Spring til hovedindholdet
DA
Menu

Derfor bevæger Netcompany Group-aktien sig

Netcompany Group faldt uden at nogen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

Skrevet efter børslukning ·

Hvorfor i dag

16 292 nyheder analyseret i dag

Netcompany Group faldt uden at nogen selskabsnyhed forklarer bevægelsen.

Aktien bevægede sig, mens OMX Copenhagen 25 var stort set flad.

Over de seneste fem handelsdage var aktien stort set uændret, mens OMX Copenhagen 25 steg kraftigt, så den halede efter markedet.

Bevægelsen var almindelig for Netcompany Group.

Aktien faldt efter kvartalsregnskabet sidste uge, som var under forventningerne, trods en hævet omsætningsprognose.

Dagens bevægelse på −0,55 % var 0,4 gange en normal dags 1,4 %. OMX Copenhagen 25 bevægede sig −0,03 % samme dag.

Netcompany Group −0,55 %OMX Copenhagen 25 −0,03 %Lidt svagere end børsen

Tidligere dage →

Se grafen i ChartCompass, med alle bevægelser forklaret →

Hvad analytikerne venter, og hvor ofte de har haft ret

Analytikernes estimater for Netcompany Group.

Netcompany Group tjente mere end ventet i 1 af 8 rapporter.

Ikke med i diagrammet, fordi estimat og resultat mangler: 1 af periodens 9 rapporter, den seneste 13. august 2026.

Til sammenligning slog omkring 46 % af rapporterne fra nordiske selskaber estimatet i de seneste tre år.

Aktien gik samme vej som indtjeningsoverraskelsen i 4 af 8 rapporter med målt kursbevægelse, mod omkring 63 % af rapporterne fra nordiske selskaber.

Vurderingerne

Nu
Køb 5Hold 2Sælg 1
3 måneder siden
Køb 5Hold 2Sælg 1

En vurdering er analytikerens egen mening om aktien.

Kursmålene

Seneste kurs 352,40 DKK

Kursmålene
Lavest 320Gennemsnit 384Højest 425

Gennemsnittet er 384,00 DKK, +9 % i forhold til seneste kurs 352,40 DKK. Spændet er 320,00 DKK–425,00 DKK. Et kursmål er analytikerens skøn over en fremtidig aktiekurs. 8 analytikere har givet et kursmål.

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion

Indtjening mod forventning, og aktiens reaktion0,12,14,16,18,12024-10-31: 2,86; Ventet indtjening pr. aktie: 2,9331/10’24+9,5 %2025-01-28: 2,50; Ventet indtjening pr. aktie: 3,7728/1’25−16,9 %2025-05-01: 2,85; Ventet indtjening pr. aktie: 2,581/5’25−0,9 %2025-08-14: 1,52; Ventet indtjening pr. aktie: 2,4814/8’25−1,3 %2025-10-30: 3,15; Ventet indtjening pr. aktie: 4,0230/10’25+5,3 %2026-02-03: 3,18; Ventet indtjening pr. aktie: 3,923/2’26+4,6 %2026-05-06: 3,11; Ventet indtjening pr. aktie: 3,606/5’26−5,4 %2026-10-29: 3,92; Ventet indtjening pr. aktie: 4,6129/10’26−8,9 %Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 4,57.→04/02

Ventet indtjening pr. aktieOver estimatetUnder estimatetSom ventetDKK

Procenterne under viser aktien på rapportdagen; etiketterne er rapportdatoer.

Næste rapporterede kvartal: ventet indtjening pr. aktie 4,57 DKK (4. februar). For indeværende regnskabsår er ventet indtjening pr. aktie ændret fra 18,59 DKK for tre måneder siden til 17,43 DKK nu. Estimat 2026: 17,43 DKK. Estimat 2027: 23,92 DKK.

Har kursen fulgt forretningen?

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år. Blandt nordiske selskaber sker det i omkring 60 % af årene. I 2025 ændrede kursen sig +6 % og indtjeningen pr. aktie −43 %.

Omsætning, overskud og børsværdi

Omsætning, overskud og børsværdi (mia. DKK)0612182022: 5,542022: 0,6020222023: 6,082023: 0,3020232024: 6,542024: 0,4720242025: 7,892025: 0,262025Nu2026: 9,6020262027: 10,4320272022: 14,44142023: 11,18112024: 16,02162025: 16,3916Nu: 15,4815

OmsætningOverskudBørsværdiSkraverede søjler: analytikernes estimater.mia. DKK

Børsværdien er 2,0 gange omsætningen i 2025 mod 2,6 i 2022. Overskud i 2025: 257 mio. DKK.

Aktiver, gæld og børsværdi

Aktiver, gæld og børsværdi (mia. DKK)0612182022: 7,192022: 3,6720222023: 8,162023: 4,3320232024: 8,072024: 4,4620242025: 9,902025: 6,422025Nu2022: 14,44142023: 11,18112024: 16,02162025: 16,3916Nu: 15,4815

AktiverGældBørsværdimia. DKK

Aktiver minus gæld er ejernes kapital, 3,5 mia. DKK. Børsværdien er 4,4 gange denne kapital.

Kurs og indtjening pr. aktie gik samme vej i 2 af 3 år.Børsværdi (Nu): 15,5 mia. DKKOmsætning 2025: 7,9 mia. DKK

Hvad nøgletallene siger om Netcompany Group

Nøgletallene forbinder det, Netcompany Group tjener, med det investorer betaler.

Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.

Indtjening pr. aktie14,49 DKK
NuIndtjening pr. aktie2022: 12,15222023: 6,09232024: 9,58242025: 5,42252026: 17,43262027: 23,92272022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Overskuddet delt med antallet af aktier. Hver aktie svarer til denne del af overskuddet.

2022–2025: 5,42 DKK–12,15 DKK. Lignende selskaber: Tieto 1,95 EUR, Atea 10,77 NOK, Proact IT Group 9,25 SEK. Estimat 2026: 17,43 DKK (15,90 DKK–20,70 DKK). Estimat 2027: 23,92 DKK (20,85 DKK–26,60 DKK).

Omsætning9,5 mia. DKK
NuOmsætning2022: 5.544.600.000,00222023: 6.078.400.000,00232024: 6.540.600.000,00242025: 7.891.700.000,00252026: 9.598.702.690,00262027: 10.429.150.160,00272022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Det selskabet solgte for i løbet af året.

2022–2025: 5,5 mia. DKK–7,9 mia. DKK. Lignende selskaber: Tieto 1,7 mia. EUR, Atea 41,2 mia. NOK, Proact IT Group 4,9 mia. SEK. Estimat 2026: 9,6 mia. DKK (9,5 mia. DKK–9,6 mia. DKK). Estimat 2027: 10,4 mia. DKK (10,0 mia. DKK–10,7 mia. DKK).

Driftsmargin11,1 %
NuDriftsmargin2022: 15,04222023: 9,51232024: 12,13242025: 11,62252022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.

2022–2025: 9,5 %–15,0 %. Lignende selskaber: Tieto 18,3 %, Atea 3,7 %, Proact IT Group 7,2 %.

Egenkapitalforrentning18,9 %
NuEgenkapitalforrentning2022: 17,14222023: 7,94232024: 13,01242025: 7,36252022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.

2022–2025: 7,4 %–17,1 %. Lignende selskaber: Tieto 21,4 %, Atea 29,4 %, Proact IT Group 20,8 %.

P/E24,3
NuP/E2022: 24,21222023: 37,04232024: 35,39242025: 66,05252026: 20,22262027: 14,7327

Prisen investorer betaler pr. enhed årlig indtjening pr. aktie. Vises ikke ved underskud.

2022–2025: 24,2–66,1. Lignende selskaber: Tieto 9,5, Atea 15,4, Proact IT Group 14,9. Estimat 2026: 20,2. Estimat 2027: 14,7.

Børsværdi / omsætning (P/S)1,63
NuBørsværdi / omsætning (P/S)2022: 2,61222023: 1,84232024: 2,45242025: 2,08252026: 1,61262027: 1,4827

Det investorer betaler for hver enhed, selskabet sælger.

2022–2025: 1,84–2,61. Lignende selskaber: Tieto 1,16, Atea 0,45, Proact IT Group 0,71. Estimat 2026: 1,61. Estimat 2027: 1,48.

Udbytte pr. aktie0,00 DKK
NuUdbytte pr. aktie2021: 1,00212022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.

2021–2025: 0,00 DKK–1,00 DKK.

Direkte afkast0,0 %
NuDirekte afkast2022: 0,00222023: 0,00232024: 0,00242025: 0,0025

Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen.

2022–2025: 0,0 %–0,0 %. Lignende selskaber: Tieto 4,8 %, Atea 4,5 %, Proact IT Group 1,9 %.

Nettogæld / EBITDA3,64
2025Nettogæld / EBITDA2022: 1,72222023: 2,49232024: 2,09242025: 3,6425

Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.

2022–2025: 1,72–3,64. Lignende selskaber: Tieto 1,40, Atea 1,65, Proact IT Group 0,25.

Flere nøgletal
Børsværdi / egenkapital (P/B)4,49
NuBørsværdi / egenkapital (P/B)2022: 4,10222023: 2,92232024: 4,43242025: 4,7025

Børsværdien delt med ejernes kapital efter gæld.

2022–2025: 2,92–4,70. Lignende selskaber: Tieto 1,88, Atea 4,46, Proact IT Group 2,93.

EV / EBIT40,1
2025EV / EBIT2022: 20,23222023: 24,44232024: 24,08242025: 40,0725

Børsværdien plus nettogælden delt med driftsresultatet. Medregner gælden.

2022–2025: 20,2–40,1.

Frit cashflow pr. aktie-2,65 DKK
NuFrit cashflow pr. aktie2022: 12,28222023: 11,14232024: 17,37242025: 7,77252022: 294,202023: 225,602024: 339,002025: 358,00

Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.

2022–2025: 7,77 DKK–17,37 DKK. Lignende selskaber: Tieto 1,41 EUR, Atea 4,48 NOK, Proact IT Group 23,35 SEK.

Soliditetsgrad35,2 %
2025Soliditetsgrad2022: 48,94222023: 46,86232024: 44,79242025: 35,2225

Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.

2022–2025: 35,2 %–48,9 %.

Værd at holde øje med fremover

Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Netcompany Group har ændret sig.

  • Regnskabet

    Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i Netcompany Group har ændret sig.

    Føj til kalenderen

Regnskabet

Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar

Regnskabsdag7,0 %

Almindelig dag1,4 %

De seneste 15 regnskabsdage bevægede Netcompany Group sig typisk omkring 7,0 %. En almindelig dag bevæger den sig 1,4 %.

−8,91 % Hvorfor? −3,20 % −5,36 % +4,63 %

10.000 DKK i Netcompany Group købt 7. juni 2018 er i dag 17.900 DKK værd, med udbytterne geninvesteret.

Samme beløb i OMX Copenhagen med udbytte ville være blevet til 20.200 DKK.

Hvad ville 10.000 DKK i Netcompany Group være værd i dag? →

Hvad ville 10.000 DKK i Netcompany Group være værd i dag?

17.900 DKK

med udbytterne geninvesteret, købt 7. juni 2018. Samme beløb i OMX Copenhagen med udbytte ville være blevet til 20.200 DKK.

Rejsens fem største dage

· −21,2 % · hele børsen faldt 2,3 % samme dag · regnskabsdag

· +19,6 % · hele børsen faldt 0,4 % samme dag · regnskabsdag

· −16,9 % · hele børsen faldt 0,7 % samme dag · regnskabsdag

· −15,8 % · hele børsen steg 0,6 % samme dag · regnskabsdag

· −15,0 % · hele børsen faldt 0,5 % samme dag · regnskabsdag

Tidligere dage

  • −1,12 % børsen +1,75 % Netcompany Group lå stort set uændret i løbet af ugen, mens OMX Copenhagen 25 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet. Læs →

    Netcompany Group lå stort set uændret i løbet af ugen, mens OMX Copenhagen 25 steg tydeligt, så aktien hang efter markedet.

    Ugens tydeligste selskabsnyhed var en meddelelse fra den store aktionær Wellington Management, som fredag oplyste en andel på 5,34 procent.

    Handlen var også tynd, og aktiekursen lå fortsat langt over årets bund.

    Den næste selskabsbegivenhed at holde øje med er regnskabet torsdag den 4. februar 2027.

  • −1,72 % børsen +0,22 % Netcompany Group faldt tydeligt, mens markedet steg. Læs →

    Netcompany Group faldt tydeligt, mens markedet steg.

    Selskabsnyheden om lanceringen af supporttjenesten for HMRC kom samme dag, men den forklarer sandsynligvis ikke et fald af denne størrelse.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, en stor bevægelse for selskabet, mens OMX Copenhagen 25 steg kraftigt.

    De sandsynlige årsager er det svage tredje kvartal, der blev offentliggjort i sidste uge, hvor resultatet ikke nåede forventningerne, samt bekymringen for pengestrømmen, der fulgte.

    Næste regnskab offentliggøres torsdag 4. februar 2027.

  • −8,10 % børsen +4,94 % Netcompany Group faldt kraftigt i denne uge, mens OMX Copenhagen 25 steg meget kraftigt, så aktien bevægede sig imod markedet. Læs →

    Netcompany Group faldt kraftigt i denne uge, mens OMX Copenhagen 25 steg meget kraftigt, så aktien bevægede sig imod markedet.

    Faldet skyldes sandsynligvis regnskabet for tredje kvartal 2026 den 29. oktober, hvor omsætningen steg 8,1 %, og forventningerne blev hævet, men indtjeningen kom under forventningerne, så investorerne reagerede negativt.

    Handelsvolumenen var ca. dobbelt så høj som normalt på den seneste handelsdag, og analytikerne reagerede 30. oktober, hvor ABG Sundal Collier nedjusterede anbefalingen til hold, mens Handelsbanken hævede kursmålet.

  • −8,91 % børsen +0,30 % Netcompany Group faldt meget kraftigt, mens markedet steg. Læs →

    Netcompany Group faldt meget kraftigt, mens markedet steg.

    Regnskabet for 3. kvartal 2026 hævede omsætningsvæksten i prognosen, men investorerne solgte alligevel aktien, sandsynligvis fordi væksten og marginerne ikke overbeviste nok.

    Bevægelsen var meget stor for aktien, cirka seks gange en normal dag, og handelsvolumen lå cirka tre gange over det sædvanlige.

    Over de seneste fem handelsdage faldt aktien kraftigt, mens OMX Copenhagen 25 steg kraftigt.

  • +2,99 % børsen +1,34 % Netcompany Group steg tydeligt. Læs →

    Netcompany Group steg tydeligt.

    Samme dag steg OMX Copenhagen 25 kraftigt, så Netcompany bevægede sig i takt med markedet.

    De seneste fem handelsdage steg aktien også tydeligt og ligger tæt på sin højeste lukkekurs i år.

    Næste er, at selskabet offentliggør sin regnskabsrapport torsdag 29. oktober 2026.

  • +5,15 % børsen +0,86 % Netcompany Group steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mere end markedet, som kun steg lidt. Læs →

    Netcompany Group steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mere end markedet, som kun steg lidt.

    Bevægelsen var almindelig i størrelse for aktien.

    Sektoren og markedets stigning gav sandsynligvis det meste af løftet.

    Et tilbagekøbsprogram kørte allerede, så det er kun baggrund.

  • +0,85 % børsen +0,44 % Netcompany Group steg lidt, en mindre bevægelse end normalt for aktien. Læs →

    Netcompany Group steg lidt, en mindre bevægelse end normalt for aktien.

    Samme dag steg OMX Copenhagen 25 også lidt, så aktien bevægede sig nogenlunde i takt med markedet.

    Ingen selskabsspecifikke nyheder forklarer bevægelsen.

    De seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, klart foran markedet.

    Bevægelsen var stor, omkring dobbelt så stor som en normal femdagesperiode.

  • +1,82 % børsen +0,79 % Netcompany Group steg tydeligt, mere end det bredere marked i København. Læs →

    Netcompany Group steg tydeligt, mere end det bredere marked i København.

    I de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, og markedet steg også tydeligt, så bevægelsen var delvist markedsdrevet.

    Næste regnskab kommer 29. oktober 2026.

  • +7,58 % børsen +2,21 % Netcompany Group steg kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere københavnske marked, som også steg. Læs →

    Netcompany Group steg kraftigt i de seneste fem handelsdage, klart mere end det bredere københavnske marked, som også steg.

    Den vigtigste selskabsnyhed i perioden var en aktionærmeddelelse fra Goldman Sachs, der viste, at deres beholdning i Netcompany var faldet til omkring 4,3 procent af stemmerettighederne, hvilket er en rutinemæssig oplysning snarere end en tydelig drivkraft.

    Stigningen synes derfor at afspejle et generelt positivt marked og en positiv sektor sammen med analytikerens tiltag, men nyhederne alene forklarer ikke hele størrelsen af bevægelsen.

    Næste begivenhed at holde øje med er selskabets regnskab torsdag den 29. oktober 2026, som sandsynligvis bliver den vigtigste begivenhed.

  • +3,49 % børsen +1,00 % Netcompany Group steg kraftigt, mere end markedet. Læs →

    Netcompany Group steg kraftigt, mere end markedet.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien også kraftigt, i takt med OMX Copenhagen 25, dog med større udsving.

    Øvrige nyheder om cykelholdet Netcompany-Ineos har ingen direkte forbindelse til softwareselskabet.

  • −1,41 % børsen −0,43 % Netcompany Group faldt lidt, uden en tydelig selskabsspecifik udløser i nyhederne. Læs →

    Netcompany Group faldt lidt, uden en tydelig selskabsspecifik udløser i nyhederne.

    Over de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt og overgik tydeligt OMX Copenhagen 25, som kun steg lidt.

    Den mest sandsynlige baggrund er det brede fald på markedet den dag, hvor aktiens stærke udvikling delvist gav noget tilbage.

    Investorer kan følge den næste regnskabsrapport den 29. oktober 2026.

    Nyhedsbilledet var domineret af cykelholdenes transfers, som ikke har noget med virksomhedens drift at gøre og sandsynligvis ikke påvirker aktiekursen.

Alle selskaber