Siksi Proact IT Group-osake liikkuu
Proact IT Group laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, kun markkina laski vain hieman.
Kirjoitettu pörssin sulkeutumisen jälkeen, ·
Miksi tänään
16 292 uutista analysoitu tänäänProact IT Group laski voimakkaasti viimeisellä kaupankäyntipäivällä, kun markkina laski vain hieman.
Yhtiöuutiset eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Seuraava tulosraportti on tarkoitus julkaista 16. helmikuuta 2027.
Päivän liike −3,04 % oli 2,5 kertaa tavallinen päiväliike 1,2 %. OMX Stockholm 30 liikkui samana päivänä −0,32 %.
Proact IT Group −3,04 %OMX Stockholm 30 −0,32 %Selvästi pörssiä heikompi
Mitä analyytikot odottavat ja kuinka usein he ovat osuneet oikeaan
Analyytikoiden ennusteet yhtiölle Proact IT Group.
Yhtiön Proact IT Group tulos ylitti odotukset 5 raportissa 8:sta.
Vertailun vuoksi noin 46 % pohjoismaisten yhtiöiden raporteista ylitti tulosennusteen viimeisten kolmen vuoden aikana.
Osake liikkui tulosyllätyksen suuntaan 6 raportissa 8:sta, joissa kurssimuutos mitattiin; pohjoismaisten yhtiöiden raporteista noin 63 %.
Tulos suhteessa odotuksiin ja osakkeen reaktio
Odotettu osakekohtainen tulosYli ennusteenAlle ennusteenOdotusten mukainenSEK
Seuraava raportoitava neljännes: odotettu osakekohtainen tulos 2,12 SEK (16. helmikuuta). Kuluvan tilikauden osakekohtainen tulosennuste muuttui kolmen kuukauden takaisesta 11,93 SEK nykyiseen 12,68 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 12,68 SEK. Vuoden 2027 ennuste: 11,92 SEK. Yksi analyytikko on tehnyt nämä ennusteet. Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen). 8. kesäkuuta: Osto noin 281 tuhatta SEK. 8. kesäkuuta: Osto noin 282 tuhatta SEK. 6. toukokuuta: Osto noin 236 tuhatta SEK. 11. helmikuuta: Osto noin 306 tuhatta SEK. 10. helmikuuta: Osto noin 199 tuhatta SEK.
Onko kurssi seurannut liiketoimintaa?
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta. Näin on noin 60 % pohjoismaisten yhtiöiden vuosista. Vuonna 2025 kurssi muuttui −4 % ja osakekohtainen tulos −43 %.
Liikevaihto, tulos ja markkina-arvo
LiikevaihtoTulosMarkkina-arvoViivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.mrd. SEK
Varat, velat ja markkina-arvo
VaratVelatMarkkina-arvomrd. SEK
Kurssi ja osakekohtainen tulos liikkuivat samaan suuntaan 2 vuonna 3:sta.Markkina-arvo (Nyt): 3,5 mrd. SEKLiikevaihto 2025: 4,7 mrd. SEK
Mitä tunnusluvut kertovat yhtiöstä Proact IT Group
Tunnusluvut yhdistävät yhtiön Proact IT Group tuloksen sijoittajien maksamaan hintaan.
Viiva näyttää saman vuoden osakekurssin omalla asteikollaan. Viivoitetut pylväät: analyytikoiden ennusteet.
Tulos jaettuna osakkeiden määrällä. Kukin osake vastaa tätä osuutta tuloksesta.
2022–2025: 4,67 SEK–8,15 SEK. Verrokit: Knowit -10,06 SEK, Dustin Group -0,59 SEK, Exsitec Holding 4,69 SEK. Vuoden 2026 ennuste: 12,68 SEK (12,68 SEK–12,68 SEK). Vuoden 2027 ennuste: 11,92 SEK (11,92 SEK–11,92 SEK).
Yhtiön vuoden aikana myymien tuotteiden ja palvelujen arvo.
2022–2025: 4,7 mrd. SEK–4,9 mrd. SEK. Verrokit: Knowit 5,6 mrd. SEK, Dustin Group 21,0 mrd. SEK, Exsitec Holding 963 milj. SEK. Vuoden 2026 ennuste: 5,0 mrd. SEK (5,0 mrd. SEK–5,0 mrd. SEK). Vuoden 2027 ennuste: 5,1 mrd. SEK (5,1 mrd. SEK–5,1 mrd. SEK).
Liikevaihdosta liiketoiminnan kulujen jälkeen jäävä osuus prosentteina.
2022–2025: 4,7 %–6,1 %. Verrokit: Knowit 2,4 %, Dustin Group 1,3 %, Exsitec Holding 10,2 %.
Tulos prosentteina omistajien yhtiöön sijoittamasta pääomasta.
2022–2025: 11,8 %–20,8 %. Verrokit: Knowit −7,0 %, Dustin Group −15,6 %, Exsitec Holding 12,2 %.
Hinta, jonka sijoittajat maksavat vuotuisen osakekohtaisen tuloksen yksiköstä. Ei näytetä tappiolla.
2022–2025: 11,9–24,2. Verrokit: Exsitec Holding 24,3. Vuoden 2026 ennuste: 10,9. Vuoden 2027 ennuste: 11,6.
Mitä sijoittajat maksavat kustakin myyntiyksiköstä.
2022–2025: 0,48–0,65. Verrokit: Knowit 0,57, Dustin Group 0,10, Exsitec Holding 1,59. Vuoden 2026 ennuste: 0,70. Vuoden 2027 ennuste: 0,68.
Omistajille maksettu raha osaketta kohti kalenterivuosittain.
2017–2025: 0,83 SEK–2,40 SEK.
Tavallinen vuotuinen osinko prosentteina osakkeen hinnasta.
2022–2025: 1,7 %–2,1 %. Verrokit: Knowit 2,1 %, Dustin Group 0,0 %, Exsitec Holding 1,7 %.
Nettovelka jaettuna käyttökatteella ennen poistoja.
2022–2025: -0,63–0,47. Verrokit: Knowit 1,63, Dustin Group 1,61, Exsitec Holding 2,95.
Lisää tunnuslukuja
Markkina-arvo jaettuna omalla pääomalla, joka jää velkojen jälkeen.
2022–2025: 2,48–2,80. Verrokit: Knowit 0,84, Dustin Group 0,45, Exsitec Holding 2,80.
Markkina-arvo ja nettovelka jaettuna liikevoitolla. Huomioi velan.
2022–2025: 9,3–19,8.
Investointien jälkeen jäävä raha jaettuna osakkeiden määrällä.
2022–2025: 13,23 SEK–18,32 SEK. Verrokit: Knowit 13,42 SEK, Dustin Group 0,39 SEK, Exsitec Holding 10,77 SEK.
Omalla pääomalla rahoitettu osuus varoista prosentteina.
2022–2025: 21,7 %–26,2 %.
Osinko selitettynä
Osinko on osakkeenomistajille maksettavaa rahaa. Proact IT Group maksoi 2,60 SEK osakkeelta päivään 5. marraskuuta 2026 päättyneinä 12 kuukautena.
Irtoamispäivänä 6. toukokuuta 2026 yhtiön Proact IT Group osakkeella käytiin kauppaa ilman oikeutta osinkoon 2,60 SEK. Kurssi muuttui arvosta 117,40 SEK arvoon 116,80 SEK; osinko mukaan lukien päivän muutos oli +1,7 %. Oikeus rahaan siirtyy omistajille irtoamispäivänä; maksu tulee myöhemmin.
2017: 1,17 SEK2018: 1,25 SEK2019: 1,38 SEK2020: 0,83 SEK2021: 1,50 SEK2022: 1,50 SEK2023: 1,85 SEK2024: 2,00 SEK2025: 2,40 SEK2026 tähän mennessä: 2,60 SEK
Mitä vastaavien laskujen jälkeen tapahtui?
Osingot mukaan lukien Proact IT Group laski 7,6 % viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana. Alkaen 4. marraskuuta 2016 yhtä suurten laskujen jälkeen arvo oli 21 kaupankäyntipäivää myöhemmin korkeampi 9 jaksolla 21:sta, ilman päällekkäisiä jaksoja. Mediaani oli −1,5 %, tavallisen 21 päivän jakson mediaani +0,8 %; tavallinen jakso päättyi korkeammalle 53 kertaa sadasta.
Tällainen lasku on siis kertonut vain vähän seuraavasta kuukaudesta.
−1,5 % · 9/21
Mitä seurata seuraavaksi ja miksi
Raportti näyttää, miten yhtiön Proact IT Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
- Raportti
Raportti näyttää, miten yhtiön Proact IT Group myynti ja tulos ovat muuttuneet.
Lisää kalenteriin
Lisää yhtiöstä Proact IT Group
Sisäpiirikaupat
Hallituksen ja johdon jäsenten on ilmoitettava osakkeen kauppansa Ruotsin finanssivalvonnalle (Finansinspektionen).
- Jacob Kronborg, johtoryhmän jäsenOstonoin 281 tuhatta SEK
- Niklas Jakobsson, johtoryhmän jäsenOstonoin 282 tuhatta SEK
- Magnus Lönn, toimitusjohtajaOstonoin 236 tuhatta SEK
- Anna Maria Inga Söderblom, hallituksen puheenjohtajaOstonoin 306 tuhatta SEK
- Niklas Jakobsson, johtoryhmän jäsenOstonoin 199 tuhatta SEK
Raportti
Seuraava raportti: · Lisää kalenteriin · Google Calendar
Viimeisten 15 raporttipäivän aikana Proact IT Group liikkui tavallisesti noin 4,8 %. Tavallisena päivänä se liikkuu 1,2 %.
+3,33 % +5,74 % +2,62 % −0,40 %
10 000 SEK yhtiössä Proact IT Group, ostettu 7. marraskuuta 2016, on tänään 37 000 SEK, osingot uudelleensijoitettuina.
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Proact IT Group olisi arvoinen tänään? →
Paljonko 10 000 SEK yhtiössä Proact IT Group olisi arvoinen tänään?
37 000 SEK
osingot uudelleensijoitettuina, ostettu 7. marraskuuta 2016.
Alimmillaan sen arvo oli 6 640 SEK (23. maaliskuuta 2020).
Matkan viisi suurinta päivää
· −22,3 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä · raporttipäivä
· +18,6 % · koko pörssi laski 1,8 % samana päivänä · raporttipäivä
· −16,3 % · koko pörssi laski 0,6 % samana päivänä · raporttipäivä
· −15,7 % · koko pörssi laski 0,5 % samana päivänä
· +15,1 % · koko pörssi laski 0,9 % samana päivänä
Aiemmat päivät
−8,11 % pörssi −0,11 % Proact IT Group laski voimakkaasti viikon aikana, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike. Lue →
Proact IT Group laski voimakkaasti viikon aikana, mikä on osakkeelle erittäin suuri liike.
Laajempi Tukholman pörssi pysyi suunnilleen ennallaan samoina päivinä.
Yhtiö ei julkaissut uutista, joka selvästi selittäisi laskua.
Pörssin teknologiaosakkeetkin laskivat, joten koko toimialan myynnillä on todennäköisesti ollut osansa.
−1,09 % pörssi +0,83 % Proact IT Group laski selvästi ja kulki markkinoita vastaan. Lue →
Proact IT Group laski selvästi ja kulki markkinoita vastaan.
Osake liikkui selvästi OMX Stockholm 30:n vastakkaiseen suuntaan, joka nousi selvästi sinä päivänä.
Yhtiöuutiset tuolta päivältä eivät selitä liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun markkinat nousivat hieman, mikä on suuri liike tälle osakkeelle.
−3,31 % pörssi −0,08 % Proact IT Group laski voimakkaasti, kun markkina pysyi suunnilleen ennallaan. Lue →
Proact IT Group laski voimakkaasti, kun markkina pysyi suunnilleen ennallaan.
Yhtiöuutinen ei selitä liikettä.
Viimeisen viiden kaupankäyntipäivän aikana osake laski selvästi, kun OMX Stockholm 30 nousi hieman.
Liike oli Proact IT Groupille erittäin suuri, noin kolminkertainen tavallisen päivän liikkeeseen nähden, ja näin suuria liikkeitä on ollut noin 11 kertaa viimeisen vuoden aikana.
Viimeisin päätöskurssi on lokakuun lopun korkeimman päätöskurssin alapuolella, mutta selvästi maaliskuun lopun alimman yläpuolella.
−0,92 % pörssi −0,29 % Proact IT Group laski hieman, eikä yrityksen uutisia ole, jotka selittäisivät sen. Lue →
Proact IT Group laski hieman, eikä yrityksen uutisia ole, jotka selittäisivät sen.
Markkina laski myös hieman sinä päivänä, joten liike oli tavallinen päivä Proact IT Groupille.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake pysyi käytännössä ennallaan, kun taas OMX Tukholma 30, Ruotsin pääindeksi, nousi selvästi.
Uutisvirtaa hallitsee kolmannen neljänneksen 2026 osavuosikatsaus, joka julkaistiin viime viikolla ja ylitti odotukset voitosta.
−0,40 % pörssi +3,01 % Proact IT Group pysyi suurin piirtein ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui markkinaa vähemmän. Lue →
Proact IT Group pysyi suurin piirtein ennallaan viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana ja liikkui markkinaa vähemmän.
Laajempi markkina, OMX Tukholma 30, nousi selvästi, kun osake pysyi vakaana ja laski hieman viimeisenä kaupankäyntipäivänä.
Liike oli osakkeelle tavanomainen.
Tärkein yhtiöuutinen oli vahva kolmannen neljänneksen tulos 22. lokakuuta, joka ylitti odotukset korkeammalla liikevaihdolla ja voitolla, mutta se tuli ennen tätä viikkoa.
−2,82 % pörssi +0,96 % Proact IT Group laski jyrkästi, kun markkina nousi. Lue →
Proact IT Group laski jyrkästi, kun markkina nousi.
Markkina nousi selvästi samana päivänä, joten lasku oli yhtiökohtainen eikä laaja myyntiaalto.
Viimeisen kaupankäyntipäivän yhtiöuutiset eivät selvästi selitä laskua; rahasto myi osakkeita sinä päivänä, mutta pelkkä ilmoitus ei kerro, miksi kurssi liikkui.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi jyrkästi, kun OMX Stockholm 30 oli suunnilleen ennallaan; tämä oli osakkeelle erittäin suuri liike.
Yhtiön vahva neljännesvuosiraportti, jonka voitto oli selvästi edellisvuotta suurempi, julkaistiin ennen kaupankäyntipäivää ja on todennäköisesti osa laajempaa nousua.
+3,18 % pörssi +1,57 % Proact IT Group nousi voimakkaasti ja liikkui enemmän kuin markkina. Lue →
Proact IT Group nousi voimakkaasti ja liikkui enemmän kuin markkina.
Viime viikolla julkaistu neljännesraportti oli odotettua vahvempi, ja yhtiö raportoi korkeampaa liikevaihtoa ja tulosta, mikä todennäköisesti tuki liikettä.
Viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana osake nousi erittäin voimakkaasti, kun OMX Stockholm 30 laski hieman, mikä on tälle osakkeelle erittäin suuri liike.
Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavanomaista suurempi, ja osakekurssi on lähellä viime vuoden korkeinta tasoaan.
Seuraava tulosraportti on suunniteltu helmikuun puolivälin 2027 tienoille.
+1,34 % pörssi +0,41 % Proact IT Group nousi selvästi vahvan neljännesvuosituloksen jälkeen. Lue →
Proact IT Group nousi selvästi vahvan neljännesvuosituloksen jälkeen.
Oikaistu liikevoitto kasvoi noin 47 prosenttia, ja tulos verojen jälkeen yli kaksinkertaistui, mikä ylitti odotukset.
Saman päivän aikana laajempi Tukholman pörssi nousi vain vähän, joten osake meni markkinoita paremmin.
Kaupankäyntimäärä oli selvästi tavallista suurempi, mikä kertoo suuresta kiinnostuksesta.
Osake on nyt lähellä viime vuoden korkeinta päätöskurssiaan.
+8,48 % pörssi −3,67 % Proact IT Group nousi erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski jyrkästi. Lue →
Proact IT Group nousi erittäin voimakkaasti viimeisten viiden kaupankäyntipäivän aikana, kun markkina laski jyrkästi.
Liike oli erittäin suuri, noin nelinkertainen tavalliseen viiden päivän jaksoon nähden, ja harvinainen viime vuoden aikana.
Todennäköisesti tärkeä syy: kolmannen neljänneksen tulos, julkaistu eilen, näytti liikevaihdon kasvaneen 8,9 prosenttia ja tuloksen selvästi parantuneen.
Tulos ylitti odotukset, joten sijoittajat todennäköisesti ostivat osaketta markkinan laskusta huolimatta.