Derfor bevæger NP3 Fastigheter-aktien sig
NP3 Fastigheter faldt og bevægede sig mindre end markedet.
Skrevet efter børslukning ·
Hvorfor i dag
15 984 nyheder analyseret i dagNP3 Fastigheter faldt og bevægede sig mindre end markedet.
Over de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens OMX Stockholm 30 var nogenlunde uændret.
Handelsvolumen lå langt under det normale niveau, så kursbevægelser kan se overdrevne ud.
Bestyrelsen foreslog 30. oktober 2026 som registreringsdato for udbytte på præferenceaktien, hvilket lå før sidste handelsdag og er baggrund, ikke årsag.
Dagens bevægelse på −0,17 % var 0,5 gange en normal dags 0,3 %. OMX Stockholm 30 bevægede sig −1,01 % samme dag.
NP3 Fastigheter −0,17 %OMX Stockholm 30 −1,01 %Lidt stærkere end børsen
Hvad nøgletallene siger om NP3 Fastigheter
Nøgletallene forbinder det, NP3 Fastigheter tjener, med det investorer betaler.
Linjen viser kursen samme år på sin egen skala. Skraverede søjler: analytikernes estimater.
Det selskabet solgte for i løbet af året.
2022–2025: 1,6 mia. SEK–2,3 mia. SEK. Lignende selskaber: Sagax 5,6 mia. SEK, Pandox 8,4 mia. SEK, Wallenstam 3,4 mia. SEK. Estimat 2026: 2,5 mia. SEK (2,5 mia. SEK–2,5 mia. SEK). Estimat 2027: 2,7 mia. SEK (2,6 mia. SEK–2,9 mia. SEK).
Procentdelen af omsætningen, der er tilbage efter driftsomkostninger.
2022–2025: 69,7 %–71,9 %. Lignende selskaber: Sagax 77,7 %, Pandox 58,0 %, Wallenstam 59,3 %.
Overskuddet som procent af ejernes penge i selskabet.
2022–2025: −1,8 %–15,1 %. Lignende selskaber: Sagax 15,2 %, Pandox 10,3 %, Wallenstam 9,1 %.
Penge udbetalt til ejerne pr. aktie, summeret pr. kalenderår.
2018–2025: 2,00 SEK–5,00 SEK.
Det ordinære årlige udbytte i procent af aktiekursen. Blandt nordiske selskaber blev et direkte afkast af denne størrelse fulgt af lavere udbytte året efter i omkring 33 % af tilfældene, mod omkring 17 % under 5 %.
2022–2025: 6,4 %–8,1 %. Lignende selskaber: Sagax 2,0 %, Pandox 2,6 %, Wallenstam 1,4 %.
Nettogælden delt med driftsindtjeningen før afskrivninger.
2022–2025: 6,27–16,12. Lignende selskaber: Sagax 10,33, Pandox 10,51, Wallenstam 16,15.
Flere nøgletal
Pengene tilbage efter investeringer delt med antallet af aktier.
2022–2025: 9,79 SEK–16,68 SEK. Lignende selskaber: Sagax 4,03 SEK, Pandox -53,76 SEK, Wallenstam 2,19 SEK.
Procentdelen af aktiverne finansieret af egenkapital.
2022–2025: 34,9 %–38,7 %.
Udbyttet forklaret
Udbytte er penge, der betales til aktionærerne. NP3 Fastigheter betalte 2,00 SEK pr. aktie i de tolv måneder frem til 6. november 2026.
På ex-dagen 29. oktober 2026 blev NP3 Fastigheter handlet uden ret til udbyttet på 0,50 SEK. Kursen gik fra 30,40 SEK til 30,10 SEK; med udbyttet var dagens ændring +0,7 %. Retten til pengene overgår til aktionærerne på ex-dagen; betalingen sker senere.
2018: 3,90 SEK2019: 5,00 SEK2020: 2,00 SEK2021: 2,00 SEK2022: 2,00 SEK2023: 2,00 SEK2024: 2,00 SEK2025: 2,00 SEK2026 indtil nu: 2,00 SEK
Værd at holde øje med fremover
Fra ex-dagen handles NP3 Fastigheter uden ret til det kommende udbytte.
- Udbyttet forklaret
Fra ex-dagen handles NP3 Fastigheter uden ret til det kommende udbytte.
- Regnskabet
Rapporten viser, hvordan salget og overskuddet i NP3 Fastigheter har ændret sig.
Føj til kalenderen
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn. 21. august: Køb cirka 758 tusind SEK. 21. maj: Køb cirka 155 tusind SEK. 4. maj: Salg cirka 459 tusind SEK. 4. maj: Køb cirka 668 tusind SEK. 19. februar: Salg cirka 905 tusind SEK.
Mere om NP3 Fastigheter
Insiderhandel
Personer i bestyrelse og ledelse skal indberette deres handler i aktien til Finansinspektionen, Sveriges finanstilsyn.
- Andreas Wahlén, administrerende direktør (nærtstående)Købcirka 758 tusind SEK
- Nils Javier Styf, bestyrelsesformandKøbcirka 155 tusind SEK
- Nils Javier Styf, bestyrelsesformandSalgcirka 459 tusind SEK
- Nils Javier Styf, bestyrelsesformandKøbcirka 668 tusind SEK
- Nils Javier Styf, bestyrelsesformandSalgcirka 905 tusind SEK
Regnskabet
Næste rapport: · Føj til kalenderen · Google Calendar
De seneste 16 regnskabsdage bevægede NP3 Fastigheter sig typisk omkring 0,4 %. En almindelig dag bevæger den sig 0,3 %.
+1,01 % +0,00 % +0,64 % +0,32 %
10.000 SEK i NP3 Fastigheter købt 12. marts 2018 er i dag 20.400 SEK værd, med udbytterne geninvesteret.
Hvad ville 10.000 SEK i NP3 Fastigheter være værd i dag? →
Hvad ville 10.000 SEK i NP3 Fastigheter være værd i dag?
20.400 SEK
med udbytterne geninvesteret, købt 12. marts 2018.
Rejsens fem største dage
· −13,1 % · hele børsen steg 3,3 % samme dag
· +10,2 % · hele børsen steg 3,2 % samme dag
· −10,0 % · hele børsen faldt 2,6 % samme dag
· +8,3 % · hele børsen steg 1,0 % samme dag
· −7,3 % · hele børsen faldt 10,6 % samme dag
Tidligere dage
−0,50 % børsen −0,32 % NP3 Fastigheter faldt kraftigt. Læs →
NP3 Fastigheter faldt kraftigt.
NP3 Fastigheters præferenceaktier faldt kraftigt og bevægede sig mere end markedet, som faldt lidt.
I de seneste fem handelsdage faldt aktien lidt, mens OMX Stockholm 30 steg lidt.
Bestyrelsen har foreslået 30. oktober som registreringsdato for udbytte på præferenceaktien, men det er tidligere nyheder og forklarer ikke faldet.
Handelen lå omkring det sædvanlige niveau.
+0,50 % børsen +0,83 % NP3 Fastigheter steg, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt. Læs →
NP3 Fastigheter steg, mens OMX Stockholm 30 steg tydeligt.
Bestyrelsen foreslog 30. oktober 2026 som udbytteregistreringsdato, under forbehold for generalforsamlingens godkendelse.
I de seneste fem handelsdage steg aktien kraftigt, mens markedet steg lidt.
Kursen ligger tæt på årshøjden, og handlen var nogenlunde på normalt niveau.
−0,33 % børsen −0,29 % NP3 Fastigheter faldt tydeligt, i takt med markedet. Læs →
NP3 Fastigheter faldt tydeligt, i takt med markedet.
I de seneste fem handelsdage steg aktien tydeligt, men mindre end OMX Stockholm 30.
Tidligere nyheder omfatter stærk lejeindtægt på 639 millioner kroner i tredje kvartal og en fastholdt resultatprognose.
+0,67 % børsen +3,01 % NP3 Fastigheters præferenceaktier steg tydeligt i løbet af ugen, men mindre end det bredere marked i Stockholm, som også steg tydeligt. Læs →
NP3 Fastigheters præferenceaktier steg tydeligt i løbet af ugen, men mindre end det bredere marked i Stockholm, som også steg tydeligt.
Stærke regnskabstal for tredje kvartal, herunder lejeindtægter på 639 millioner kronor, understøttede sandsynligvis stigningen, og aktierne handlede nær årets højeste niveau.
Bestyrelsen har foreslået den 30. oktober som registreringsdato for udbytte på præferenceaktier, under forbehold for godkendelse på generalforsamlingen.
+0,66 % børsen −3,67 % NP3 Fastigheter steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt. Læs →
NP3 Fastigheter steg tydeligt i de seneste fem handelsdage, mens OMX Stockholm 30 faldt kraftigt.
Stigningen skyldes sandsynligvis investorernes reaktion på delårsrapporten for 3. kvartal 2026, som viste lejeindtægter og driftsoverskud, der steg med cirka 11 procent.
Selskabet fastholdt sin resultatprognose, og der blev også meldt om ejendomskøb for omkring 286 millioner kroner, hvilket sandsynligvis støttede stemningen.
Bevægelsen var klart stærkere end markedets, hvilket er usædvanligt for et defensivt ejendomsselskab, så kursen kan stadig være ved at indhente resultaterne.