Siksi Nexam Chemical Holding-osake liikkuu
Nexam Chemical Holding nousi hieman perjantaina ilman yhtiöuutisia.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
16 413 uutista analysoitu tänäänNexam Chemical Holding nousi hieman perjantaina ilman yhtiöuutisia.
Osake liikkui markkinoita vastaan, jotka laskivat selvästi samana päivänä.
Liike oli Nexam Chemical Holdingille tavanomainen, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, ja markkinat olivat myös suunnilleen tasaisia.
Päivän liike +0,81 % oli 0,5 kertaa tavallinen päiväliike 1,6 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −1,01 %.
Nexam Chemical Holding +0,81 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Pörssiä vastaan
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Nexam Chemical Holding.
Yhtiön Nexam Chemical Holding tulos ylitti odotukset 0 raportissa 8:sta.
Kaaviosta puuttuu 1 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 14. heinäkuuta 2026.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 7:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Tavoitehinnat
Viimeisin kurssi 2,50 SEK
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 0,01 SEK (29. tammikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta -0,05 SEK nykyiseen -0,11 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -0,11 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 0,04 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 8. kesäkuuta: Osto noin 40 tuhatta SEK. 29. toukokuuta: Osto noin 57 tuhatta SEK. 4. toukokuuta: Osto noin 47 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −42 % ja osakekohtainen tulos muuttui arvosta -0,12 SEK arvoon -0,19 SEK.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.milj. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomilj. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 3 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 257 milj. SEKLiikevaihto 2025: 192 milj. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Nexam Chemical Holding
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Nexam Chemical Holding tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: -0,28 SEK–-0,12 SEK. Verrokit: Hove 0,81 DKK, aXichem -0,25 SEK, Polygiene Group -0,27 SEK. Vuoden 2026 ennuste: -0,11 SEK (-0,11 SEK–-0,11 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 0,04 SEK (0,04 SEK–0,04 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 190 milj. SEK–222 milj. SEK. Verrokit: Hove 251 milj. DKK, aXichem 16,3 milj. SEK, Polygiene Group 126 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 200 milj. SEK (200 milj. SEK–200 milj. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 230 milj. SEK (230 milj. SEK–230 milj. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: −10,9 %–−3,1 %. Verrokit: Hove 10,6 %, aXichem −94,2 %, Polygiene Group −4,1 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: −11,8 %–−4,9 %. Verrokit: Hove 23,1 %, aXichem −26,7 %, Polygiene Group −3,3 %.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 1,04–1,85. Verrokit: Hove 0,71, aXichem 7,16, Polygiene Group 0,75. Vuoden 2026 ennuste: 1,28. Vuoden 2027 ennuste: 1,12.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: 1,92–11,51. Verrokit: Hove 0,21.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 1,18–1,90. Verrokit: Hove 1,85, aXichem 2,11, Polygiene Group 0,33.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: -0,55 SEK–0,02 SEK. Verrokit: Hove 0,25 DKK, aXichem -0,12 SEK, Polygiene Group -0,17 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 74,4 %–78,5 %.
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Nexam Chemical Holding myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Nexam Chemical Holding myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Nexam Chemical Holding
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Christer Svanberg, johtoryhmän jäsenOstonoin 40 tuhatta SEK
- Jens Marcus Nyberg, talousjohtajaOstonoin 57 tuhatta SEK
- Ronnie Törnqvist, toimitusjohtajaOstonoin 47 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 16 raporttipäivän aikana Nexam Chemical Holding liikkui tavallisesti noin 3,5 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,6 %.
−7,08 % +16,23 % +4,24 % −2,50 %
10 000 SEK yhtiössä Nexam Chemical Holding, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 2 510 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nexam Chemical Holding olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Nexam Chemical Holding olisi arvoinen tänään?
2 510 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Alimmillaan sen arvo oli 2 240 SEK (16. lokakuuta 2026).
Matkan viisi suurinta päivää
· +27,4 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä
· −25,1 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä
· −24,3 % · koko pörssi nousi 0,1 % samana päivänä · raporttipäivä
· +18,9 % · koko pörssi nousi 1,6 % samana päivänä
· +17,5 % · koko pörssi nousi 0,7 % samana päivänä
Aiemmat päivät
−0,79 % pörssi −0,11 % Nexam Chemical Holding pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan, mutta liikkui, kun markkina pysyi paikallaan. Lue →
Nexam Chemical Holding pysyi viikon kaupankäyntipäivinä suunnilleen ennallaan, mutta liikkui, kun markkina pysyi paikallaan.
Osake nousi hieman viimeisenä kaupankäyntipäivänä, kun OMX Stockholm 30 laski selvästi.
Liike oli tavallisen kokoinen, ohuella kaupankäynnillä.
Uutisissa ainoa aihe on kausikaavio, joten mikään yrityksen tapahtuma ei selitä viikkoa.
+2,06 % pörssi −0,32 % Nexam Chemical Holding nousi selvästi ilman yhtiöuutisia. Lue →
Nexam Chemical Holding nousi selvästi ilman yhtiöuutisia.
Markkina laski kyseisenä päivänä hieman, joten osake liikkui markkinaa vastaan.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Kaupankäyntivolyymi oli selvästi tavanomaista pienempi, joten liike saattoi johtua ohuesta kaupankäynnistä.
Mikään uutinen ei selitä nousua.
+0,41 % pörssi +0,83 % Nexam Chemical Holding nousi markkinoiden mukana. Lue →
Nexam Chemical Holding nousi markkinoiden mukana.
Liike oli tavanomainen ja kaupankäynti hiljaista.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen ennallaan, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Nexam liikkui samalla ajanjaksolla markkinaa vähemmän.
Mikään uutinen ei selitä liikettä.
−1,22 % pörssi −0,08 % Nexam Chemical Holding laski hieman kaupankäyntipäivänä ilman yhtiöuutisia. Lue →
Nexam Chemical Holding laski hieman kaupankäyntipäivänä ilman yhtiöuutisia.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Viimeisen kaupankäyntipäivän liike oli osakkeelle tavallisen kokoinen, ja kaupankäynti oli selvästi tavallista vähäisempää.
Osake on selvästi alle viime vuoden korkeimman päätöskurssinsa, joka saavutettiin viime joulukuun puolivälissä.
Nasdaq First North Swedenin perusmateriaaliyhtiöt laskivat samoina päivinä, joten alan heikkous on voinut vaikuttaa.
+3,70 % pörssi +3,01 % Nexam Chemical Holding nousi hieman viikon viidessä kaupankäyntipäivässä, samassa tahdissa laajemman Tukholman pörssin kanssa, joka nousi selvästi. Lue →
Nexam Chemical Holding nousi hieman viikon viidessä kaupankäyntipäivässä, samassa tahdissa laajemman Tukholman pörssin kanssa, joka nousi selvästi.
Tärkein yhtiöuutinen oli noin 5 miljoonan kruunun suuruinen tilaus olemassa olevalta asiakkaalta, julkistettu tiistaina 20. lokakuuta.
Tilaus on yhtiön suurin yksittäinen tilaus sen Reactive Recycling -tuotteista, jotka auttavat pakkausvalmistajia käyttämään enemmän kierrätysmuovia.
Osakekurssi on yhä selvästi alle viime vuoden korkeimman päätöskurssin, joka saavutettiin joulukuun puolivälissä viime vuonna.
+8,97 % pörssi −3,67 % Nexam Chemical Holding (listattu Nasdaq Tukholmaan) nousi voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on aikaan nähden suuri liike, kun taas laajempi Tukholman pörssi laski voimakkaasti. Lue →
Nexam Chemical Holding (listattu Nasdaq Tukholmaan) nousi voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, mikä on aikaan nähden suuri liike, kun taas laajempi Tukholman pörssi laski voimakkaasti.
Osakkeen nousu kulki markkinoiden laskua vastaan, joten tilausuutinen painoi todennäköisesti enemmän kuin yleinen heikkous.
Kolmannen neljänneksen tulos, joka jäi odotuksista alhaisemman myynnin ja suuremman tappion vuoksi, painoi todennäköisesti osaketta aiemmin jaksolla.
Seuraa yhtiön seuraavaa osavuosikatsausta ja sitä, jatkuuko kierrätystilausten kasvu.
−8,61 % pörssi +1,19 % Nexam Chemical Holding laski jyrkästi viimeisen viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi hieman, joten osake jäi selvästi markkinoita jälkeen. Lue →
Nexam Chemical Holding laski jyrkästi viimeisen viikon aikana, kun laajempi Tukholman pörssi nousi hieman, joten osake jäi selvästi markkinoita jälkeen.
Todennäköisin pääsyy on tämän päivän julkaisema kolmannen neljänneksen tulosraportti, joka oli heikompi kuin analyytikoiden odotukset: liikevaihto laski noin 9 prosenttia, liiketulos ennen poistoja muuttui negatiiviseksi ja tappio osaketta kohden kasvoi, vaikka bruttokate (osuus liikevaihdosta suorien tuotantokustannusten jälkeen) parani 49 prosenttiin.
Aiemmin viikolla yhtiö oli vain ilmoittanut raportin ajankohdan ja muodon, joten raporttipäivän voimakas lasku on selvin markkinareaktio, ja Performance Chemicals -liiketoiminnan noin 20 prosentin myynnin lasku painoi eniten tunnelmaa.
Seuraavaksi kannattaa seurata, miten yhtiö kuvaa Recycling-liiketoiminnan näkymiä ja pysyvätkö katteet, sillä hidas paluu kasvuun voi jatkaa osakkeen painetta.