneste fem handelsdage, en stor bevægelse for aktien, mens det bredere Stockholmsmarked faldt kraftigt. Læs →

    Nexam Chemical Holding (noteret på Nasdaq Stockholm) steg kraftigt i de seneste fem handelsdage, en stor bevægelse for aktien, mens det bredere Stockholmsmarked faldt kraftigt.

    Aktiens gevinst gik imod markedets fald, så ordrenyheden vejede sandsynligvis tungere end den generelle svaghed.

    Regnskabet for tredje kvartal, der var under forventningerne med lavere salg og et større tab, tyngede sandsynligvis aktien tidligere i perioden.

    Hold øje med selskabets næste delårsrapport og om ordrevæksten inden for genbrug fortsætter.

  • −8,61 % børsen +1,19 % Nexam Chemical Holding faldt kraftigt i den seneste uge, mens det bredere marked i Stockholm steg lidt, så aktien klart underperformede. Læs →

    Nexam Chemical Holding faldt kraftigt i den seneste uge, mens det bredere marked i Stockholm steg lidt, så aktien klart underperformede.

    Den mest sandsynlige hovedårsag er kvartalsregnskabet for tredje kvartal, som blev offentliggjort i dag og var svagere end analytikernes forventninger: salget faldt med cirka 9 procent, driftsresultatet før afskrivninger blev negativt, og tabet pr. aktie steg, selvom bruttomargenen (andelen af omsætningen, der er tilbage efter direkte produktionsomkostninger) forbedredes til 49 procent.

    Tidligere i ugen havde selskabet kun meddelt datoen og formatet for regnskabet, så det kraftige fald på regnskabsdagen er den tydeligste markedsreaktion, hvor et salgsfald på cirka 20 procent i Performance Chemicals vejede tungest.

    Det er værd at holde øje med, hvordan selskabet beskriver udsigterne for forretningsområdet Recycling, og om marginerne holder, for en langsom vej tilbage til vækst kan fortsat presse aktien.

Alle selskaber