Siirry pääsisältöön
FI
Valikko

Siksi Netcompany Group-osake liikkuu

Netcompany Group laski ilman yhtiöuutista, joka selittäisi liikettä.

Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·

Miksi tänään

16 292 uutista analysoitu tänään

Netcompany Group laski ilman yhtiöuutista, joka selittäisi liikettä.

Osake liikkui, kun OMX Copenhagen 25 oli suunnilleen paikallaan.

Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake oli suunnilleen ennallaan, kun OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti, joten se jäi markkinasta jälkeen.

Liike oli tavanomainen Netcompany Groupille.

Osake laski viime viikon neljännesraportin jälkeen, joka jäi odotuksista, vaikka liikevaihtoennustetta nostettiin.

Päivän liike −0,55 % oli 0,4 kertaa tavallinen päiväliike 1,4 %. OMX Copenhagen 25 liikkui samana päivänä −0,03 %.

Netcompany Group −0,55 %OMX Copenhagen 25 −0,03 %Hieman pörssiä heikompi

Aiemmat päivät →

Katso kaavio ChartCompassissa, jokainen liike selitettynä →

Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan

Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Netcompany Group.

Yhtiön Netcompany Group tulos ylitti odotukset 1 raportissa 8:sta.

Kaaviosta puuttuu 1 jakson 9 raportista, koska niistä ei ole ennustetta ja tulosta; viimeisin niistä oli 13. elokuuta 2026.

Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.

Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 4 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.

Suositukset

Nyt
Osta 5Pidä 2Myy 1
3 kuukautta sitten
Osta 5Pidä 2Myy 1

Suositus on analyytikon oma näkemys osakkeesta.

Tavoitehinnat

Viimeisin kurssi 352,40 DKK

Tavoitehinnat
Alin 320Keskiarvo 384Ylin 425

Keskiarvo on 384,00 DKK, +9 % suhteessa viimeisimpään kurssiin 352,40 DKK. Vaihteluväli on 320,00 DKK–425,00 DKK. Tavoitehinta on analyytikon arvio osakkeen tulevasta hinnasta. 8 analyytikkoa on antanut tavoitehinnan.

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio

Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio0,12,14,16,18,12024-10-31: 2,86; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,9331/10’24+9,5 %2025-01-28: 2,50; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,7728/1’25−16,9 %2025-05-01: 2,85; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,581/5’25−0,9 %2025-08-14: 1,52; Odotettu osakekohtainen tulos: 2,4814/8’25−1,3 %2025-10-30: 3,15; Odotettu osakekohtainen tulos: 4,0230/10’25+5,3 %2026-02-03: 3,18; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,923/2’26+4,6 %2026-05-06: 3,11; Odotettu osakekohtainen tulos: 3,606/5’26−5,4 %2026-10-29: 3,92; Odotettu osakekohtainen tulos: 4,6129/10’26−8,9 %Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 4,57.→04/02

Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenDKK

Alla olevat prosentit kuvaavat osakkeen liikettä raporttipäivänä; merkinnät ovat raporttipäiviä.

Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 4,57 DKK (4. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 18,59 DKK nykyiseen 17,43 DKK. Vuoden 2026 ennuste: 17,43 DKK. Vuoden 2027 ennuste: 23,92 DKK.

Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui +6 % ja osakekohtainen tulos −43 %.

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo

Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo (mrd. DKK)0612182022: 5,542022: 0,6020222023: 6,082023: 0,3020232024: 6,542024: 0,4720242025: 7,892025: 0,262025Nyt2026: 9,6020262027: 10,4320272022: 14,44142023: 11,18112024: 16,02162025: 16,3916Nyt: 15,4815

LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. DKK

Markkina-arvo on 2,0 kertaa vuoden 2025 liikevaihto, vuonna 2022 se oli 2,6. Vuoden 2025 tulos: 257 milj. DKK.

Varat, velat ja markkina-arvo

Varat, velat ja markkina-arvo (mrd. DKK)0612182022: 7,192022: 3,6720222023: 8,162023: 4,3320232024: 8,072024: 4,4620242025: 9,902025: 6,422025Nyt2022: 14,44142023: 11,18112024: 16,02162025: 16,3916Nyt: 15,4815

VaratVelatMarkkina-arvomrd. DKK

Varoista jää velkojen jälkeen omistajille 3,5 mrd. DKK. Markkina-arvo on 4,4 kertaa tämä oma pääoma.

Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 15,5 mrd. DKKLiikevaihto 2025: 7,9 mrd. DKK

Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Netcompany Group

Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Netcompany Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.

Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.

Osakekohtainen tulos14,49 DKK
NytOsakekohtainen tulos2022: 12,15222023: 6,09232024: 9,58242025: 5,42252026: 17,43262027: 23,92272022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.

2022–2025: 5,42 DKK–12,15 DKK. Verrokit: Tieto 1,95 EUR, Atea 10,77 NOK, Proact IT Group 9,25 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 17,43 DKK (15,90 DKK–20,70 DKK). Vuoden 2027 ennuste: 23,92 DKK (20,85 DKK–26,60 DKK).

Liikevaihto9,5 mrd. DKK
NytLiikevaihto2022: 5 544 600 000,00222023: 6 078 400 000,00232024: 6 540 600 000,00242025: 7 891 700 000,00252026: 9 598 702 690,00262027: 10 429 150 160,00272022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.

2022–2025: 5,5 mrd. DKK–7,9 mrd. DKK. Verrokit: Tieto 1,7 mrd. EUR, Atea 41,2 mrd. NOK, Proact IT Group 4,9 mrd. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 9,6 mrd. DKK (9,5 mrd. DKK–9,6 mrd. DKK). Vuoden 2027 ennuste: 10,4 mrd. DKK (10,0 mrd. DKK–10,7 mrd. DKK).

Liikevoittomarginaali11,1 %
NytLiikevoittomarginaali2022: 15,04222023: 9,51232024: 12,13242025: 11,62252022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.

2022–2025: 9,5 %–15,0 %. Verrokit: Tieto 18,3 %, Atea 3,7 %, Proact IT Group 7,2 %.

Oman pääoman tuotto18,9 %
NytOman pääoman tuotto2022: 17,14222023: 7,94232024: 13,01242025: 7,36252022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.

2022–2025: 7,4 %–17,1 %. Verrokit: Tieto 21,4 %, Atea 29,4 %, Proact IT Group 20,8 %.

P/E-luku24,3
NytP/E-luku2022: 24,21222023: 37,04232024: 35,39242025: 66,05252026: 20,22262027: 14,7327

Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.

2022–2025: 24,2–66,1. Verrokit: Tieto 9,5, Atea 15,4, Proact IT Group 14,9. Vuoden 2026 ennuste: 20,2. Vuoden 2027 ennuste: 14,7.

Markkina-arvo / liikevaihto (P/S)1,63
NytMarkkina-arvo / liikevaihto (P/S)2022: 2,61222023: 1,84232024: 2,45242025: 2,08252026: 1,61262027: 1,4827

Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.

2022–2025: 1,84–2,61. Verrokit: Tieto 1,16, Atea 0,45, Proact IT Group 0,71. Vuoden 2026 ennuste: 1,61. Vuoden 2027 ennuste: 1,48.

Osinko osaketta kohti0,00 DKK
NytOsinko osaketta kohti2021: 1,00212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.

2021–2025: 0,00 DKK–1,00 DKK.

Osinkotuotto0,0 %
NytOsinkotuotto2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.

2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Verrokit: Tieto 4,8 %, Atea 4,5 %, Proact IT Group 1,9 %.

Nettovelka / EBITDA3,64
2025Nettovelka / EBITDA2022: 1,72222023: 2,49232024: 2,09242025: 3,6425

Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.

2022–2025: 1,72–3,64. Verrokit: Tieto 1,40, Atea 1,65, Proact IT Group 0,25.

Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo / oma pääoma (P/B)4,49
NytMarkkina-arvo / oma pääoma (P/B)2022: 4,10222023: 2,92232024: 4,43242025: 4,7025

Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.

2022–2025: 2,92–4,70. Verrokit: Tieto 1,88, Atea 4,46, Proact IT Group 2,93.

EV / EBIT40,1
2025EV / EBIT2022: 20,23222023: 24,44232024: 24,08242025: 40,0725

Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.

2022–2025: 20,2–40,1.

Vapaa kassavirta osaketta kohti-2,65 DKK
NytVapaa kassavirta osaketta kohti2022: 12,28222023: 11,14232024: 17,37242025: 7,77252022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.

2022–2025: 7,77 DKK–17,37 DKK. Verrokit: Tieto 1,41 EUR, Atea 4,48 NOK, Proact IT Group 23,35 SEK.

Omavaraisuusaste35,2 %
2025Omavaraisuusaste2022: 48,94222023: 46,86232024: 44,79242025: 35,2225

Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.

2022–2025: 35,2 %–48,9 %.

Mitä seurata seuraavaksi ja miksi

Raportti näyttää, miten yhtiön Netcompany Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

  • Raportti

    Raportti näyttää, miten yhtiön Netcompany Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.

    Lisää kalenteriin

Raportti

Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar

Raporttipäivä7,0 %

Tavallinen päivä1,4 %

Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Netcompany Group liikkui tavallisesti noin 7,0 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,4 %.

−8,91 % Miksi? −3,20 % −5,36 % +4,63 %

10 000 DKK yhtiössä Netcompany Group, ostettu 7. kesäkuuta 2018, on tänään 17 900 DKK, osingot uudelleensijoitettuina.

Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 20 200 DKK.

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Netcompany Group olisi arvoinen tänään? →

Paljonko 10 000 DKK yhtiössä Netcompany Group olisi arvoinen tänään?

17 900 DKK

osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. kesäkuuta 2018. Sama summa indeksissä OMX Copenhagen osinkoineen olisi nyt 20 200 DKK.

Matkan viisi suurinta päivää

· −21,2 % · koko pörssi laski 2,3 % samana päivänä · raporttipäivä

· +19,6 % · koko pörssi laski 0,4 % samana päivänä · raporttipäivä

· −16,9 % · koko pörssi laski 0,7 % samana päivänä · raporttipäivä

· −15,8 % · koko pörssi nousi 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä

· −15,0 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä

Aiemmat päivät

  • −1,12 % pörssi +1,75 % Netcompany Group pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan, kun OMX Copenhagen 25 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen. Lue →

    Netcompany Group pysyi viikon aikana suunnilleen ennallaan, kun OMX Copenhagen 25 nousi selvästi, joten osake jäi markkinoista jälkeen.

    Viikon selvin yhtiöuutinen oli suuren osakkeenomistajan Wellington Managementin ilmoitus, jonka mukaan sen osuus on 5,34 prosenttia perjantaina.

    Kauppaa käytiin myös vähän, ja osakekurssi pysyi selvästi vuoden alimman yläpuolella.

    Seuraava yhtiötapahtuma, johon kannattaa kiinnittää huomiota, on tulosraportti torstaina 4. helmikuuta 2027.

  • −1,72 % pörssi +0,22 % Netcompany Group laski selvästi, vaikka markkina nousi. Lue →

    Netcompany Group laski selvästi, vaikka markkina nousi.

    Yhtiöuutinen HMRC-tukipalvelun lanseerauksesta tuli samana päivänä, mutta se tuskin selittää tämän kokoista laskua.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, mikä on yhtiölle suuri liike, kun taas OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti.

    Todennäköisiä syitä ovat viime viikolla julkistettu heikko kolmas neljännes, jossa tulos jäi odotuksista, sekä sen jälkeen noussut huoli rahavirrasta.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan torstaina 4. helmikuuta 2027.

  • −8,10 % pörssi +4,94 % Netcompany Group laski voimakkaasti tällä viikolla, kun OMX Copenhagen 25 nousi erittäin voimakkaasti, joten osake liikkui markkinoita vastaan. Lue →

    Netcompany Group laski voimakkaasti tällä viikolla, kun OMX Copenhagen 25 nousi erittäin voimakkaasti, joten osake liikkui markkinoita vastaan.

    Laskua selittää todennäköisesti 29. lokakuuta julkaistu vuoden 2026 kolmannen neljänneksen tulos, jossa liikevaihto kasvoi 8,1 % ja ohjeistusta nostettiin, mutta tulos jäi odotuksista, joten sijoittajat reagoivat negatiivisesti.

    Kaupankäyntimäärä oli viimeisenä kaupankäyntipäivänä noin kaksinkertainen tavalliseen verrattuna, ja analyytikot reagoivat 30. lokakuuta, kun ABG Sundal Collier laski suosituksen pitoon ja Handelsbanken nosti tavoitehintaansa.

  • −8,91 % pörssi +0,30 % Netcompany Group laski voimakkaasti, kun markkina nousi. Lue →

    Netcompany Group laski voimakkaasti, kun markkina nousi.

    Vuoden 2026 kolmannen neljänneksen tulos nosti liikevaihdon kasvuennustetta, mutta sijoittajat myivät osakkeen silti, todennäköisesti koska kasvu ja marginaalit eivät vakuuttaneet tarpeeksi.

    Liike oli osakkeelle hyvin suuri, noin kuusinkertainen tavallisen päivän liikkeeseen nähden, ja kaupankäyntivolyymi oli noin kolminkertainen tavalliseen verrattuna.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti.

  • +2,99 % pörssi +1,34 % Netcompany Group nousi selvästi, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä. Lue →

    Netcompany Group nousi selvästi, eikä yhtiöuutisia ole, jotka selittäisivät liikettä.

    Saman päivän aikana OMX Copenhagen 25 nousi voimakkaasti, joten Netcompany liikkui markkinoiden mukana.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi myös selvästi ja on lähellä vuoden korkeinta päätöskurssiaan.

    Seuraavaksi yhtiö julkaisee tuloksensa torstaina 29. lokakuuta 2026.

  • +5,15 % pörssi +0,86 % Netcompany Group nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin laajempi markkina, joka nousi vain hieman. Lue →

    Netcompany Group nousi selvästi viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, enemmän kuin laajempi markkina, joka nousi vain hieman.

    Liike oli osakkeelle tavallisen kokoinen.

    Sektori ja markkinan nousu todennäköisesti antoivat suurimman osan noususta.

    Takaisinostojärjestely oli jo käynnissä, joten se on vain taustatietoa.

  • +0,85 % pörssi +0,44 % Netcompany Group nousi hieman, mikä oli osakkeelle tavallista pienempi liike. Lue →

    Netcompany Group nousi hieman, mikä oli osakkeelle tavallista pienempi liike.

    Saman päivän aikana OMX Copenhagen 25 nousi myös hieman, joten osake liikkui suunnilleen markkinoiden mukana.

    Mikään yhtiökohtainen uutinen ei selitä liikettä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti ja selvästi markkinoita enemmän.

    Liike oli suuri, noin kaksinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon verrattuna.

  • +1,82 % pörssi +0,79 % Netcompany Group nousi selvästi kaupankäyntipäivänä, enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina. Lue →

    Netcompany Group nousi selvästi kaupankäyntipäivänä, enemmän kuin laajempi Kööpenhaminan markkina.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti ja markkina nousi myös selvästi, joten liike oli osittain markkinalähtöinen.

    Seuraava tulosraportti julkaistaan 29. lokakuuta 2026.

  • +7,58 % pörssi +2,21 % Netcompany Group nousi voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi kööpenhamina laisesta markkinasta, joka myös nousi. Lue →

    Netcompany Group nousi voimakkaasti viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana, selvästi enemmän kuin laajempi kööpenhamina laisesta markkinasta, joka myös nousi.

    Jakson tärkein yhtiöuutinen oli Goldman Sachsin omistajailmoitus, jonka mukaan sen osuus Netcompanysta oli laskenut noin 4,3 prosenttiin äänivallasta, mikä on rutiiniluonteinen ilmoitus eikä selkeä liikkeellepaneva tekijä.

    Nousu näyttää siis heijastavan yleisesti myönteistä markkinaa ja sektoria yhdessä analyytikon toimen kanssa, mutta pelkät uutiset eivät selitä liikkeen kokoa täysin.

    Seuraavaksi kannattaa seurata yhtiön tulosjulkistusta torstaina 29. lokakuuta 2026, joka on todennäköisesti tärkein tapahtuma.

  • +3,49 % pörssi +1,00 % Netcompany Group nousi voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, todennäköisesti Morgan Stanleyn nostettua tavoitehintaansa. Lue →

    Netcompany Group nousi voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, todennäköisesti Morgan Stanleyn nostettua tavoitehintaansa.

    Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi myös voimakkaasti, enemmän kuin OMX Copenhagen 25 -indeksi.

    Morgan Stanley nosti tavoitehinnan 320 kruunuun, mutta säilytti myyntisuosituksen, eli pankki odottaa edelleen osakkeen jäävän markkinoista jälkeen, joten nosto heijastaa todennäköisesti korkeampaa arvostusnäkemystä eikä muuttunutta näkymää.

    Suurin osa muista uutisista koski pyöräilyjoukkueiden siirtoja, eivätkä ne todennäköisesti vaikuta osakkeen hintaan.

    Sijoittajat voivat seurata seuraavaa tulosjulkistusta 29. lokakuuta 2026.

  • −1,41 % pörssi −0,43 % Netcompany Group laski hieman, eikä uutisissa ollut selvää yhtiökohtaista syytä. Lue →

    Netcompany Group laski hieman, eikä uutisissa ollut selvää yhtiökohtaista syytä.

    Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi voimakkaasti ja ylitti selvästi OMX Copenhagen 25 -indeksin, joka nousi vain hieman.

    Todennäköisin taustatekijä on markkinoiden laaja lasku sinä päivänä, ja osakkeen vahva kehitys antoi osittain periksi.

    Sijoittajat voivat seurata seuraavaa tulosraporttia 29. lokakuuta 2026.

    Uutisvirtaa hallitsivat pyöräilyjoukkueiden siirrot, jotka eivät liity yhtiön liiketoimintaan eivätkä todennäköisesti vaikuta osakekurssiin.

Kaikki yhtiöt